Remonty: Marek i jego N 126e

  • Przed Remontem
  • Etap 1
  • Etap 2
  • Etap 3
  • Etap 4
  • Etap 5
  • Etap 6
  • Etap 7
  • Etap 8
  • Przeróbki

Tak wyglądała moja przyczepa po zakupie, ogólnie jej stan był dobry, normalne rzeczy odchodząca tapicerka i brak świateł. Jedyne co mnie zaniepokoiło, to fakt, że w jednej ze skrzyni dokładnie tej koło szafy jest wilgoć. Czarę goryczy przelał fakt, że właśnie w tej skrzyni był przedsionek, który przez wilgoć zbutwiał dodam, że to była jedyna skrzynia z wilgocią no po prostu pech, a po oderwania wykładziny PCV okazało się, że cała podłoga jest do wymiany. I w ten sposób rozpoczął się generalny remont.

przed_remontem_2 przed_remontem_5 przed_remontem_3 przed_remontem_6 przed_remontem_12 przed_remontem_7 przed_remontem_8 przed_remontem_10 przed_remontem_11 przed_remontem_13 przed_remontem_9 przed_remontem_1 przed_remontem_4 przed_remontem_14 przed_remontem_15

button2

W pierwszej kolejności wymontowałem meble (robota nie skomplikowana potrzebny dobry płaski śrubokręt i klucz 8, całość zajęła mi niecałe 3 godz.) Następnie zerwałem i tak już odpadającą tapicerkę (efekt stania przyczepy pod chmurką), na końcu wyciągnąłem wykładzinę PCV (z wierzchu wyglądała dobrze ale od spodu była z materiału, który chłonie wodę i przez to było czuć stęchlizną).

demontaz_1demontaz_2demontaz_3demontaz_4demontaz_7demontaz_9demontaz_8demontaz_10

button2 button3Następnie ściągnąłem ze ścian półeczki nie jest to konieczne (ja podczas demontażu jedną uszkodziłem i postanowiłem ściągnąć wszystkie), ale trzeba pamiętać, że należy najpierw odkręcić wszystkie śruby a potem delikatnie ściągać ponieważ półki są mocowane do drewnianych kantówek przyklejonych do ściany przyczepy, ja właśnie jedną z nich urwałem. Kolejną czynnością był demontaż rączek manewrowych, rozpięcie instalacji elektrycznej 12v i 220v, odkręcenie wszystkich plastików i mocowań okna dachowego i radzę dzień przed zastosować wd 40 (pantograf odkręciłem tylko od przyczepy) na koniec przejechałem z grubsza ściany papierem ściernym.

demontaz_5demontaz_6
demontaz_12demontaz_11

button2 button3Po ścianach przyszła kolej na podłogę. Była przykręcona do podwozia ośmioma śrubami (u mnie były to śruby meblowe z nakrętką na klucz 14) można dzień wcześniej spryskać nakrętki wd 40, ale cały problem tkwi w zablokowaniu łba śruby meblowej, mnie się udało odkręcić 4 przy pomocy drugiej osoby, która od środka podważała łeb takim pazurkiem do wyciągania gwoździ, a pozostałe 4 obciąłem szlifierka kątową. Sama podłoga oprócz śrub jest przybita gwoźdźmi do kantówek przyklejonych we wgłębieniach (na zdjęciach widać, to te miejsca gdzie są te białe paski) i trzeba uważać podważając, aby nie uszkodzić laminatu (najlepiej w dwie osoby jedna podważa z skraju, a druga wkłada brehe tam gdzie belka drewniana, aby rozłączyć sklejkę). Kolejnym krokiem było doszorowanie laminatu na podłodze i pomalowanie chlorokauczukiem, aby nie było zakamarków gdzie może się zbierać woda i brud, zrobiłem również odpływy (nawierciłem wiertłem 12 po jednej dziurze z obu stron nadkoli, aby ewentualna woda mogła spłynąć, a nie stać co miało miejsce wcześniej). Po dwukrotnym przemalowaniu podłogi dopasowałem kantówki do wgłębień w podłodze zaimpregnowałem je pokostem i przykleiłem klejem montażowym, postanowiłem przykleić więcej kantówek niż zalecał producent aby usztywnić podłogę. Następnie zakupiłem 2 płyty OSB 10mm, które dociąłem na szerokość przyczepy z 250cm na 180cm i przykręciłem je nakrętkami z teflonem (mają one właściwości samokontrujące). Jeżeli nie ruszyliśmy skorupy z ramy to ze skręceniem nie ma większego problemu, trzeba mieć tylko wiertło do drewna o długości około 15cm, ponieważ w ramie są dziury na wlot można przewiercić płytę OSB od dołu, pamiętać należy o dociążeniu płyty od środka aby się nie przesunęła. Wszystkie otwory (tzn. os rurki z gazem, doprowadzenie wody i prądu) jak i wcięcie na nadkole odwzorowałem od starej podłogi (nie było problemu z dopasowaniem).

podloga_1podloga_2podloga_3podloga_4podloga_5podloga_6podloga_7podloga_8podloga_9podloga_10podloga_11podloga_12

button2 button3Po rozplanowaniu rozmieszczenia mebli przykręciłem kantówki 3x3 do podłogi, aby w kolejnej fazie remontu przymocować do nich meble. Środek podłogi wyłożyłem panelami (dziś położyłbym panele na całej podłodze, a potem przykręcił kantówki).

stelaz_1stelaz_2stelaz_3stelaz_4stelaz_5stelaz_6

button2 button3Po zdemontowaniu instalacji świateł zewnętrznych, postanowiłem dać jedną długa wiązkę od wtyczki do tylnych siatek około 7m. Pozbyłem się dzięki temu problemu z masą no i oczywiście ze światłami, zamiast stosowanych miedzianych połączeń polutowałem kable, a miejsca połączenia zaizolowałem koszulka termokurczliwą, wiązkę poprowadziłem w korytku, aby zmniejszyć możliwość uszkodzenia mechanicznego, dodatkowo kupiłem kabel 3 żyłowy do podłączenia świateł z przodu przyczepy. O jednym trzeba pamiętać, aby w światłach, w których są żarówki dwużarnikowe oznaczyć sobie przed rozłączeniem, który kabelek to stop, a który pozycyjne (zawsze potem, jak to ja zrobiłem, można wnieść akumulator do przyczepy i w ten sposób sprawdzić).

elektryka_1elektryka_2 elektryka_3elektryka_4 elektryka_5elektryka_6 elektryka_7elektryka_8

button2 button3Meble robiłem z płyty OSB 8mm, a stelaż z kantówek 3x3 (powinien być to krok 7 ale nie było materiałów na ściany więc zrobiłem odwrotnie jest trochę trudniej, więcej gratów). Spanie w kształcie litery U co widać, szerokość pozostała nie zmieniona natomiast podwyższyłem siedzisko o 10cm na 40cm, wygodniej się siedzi i kufry są wyższe. Po rozłożeniu spanie ma 180x167cm na 3 osoby.

meble_2 meble_1 meble_3 meble_4 meble_5 meble_6 meble_7 meble_8 meble_9 meble_10 meble_11 meble_12

A tak wygląda łóżko po rozłożeniu:

meble_13
meble_14

button2 button3Ściany robiłem z wykładziny dywanowej (najtańszej 4zł/m2) i paneli ściennych plastikowych o szerokości 20cm (bez widocznego łączenia-miała wyjść gładka ściana). Na suficie położyłem również panele plastikowe ale z atestem zewnętrznym od -30 do 80 stopni o szerokości 10cm. Wykładzinę przykleiłem na klej butapren natomiast panele plastikowe na klej montażowy. Największym problemem było dopasowanie wykładziny na ścianie z oknem, ponieważ tak chciałem dociąć wykładzinę aby jej brzeg chował się pod uszczelkę okna. Zastosowanie paneli i wykładziny miało na celu zatuszować łączenia materiałów i dawało to możliwość pracy na mniejszych kawałkach wykładziny co znacznie ułatwiało prace, w 100% się udało. Jedyne co bym zmienił to dał bym wykładzinę od bocznego oka do samej ziemi bez tego panelu, ale reszta się sprawdziła. Po uporaniu się ze ścianami i sufitem przyszła kolej na część kuchenną. Na zdjęciach poniżej jest tylko szkielet z kantówek 3x3 z zamontowaną kuchenką gazową i zlewem.

sciany_1 sciany_2 sciany_3 sciany_4 sciany_5 sciany_6 sciany_7 sciany_8 sciany_9 sciany_10 sciany_11 sciany_12 sciany_13 sciany_14 sciany_15 sciany_16 sciany_17 sciany_6 sciany_19 sciany_20

button2 button3A tak wgląda w 99% skończona. Półki okleiłem tą sama wykładziną co ściany i usztywniłem kantówką. Zrobiłem instalację na razie tylko na 220V, drzwiczki kuchenne są zamontowane w prowadnicach i przesuwają się poziomo. Została tylko do zamontowania maskownica nad zlewem i kuchenką gazową. Wykorzystałem blat ze środka jako stolik zewnętrzny (sprawdził się super).

koniec_1 koniec_2 koniec_3 koniec_4 koniec_5 koniec_6 koniec_7 koniec_8 koniec_9 koniec_10 koniec_12 koniec_11

button2 button3button1