Lampy

  • Lampy
  • Lampy z Poloneza
  • Panel Tylny
  • Światła
  • Trzeci Stop

Zmiana lamp w przyczepie to wydadek od 13 zł nawet 100 zł. Firmy zajmujące się sprzedażą lamp mają wiele propozycji. Oto najciekawsze z nich. Najtańszą ofertą zmiany lamp jest zmiana na małe, kwadratowe lampy do których potrzeba 2 żarówki jednowłóknowe P21W 12V oraz 1 żarówkę rurkową C5W 12V. Cena to ok. 6,50 za sztukę.

lampy_1

Droższą ofertą są lampy tylne 3 segmentowe. Lampy posiadają światło nie tylko stopu i kierunkowskazu ale dodatkowo jeszcze światło przeciwmgielne i cofania. Cena to ok. 28 zł za sztukę.

lampy_2

Ciekawą ofertę stanowią lampy 5 segmentowe. Światła: pozycyjne , stop, kierunkowskaz, przeciwmgielne, cofania. Cena to 34 zł za sztukę.

lampy_3

Na fanklubowym forum temat nowych lamp był ciekawym miejscem różnych propozycji. Fanklubowicz Jędrek101 po kilku zmianach lamp postanowił zostawić standardowe lampy. Jedrek101: "Podczas użytkowania innych niż standardowe lampy stwierdziłem iż kierunkowskaz jest słabo widoczny!!!" Postanowił zostać wierny tradycji.

lampy_4 lampy_5 lampy_6

Tekst i zdjęcia podesłał Fanklubowicz Brian

Tym razem chciałem się podzielić kilkoma wskazówkami jak przerobić fabryczne lampy na bardziej nowoczesne, praktyczne oraz zgodne z obowiązującymi przepisami. Do poniżej opisanej modyfikacji zostałem zmuszony z kilku względów. Pierwszy to fakt, że moja przyczepka posiadała bardzo skorodowane lampy w takim stopniu, iż żadna naprawa nie wchodziła w grę. Dodatkową sprawą, która spowodowała decyzję o wymianie lamp na nowe to kwestia przepisów, które mówią, iż tylne oświetlenie musi zawierać lampę przeciwmgłową a stare lampy jej nie miały. W związku z tym zakupiłem w dobrej ofercie lampy, które stosowane byłe m.in. w Polonezach Truck i zawierają wszystko w jednym. Lampy z Poloneza Trucka są nieco szersze dlatego zmuszony byłem wyciąć kawałek laminatu. Wersja mojej przyczepki to N 126b więc lampy są "wpuszczane" w skorupę i osadzone są powyżej tablicy rejestracyjnej. Musiałem dokonać lekkich modyfikacji oraz obcięcia kawałka laminatu. Po osadzeniu lamp niezbędne było dokładne ich uszczelnienie od wewnętrznej strony, tak aby nie przedostawała się woda i wilgoć. Dodatkowo zastosowałem blaszane wsporniki mocujące i usztywniające całą lampę. Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór lamp tylnych i spokojnie można dobrać takie lampy aby nie potrzebne było docinanie laminatu. No i przy okazji poprzez zastosowanie "bajeranckich" lamp możemy znacznie poprawić wygląd naszej przyczepki. W załączonych fotografiach dokładnie widać całą procedurę. Zastosowanie światła przeciwmgłowego zmusiło mnie do przeprowadzenia dodatkowego przewodu do wtyczki połączeniowej z pojazdem. Pamiętajmy również aby przewód ten był stosownej grubości i odpowiedni do zasilania światła przeciwmgłowego. Należy również pamiętać, iż zgodnie z przepisami nasza przyczepka musi również posiadać przednie światła pozycyjne oraz przednie odblaski. Moja wersja fabrycznie takich wymogów nie spełniała ponieważ w tamtym czasie nie było takiego obowiązku - rok 1975. W związku z tym zastosowałem lampy łączące obie te cechy (2w1). Polecam tego typu modyfikację, gdyż daje nam to wiele satysfakcji z końcowego rezultatu no i poza tym ominiemy nieprzyjemnych sytuacji gdy nas zatrzyma kontrola drogowa.

lampy_z_poloneza_1 lampy_z_poloneza_2 lampy_z_poloneza_3 lampy_z_poloneza_4 lampy_z_poloneza_5 lampy_z_poloneza_6 lampy_z_poloneza_7 lampy_z_poloneza_8

Fotki i tekst podesłał Fanklubowicz Wojtek

panel_tylny

swiatla_1 swiatla_2 swiatla_3 swiatla_5 swiatla_6 swiatla_4
swiatla_7

trzeci_stop trzeci_stop_de_luxe stop

button1