Opony - rozmiar i typ

czyli rama, układ jezdny i zaczepy...
Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: reflexes » sobota, 6 cze 2020, 13:08

Chopy. Chciałbym wymienić przed urlopem opony w mojej pieczarkarni. Są ok, ale swoje lata już mają. W tej chwili mam 205/70R14 ale to w sumie bez znaczenia. Założę z pewnością odrobinę węższe, bo te wchodzą na styk obok plastikowego nadkola. Sądzę, że oryginalnie były inne. Nie mogę znaleźć instrukcji ale ówczesne tożsame modele Knasa mają 195/70R14. Co do rozmiaru to coś sobie dobiorę, bardziej chodzi mi o markę. Szukam rzecz jasna opon z indeksem C i najlepiej wielosezonowych, bo przecież nie raz zdarza się "zimowy" wyjazd. Jest tego mnóstwo na rynku i poza ogólnie znanymi firmami sporo dziwnych producentów, ale w całkiem fajnych pieniądzach. Co macie, co polecacie?

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: Murano » sobota, 6 cze 2020, 13:57

Zainteresuj się może tym Vanisem od Baruma co mam ja i parę innych osób...
https://www.oponeo.pl/dane-opony/barum- ... zhEALw_wcB
Nośność z dużym zapasem, bieżnik uniwersalny, cena...dyskusyjna bo ja za 175/65/14 XL płacił poniżej 200 zł.
Ale to inwestycja na kilka ładnych lat.

dzin1975

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: dzin1975 » sobota, 6 cze 2020, 16:05

Z Nexenem miałem przygodę.Po 6 próbach wyważenia poszły do reklamacji. Założyłem wielosezon Navigatora 2. Na mokrym tak se.Na suchym ok. Śniegu nie było to nie wiem. Te testowałem na aucie. Do enki kupiłem Uniroyale ale jeszcze nie założyłem. Ruciak poleca bardzo, z tego co wiem bimbrownik z Czestochowy też. Ale z kolei Rafalski ma Falkeny i chwali. Ja Falkeny mam na busie, chwalę bardzo.Ciężki wybór Tomek, szczególnie że Ty ganiasz dużo budą. Chyba na Twoim miejscu odpuściłbym budżetówki i chinole i poszedł w cos markowego. Przemyśl Uniroyala...

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: Murano » sobota, 6 cze 2020, 16:48

Mam Uniroyala na osobówce. Rainsport 3...
Nie wiem... Ale wydaje mi się, że po 3 sezonach będę wymieniał. Wg mnie strasznie "leci" ta guma.
Tak wyglądają opony po 5 tys km:
IMG_20200606_164428_1.jpg
IMG_20200606_164320.jpg

Może to taka mieszanka (typowo na mokry asfalt) stąd takie zużycie.
Może te polecane na forum robią robotę.

Samoogon

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: Samoogon » sobota, 6 cze 2020, 16:58

U mnie zmiana była odczuwalna, bardzo odczuwalna. Może dlatego że wcześniej był niski profil chyba 70 i ogólnie shit nie opona.
Jakiegoś zużycia większego nie podejrzewam, w końcu to tylko przyczepka, myślę że kilka lat pojeździ. A i w końcu zużycie świadczy o właściwościach opony, taka fizyka jeśli klei to się zużywa. Kartofle wyszły już z mody :)
Ciężki temat z tymi oponami, jaki szukałem to też były dylematy, bo wiele dziwnych nazw w dobrych cenach i różne myśli. W końcu jednak postawiłem na coś w miarę rozpoznawalnego i jestem zadowolony. Czy polecę? Nie wiem, w końcu Ty się nie przesiadasz z zaporożca do merca jak ja :)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: reflexes » sobota, 6 cze 2020, 22:09

A Matadory? Znalazłem w dobrej cenie wielosezonowe i się zastanawiam. Kiedyś były spoko.

Awatar użytkownika
ruciak76
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1655
Rejestracja: niedziela, 1 cze 2008, 09:08
Lokalizacja: EZG / Bratoszewice, gm. Stryków, woj. łódzkie

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: ruciak76 » niedziela, 7 cze 2020, 11:31

reflexes pisze:A Matadory? Znalazłem w dobrej cenie wielosezonowe i się zastanawiam. Kiedyś były spoko.

O tych się nie wypowiem bo nie miałem i nic od nikogo o nich nie słyszałem.
Murano pisze:Mam Uniroyala na osobówce. Rainsport 3...
Nie wiem... Ale wydaje mi się, że po 3 sezonach będę wymieniał. Wg mnie strasznie "leci" ta guma.
Tak wyglądają opony po 5 tys km:IMG_20200606_164428_1.jpgIMG_20200606_164320.jpg
Może to taka mieszanka (typowo na mokry asfalt) stąd takie zużycie.
Może te polecane na forum robią robotę.

Jeśli chodzi o użytkowane przeze mnie Uniroyal Rainexpert 3 (nie wiem czy Marcina Uniroyal Rainsport 3 to to samo choć wyglądają podobnie), zacząłem na nich jazdę na przyczepie trzeci sezon,przejechałem około 7tys km i nie zaobserwowałem zwiększonego zużycia, ale myślę że opona inaczej zużywa się na aucie a inaczej na przyczepie gdzie koło w większości przebiegu tylko się toczy (mam tu na myśli że w aucie występują większe siły podczas hamowania i ciągnięcia-przyspieszania). Opona faktycznie ma miękką gumę co w moim przypadku jest jej atutem bo dużo lepiej amortyzuje, i po tych dwóch latach nadal uważam że ten uniroyal XL do niewiadówki typu n126e/n126n jest jak najbardziej OK, ale do przeciążonego wieloryba lub większej przyczepy raczej rozważał bym nie "wzmocnione XL" a "C" .
Dlaczego? Z obawy że przy większej masie mogły by zachowywać się jak zwykłe samochodowe przy ence z nadwagą, a więc wieczne "flaczki", te XL pomimo wzmocnienia mają nadal miękkie boki.
Opony (3).jpg
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 cze 2020, 11:48 przez ruciak76, łącznie zmieniany 1 raz.
Skoda Octavia 3FL 1.6TDI 115KM 250Nm
Skoda Fabia 2, 1.4 MPI 86KM 132Nm
Kiedyś N132T, teraz N126e i N126N
Obrazek
Wątek remontowy N126e
Wątek remontowy N126N

2023 - 20 nocek 1861km
2022 - 30 nocek, 3748 km
2008-2021 - 244 nocki, 27983 km

dzin1975

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: dzin1975 » niedziela, 7 cze 2020, 11:48

reflexes pisze:A Matadory? Znalazłem w dobrej cenie wielosezonowe i się zastanawiam. Kiedyś były spoko.

3 auta miałem na matadorach.Tak jak napisałeś, kiedyś były spoko.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: Murano » niedziela, 7 cze 2020, 16:30

Kondziu RainExpert a RainSport to różne opony, fakt podobny bieżnik.
Sporty są chyba bardziej miękkie.
Ty zrobiłeś 7 tys w 3 sezony.
Croma robi tyle w 3 miesiące.
Stąd może moje obawy o szybkie zużycie.
Racja... kleją się niemiłosiernie.
Screenshot_2020-06-07-16-28-55-995_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Awatar użytkownika
bania
Posty: 358
Rejestracja: czwartek, 1 wrz 2016, 21:53
Lokalizacja: Puławy City

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: bania » niedziela, 7 cze 2020, 22:22

Jak chcesz to zadzwoń jutro do mnie to Ci sprawdzę u siebie w Inter Carsie po ile i jakie bym Ci ogarnął. Jak chcesz to napisz na priva prośbę o numer.
N-260

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: pawko » czwartek, 18 cze 2020, 11:06

Murano pisze:Mam Uniroyala na osobówce. Rainsport 3...
Nie wiem... Ale wydaje mi się, że po 3 sezonach będę wymieniał. Wg mnie strasznie "leci" ta guma.


Mam w Cromie te same opony. Podpisuję się pod Twoimi spostrzeżeniami, nie mam uwag do prowadzenia, hamowania itd., ale nie spotkałem się jeszcze z tak szybko znikającymi oponami.
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

gosc2009
Posty: 11
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 23:36

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: gosc2009 » piątek, 7 sie 2020, 09:34

Jestem nowy na forum więc w pierwszym wpisie przede wszystkim witam wszystkich. Właśnie kupiłem N126e z 1984 roku z zamiarem zrobienia generalnego remontu. W przyczepie mam belkę skrętną. Jakie koła bezpiecznie, bez ocierania mogę wsadzić, aby móc wjechać w las i pociągnąć ją za jeepem? (najlepiej jakieś "balony") - jednak nie chce karykaturalnie dużych, ważne aby dały radę w terenie. Czy warto zmieniać zawieszenie na resor i amorek? Jak trzeba mogę ciąć i obudować nowe nadkole.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: tomcat » piątek, 7 sie 2020, 12:52

Myślę, że jeśli przyjrzysz się oryginalnym kołom oraz ilości miejsca jakie zajmują w nadkolu sam dojdziesz do wniosku, że za bardzo nie poszalejesz bez ingerencji w skorupę :?
Na forum jest niewiele przykładów przyczep przerobionych pod tym kątem.
Jeden z takich przykładów masz tu:
viewtopic.php?f=5&t=4871&hilit=dzin1975
Tutaj też znajdziesz trochę informacji:
viewtopic.php?f=37&t=4433

gosc2009
Posty: 11
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 23:36

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: gosc2009 » sobota, 8 sie 2020, 12:56

Tak aby nie zakładać kolejnego tematu, pociągne ten. Przeczytałem tematy z linków co podałeś i nie wiem czy chce ryzykować zniszczeniem budy przez złe cięcie, albo problemów z zaczepem, więc na tą chwile odpuszczam temat zmiany na typową off-road. To kolejna myśl. Zostawić oryginalną belkę skrętną (no chyba że podpowiecie, że lepiej dać resor plus amor - ważne aby nie ciąć budy) i zastosować koła które podniosą komfort jazdy w terenie. No i pytanie do Was. Jak pisałem przyczepkę muszę przeciągnąć lasem nad jezioro, kawałek trawy, troche szutrów, jeden dość stromy, krótki zjazd. Czy warto wstawiać resor-amor i wywalić belkę? Czy może do belki co jest kupić szersze, większe koła, albo np 12 o dużym profilu, itp, itd. Zaznaczam, że koła mam już te nowsze - nie cytrynki. Podoba mi sie styl kół np od fiata bertone czy ats classic. Nie wiem tylko czy takie koła, ew jakie podwyższą mi właściwości terenowe.

P.s. Jak by przypasowaly te koła to są wystawione 4szt za 900zl to mogę się z kimś umówić i kupić po 2szt. (13cali felga 4x98, opona 165x70, et nie podane - musiałbym poszukać)
Załączniki
Screenshot_20200808-125637_Allegro.jpg

dzin1975

Re: Opony - rozmiar i typ

Postautor: dzin1975 » sobota, 8 sie 2020, 16:29

To tak. Zapiekse przerobiłem. Jest bezkonkurencyjna jeżeli chodzi o komfort jazdy. Resory, piasty, wieszaki, tuleje itd wszystko patrol. Ale stoi. Nie wykorzystywana tak jak powinna. Kuuuupa roboty i diengów. Na okazyjne polatawki po szutrach itd proponuje kawałek kształtownika miedzy oś i rame, do tego oponki A/T i ganiasz. Spodoba się, będziesz modził dalej.


Wróć do „Podwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości