Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

czyli meble, lodówki, ogrzewanie, zlewozmywaki, kuchenki ...
zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » niedziela, 1 lis 2020, 10:59

Dzień dobry wszystkim.

Właśnie stałem się nowym posiadaczem zapiekanki jak w tytule. Systematycznie czytam forum, przejrzałem je pod kątem tytułowego pytania, ale nie znalazłem interesującej mnie kwestii. Czy da się, a jeśli tak, to czy ktoś już to robił i posiada manuala ze zdjęciami jak dołożyć lodówkę (i jaką) w miejsce obecnej szafki. Jako świeżak dowiedziałem się już, że oryginalne lodówki poza elektryką, zasilane są również z butli gazowej, co daje pełną niezależność od prądu. Niestety nic więcej nie wiem, a chętnie się dowiem i zrobię sam, bo umiejętności mam.

Pytanie drugie. Ponieważ moja zapiekanka jest z 78 roku, jest na cytrynkach. Chciałbym bezinwazyjnie zmienić koła na standardowe fiatowskie 4x98. O ile w maluchach, w których siedzę dość mocno, stosuje się specjalne adaptery zmieniające rozstaw z 4x98 na 4x160, o tyle w drugą stronę tego się nie robi, tylko wymienia całe hamulce. Ja jednak chciałbym uniknąć zmiany piast pozostawiając seryjne tak, aby bezproblemowo można było w każdej chwili zastosować oryginalne felgi. Czy ktoś może już to robił?

Pytanie trzecie. Dodatkowa instalacja. Chce dołożyć kilka opcji elektrycznych jak np ładowanie akumulatora przyczepy podczas jazdy samochodem, może jakiś solar czy inne. Myślałem o zmianie instalacji na 13-pin, ale doszedłem do wniosku, że z żółtymi tablicami trochę by się to gryzło.... Chce więc temat rozwiązać w ten sposób aby dołożyć drugą wiązkę 7-pin i dorobić rozgałęzienie na dyszlu; wtyczka 13-pin na 2 x po 7 pin - jedna oryginalna, druga dołożona. Dzięki temu oryginalna wiązka pozostanie dalej oryginalna, a dodatkową w każdej chwili będzie można zdemontować pozostawiając przyczepę w oryginale. Nie wiem natomiast co jeszcze poza solarem przydałoby się do takiej przyczepy dołożyć; tym bardziej, że mam obecnie 4-miesięczne dziecko, z którym planujemy od wiosny rozpocząć podróżowanie. Co z Waszego doświadczenia warto jeszcze mieć?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie oraz porady i na pewno wezmę je pod uwagę.

Pozdrawiam

Prosimy; stosuj polskie litery w pisowni. Poprawiono.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3907
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: tomcat » niedziela, 1 lis 2020, 12:42

Według mnie najważniejsza kwestia.
Jeśli chcesz zachować przyczepę jak najbardziej w oryginale to każda przeróbka czy też dołożenie "czegoś" kłóci się z wstępnym założeniem.
Sam zresztą napisałeś:
zuraw pisze:... ale doszedłem do wniosku, że z żółtymi tablicami trochę by się to gryzło...

Jednak jeśli chcecie podróżować; zwłaszcza z małym dzieckiem, pewne udogodnienia są nieodzowne, chociaż nie wiem, czy koniecznie zainstalowane w przyczepie ( wracamy do kwestii oryginalności ) :?
Dla przykładu...
Lodówkę w zabudowie można zastąpić wolnostojącą z wkładem od góry ( 12V,230V,gaz )
Stałą instalację solarną na dachu można zastąpić panelem "mobilnym" :idea:
Kwestia przemyślenia ;)
Wracając jednak do Twojego pytania.
Nie wiem jaką masz szafkę ale zakładam, że oryginalną :?:
Do zapiekanki bez większej inwazyjności pasował będzie jedynie Polar.Takie były też montowane fabrycznie jednak nie wiem czy w wersji "b" :?: ( jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi :? )
Trudno znaleźć naprawdę ładny egzemplarz, a jeśli już jest to ma stosunkowo wysoką cenę. Najczęściej jednak oferowane z rynku wtórnego wymagają odświeżenia lub małego remontu. W wielu egzemplarzach występuje rdza na styku uszczelki drzwi z obudową. Z tego powodu często też uszczelka wymaga wymiany ( znam to z autopsji ). Oryginalna była niedostępna więc zamawiałem w firmie, która specjalizuje się w dorabianiu takowych.
Montaż nie jest wielce skomplikowany i wydaje mi się, że nie potrzeba do tego instrukcji obsługi. Poczytaj wątki remontowe; znajdziesz tam na pewno informacje w tej kwestii.
Osobiście początkowo też dokładałem Polara do przyczepy ( tylko 230V ) ale szybko ustąpił miejsca innej ( ja jednak nie trzymam się kurczowo oryginału ).
Odnośnie pytania drugiego to nie wiem, czy taka "rzeźba" jest konieczna. Osobiście nie tykałbym tego.
Pytanie trzecie... Dołożenie instalacji z wtyczką 13 pin jest chyba najmniej inwazyjne z planowanych przez Ciebie przeróbek i patrząc pod kątem oryginalności chyba będzie najmniej kolidowało.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7014
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: Murano » niedziela, 1 lis 2020, 14:10

Patrząc na zdjęcie w wątku powitalnym zastanawiam się czy twój egzemplarz nie jest już mocno "dłubnięty" jak na 78 rok.
Tylna szyba o ile wogóle była otwierana pochodzi z modelu n132 lub n127 (3 punkty zamykania zamiast 4 i metalowe, niklowane teleskopy z blokadą "klik").
Drzwi ewidentnie nie są od tej skorupy. Pokrywa dachu też raczej z nowszego rocznika. Nasuwa się podejrzenie, że skorupa pochodzi z nowszego rocznika, została rama i drzwi plus wnętrze (tego nie widać akurat).
Jeśli tak jest (a mogę się oczywiście mylić) to trzymanie się na upartego oryginału jest dość nieuzasadnione.
Zestaw spoko ;-). Kanciak z zapiekanką zawsze spoko 8-)
Jeśli chcesz użytkować ją w pełni z dzieckiem i to od marca to na pewno ogrzewanie. Jeśli Truma to zapomnij o uniknięciu przeróbek, jeśli elektryka to instalacja musi być porządna. Lodówka tak jak Tomcat napisał. Albo Polar serii TA60 lub zewnętrzna mobilna 3-zakresowa.
Solar...jest świetny ale przy tym musisz mieć całą instalację elektryczną, więc jeśli ma być bez przeróbek to może faktycznie zestaw walizkowy, a tylko akumulator w bakistę daj.
Ile ludzi, tyle pomysłów. Zrób tak, żeby tobie i rodzinie było wygodnie.
Ja bym szedł w Trumę i lodówkę Polara ale stały solar odpuścił, jakoś mi się to kłóci z żółtą blachą.

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » niedziela, 1 lis 2020, 17:25

Dzieki za odpowiedzi. Jesli rzeczywiscue oryginalnosc przyczepy jest dyskusyjna, to w takim razie bardziej niz na oryginalnosc postawie na niezawodnosc i praktyke. Zakladajac, ze solar odpuszczamy pozostajac jedynie ba akumulatorze, jaka najwydajnijsza, a przy okazji pobierajaca najmniej energii lodowke polecacie? Szafke moge do niej dostosowac. Ogkadalem film ba YT? w ktirym gosc zamontowal lodowke kompresorowa na 12V. Jej xeba to powyzej 2kzl, wiec troche sporo, wiec zapytam czy hest jakas alternatywa dla niej, ktora mozecie oolecic?

Szczerze mowiac byloby milo, gdybyscie wymienili z wlasnego doswiadczenia co musze miec z elektryki od A do Z. Na pewno akumulator, pewnie hakas przetwornice 12/230V (jakiej mocy) jakis stabilizator napuecia do tego pewnie... I co jeszcze? Jesli ma to byc "dobra elekrryka" to rowniez mozliwosc podpiecia pod 230V zewnetrznie zmrowniez z jakims orzetwornikiem ba 12V. Zapewbe warto przy podlaczeniu zewnetrznym, by ladowal sie akumulator....

Co do ofrzewania to zapwwne pierwsze wyhazdy pojedziemy w cywiluzowane miejsca, fdzie vedzie mozliwosc podlaczenia sie do sieci zewnetrzbej, wiec wlaczy sie farelke i dogrzeje  do jezdzenia q dzicz i posiadania webasto chyba musze jeszcze troche dorosnac.

Co to jest panel mobilny i dlaczego bylby dla mnie lepszy?

Przy okazji, jski pokrowiec na nia polecacie, poniewaz bedzie zimowala pod golym niebem?

Dzieki za odpowiedz

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3907
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: tomcat » niedziela, 1 lis 2020, 18:11

zuraw pisze:Dzieki za odpowiedzi. Jesli rzeczywiscue oryginalnosc przyczepy jest dyskusyjna, to w takim razie bardziej niz na oryginalnosc postawie na niezawodnosc i praktyke. Zakladajac, ze solar odpuszczamy pozostajac jedynie ba akumulatorze, jaka najwydajnijsza, a przy okazji pobierajaca najmniej energii lodowke polecacie? Szafke moge do niej dostosowac. Ogkadalem film ba YT? w ktirym gosc zamontowal lodowke kompresorowa na 12V. Jej xeba to powyzej 2kzl, wiec troche sporo, wiec zapytam czy hest jakas alternatywa dla niej, ktora mozecie oolecic?

Szczerze mowiac byloby milo, gdybyscie wymienili z wlasnego doswiadczenia co musze miec z elektryki od A do Z. Na pewno akumulator, pewnie hakas przetwornice 12/230V (jakiej mocy) jakis stabilizator napuecia do tego pewnie... I co jeszcze? Jesli ma to byc "dobra elekrryka" to rowniez mozliwosc podpiecia pod 230V zewnetrznie zmrowniez z jakims orzetwornikiem ba 12V. Zapewbe warto przy podlaczeniu zewnetrznym, by ladowal sie akumulator....

Co do ofrzewania to zapwwne pierwsze wyhazdy pojedziemy w cywiluzowane miejsca, fdzie vedzie mozliwosc podlaczenia sie do sieci zewnetrzbej, wiec wlaczy sie farelke i dogrzeje  do jezdzenia q dzicz i posiadania webasto chyba musze jeszcze troche dorosnac.

Co to jest panel mobilny i dlaczego bylby dla mnie lepszy?

Przy okazji, jski pokrowiec na nia polecacie, poniewaz bedzie zimowala pod golym niebem?

Dzieki za odpowiedz


Dzięki za odpowiedzi. Jeśli rzeczywiście oryginalność przyczepy jest dyskusyjna to w takim razie bardziej niż na oryginalność postawie na niezawodność i praktykę. Zakładając, że solar odpuszczamy pozostając jedynie na akumulatorze; jaką najwydajniejszą, a przy okazji pobierającą najmniej energii lodówkę polecacie? Szafkę mogę do niej dostosować. Oglądałem film na YT, w którym gość zamontował lodówkę kompresorową na 12V. Jej cena to powyżej 2 tysięcy złotych; trochę sporo, więc zapytam, czy jest jakaś alternatywa dla niej, którą możecie polecić?

Szczerze mówiąc byłoby miło gdybyście wymienili z własnego doświadczenia co muszę mieć z elektryki od A do Z. Na pewno akumulator, pewnie jakąś przetwornice 12/230V (jakiej mocy) jakiś stabilizator napięcia do tego pewnie... I co jeszcze? Jeśli ma to być "dobra elektryka" to również możliwość podpięcia pod 230V zewnętrznie również z jakimś przetwornikiem na 12V. Zapewne warto przy podłączeniu zewnętrznym, by ładował się akumulator...

Co do ogrzewania to zapewne pierwsze wyjazdy pojedziemy w cywilizowane miejsca gdzie będzie możliwość podłączenia się do sieci zewnętrznej, więc włączy się farelkę i dogrzeje. Do jeżdżenia w dzicz i posiadania Webasto chyba muszę jeszcze trochę dorosnąć.

Co to jest panel mobilny i dlaczego byłby dla mnie lepszy?

Przy okazji, jaki pokrowiec na nią polecacie ponieważ będzie zimowała pod gołym niebem?

Dzięki za odpowiedź.

Uff...POPRAWIONE
Proszę jeszcze raz - stosuj poprawną pisownię

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » niedziela, 1 lis 2020, 18:36

Niestety na urządzeniu, z którego pisze mam wycięte polskie znaki diakrytyczne, ponieważ ich skróty kolidowały z aplikacjami, na których pracuje. Dlatego też zmiana języka nic nie zmieni. Przepraszam, ale czasami będzie się to zdarzać. Na innych urządzeniach czcionkę mam prawidłową i używam jej na codzień. Przy okazji zapytam gdzie jest skrót do wysłania wiadomości administracji, ponieważ wystąpił pewien problem, który chce zobrazować.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3907
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: tomcat » niedziela, 1 lis 2020, 19:07

zuraw pisze:... Przy okazji zapytam gdzie jest skrót do wysłania wiadomości administracji, ponieważ wystąpił pewien problem, który chce zobrazować.

Na dole strony masz "Zespół administracyjny"
Bez tytułu1.jpg

Wyślij wiadomość do pierwszego z wyświetlonej listy (kooba) i opisz problem.

A teraz odnośnie Twoich pytań i wątpliwości...
Nadchodzi zima i zakładam, że nie planujesz remontu w najbliższym czasie ponieważ pytasz o pokrowiec :?:
Jeśli zgadłem to proponuję jeszcze raz; powinieneś chyba zacząć od poczytania wątków remontowych ( i nie tylko ) dlatego, że zadajesz sporo pytań na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Na Forum znajdziesz masę informacji w tematach, które Cię nurtują. Czytając wyciągniesz wnioski, zweryfikujesz swoje plany oraz pomysły, a z wiosną ruszysz z kopyta z remontem i dostosowaniem przyczepy pod siebie.

Natomiast jeśli chodzi o tego "gościa" z YT , który zamontował lodówkę kompresorową na 12 Volt to domyślam się, że mowa o Damianie, ksywa "oko" z naszego forum ;).

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » niedziela, 1 lis 2020, 20:39

Na komputerze jest, na telefonie niestety nie ma
Screenshot_20201101-203549_Samsung Internet.jpg


Co do filmu, to chodzi o kanał Dyliżansem po Polsce i dokładnie ten odcinek (teraz piszę już z kompa i tu polskie znaki mam):



Co do samego remontu i pokrowca, to najpierw chciałbym zabezpieczyć przyczepę przed opadami zabierając z niej przed tym wszystkie poduszki do obszycia nowym materiałem, żeby starego nie zużywać oraz możliwe, że wymienić tapicerkę sufitu lub przynajmniej podkleić ją jakoś przed przyszłorocznym sezonem. Do tego czasu jednak chciałbym mieć chociaż lodówkę, by zabezpieczyć młodemu wszystkie niezbędne rzeczy do obsługi. Dopiero po pierwszym wyjeździe zobaczę co tak naprawdę jest do zrobienia pod siebie, ale uwierz mi dobry człowieku, że z małym dzieckiem przeczytanie większości wątków remontowych graniczy z cudem :mrgreen: Oczywiście będę je czytał, bo po to się tu zapisałem, ale obawiam się, że może mi zabraknąć duuuużo czasu przed pierwszym wyjazdem :lol:

Dlatego będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi lub nawet linki do odpowiednich wątków :arrow:
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 lis 2020, 20:49 przez zuraw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2169
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: oko » niedziela, 1 lis 2020, 20:45

Capture+_2020-11-01-20-42-17.png

Kliknij w link "Administratorzy" a potem pisz do Kooby.
zuraw pisze:Oglądałem film na YT, w którym gość zamontował lodówkę kompresorową na 12V. Jej cena to powyżej 2 tysięcy złotych;

Prawdopodobnie oglądałeś mój film, na moim kanale "dyliżansem po Polsce"
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » niedziela, 1 lis 2020, 21:41

Ups, co za faux-pas :oops: Mam nadzieję, że wybaczysz ale dokładnie tak :lol: Pewnie jako świeżak nie raz jeszcze popełnię jakąś gafę ale wolę spytać jeden raz za dużo niż raz za mało i popełnić jakiś fatalny błąd. Czy Twoja lodówka ma jakiś tańszy zamiennik działający na podobnej zasadzie, czy pozostaje szukać takiej jak Twoja? Bo nie ukrywam, że jeśli działa jak mówiłeś w filmie, to rzeczywiście jej zapotrzebowanie na prąd jest znikome. Przy okazji jeśli mógłbyś napisać co jest niezbędne do jej sterowania i zapewnienia jej odpowiedniej pracy będę niezmiernie wdzięczny!

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2169
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: oko » poniedziałek, 2 lis 2020, 06:21

Spoko, nie ma problemu. Co do zamiennika, to nie wiem, nie słyszałem o żadnym. Powiem Ci tak: cena jest pojęciem względnym. W domu mam tańszą lodówkę niż w przyczepie. Jednak na tle np. Dometica, to jest tania lodówka.
Widziałeś film, więc dużo więcej nie powiem na jej temat. Działa jak powinna. Do sterowania nic więcej nie jest potrzebne, sterownik jest w komplecie z lodówką. Podłączasz, ustawiasz temperaturę i działa.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » poniedziałek, 2 lis 2020, 17:57

Pamiętasz jaki to był model lodówki i ewentualnie jej wymiary, albo po modelu je sobie znajdę.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2169
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: oko » poniedziałek, 2 lis 2020, 18:19

zuraw pisze:Pamiętasz jaki to był model lodówki i ewentualnie jej wymiary, albo po modelu je sobie znajdę.

Której lodówki?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: zuraw » poniedziałek, 2 lis 2020, 20:35

Obecnej, którą omawiasz na filmie :mrgreen:

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2169
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dołożenie lodówki do N126b i parę innych pytań.

Postautor: oko » wtorek, 3 lis 2020, 08:54

Moja, to jest taka lodówka:
https://www.olx.pl/oferta/lodowka-kompr ... Ds0yP.html
Jednak w tym przypadku trzeba przerabiać meble, ze względu na wysokość lodówki.
W ofercie mają jeszcze np. taką, która pasuje do szafki w niewiadówce:
https://www.facebook.com/marketplace/sh ... _pdp_share
oraz kilka innych.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93


Wróć do „Wyposażenie wnętrza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości