Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Jak dodać zdjęcie, jak dodać marker na mapie
Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: reflexes » niedziela, 29 lip 2018, 21:38

Może komuś się nie spodoba co teraz napiszę, ale uważam, a właściwie uważamy, że temat należy poruszyć. Forum ciągle rośnie w siłę, użytkowników jest coraz więcej, a co za tym idzie coraz więcej jest postów. Większa ilość postów to również większa ilość pracy dla moderatorów, którzy starają się te posty poprawiać. Proszę do mnie nie strzelać, bo ja też nie jestem „orłem” z ortografii, a z matury z polskiego miałem tylko tróję, ale staram się korzystać z dobrodziejstw techniki jakimi są słowniki w przeglądarkach czy telefonach czy brać sobie do serca uwagi które czasem dostają na PW od innych modów czy użytkowników (Dziękuję!!!).
Poniżej kilka zasad. Jeżeli będziemy ich przestrzegać to moderatorzy będą się nudzić i kilu z nich będzie można odwołać ku uciesze paru osób.

Ortografia – to jest najtrudniejsze!
Każdy wie, że zasady polskiej pisowni nie są łatwe i tu pewnie ciężko będzie nam wszystkim nadrobić drobne zaległości z lat edukacji. Nie pozostaje nam nic innego jak korzystać z ww. dobrodziejstw jakimi są słowniki w przeglądarkach czy telefonach. Warto przed wysłaniem posta przeczytać go jeszcze raz, zastanowić się czy ma sens, jest stylistycznie i ortograficznie poprawny, a wszystkie znaki interpunkcyjne są na miejscu. Można też czasem skorzystać ze słownika. Wystarczy chwilkę poszukać w Internecie, aby znaleźć darmowe słowniki ortograficzne. Nie trzeba już przekopywać się przez kilkusetstronicowe księgi – wystarczy kliknąć w link w ulubionych, wpisać wyraz i w ciągu sekundy macie sprawdzone słówko!

Interpunkcja – żeby zrozumieć co autor miał na myśli.
Mówiąc często używamy znaków interpunkcyjnych zupełnie bezwiednie. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie – odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. znaki są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części.

Oto przykład :D

1513205424_bqdgdp_600.jpg


Pamiętaj o znakach interpunkcyjnych, szczególnie przecinkach – ich brak bardzo utrudnia czytanie.

Masz problem z zapamiętam gdzie użyć przecinki z pomocą przyjdzie Ci prosta rymowanka:

Przed że, aby, jeśli, iż, bo, albowiem, więc, ponieważ
znaczek zrób, przecinek pisz, a opuścić się go nie waż.

To nie tak trudna rzecz, pisz przecinki mój kolego.
Przed: jeżeli, ale, lecz, kiedy, gdyż, dlaczego.

Wszyscy wykształceni ludzie bez przecinka piszą zdanie
ze spójnikem...i, bądż, tudzież, oraz, albo, lub, ni, ani.

NIE KRZYCZ!!!
Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w Internecie przyjęło się, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk.

Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b
Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie „upiększacze” w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu.

Polskie krzaczki czyli polskie znaki diakrytyczne.
Naprawdę wielka jest różnica „zrobić komuś łaskę”, a „zrobic komus laske” także warto na to zwrócić uwagę, bo czasem ciężko się domyślić co autor miał na myśli. :lol:

Ogólne zasady edycji tekstu
1. W obrębie akapitu nie naciskamy klawisza Enter na końcu wiersza.
2. Przed znakami interpunkcyjnymi nie wstawiamy spacji.
3. Przed nawiasami oraz cudzysłowami otwierającymi należy wstawić spację, a po nich nie. Natomiast po zamykających odwrotnie.
4. Przed myślnikiem (długa kreska) i po nim wstawia się spacje. Łącznika (krótka kreska) nie oddziela się spacjami.
5. Klawisz Spacja służy tylko i wyłącznie do oddzielania wyrazów (pojedynczy odstęp).
6. Zdanie zawsze rozpoczynamy wielką literą i kończymy kropką lub innym znakiem interpunkcyjnym.

Proszę nie odbierać tego co powyżej jako personalny przytyk do konkretnych osób. Każdy z nas się myli i każdemu zdarza się zrobić błąd. Niektórzy jednak permanentnie ignorują wszelkie zasady pisowni, a mam nadzieję, że wszystkim nam chodzi o to żeby forum wyglądało dobrze. To co tutaj napiszemy zostanie w internecie na długo albo i na zawsze, a nasze wypowiedzi świadczą tylko i wyłącznie o nas. Nikt przecież nie chce żeby forum było postrzegane jako zbiorowisko ludzi, którzy nie potrafią pisać, a kultura wymaga żeby szanować "oczy" swojego czytelnika.

Awatar użytkownika
neeken
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2017, 10:06
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: neeken » niedziela, 29 lip 2018, 22:19

reflexes pisze:3. Przed nawiasami oraz cudzysłowami otwierającymi należy wstawić spację, a po nich nie.

reflexes pisze:5. Klawisz Spacja służy tylko i wyłącznie do oddzielania wyrazów


po mojemu punkt trzeci przeczy piątemu lub piąty trzeciemu
Niewiadów 126e 1986
Toyota Previa
Toyota Yaris
Cinquecento 0.9
Kawasaki ZX-12R
Wigry 3

sookinsyn

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: sookinsyn » niedziela, 29 lip 2018, 22:22

neeken pisze:po mojemu punkt trzeci przeczy piątemu lub piąty trzeciemu

Zdanie rozpoczynamy wielką literą i kończymy kropką. :)

Awatar użytkownika
neeken
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2017, 10:06
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: neeken » niedziela, 29 lip 2018, 22:25

Racja. :D Nie będę edytował aby Twoja trafna uwaga miała sens i była pouczająca . :D
Niewiadów 126e 1986
Toyota Previa
Toyota Yaris
Cinquecento 0.9
Kawasaki ZX-12R
Wigry 3

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: oko » poniedziałek, 30 lip 2018, 05:08

reflexes pisze:Może komuś się nie spodoba co teraz napiszę, ale uważam, a właściwie uważamy, że temat należy poruszyć. Forum ciągle rośnie w siłę, użytkowników jest coraz więcej, a co za tym idzie coraz więcej jest postów. Większa ilość postów to również większa ilość pracy dla moderatorów, którzy starają się te posty poprawiać. Proszę do mnie nie strzelać, bo ja też nie jestem „orłem” z ortografii, a z matury z polskiego miałem tylko tróję, ale staram się korzystać z dobrodziejstw techniki jakimi są słowniki w przeglądarkach czy telefonach czy brać sobie do serca uwagi które czasem dostają na PW od innych modów czy użytkowników (Dziękuję!!!).
Poniżej kilka zasad. Jeżeli będziemy ich przestrzegać to moderatorzy będą się nudzić i kilu z nich będzie można odwołać ku uciesze paru osób.

Ortografia – to jest najtrudniejsze!
Każdy wie, że zasady poskiej pisowni nie są łatwe i tu pewnie ciężko będzie nam wszystkim nadrobić drobne zaległości z lat edukacji. Nie pozostaje nam nic innego jak korzystać z ww. dobrodziejstw jakimi są słowniki w przeglądarkach czy telefonach. Warto przed wysłaniem posta przeczytać go jeszcze raz, zastanowić się czy ma sens, jest stlistycznie i ortograficznie poprawny, a wszystkie znaki interpunkcyjne są na miejscu. Można też czasem skorzystać ze słownika. Wystarczy chwilkę poszukać w Internecie, aby znaleźć darmowe słowniki ortograficzne. Nie trzeba już przekopywać się przez kilkusetstronicowe księgi – wystarczy kliknąć w link w ulubionych, wpisać wyraz i w ciągu sekundy macie sprawdzone słówko!

Interpunkcja – żeby zrozumieć co autor miał na myśli.
Mówiąc często używamy znaków interpunkcyjnych zupełnie bezwiednie. Jeśli chcesz podkreślić zdanie, to mówisz głośniej, jeśli chcesz zadać pytanie – odpowiednio je intonujesz. W tekście pisanym funkcję taką spełniają znaki interpunkcyjne. Kropki, przecinki, średniki, wykrzykniki, nawiasy itp. znaki są po to, żeby odpowiednio oznaczyć dany tekst, podzielić go na logiczne części.

Oto przykład :D

Obrazek

Pamiętaj o znakach interpunkcyjnych, szczególnie przecinkach – ich brak bardzo utrudnia czytanie.

Masz problem z zapamiętam gdzie użyć przecinki z pomocą przyjdzie Ci prosta rymowanka:

Przed że, aby, jeśli, iż, bo, albowiem, więc, ponieważ
znaczek zrób, przecinek pisz, a opuścić się go nie waż.

To nie tak trudna rzecz, pisz przecinki mój kolego.
Przed: jeżeli, ale, lecz, kiedy, gdyż, dlaczego.

Wszyscy wykształceni ludzie bez przecinka piszą zdanie
ze spójnikem...i, bądż, tudzież, oraz, albo, lub, ni, ani.

NIE KRZYCZ!!!
Nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. A w Internecie przyjęło się, że pisanie zdań WIELKIMI LITERAMI oznacza krzyk.

Ni3 PisHmY ff TeN SpoS00b
Teksty pisane w ten popularny sposób wcale nie są ładniejsze. Takie „upiększacze” w postaci wielkich i małych literek, fonetycznego zapisu czy stosowania cyfr zamiast liter tylko utrudniają czytanie tekstu.

Polskie krzaczki czyli polskie znaki diakrytyczne.
Naprawdę wielka jest różnica „zrobić komuś łaskę”, a „zrobic komus laske” także warto na to zwrócić uwagę, bo czasem ciężko się domyślić co autor miał na myśli. :lol:

Ogólne zasady edycji tekstu
1. W obrębie akapitu nie naciskamy klawisza Enter na końcu wiersza.
2. Przed znakami interpunkcyjnymi nie wstawiamy spacji.
3. Przed nawiasami oraz cudzysłowami otwierającymi należy wstawić spację, a po nich nie. Natomiast po zamykających odwrotnie.
4. Przed myślnikiem (długa kreska) i po nim wstawia się spacje. Łącznika (krótka kreska) nie oddziela się spacjami.
5. Klawisz Spacja służy tylko i wyłącznie do oddzielania wyrazów (pojedynczy odstęp).
6. Zdanie zawsze rozpoczynamy wielką literą i kończymy kropką lub innym znakiem interpunkcyjnym.

Proszę nie odbierać tego co powyżej jako personalny przytyk do konkretnych osób. Każdy z nas się myli i każdemu zdarza się zrobić błąd. Niektórzy jednak permanentnie ignorują wszelkie zasady pisowni, a mam nadzieję, że wszystkim nam chodzi o to żeby forum wyglądało dobrze. To co tutaj napiszemy zostanie w internecie na długo albo i na zawsze, a nasze wypowiedzi świadczą tylko i wyłącznie o nas. Nikt przecież nie chce żeby forum było postrzegane jako zbiorowisko ludzi, którzy nie potrafią pisać, a kultura wymaga żeby szanować "oczy" swojego czytelnika.

Popieram. Niechlujstwo językowe się szerzy.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: reflexes » poniedziałek, 30 lip 2018, 08:06

neeken pisze:
reflexes pisze:3. Przed nawiasami oraz cudzysłowami otwierającymi należy wstawić spację, a po nich nie.

reflexes pisze:5. Klawisz Spacja służy tylko i wyłącznie do oddzielania wyrazów


po mojemu punkt trzeci przeczy piątemu lub piąty trzeciemu

Nie bardzo rozumiem co jest tam sprzeczne ale dla zobrazowania może tak:

Ad. 3.
DOBRZE - (coś tam coś tam), "coś tam coś tam"
ŹLE - ( coś tam coś tam ), " coś tam coś tam "
ŹLE - coś tam( coś tam coś tam ), coś tam" coś tam coś tam "

Ad.5
DOBRZE - coś tam coś tam
ŹLE - coś tam coś tam

Awatar użytkownika
neeken
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2017, 10:06
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: neeken » poniedziałek, 30 lip 2018, 08:27

chodziło mi o to, że w jednym punkcie pisze, że spacja służy
tylko i wyłącznie do oddzielania wyrazów
a w innym punkcie, że także do oddzielania np wyrazu od jakiegoś znaku . :)
Niewiadów 126e 1986
Toyota Previa
Toyota Yaris
Cinquecento 0.9
Kawasaki ZX-12R
Wigry 3

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: reflexes » poniedziałek, 30 lip 2018, 08:34

W punkcie 5 chodzi o to, że wielokrotna spacja to błąd edycji. Tutaj może mniej zauważalny i może niepotrzebnie przeze mnie zapożyczony z zasad edycji tekstów w edytorach gdzie często ludzie używają spacji do "przesuwania tekstu" lub przenoszenia go do następnej linijki.

Awatar użytkownika
neeken
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 26 lut 2017, 10:06
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: neeken » poniedziałek, 30 lip 2018, 08:37

Aha rozumiem.
Niewiadów 126e 1986
Toyota Previa
Toyota Yaris
Cinquecento 0.9
Kawasaki ZX-12R
Wigry 3

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: DIZZY » poniedziałek, 30 lip 2018, 10:56

neeken pisze:chodziło mi o to, że w jednym punkcie pisze, że spacja służy
tylko i wyłącznie do oddzielania wyrazów
a w innym punkcie, że także do oddzielania np wyrazu od jakiegoś znaku . :)


Wyrażenie w nawiasie traktuje się jako całość (dlatego nie stawiamy spacji pomiędzy nawiasem, a wyrażeniem); spacja jest przed wyrażeniem w nawiasie i bezpośrednio za nim.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: RAFALSKI » poniedziałek, 30 lip 2018, 12:01

Cieszę się, że Reflexes w zdecydowany sposób poruszył temat. Było to konieczne bo niestety spora grupa użytkowników nie przywiązuje uwagi do swojego stylu pisania. Jako osoba która od jakiegoś czasu ma "przyjemność" to wszystko poprawiać, chciałbym żeby potraktować ten apel poważnie. Proszę tylko nie myśleć, że jako moderatorzy jesteśmy leniwi i nie chce nam się korygować. Myślę, że wszystkim powinno zależeć aby nasze forum było czytelne i nie trąciło niechlujstwem. Oczywiście każdemu z nas mogą przytrafić się takie czy inne wpadki i nie o nich mowa. Chodzi o walkę z manierą pisania byle szybciej, przy okazji łamiąc wszelkie normy. W tym miejscu muszę powiedzieć, że wśród podpadziochów są nie tylko nowicjusze ale jest też ileś tam osób które np. znam osobiście oraz lubię i szanuję a na forum niestety dają plamę...
Czasy takie, że niemal wszyscy piszą z telefonów i niestety staje się to częstą wymówką w razie zwrócenia uwagi. Dla mnie to żadne tłumaczenie, są tutaj ludzie którzy z telefonu piszą równie elegancko jak z klasycznej klawiatury komputera więc dla chcącego nic trudnego.
Szanujmy ludzi którzy czytają nasze wypociny i walczmy ze złymi nawykami a będzie po kłopocie. Przecież nasze posty świadczą o nas a chyba każdemu zależy aby był dobrze postrzegany?

MagdaN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: czwartek, 27 lip 2017, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zasady edycji tekstu i poprawnej pisowni

Postautor: MagdaN126N » poniedziałek, 30 lip 2018, 12:45

Wtrącę swoje trzy grosze i powiem Wam, że gdybym była moderatorem na tym forum, wiele postów w ogóle bym usunęła. To, co niektórzy wypisują nieustannie mnie zadziwia, szczególnie, że ortografia i gramatyka musi być opanowana perfekt na etapie ukończenia szkoły podstawowej. Wielki szacunek dla modów, że chce im się niektóre wypociny poprawiać.


Wróć do „Pomoc przy korzystaniu z naszego Forum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości