Lusterka a wymiary

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Awatar użytkownika
moulder
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 19:34
Lokalizacja: Straszyn
Kontaktowanie:

Lusterka a wymiary

Postautor: moulder » niedziela, 1 mar 2015, 19:44

Witam,
nurtuje mnie legalność poruszania się po drogach publicznych w EU i obowiązek dodatkowych lusterek.

Spotkałem się z takim zapisem:

Niezbędne lusterka
Kierowca odpowiedzialny jest za zapewnienie sobie widoczności pozwalającej na bezpieczne prowadzenie pojazdu czy zestawu pojazdów. Jeżeli przyczepa kempingowa jest szersza od samochodu, należy koniecznie zamontować dodatkowe lusterka wsteczne na wysięgnikach, które umożliwią obserwację drogi za autem i przyczepą. Nie lekceważmy tego obowiązku – sprawne prowadzenie zestawu bez takich lusterek jest niemożliwe.


Jeżeli przyczepa n126e ma szerokość 1910mm, a mój holownik według danych producenta ma 2000mm od rantu prawego do rantu lewego lusterka, to muszę zaopatrzyć sie w dodatkowe nakładki z lusterkami?

wymiary Dustera

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5518
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: kooba » niedziela, 1 mar 2015, 20:08

Nie jestem pewien, ale chyba liczy się rozmiar samochodu bez lusterek.
Poza tym przepisy to jedno, a realia to drugie. Bez lusterek nie widzisz jakichś 10-15 metrów bezpośrednio za przyczepą. Już kilka razy zauważyłem, że w dodatkowym lusterku widzę nawet dwa auta jadące bezpośrednio za mną, a w samochodowym ich nie było.

naal

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: naal » poniedziałek, 2 mar 2015, 23:42

Jest spora różnica. Korzystam z takich podczepianych pod lusterka samochodowe, i rzadko (bo rzadko się w sumie z ogonkiem wyprzedza), ale zastosowanie mają. Drogie też nie są. Na alledrogo chodzę po ok 50-70 zł. Ja dorwałem za 30 takie najprostrze, ale zostaną ze mną.

BTW. Raz zapomniałem ich zdjąć i pojechałem w miasto bez przyczepy z lusterkami. Zdziwiłem się, jak w bramę nie mogłem wjechać :lol:

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: reflexes » wtorek, 3 mar 2015, 07:25

Myślę, że nie ma się co zastanawiać. Wyprzedza się może i rzadko ale trzeba mieć baczenie na to co się dzieje za nami, a poza tym lepiej wydać te 60 plnów niż płacić mandaty.
Ja mam dokładnie takie z Juli i sobie chwalę. Szybki, łatwy montaż, cena śmieszna. Trzeba je tylko porządnie skręcić, żeby się nie przestawiały. Pewnie w tym roku będę musiał wymienić paski, bo już w zeszłym były lekko spękane ale coś się wymyśli.

http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/ ... ra-619506/

Awatar użytkownika
moulder
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 19:34
Lokalizacja: Straszyn
Kontaktowanie:

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: moulder » wtorek, 3 mar 2015, 17:07

Dzięki za info

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2567
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: tantalos » piątek, 27 mar 2015, 20:35

Ja mam swoje lusterka już parę latek,podczas jazdy telepają się na wszystkie strony ale jednak coś w nich widac. Gumki już się w nich rozpadły to przypiąłem je trytytkami i szafa gra :lol:

Awatar użytkownika
mr_dywan
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 437
Rejestracja: czwartek, 8 lis 2012, 21:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: mr_dywan » piątek, 27 mar 2015, 23:04

Gofel mojej żony(którym ciągniemy przyczepę) jest tak skonstruowany, że na prawe lustro nie da za bardzo się zamontować tego ustrojstwa! Na lewe w czasie dalszych podróży montuję tylko po to by misiaki nie miały, się do czego przyczepić. W ogóle z tego nie korzystam. Delikatnie machnę budą i wiem wszystko.
Na co dzień jeżdżę blaszakiem z gigantycznym martwym polem więc jazda z przyczepą to sama przyjemność.
Klajster Miasto i Kraj

Awatar użytkownika
moulder
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 19:34
Lokalizacja: Straszyn
Kontaktowanie:

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: moulder » niedziela, 29 mar 2015, 19:57

Czyli musimy mieć te dodatkowe lustra czy nie?

naal

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: naal » poniedziałek, 30 mar 2015, 00:00

Z tego co widzę po zdjęciu avatara, to Ty nie musisz, ale weź pod uwagę fakt, że będzie Ci dużo wygodniej.

Awatar użytkownika
moulder
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 1 maja 2014, 19:34
Lokalizacja: Straszyn
Kontaktowanie:

Re: Lusterka a wymiary

Postautor: moulder » poniedziałek, 30 mar 2015, 12:16

dzięki


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości