Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Ciekawostki dotyczące karawaningu i Niewiadówek
gosc2009
Posty: 11
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 23:36

Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: gosc2009 » piątek, 7 sie 2020, 10:45

Tak jako ciekawostka. Parę dni temu kupiłem N126e. Poszedłem do Komunikacji w celu rejestracji (ciągłość umów, dowód z wpisanym DMC, przeglądem bezterminowym, itp - skan dowodu w załączniku). 3h w kolejce, no ale się doczekałem. A pani w okienku po sprawdzeniu dowodu i umów, twierdzi, że nie może zarejestrować z bezterminowym przeglądem, gdyż w miejscu rodzaj pojazdu mam napisane, że przyczepka jest SPECJALNA, a ma być że LEKKA - pani twierdziła, że przyczepka specjalna podlega obowiązkowemu corocznemu przeglądowi. Na nic zdały się tłumaczenia, że każdy dowód od Niewiadówki ma taki wpis i że jest podane DMC mniejsze niż 750kg, więc z tego wynika, że to przyczepka lekka. Aby uniknąć corocznych przeglądów pani dała tablice tymczasowe i wysłała mnie do diagnosty na przegląd aby określił typ pojazdu - zaznaczyła że musi być taki zapis PRZYCZEPKA LEKKA-SPECJALNA-KEMPINGOWA. Więc ok, co robić. Stację okręgową mam 10min od domu, więc tego samego dnia zaciągnąłem tam przyczepkę. Diagnosta wyśmiał panią z urzędu, że bez jego opini też może zmienić te dane, gdyż ma DMC, no ale napisał tak jak chciała - PRZYCZEPKA LEKKA-SPECJALNA-KEMPINGOWA (koszt 79zł). Kolejnego dnia tym razem 4h w kolejce (w czasach niby panującej pandemii). Już trafiłem do innej Pani, a ona mówi, tym razem, że Niewiadów nie może tak określać przyczep - jako specjalna i że mam zwrócić się do Niewiadowa o wyjaśnienia :o , a diagnosta co tak mi napisał powinien mieć sprawę o stwierdzenie, że to przyczepa specjalna!!! Po godzinach spędzonych w kolejce w upale i maseczce, nie miałem już ochoty na żarty pani z okienka, więc zrobiłem małe piekiełko i zawołałem panią kierowniczkę. Po kilku minutach wymiany opinii na temat całej tej sytuacji, sprawdzaniu przez panie, w internecie informacji o Niewiadówkach, Urząd dał mi tablice docelową ale tymczasowy dowód i zapewnili, że sami skontaktują się z Niewiadowem i wyjaśnią sprawę co mają wpisać w dowodzie :lol: Więc finalnie czeka mnie kolejna kolejka po odbiór dowodu. Coś tam diagnosta mi mówił, że zmieniły się przepisy w 2012 roku, ale to jak dobrze pamiętam dotyczyło tych Samów. Nie wiem co o tym myśleć - błąd urzędników z okienka czy coś się pozmieniało w przepisach.
Załączniki
Inked20200807_101410_LI (2).jpg
Inked20200807_101421_LI.jpg

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: RAFALSKI » piątek, 7 sie 2020, 10:54

Samo życie, niestety. Kiedyś już pisałem, że w takich przypadkach tylko rozmowa z kierownikiem bo każdy w okienku mówi co innego. Trzeba wszystko wiedzieć za nich i na każdym kroku kruszyć beton :( Nie wiem czy czytałeś o tych sprawach bo na forum sporo przypadków było opisane. Bywało, że i diagności błyszczeli niewiedzą...

gosc2009
Posty: 11
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 23:36

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: gosc2009 » piątek, 7 sie 2020, 11:12

To przepraszam jak powielam temat. Forum przeglądam od paru dni, więc wszystkiego się na dało przeczytać. Ale powtórzenie pokazało, że zdarza się to nadal, w różnych miejscach Polski.

Samoogon

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: Samoogon » piątek, 7 sie 2020, 12:49

Pierwsza kobita miała rację, Niewiadów to przyczepa lekka, kempingowa, żadna specjalna.
Ja zgodnie z radami poszedłem do WK i powiedziałem, że chciałem rozmawiać z najstarszym pracownikiem, który tu pracuje.
Pani się lekko obraziła, ale wyjaśniłem że chodzi mi o wiedzę jak to drzewiej z tym rejestrowaniem bywało. Pożartowalismy poszliśmy do kierowniczki, bo również uważam, że w razie problemów to konieczne, i dało radę zarejestrować. Co prawda bez wizyty u diagnosty się nie obyło bo nie miałem mas, a przecież kobieta z sufitu sobie nie wpisze.
Diagnosta oczywiście zaczął się wymądrzać, normalna sytuacja jeśli ktoś ma trochę władzy nad drugim człowiekiem.
Byłem twardy, płace więc wymagam, ma być tak jak życzy sobie Pani z WK, jakoś poszło :)
Twardego dowodu i tak byś nie dostał, przecież szwagier wujka brata musi go najpierw wydrukować w jedynej w kraju takiej drukarni.

Warmiak
Posty: 21
Rejestracja: sobota, 18 lip 2020, 14:53
Lokalizacja: NOL

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: Warmiak » piątek, 7 sie 2020, 13:01

Dwa tygodnie temu przerejestrowywałem swoją, miał w starym dowodzie zapis specjalna- kempingowa, w nowym dowodzie lekka kempingowa. Nie było żadnych problemów ani dziwnych pytań. Masy były przecież wpisane do dowodu rejestracyjnego i cepik.
N-126b 1974r

Samoogon

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: Samoogon » piątek, 7 sie 2020, 13:35

Widać dobrze trafiłeś, ktoś przepisał i nie wydziwiał. Nie jest to niestety regułą.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: reflexes » piątek, 7 sie 2020, 13:37

Samoogon pisze:Pierwsza kobita miała rację, Niewiadów to przyczepa lekka, kempingowa, żadna specjalna.

Jesteś pewny? Na moje nie ma czegoś takiego jak lekka kempingowa :)
Wydaje mi się, że w dowodach wpisuje się rodzaj pojazdu na podstawie kodów ITS, a te mówią że przyczepa lekka może być ciężarowa, specjalna lub inna.

str. 3 pkt. 10
http://eurodiagnosta.pl/diagnostyk/file ... jazdow.pdf

Awatar użytkownika
dywelj
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 12 wrz 2013, 14:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: dywelj » piątek, 7 sie 2020, 15:13

Mam przyczepę rok produkcji 1970 N126B, rodzaj pojazdu: przyczepa lekka. Dowód wydano w 2013 roku.

gosc2009
Posty: 11
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 23:36

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: gosc2009 » piątek, 7 sie 2020, 17:09

Mnie diagnosta wpisał:
1. Rodzaj: Przyczepa lekka
2. Podrodzaj: Specjalna
3. Przeznaczenie: Kempingowa

A na dowodzie tymczasowym, wystawionym już po wizycie u diagnosty, czyli poprawionym, mam:
1. Rodzaj pojazdu: Przyczepa lekka
2. Przeznaczenie: Kempingowa

Wazne, aby finalnie bylo dobrze. Ale trzeba sie nabiegac i nastac, a masy świadczące że to przyczepa lekka, byly w dowodzie.

Samoogon

Re: Problemy z rejestracją bo SPECJALNA

Postautor: Samoogon » piątek, 7 sie 2020, 20:53

Tomek, u mnie było tak jak kolega wyżej napisał. Lekka, przeznaczenie kempingowa.
Przy czym ja nie pozwoliłem diagnoście wpisać specjalna, na polecenie Pani z WK.
Ale czy tak jest w dowodzie to zabij, nie wiem :) Na pewno tak jest w papierach w starostowie.


Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości