Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Daty, miejsca i atrakcje zlotów, spotkań i wydarzeń karawaningowych
Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 26 lut 2019, 16:11

Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Lista chętnych:
1. RAFALSCY & Krzycho62 (3+1)
2. reflexy (2+2+1)
3. stachu_gda (1)
4. Krzysztof_cw & Marta_z_kempingu (2)
5. DIZZY (1)
6. cyran'o & cyrano'wa (2)
7. Iza i Radek (2)
8. Mcube (2+1)
9. Nacia & CCB (2)
10. Bubu & Naal (2)

Po raz drugi spotykamy się nad zaporą Mylof na rzece Brdzie w Borach Tucholskich :) Spot z cyklu "na dzikusa" na polu biwakowym prowadzonym przez miejscowe leśnictwo. Tutaj ubiegłoroczny temat - warto zobaczyć bo są w nim nasze fotki z wyjazdu.

Zgodnie z tradycją jest i spotowa naklejka ;)
11.jpg






Pole biwakowe leży nad samą wodą, tuż przy zaporze od której swój bieg rozpoczyna Wielki Kanał Brdy. Na miejscu zero luksusów, jest wiata na ognisko i kilka mniejszych altan. Prądu, bieżącej wody brak, jest jedynie drewniany wychodek ;) Jakieś 100m dalej u leśniczego prowadzącego pole można skorzystać z toalety i ujęcia wody. Tam też płaci się symboliczne kilka złociszy za pobyt.
Niedaleko rozpościera się Park Narodowy Bory Tucholskie a bezpośrednio w pobliżu znajduje się Zakład Hodowli Pstrąga Mylof gdzie można kupić smakowite rybki i ich przetwory oraz całkiem fajna Restauracja Aga gdzie serwują pyszne pstrągi w różnej postaci.
Okolica jest bardzo fajna i malownicza, co tu dużo opowiadać. Spacery czy rowery, jest co robić. My bierzemy bicykle i chcemy na nich trochę pobuszować. Polecam w nieco dalszej okolicy zobaczyć Zamek w Człuchowie oraz akwedukt w Fojutowie.
Podsumowując, będzie to luźne spotkanie bez sztywnego planu działania. Jakieś ognicho, kociołek i nocne rozmowy. Relaks i nic więcej :) My planujemy być na miejscu już w piątek rano. Nasz skład jeszcze nieznany, wyklaruje się bliżej terminu. Na ten moment jedziemy we dwóch ale w zależności czy dopiszą Panie, moja lepsza połowa też rozważa przyjazd.

Edit.
Dorzuciłem coś co warto przeczytać :) Bardzo ciekawe informacje:
Departament Turystyki UMWP pisze: System hydrotechniczny Brdy w Borach Tucholskich to zespół funkcjonujących w większości do dziś urządzeń, które od półtora wieku regulują stosunki wodne w okolicy, a od kilkudziesięciu lat stanowią ciekawy element popularnego szlaku kajakowego.

Zaczęło się w połowie XIX wieku od zapotrzebowania pruskiego wojska na siano dla koni służących w jednostkach kawaleryjskich i transportowych. Do jego produkcji nadawały się doskonale wykarczowane niedługo wcześniej połacie, które trzeba było jedynie odpowiednio nawodnić. Właśnie w tym celu podjęto prace nad zaprzężeniem Brdy do realizacji strategicznego planu zaopatrzenia garnizonu Prus Zachodnich w paszę. Głównym elementem systemu stał sie zbiornik w miejscowości Zapora, z kaszubska nazywany Jeziorem Mylof. Był niczym innym jak jedynie poszerzonym korytem rzeki Brdy, gromadzącym i spiętrzającym wodę. Stąd woda płynęła trzydziestokilometrowym kanałem rozdzielającym się na liczne odnogi, aż na tzw. Czerskie Łąki - właściwe miejsce produkcji strategicznego siana. Najciekawszym, bo stosunkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem zastosowanym przez pruskich inżynierów jest akwedukt w Fojutowie. Jest to skrzyżowanie dwóch cieków wodnych - płynącej dołem Czerskiej Strugi i puszczonego po wzorowanym na rzymskich akwedukcie Kanału Brdy.

Z czasem produkcję "paliwa" dla koni, zastąpiła produkcja energii elektrycznej - wody Jeziora Mylof wykorzystano do napędzania turbiny w funkcjonującej do dzisiaj elektrowni wodnej. Zapora wodna została wybudowana w 1849 roku i jest jedną z najstarszych w Polsce, a do tego jedyną zaporą schodkową!!!

W 1998 r. do użytku oddano nowowybudowaną hydroelektrownie o mocy 2,0 MW, w której przepust wody z zapory w formie schodków ma spacek 12 m i osiąga szybkość 22 m/s. W tym miejscu zaczyna się również niezwykła budowla hydrotechniczna o długości 31 km, a mianowicie Wielki Kanał Brdy, który płynie równolegle do głównego nurtu rzeki.

Wielki Kanał Brdy ze wszystkimi swoimi atrakcjami i pięknymi widokami, a także bardzo leniwym nurtem i niewielką głębokością jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie przygody z kajakiem. Nic dziwnego, że można tam spotkać całe rodziny, wspólnie zażywające wrażeń, jakie dostarcza bezpieczne pływanie po pięknej okolicy.

Źródło: https://pomorskie.travel/pl/-/zapora-myl-1

I drugi tekst:
Małgorzata Raczkowska pisze:Zapora o nazwie Zapora
Na szlaku kajakowym Brdy, w Borach Tucholskich, jest miejsce o tajemniczej nazwie Mylof. (...) Kłopoty zaczynają się już z ustaleniem nazwy… Różni piszą, że znajduje się w miejscowości Zapora. Tymczasem ja na własne oczy widziałam zieloną tablicę z nazwą miejscowości stojącą obok leśniczówki… Trochę była schowana w krzakach, ale była… Z całą pewnością: Mylof. Po kaszubsku to Milof, ale drugiej tablicy nie było.

Mylof czy Zapora?
Nazwa „Zapora” jest tworem sztucznym, nadała ją Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, zapewne w ramach pozbywania się z niemiecka brzmiących nazw. Pewnie na fali historycznej naprawy złego, przywrócono starą nazwę, ale kiedy i czy oficjalnie? Tego nie wiem. Obecna jej wersja jest spolszczoną lub skaszubszczoną wersją niemieckiej nazwy Mühlhof, czyli jest to miejsce, gdzie stał młyn.

Tama, jezioro i kanał
Młyna nie ma, ale jest zapora. Zapora również nazywa się Zapora albo Mylof. Jezioro zaporowe także nazywa się Zapora, albo Mylof. Tamę zbudowano w roku 1848 i jest ona najstarszą na terenie dzisiejszej Polski. A chociaż zapory rzadko miewają legendy, ta ma: ponoć w 1807 roku pokonany przez Napoleona król pruski Fryderyk Wilhelm III schronił się w Borach Tucholskich w małej osadzie. Dziękując za schronienie król obiecał mieszkańcom, że uczyni coś dla poprawy ich życia. Tym darem okazał się Wielki Kanał Brdy. A miejscowość nad kanałem przyjęła nazwę Königs Ort, czyli Miejscowość Króla. Dziś to Konigort. Kilka kilometrów od zapory. Ile w tym prawdy? Kanał zaczęto budować w 1842 roku, rzeczony król już nie żył. Zaporę postawiono, by zabrać trochę wody z Brdy dla nawodnienia wykarczowanego właśnie fragmentu Borów Tucholskich, zwanego teraz Czerskimi Łąkami, a także by stworzyć drogę spławu wycinanego nadal drewna w północnej części Borów Tucholskich.

Przenoska dla kajakarzy
Powstały dzięki zaporze zbiornik ma 10,5 km² i tak naprawdę jest poszerzonym korytem Brdy. Ciągnie się na długości ok. 7 km, szeroki jest na 80 m. Płynie się nim jak po wąskim jeziorze, nurtu nie ma. Tworzy go ziemna tama o długości prawie 300 m i szerokości 8 m w koronie. Prowadzi nią droga. Za zaporą wody rzeki rozdzielają się na starą Brdę i Wielki Kanał Brdy. Początkowy fragment kanału nie jest spławny, bo zajmuje go pstrągarnia. Ale ci którzy chcą płynąć kanałem, mogą zamówić w pstrągarni bezpłatny transport kajaków. Ci, którzy spływają Brdą, mają przed sobą przenoskę. W kajakowym przewodniku wyczytałam, że przenoska jest na prawym brzegu i ma ok. 180 m. Niezupełnie prawda. To (choć metrów jest więcej, myślę że ok. 300) wariant dla silnych i zdesperowanych, którzy są w stanie znieść kajak po stromej skarpie. Pozostali mogą za 2 zł wypożyczyć w leśniczówce wózek, ale wtedy muszą pokonać (według leśniczego 500 m), naprawdę blisko kilometr. Z pola biwakowego na którym wylądują, drogą przez zaporę na drugi brzeg Brdy, koło pstrągarni (sklep ze świeżutkimi wędzonymi rybami) i w dół do nadrzecznej łąki. Cała ta operacja z wypożyczeniem i oddaniem wózka, kupieniem ryby oraz niezbędnych drobiazgów w wiejskim sklepie zajęła nam około godziny. Z dołu widać elektrownię wodną (niewielką, 800 kW) zbudowaną tu w ostatnich latach XX wieku i cała tamę o unikalnym systemie przelewowym. Płynąc dalej Brdą warto się trzymać prawego brzegu, bo na lewym pstrągarnia wielkimi rurami i z wielką siła spuszcza wodę do rzeki i można wywrócić kajak.

Warto wiedzieć
* Pstrągarnię urządzono na Kanale w latach 1974-75. Korzystano z wzorców i doświadczeń francuskich hodowców, a cała produkcja szła na eksport. Teraz także do kraju.
* Pole namiotowe Mylof-Zapora położone jest przy zaporze ( 129 km Brdy). Przy pobliskiej leśniczówce można skorzystać z toalety oraz prysznica. Gdy ja tam byłam, stało ze sto namiotów. Spotkani na trasie Niemcy opowiadali, że dzień wcześniej byli tu sami. Na lewym brzegu jest podobno dobra restauracja z rybą (nie sprawdzałam).
* Wielki Kanał Brdy rozpoczyna się co prawda od zapory Mylof (do Zielonki, 21 km) ale spływy rozpoczynają się w miejscowości Konigort. Atrakcją jest akwedukt w Fojutowieo długości 75 m nad Czerską Strugą. Szerokość kanału w koronie wałów wynosi 20 m, średnia głębokość 1,5 m.
* Transport kajaków z zapory Mylof do Konigsortu można zamówić w biurze Zakładu Hodowli Pstrąga , także pod numerem telefonu (52) 39 85 177.
* W osadzie Mylof znajdowała się bindunga i początek kolejki wąskotorowej do tartaku w Rytlu.
* Kolejne pole namiotowe (bardzo ładne)znajduje kilometr za Rytlem.

Żródło: http://www.krajoznawcy.info.pl/zapora-o ... pora-15995

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: reflexes » wtorek, 26 lut 2019, 16:49

Nie może nas nie być. My na 99% w komplecie.

Lista:
1. RAFALSKI & Krzycho62 (2)
2. reflexy (2+2+1)
3. ...

oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: oko » wtorek, 26 lut 2019, 17:24

Kuuurde! Nie damy rady. :( Pierwszy wyjazd zaplanowany dopiero na majówkę, bo remont trza skończyć.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: RE: Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: reflexes » wtorek, 26 lut 2019, 17:27

oko pisze:Kuuurde! Nie damy rady. :( Pierwszy wyjazd zaplanowany dopiero na majówkę, bo remont trza skończyć.
A samym autem nie dacie rady? Z tego co pamiętam to macie minikamperka w Doblo?
Dizzy w zeszłym roku przyjechała samym autem i w nim spała.

oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: RE: Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: oko » wtorek, 26 lut 2019, 17:30

reflexes pisze:A samym autem nie dacie rady? Z tego co pamiętam to macie minikamperka w Doblo?

No niby tak. :idea: Zobaczymy. Na razie się nie wpisujemy.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Samoogon

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: Samoogon » wtorek, 26 lut 2019, 18:03

Ło Boże, dali nie było?
Szkoda, dla nas jednak za daleko :(

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1259
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: z1c00 » wtorek, 26 lut 2019, 19:03

Znów daleko, nie lepiej zrobić gdzieś bliżej aby więcej ekip przyjechało?
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: reflexes » wtorek, 26 lut 2019, 19:20

Nie idziemy na ilość tylko na jakość [emoji3]
Poza tym to inicjator ustala miejsce, a Rafalski ma dobrze ponad 400km.
Piotruś, Zapora jest 3 tygodnie po Ciechocinku. Za 50 zł zostawisz budę na kempingu, a solówką obskoczysz szybciej i taniej.

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1259
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: z1c00 » wtorek, 26 lut 2019, 19:21

reflexes pisze:Nie idziemy na ilość tylko na jakość
Poza tym to inicjator ustala miejsce, a Rafalski ma dobrze ponad 400km.
Piotruś, Zapora jest 3 tygodnie po Ciechocinku. Za 50 zł zostawisz budę na kempingu, a solówką obskoczysz szybciej i taniej.

Jak dla mnie za daleko, jeszcze jakby to była centralna Polska, to bym się skusił.
Nie lepiej przekształcić go w jakieś Panowe pośrodku kraju tak aby każdy miał blisko? :D
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: reflexes » wtorek, 26 lut 2019, 19:25

Na Panowe w centralnej Polsce też przyjdzie czas [emoji3] . Dawaj nie ściemniaj.

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1259
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: z1c00 » wtorek, 26 lut 2019, 19:29

reflexes pisze:Na Panowe w centralnej Polsce też przyjdzie czas [emoji3] . Dawaj nie ściemniaj.

Przykro mi, ale 800km na 2 dni jest dla mnie nieopłacalne.
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: RE: Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: reflexes » wtorek, 26 lut 2019, 20:02

z1c00 pisze:
reflexes pisze:Na Panowe w centralnej Polsce też przyjdzie czas [emoji3] . Dawaj nie ściemniaj.

Przykro mi, ale 800km na 2 dni jest dla mnie nieopłacalne.
W sumie to Cię rozumiem. Ja też bym nie jechał taki kawał [emoji3] .

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: stachu_gda » wtorek, 26 lut 2019, 20:22

Lista:
1. RAFALSKI & Krzycho62 (2)
2. reflexy (2+2+1)
3. stachu_gda (1)
4. ...

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 26 lut 2019, 20:23

Ej ej, nie marudzić bo jeszcze ja się rozmyślę :lol:
A poważnie to co mam napisać? No odległość jest to fakt ale nigdy nie będzie idealnie, żeby wszystkim pasiło. Nie ma złudzeń, że frekwencja będzie znikoma. Oko, Wy macie faktycznie komfortową sytuację z tym nocowaniem w Doblo, przemyślcie ;)

Edit.
Stachu, ostatnio jakiś mało wylewny jesteś, tylko kopiuj > wklej :) Witamy na pokładzie.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2602
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Spot Zapora - Bory Tucholskie, 12-14.04.2019

Postautor: stachu_gda » wtorek, 26 lut 2019, 20:57

No tak jakoś wypadło Rafale, więc nadrabiam zaległości i zapisuję się na weekend z Wami (tym razem samemu).


Wróć do „Zloty, Spotkania i Wydarzenia Karawaningowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości