Odnawialne Źródła Energii

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: mannt » piątek, 16 kwie 2021, 20:06

Spora instalacja, ja w marcu rekord miałem 50kw za to w kwietniu 61kw.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: tantalos » niedziela, 20 cze 2021, 17:40

Takie upały nie sprzyjają produkcji. Z tego powodu panele wytwarzają ok.10% mniej prądu niż poniżej 25st.
Za to codzienne mam bojler wody o temp. powyżej 50st dzięki solarom. Z czegoś trzeba być zadowolonym 8-)

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » niedziela, 20 cze 2021, 18:02

Ja mam instalację 10kWp, inwerter Sofar chyba 8.8kW
Produkcja w tym roku
Styczeń 0.07MWh
Luty 0.19MWh
Marzec 0.70MWh
Kwiecień 0.98MWh
Maj 1.19MWh
Od 1 do 20 czerwca 1.11MWh

Od początku roku produkcja 4.24MWh

Rekord dobowy 70.12 kWh

Jak to oceniacie? :shock:
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » niedziela, 20 cze 2021, 19:29

tantalos pisze:Takie upały nie sprzyjają produkcji. Z tego powodu panele wytwarzają ok.10% mniej prądu niż poniżej 25st.
Za to codzienne mam bojler wody o temp. powyżej 50st dzięki solarom. Z czegoś trzeba być zadowolonym 8-)


Nie jest tak źle, dwa dni temu padł mój rekord 73.8 kwh, od czterech dni nie schodzi poniżej 71 także nie narzekam ;)

Faktycznie wydajność spadła ale nie tak wiele jak by się mogło wydawać.
Growatt 9kw normalnie dawał maksymalnie 8.8kW, został lekko stuningowany i po tym zabiegu wszedł na swoje maksimum 9.7kW, czyli tyle ile ma w papierach.
Przy tych temperaturach jego Max to 8.5kw.

Styczeń 0.1MWh
Luty 0.39 MWh
Marzec 0.846 MWh
Kwiecień 1.146 MWh
Maj 1.337 MWh
Czerwiec 1.227 MWh do 20go ;)
W tym roku 5.051 MWh do 20 czerwca.

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » niedziela, 20 cze 2021, 19:51

Samoogon pisze:Growatt 9kw normalnie dawał maksymalnie 8.8kW, został lekko stuningowany


Tuning w fotowoltaice? :mrgreen: wooowww
tzn?
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » niedziela, 20 cze 2021, 20:05

Wszystko się da tuningować :lol:
Normalnie jego oznaczenie sugeruje, że ma 9kW no bo tyle ma. Ale denerwowało mnie to, że mimo 10.2 kWp na dachu, nie dochodził do tych 9, jak pisałem maksymalnie chyba było 8.854 kW.

Jako, że wszystko projektowałem sam, (bo nawet jak mi robi firma to ja i tak muszę wszystko wiedzieć, poznać i patrzeć na ręce) omijałem kominy, mierzyłem cienie, kąty, nawet odległość od dachu dałem większą żeby polepszyć chłodzenie więc denerwowało mnie te 200W :lol: :lol: :lol:
W końcu to też tuning, tylko mechaniczny ;)

Więc zacząłem dzwonić, uprzejmy Pan po wysłuchaniu moich pretensji, wytłumaczył mi że nowy Soft ma takie ograniczenia. Kitajce chyba poszli po rozum do głowy, no bo po co 9kw ma dawać 9.7? Chcą 9.7 to niech se kupią 10kW :)
Koniec końców dostałem program z przed roku i na dodatek coś extra od miłego Pana, życie stało się 10% lepsze
:mrgreen:
Jadę tak dopiero dwa tygodnie, także wyniki nie są jeszcze po tuningu. No i w takich upałach te zmiany nie mają wielkiego znaczenia. Będzie lepiej widać raczej w bardziej pochmurne, bądź zimne dni.

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » niedziela, 20 cze 2021, 20:36

Martwi mnie tylko liczba pożarów tych instalacji. Ktoś mi mówił, że w ciągu roku jest ponad 700? Hmm... macie jakieś info w tym temacie. Samoogon, Ty przeca musisz wszystko wiedzieć :lol:
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: tantalos » niedziela, 20 cze 2021, 21:05

Może i 700 ale pytanie: w Europie czy na świecie?
Trochę o tym czytałem i jeśli nic się nie wydarzy przez pierwszy rok-dwa to potem już powinno być ok. Generalnie pożary są spowodowane w źle wykonanych instalacjach, błędach montażowych czy użytych materiałów.

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » niedziela, 20 cze 2021, 21:11

Wiem tyle że to pie.....nie. Komuś zależy na tym i wszędzie tylko zdjęcia pożarów. Oczywiście wszędzie też napisane żeby wybierać duże firmy, sprawdzone. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :) Jak zawsze zresztą.
Teraz to wszystko mocno zwolniło, bo koniec dopłat, nowe nie będą już tak korzystne więc zaczyna się walka o klienta.
Najlepiej nastraszyć, czytałem że w Niemczech jakiś niewidomi odsetek pożarów jest, nie pamiętam ile i że w Polsce nie jest wcale więcej.

Trzeba zadbać o to żeby to było zrobione zgodnie z zasadami, myślałem też o tym i mi wyszło, że jedyne niebezpieczeństwo pożaru to cztery wtyczki mc4, czyli podłączenie dwóch stringów. Trzeba kupić markowe wtyki, mnie włożyli że wystarczy przewód 4mm2, dałem 6mm2 nie zbiednieje. Pilnowałem oprócz tych wszystkich pętli indukcyjnych, odpowiednich klem też dobrego upięcia przewodów. Wydaje mi się, że wszystko jest ok, kazałem zostawić na końcach stringow zapas i mam zamiar kontrolować wtyczki i ewentualnie wymienić bo założyli swoje czyli nie wiem jakie...
Założyłem sobie przegląd co dwa lata, może przy pierwszym przeglądzie zrobię też audyt, niech się jakiś fachowiec pomądruje :)
Gdybym miał wybór, bez dwóch zdań montował bym na gruncie, same zalety praktycznie. Ale nie miałem....
Najsłabszym ogniwem będą wtyczki, a dokładniej zacisniecie przewodu, dlatego trzy razy pytałem czy mają praskę i jakiej firmy ;)
Jeśli ma się coś stać to tam, albo poprzez ciulowate podpięcie przewodów pod panelami, jak się coś przetrze. Ubezpieczyć to wszystko też chyba warto, natomiast słychać tych głupot o pożarach chyba nie.

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » niedziela, 20 cze 2021, 22:01

Ja Pany dałem na dwa garaże blaszane (wzmocnione) o pow. każdy 35m2. To chyba jakieś rozwiązanie.
Inwerter mam w garażu i teraz przy tych upałach w blaszaku jest gorąco, a radiatory bardzo gorące. To mnie martwi i dlatego przy tych upałach wietrzę. Dzisiaj miałem na blacie w samochodzie 34 stopnie.

Co do tego straszenia pożarami się zgodzę, aczkolwiek kuzyn z Czewy mi powiedział, że znajomemu niedawno wygorało :roll:
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » poniedziałek, 21 cze 2021, 18:15

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospod ... 90522.html
Kolejna mowa trawa...
I kolejne straszenie, kto zwróci uwagę na oczywistą rzecz, więcej instalacji większa możliwość, że coś pójdzie nie tak?
Niewielu, większość pomyśli, że zaraz się zacznie fala pożarów ;)
Wystarczyłoby żeby nie było w Polsce żadnej instalacji, wtedy fotowoltaika byłaby 100% bezpieczna ;)

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » poniedziałek, 21 cze 2021, 20:19

https://gadzetomania.pl/62584,polacy-zl ... zi-pozarem
Kolejna literatura... strach się już bać, pomyśleć o tej instalacji. Mam wrażenie, że ktoś chce ludziom obrzydzić ten temat.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: mannt » wtorek, 22 cze 2021, 06:32

Norma unijna wyrobiona, procent pozyskiwania odnawialnej energii został osiągnięty to teraz trzeba chęci rodaków do zielonej energii uciszyć... Nie od dziś wiadomo, że strach najlepszy jest do kierowania ludźmi... To się postraszy i Kowalski będzie wdzięczny, że "żąt" uratował go przed takim zagrożeniem. Zaraz z prosumentów zrobią z nas kontrahentów z przewagą Petenta i to wszystko w imię naszego dobra. A jak tu byłby opór społeczeństwa, w co wątpię to zawsze magą wyjąć asa z rękawa w postaci energii biernej dla każdego i tym nas obciążać. Każdy montowany przez zeork licznik ma już możliwość pomiaru tej energii. Jeszcze będziemy dopłacać do tych instalacji. Jedno jest pewne, nie ma nic za darmo! Czasami po prostu nie znamy ukrytych kosztów.

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » czwartek, 24 cze 2021, 19:29

mannt pisze:Norma unijna wyrobiona, procent pozyskiwania odnawialnej energii został osiągnięty to teraz trzeba chęci rodaków do zielonej energii uciszyć... Nie od dziś wiadomo, że strach najlepszy jest do kierowania ludźmi... To się postraszy i Kowalski będzie wdzięczny, że "żąt" uratował go przed takim zagrożeniem. Zaraz z prosumentów zrobią z nas kontrahentów z przewagą Petenta i to wszystko w imię naszego dobra. A jak tu byłby opór społeczeństwa, w co wątpię to zawsze magą wyjąć asa z rękawa w postaci energii biernej dla każdego i tym nas obciążać. Każdy montowany przez zeork licznik ma już możliwość pomiaru tej energii. Jeszcze będziemy dopłacać do tych instalacji. Jedno jest pewne, nie ma nic za darmo! Czasami po prostu nie znamy ukrytych kosztów.

Spoko, to dla nowych!

Ale że rząd szuka pieniędzy to prawda!
Gdzieś czytałem o odwróconych lokatach!!!!
Czyli zdeponują kasę w banku i za trzymanie tej kasy w banku zapłacisz prowizje!
Też ciekawe, nie.

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » środa, 30 cze 2021, 14:49

---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości