Rynek używanych przyczep kempingowych

Przyczepa kempingowa to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią dalekie samochodowe podróże, a nie chcą zostawić majątku w hotelach.

Tanią alternatywą dla noclegu w pensjonatach czy hotelach jest zakup przyczepy kempingowej. Pobyt na dobrze wyposażonym kempingu w ciepłym klimacie może być bardzo przyjemny, a jego koszt będzie kilka razy niższy od najtańszego hotelu. Na rynku działa wiele firm oferujących używane przyczepy pochodzące najczęściej z Holandii, gdzie karawaning ma długą tradycję. Za kilkanaście tysięcy złotych można nabyć sporą przyczepę, która odpowiednio konserwowana może służyć przez wiele lat.

Dużą ostrożność należy zachować przy samodzielnym zakupie. Przyczepy kupione okazyjnie na giełdzie są często w bardzo złym stanie technicznym. Wiele z nich zostało niestarannie naprawionych po różnego rodzaju uszkodzeniach. Zniszczone uszczelki czy uszkodzenie zewnętrznych elementów konstrukcji otwierają drogę wodzie. Jej obecność we wnętrzu to początek gnicia i rozwoju grzyba. Jeżeli po wejściu czuć nieprzyjemny zapach stęchlizny, przyczepa wymaga gruntownego remontu. Jego cena może niekiedy przekroczyć koszt zakupu. Także uginanie się podłogi w miejscach intensywnie używanych, takich jak okolica zlewozmywaka, może świadczyć o znacznym wyeksploatowaniu.

Elementem podstawowym dla bezpieczeństwa jest hamulec najazdowy. Poprawność jego działania można sprawdzić podczas jazdy próbnej. Przy hamowaniu przyczepa powinna zwalniać w prawie nieodczuwalny dla kierowcy sposób. Głośne stuki świadczą o nieprawidłowym działaniu mechanizmu. To zaś może doprowadzić do poważnego wypadku.

Interesując się zakupem przyczepy warto sprawdzić propozycje wyspecjalizowanych firm. Niektóre z nich oferują szeroki wybór, tak aby każdy klient znalazł coś dla siebie. Na przyczepy udzielana jest najczęściej gwarancja, a nowy właściciel dostaje do ręki komplet dokumentów niezbędnych do zarejestrowania nabytku.

Najtańsza przyczepa uznanego producenta pochodząca z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych to wydatek 5-6 tys. złotych. Najprostsze modele są małe i stosunkowo lekkie, dzięki czemu nadają się nawet do niedużych samochodów, takich jak Fiat Punto czy Skoda Felicia. Nie oferują co prawda nadzwyczajnego komfortu, ale zlewozmywak i lodówka należą do wyposażenia standardowego. W większości jest także ogrzewanie.

Duże przyczepy, zwłaszcza nowsze, oferują bogate wyposażenie. Tu standardem jest ogrzewanie gazowe, w wielu jest oddzielna łazienka, w której można zamontować przenośną toaletę i prysznic. Masa własna tych przyczep oscyluje w okolicy 800 kilogramów, tak więc mogą być bez problemu holowane przez auta klasy kompakt z silnikiem o mocy około 90 KM. Ceny tych przyczep w zależności od rocznika, stanu i wyposażenia wahają się między 15 a 25 tys. złotych.

Największe przyczepy, których długość może dochodzić do 7 metrów, oferują luksusowe warunki nawet 5-6 osobom. Mają w wyposażeniu komfortową, starannie wykończoną łazienkę, stałą toaletę, a elegancko urządzone i przestronne wnętrze można podzielić przesuwanymi drzwiami na dwa pomieszczenia. Takie przyczepy z końca lat dziewięćdziesiątych kosztują najczęściej powyżej 30 tys. złotych. Nie można zapomnieć o tym, że do ich holowania potrzebne jest odpowiednie auto. Dla przyczepy o długości około 550 cm i masie całkowitej około 1300 kilogramów rozsądnym minimum wydaje się auto z silnikiem o mocy około 130 KM. Samochody ze słabszymi jednostkami napędowymi mogą mieć problemy przy wyprzedzaniu czy pokonywaniu wzniesień.

Największe, 7-metrowe przyczepy, ze względu na wysoką masę mogą być holowane tylko przez auta terenowe lub vany z odpowiednio mocnym silnikiem. Rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być wyższa od rzeczywistej masy holującego auta.

Warto poszukać przyczepy dwuosiowej; prowadzi się ona dużo stabilniej, co na polskich pełnych kolein drogach wydaje się szczególnie ważne. Holowanie ciężkich przyczep ułatwiają haki specjalnej konstrukcji skutecznie wyhamowujące boczne wychylenia.

Na rynku wtórnym oferowane są również polskie przyczepy produkowane przez fabrykę w Niewiadowie. Ich podstawową wadą jest konstrukcja wykonana w całości z laminatu. Po kilku latach zaczyna on w różnych miejscach pękać. Wyposażenie jest najczęściej bardzo skromne. Zdecydowanym atutem jest natomiast niska cena.

Przyczepę można też wypożyczyć. Doba kosztuje około 50 złotych. Przed sezonem lepiej jednak dokonać rezerwacji.

Tekst główny artykułu z wydania 24/01 ze strony 50 Auto Świat

banner

button1