Zwarcie w instalacji 12V

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Zwarcie w instalacji 12V

Postautor: robert » sobota, 29 kwie 2023, 15:04

Witajcie.
Piszę z problemem, którego na razie nie wiem jak rozwiązać.
Przed przeglądem technicznym przyczepy (Tabbert Verdi) musiałem się wziąć za uszkodzone światła - nie świeci ostatnia diodowa obrysówka (pomarańczowa), obrysówka u góry (biało-czerowona) oraz pozycyjne (żaróweczka 5W ledwo się żarzy).

ssasasaasa.jpg

Dodatkowo grzeje się przewód, którym podpinałem pin wtyku z akumulatorem. Ewidentnie zwarcie...
Macie pomysł, jak bez dedykowanych specjalistycznych urządzeń (miernik rezystancji pętli zwarcia) zlokalizować uszkodzenie (miejsce zwarcia)?

Żeby nie było za prosto - jak się domyślacie - przewody są schowane w zabudowie i nie da się łatwo prześledzić na całej długości przewodu.

Przez cała długość boku przyczepy są zamontowane 3 obrysówki (vide fotka powyżej), z których - jak pisałem wcześniej - ostatnia nie świeci. Po wymontowaniu i sprawdzeniu obrysówka jest sprawna. Wydaje mi się, że uszkodzenie jest gdzieś pomiędzy środkową a ostatnią (tylną) obrysówką.

Macie jakieś pomysły?
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2060
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zwarcie w instalacji 12V

Postautor: Miron EZD » sobota, 29 kwie 2023, 19:41

Zacząłbym od odłączenia wszystkich lamp po stronie gdzie występuje problem.

Jeśli odłączysz wszystkie lampy po tej stronie to miernikiem możesz sprawdzić czy występuje zwarcie w przewodach. Nie wiem jaka jest Twoja wiedza w dziedzinie elektryki, podpowiem tak:
bierzesz miernik, nastawiasz na pomiar rezystancji czyli omów, podłączasz przewody miernika pod piny we wtyczce przyczepy odpowiadające za stronę oświetlenia pozycyjnego po stronie w której masz problem.
Miernik powinien pokazać stan rozwarcia.

Jeśli pokaże Ci coś w okolicach 0 Ohm to masz zwarcie na przewodach, jeśli nie to trzeba szukać problemu w lampach.

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwarcie w instalacji 12V

Postautor: robert » poniedziałek, 1 maja 2023, 23:07

Miron EZD pisze:bierzesz miernik, nastawiasz na pomiar rezystancji czyli omów, podłączasz przewody miernika pod piny we wtyczce przyczepy odpowiadające za stronę oświetlenia pozycyjnego po stronie w której masz problem. Miernik powinien pokazać stan rozwarcia.
Jeśli pokaże Ci coś w okolicach 0 Ohm to masz zwarcie na przewodach, jeśli nie to trzeba szukać problemu w lampach.



Zostawiam dla potomnych.
Wersja video tego co opisał powyżej Miron EZD

Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości