Serwis przyczep mieszkalnych i towarowych

Przyczepy, niezależnie czy kempingowe czy bagażowe, powinny być regularnie kontrolowane i konserwowane. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. A chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Przyczepy wymagają regularnej kontroli i konserwacji. I o ile kempingowe są sprawdzane przynajmniej przed wyjazdem, o tyle właściciele przyczep bagażowych rzadko kiedy poświęcają im więcej uwagi. A takie zaniechanie może być bardzo niebezpieczne.

Domek na kołach

Przyczepy obite blachą aluminiową należy dokładnie umyć i woskować środkami samochodowymi. Osady z żywicy czy smoły można usunąć naftą lub spirytusem technicznym. Jeżeli nadwozie wykonane jest z tworzywa sztucznego, wystarczy użyć szamponu samochodowego. Okna myjemy miękką szmatką, obficie polewając wodą, co zapobiega porysowaniu.

Naprawa otartego nadwozia nie jest szczególnie trudna. Trzeba odtłuścić uszkodzoną powierzchnię i pomalować ją emalią poliuretanową.

Bardziej skomplikowana jest reperacja pękniętego nadwozia wykonanego z tworzyw. Uszkodzone miejsce należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, a do wewnątrz nałożyć trzy warstwy maty szklanej o gramaturze 300 g/cm kw., przesycając je kolejno żywicą. Gdy się ona utwardzi, od zewnątrz szpachlujemy uszkodzone miejsce, a po wyschnięciu wygładzamy papierem ściernym i malujemy emalią poliuretanową. Jest to dosyć pracochłonne i wymaga trochę wprawy, jeśli więc ktoś nie czuje się na siłach, lepiej niech odda przyczepę do naprawy w wyspecjalizowanym serwisie.

W czasie dłuższego postoju nie ma potrzeby przykrywania przyczepy pokrowcem lub plastikową folią. Warto jednak unieść ją na podporach tak wysoko, by opony nie dotykały podłoża. Zdejmowanie kół jest wprawdzie praktykowane, ale bardziej ze względu na kradzieże niż z rzeczywistej potrzeby. Jeżeli jednak decydujemy się na ich zdjęcie, pamiętajmy, by nie owijać bębnów hamulcowych folią, gdyż utrudnia ona swobodny przepływ powietrza. Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić w przyczepie połączenia śrubowe, zespół jezdny, a szczególnie luz w łożyskach kół, urządzenie najazdowe, instalację elektryczną (także stan świateł) oraz składane podpory.

Przyczepa bagażowa

Wszelkie kłopoty, które pojawiają się w przyczepach bagażowych, są skutkiem ich intensywnej eksploatacji. Dlatego też tak ważne staje się sprawdzenie stanu poszczególnych podzespołów, tak by nie zawiodły w najmniej oczekiwanym momencie.

Efektem szybkiej jazdy po złej nawierzchni lub przeciążenia przyczepy może być pęknięcie spawów lub w skrajnych przypadkach ramy nośnej. Pęknięcia te można spawać, lecz spawanie zespołu jezdnego może zniszczyć wałki gumowe zawieszenia. Dlatego też zawsze lepiej jest je wymienić.

Stosowane powszechnie w zimie środki odmrażające nawierzchnię dróg bardzo często uszkadzają powłokę cynkową podwozia przyczepy. Po każdym sezonie jesienno-zimowym trzeba je dobrze umyć, by usunąć niszczącą warstwę soli. Jeśli doszło już do uszkodzenia powłoki, należy miejsca te oczyścić, odtłuścić i wysuszyć, a następnie nanieść co najmniej dwie warstwy środka do cynkowania na zimno w spreju. Elementy metalowe niezabezpieczone fabrycznie należy pokryć warstwą smaru.

W wielu bardzo intensywnie eksploatowanych przyczepach najszybciej niszczy się podłoga skrzyni ładunkowej. Uszkodzenia powierzchni zabezpieczamy wodoodpornymi środkami do konserwacji drewna.

Ściany skrzyni oraz błotniki wykonane z ocynkowanej blachy stalowej można podobnie jak podwozie naprawiać pokrywając uszkodzone miejsca środkiem do cynkowania. By nie mieć kłopotów z otwieraniem burt, należy pokryć smarem ich zamknięcia i osie zawiasów.

Hamulce najazdowe

Użytkownicy przyczep wyposażonych w hamulce najazdowe (i to zarówno kempingowe, jak i bagażowe) powinni regularnie je kontrolować. Wprawdzie ze względów bezpieczeństwa naprawy i regulacje układu hamulcowego powinny być wykonywane tylko w specjalistycznym warsztacie, ale warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy eksploatacji przyczep.

Jeżeli hamulce działają nierównomiernie, przyczyną tego może być ocieranie okładzin hamulcowych jednego z kół (konieczna jest regulacja lub wymiana) albo zacinanie się linki w pancerzu. Przegrzewanie się bębnów hamulcowych może natomiast świadczyć o konieczności wyregulowania luzu łożysk, przerdzewiałych sprężynach ściągających szczęki lub zapieczonych linkach hamulcowych.

Jeżeli przyczepa hamuje przy redukowaniu biegu w samochodzie, uszkodzony może być amortyzator urządzenia najazdowego. O zużyciu może świadczyć także jego zaoliwienie.

Uszkodzenia mechanizmu wyłączającego hamulec najazdowy powstają zwykle podczas wjeżdżania kołem (kołami) na krawężnik przy cofaniu. Przy tym manewrze hamulec najazdowy powinien się samoczynnie wyłączyć. Jeżeli tak nie jest, należy nasmarować rolkę krzywki wyłączającej hamulec oraz powierzchnię krzywek wewnątrz hamulca.

Tekst główny artykułu z wydania 16/01 ze strony 46 Auto Świat

banner

button1