Rama

  • Wymiana ramy wg Zoltan

Metoda o ile mebelki są w standardowym ustawieniu, a w innych nie powinnobyć kłopotu) nie wymaga demontowania wnetrza przyczepy. Potrzebne elementy:

  • nowa (używana w dobrym stanie) rama najlepiej ocynkowana,
  • 4 kantówki 10x10x100cm,
  • 2 arkusze miekkiego styropianu 50x100x3cm,
  • 12 pustaków fundamentowych 12x38x24cm (lub innych),
  • 1 (lepiej 2) lewarki hydrauliczne typu żaba,

Przyczepa powinna stac na podporach, koła w powietrzu

  1. Odkręcić 8 śrub mocujących skorupę do ramy,
  2. Ze styropianu wyciąć pasy o szerokości około 12-15cm,
  3. Unieść lekko przyczepę z tyłu na lewarku, aby podpory uniosły się jakieś 5-8cm, lewarek powinien podpierać tylny ceownik w połowie długości.
  4. Podłożyć pod tył przyczepy z obu stron po 3 pustaki. Pustaki układać tak aby można było swobodnie wyjechać rama spod budy. Na pustaki położyć kantówkę, a pomiędzy kantówkę a przyczepę pasek styropianu. Po podłożeniu pustaków i styropianu zluzować lewarek. Przyczepa powinna osiąść na betonikach.
  5. Tak samo postępujemy z przodem przyczepy, lewarujemy pod zaczepem na hak. Po uniesieniu przyczepy podpieramy analogicznie jak tył, przód przyczepy. Po podłożeniu luzujemy lewarek.
  6. Skręcamy podpory na minimum i wyjeżdżamy ze stara rama, gdyby koła były za wielkie, nie chciałyby przejechać pod uniesiona przyczepa, wtedy można trochę spuścić powietrza z opon.
  7. Wsuwamy nowa ramę pod przyczepkę i unosimy przód ramy jednocześnie celując aby śruby weszły w otwory w ramie
  8. Lekko dokręcamy nakrętki, luzujemy lewarek
  9. Podpieramy tył lewarkiem i tak jak z przodu celujemy w otwory w ramie, u mnie niestety z tyłem nie poszło już tak jak z przodem i otwory nie spasowały
  10. Pasujemy resztę otworów, czyli 2 w okolicach osi i 2 w okolicach chlapaczy. U mnie spasowały 4 otwory (2 na przodzie, 1 obok chlapacza strona bez drzwi i 1 obok osi strona bez drzwi)
  11. Nakręcamy lekko nakrętki, podnosimy podpory i luzujemy lewarek.
  12. Nawiercamy nowe dziury w ramie tam gdzie śruby nie spasowały (moim zdaniem najlepiej od strony wnętrza skorupy ale można nawiercić od strony ramy, wtedy robimy dodatkowe dziury w laminacie – tylko w przypadku otworów obok osi i chlapaczy)
  13. Wkręcamy nowe śruby, polecam się wykosztować i kupić nierdzewne, śruby ocynkowane po 3 latach stania przyczepki na podwórku zaczynają korodować.
  14. Cieszymy się wymieniona rama, czas wykonania pracy około 2,5 godziny o ile śruby trzymające budkę do ramy łatwo się odkręcą

Zalecam wymianę wszystkich 8 śrub które utrzymują budkę do ramy na śruby sześciokątne (na klucz) ułatwi to w przyszłości ewentualną wymianę. I tutaj ważna rzecz, proszę zwrócić uwagę jakiej twardości stosujecie śruby. Moim zdaniem minimalna twardość do tego celu to 8.8. Oznaczenie powinno być wybite na łbie śruby. Jeśli chodzi o stosowanie śrub ocynkowanych ja zalecam zastosowanie śrub o twardości 10,9. Pamiętajcie o tym bo większość śrub sprzedawana w sklepach ma twardość 5.8 a to stanowczo za mało jeśli chodzi o obciążenia jakim poddawana jest przyczepka w trakcie jazdy. Od tego zależy bezpieczeństwo, to samo dotyczy śrub mocujących zaczep haka przyczepy do dyszla - śruby minimum 8.8.

wymiana_ramy_wg_zoltan_1 wymiana_ramy_wg_zoltan_2 wymiana_ramy_wg_zoltan_3 wymiana_ramy_wg_zoltan_4 wymiana_ramy_wg_zoltan_5 wymiana_ramy_wg_zoltan_6 wymiana_ramy_wg_zoltan_7 wymiana_ramy_wg_zoltan_8 wymiana_ramy_wg_zoltan_9

Fotki i tekst podesłał Fanklubowicz zoltan

 

button1