Odnawialne Źródła Energii

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
krystek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 58
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 22:19
Lokalizacja: Mosty.

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: krystek » piątek, 30 lip 2021, 22:52

Jak kolega samoogon pisze 20 czy 60 pojęcie względne. Instalacja na południe to mniej ale jak będzie wschód zachód to w praktyce można śmiało dokładać, połacie nigdy nie będą pracować razem tylko jedna po drugiej. U mnie pik jest ok.12.30 u kolegi ustawionego wschód zachód są dwa piki ok. 10.30 i 14.30, a założony ma inwerter 10kw który pracuje właściwie na 60%


Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » środa, 25 sie 2021, 14:13

Tylko czy to przypadkiem nie jest tylko do offgrid?

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » środa, 25 sie 2021, 14:41

Samoogon pisze:Tylko czy to przypadkiem nie jest tylko do offgrid?


Czy przypadkiem to nie wiem, ale jest możliwość wysłania zapytania do sprzedawcy.

.................................................................................................

Wykonałem takie zapytanie i nadejszała odpowiedz :



Dzień dobry, aby zainstalować oraz korzystać z powyżej wymienionej elektrowni wiatrowej pionowej nie potrzebne są jakiekolwiek pozwolenia. Aby móc z niej korzystać trzeba podłączyć elektrownie do już istniejącego odpowiedniego inwertera sieciowego lub zaopatrzyć się w inwerter sieciowy który jest dopasowany do elektrowni wiatrowej 3kW. Z pozdrowieniami, Tomasz Kamiński

25 sierpnia 2021, 13:44

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » środa, 25 sie 2021, 16:51

Paczek pisze:
Samoogon pisze:Tylko czy to przypadkiem nie jest tylko do offgrid?


Czy przypadkiem to nie wiem, ale jest możliwość wysłania zapytania do sprzedawcy.

.................................................................................................

Wykonałem takie zapytanie i nadejszała odpowiedz :



Dzień dobry, aby zainstalować oraz korzystać z powyżej wymienionej elektrowni wiatrowej pionowej nie potrzebne są jakiekolwiek pozwolenia. Aby móc z niej korzystać trzeba podłączyć elektrownie do już istniejącego odpowiedniego inwertera sieciowego lub zaopatrzyć się w inwerter sieciowy który jest dopasowany do elektrowni wiatrowej 3kW. Z pozdrowieniami, Tomasz Kamiński

25 sierpnia 2021, 13:44


Bardzo dobre pytanie. Ostatnio o tym też myślałem, bo słyszałem że Polacy takie urządzenie niedawno wymyślili. Takie pionowe słupy na wiatr.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » środa, 25 sie 2021, 19:39

Fajna odpowiedź, taka wcale niekonkretna :) Odpowiedniego, czyli jakiego? :)
Mimo, że Pan starał się odpowiedzieć jak polityk, czyli coś popisał, ale nic z tego nie wynika, to jednak jeśli nie trzeba pozwoleń ani umowy, mówimy o instalacji offgrid.
Nie dziwię się, że nie chce wspominać o kilkudziesięciu dodatkowych tysiącach na magazyn energii lub akumulatory.

Polacy raczej nic nie wymyślili, ani jedzenia widelcem ani takich elektrowni, choć teraz takie czasy że kto wie co jeszcze w tych telewizjach wymyślą. Już na starych amerykańskich filmach można zobaczyć takie turbiny :)

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » czwartek, 26 sie 2021, 06:23

Samoogon pisze:Fajna odpowiedź, takie wcale nie konkretna :) Odpowiedniego czyli jakiego :)
Mimo że Pan starał się odpowiedzieć jak polityk, czyli coś popisał, ale nic z tego nie wynika, to jednak jeśli nie trzeba pozwoleń ani umowy, mówimy o instalacji offgrid.
Nie dziwię się, że nie chce wspominać o kilkudziesięciu dodatkowych tysiącach na magazyn energii lub akumulatory.

Polacy raczej nic nie wymyślili, ani jedzenia widelcem, ani takich elektrowni, choć teraz takie czasy że kto wie co jeszcze w tych telewizjach wymyślą . Już na starych amerykańskich filmach można zobaczyć takie turbiny :)


Z założenia ...negujesz!

Zapytaj sprzedawcę, jeśli masz wątpliwości.
Jeśli jednak masz pewną mocną i solidna wiedzę w tym temacie, podziel się z nami.

Ps. Nie pochwaliłeś się jak Ci działa FV a krytykujesz wiatraki...

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » czwartek, 26 sie 2021, 16:37

Michał, co Ty opowiadasz?
Jakoś to bierzesz do siebie, dlaczego?
Nie rozumiem tego.
Cały pomysł jest fajny i oczywiście można by się nad nim pochylić, ale wymagam transparentności. Tutaj wygląda mi na cwaniaczka, który nie informuje rzetelnie co i jak, a taka postawa mnie zupełnie irytuje :)
Także nie neguje, i nie z założenia. Nie wiem co Cię ugryzło.
Nie mam pewnej ani mocnej, tym bardziej rzetelnej wiedzy na ten temat. Wiem jednak jaki działa instalacja w sieci i poza nią. Wiem, że nie można porównywać takiej turbiny z akumulatorami, do tego o czym piszemy w tym temacie. Jako energia odnawialna oczywiście, ale to zupełnie inny świat, inny niż ten w którym teraz się obracamy.
Kiedyś, kilka lat temu pionierzy konstruowali instalację offgrid, z mojej strony podziw i szacunek. Teraz wszystko jest podane na talerzu i łatwe. Wrzuciłeś temat, ok ale to wygląda tak, jakby ta turbina była alternatywą dla teraźniejszej fotowoltaiki.

No nie jest Michale, to jest zabawa dla tych którzy chcą być poza siecią, a to nie jest kwestia "kupię se turbine, będę miał za darmo prąd" A tak odczytałem twoje wpisy.

Jak już pisałem, potrzeba jeszcze magazynu energii, koszt w zależności od pojemności od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Można też jak mój kolega od akwarystyki zostań bohaterem i zrobić go samemu:

https://youtu.be/i89xZWWNxRo

Polecam całą serię, świetna robota i mnóstwo wiedzy do zdobycia(można wykorzystać przy konstruowaniu baterii do naszych przyczep).

Także sprzedawcy pytał nie będę, nie mam żadnych wątpliwości. To cwaniaczek, który nie zasługuje na moje zainteresowanie, wnioskuje to po odpowiedzi na Twoje pytanie.
Traktowanie klientów jak idiotów, bo tak Cię potraktował w swojej odpowiedzi, to jest dla mnie całkowita dyskwalifikacja.

Nie krytykuje wiatraków, nie wiem co Ci przyszło do głowy.
Natomiast dość regularnie wpisuje w tym temacie osiągi mojej instancji, chyba musisz bardziej dokładnie czytać temat, który przecież sam założyłeś :)

No dobra, nie pamiętam czy dawałem dane za lipiec i sierpień. To na dziś(26 08 2021):
Lipiec: 1488 kWh
Sierpień do teraz 1094 kWh
Total 2021: 8137 kWh
Super nie jest, ale źle też na pewno nie :)
Nadal zagadką jest dla mnie twoje nastawienie, zły dzień?

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: dworek » czwartek, 26 sie 2021, 21:18

W naszym (opolskim) Parku Naukowo-Technologicznym pracują nad tzw płotem/elaktrownią wiatrową. Urządzanie sklądające się z pionowych wirników tworzących panele ogrodzeniowe, napędzane wiatrem - wyliczenia do faktycznej średniej prędkości wiejących u nas wiatrów. Ustawienie takiego "płotu" o długości ok 15 metrów miałoby zapewnić energię dla gospodarstwa domowego. Zobaczymy czy im się uda, ja trzymam kciuki :)
To napisałem ja, dworek 8-)

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » czwartek, 26 sie 2021, 22:37

Wiater wieje całą dobę, nie tylko w dzień :)

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » piątek, 27 sie 2021, 13:41

Samoogon pisze:Wiater wieje całą dobę, nie tylko w dzień :)

O to się właśnie się rozchodzi, panie kochany.
O to to Toto!

Najlepsza była by turbina wsadzona w rzekę ale jak się nie da to chociaż wiatrowa.

I w tym temacie proponuję zgłębiać wiedzę, bo to może być przyszłość OZE.

Ps. ...a nie zaraz wynajdować problemy...

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » sobota, 28 sie 2021, 00:41

Odnoszę wrażenie, że nie rozumiesz otaczającego Cię świata, ale chyba nic na to nie poradzę :)

Nie musisz mi proponować zgłębiania wiedzy, bo ja tak jak taki jeden co go ktoś nazwał "debil" "cały czas się uczę" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wydaje Ci się, że odkryłeś Amerykę, ok z błędu Cię nie będę wyprowadzał.
Źródła OZE są różne, a ich wykorzystanie uwarunkowane różnymi zmiennymi.
Cieszysz się jak dziecko że wiatr wieje dzień i noc? Żartujesz? Nie wiesz że wiaterek może nie wiać wcale przez wiele dni?
Są miejsca gdzie wieje wyjątkowo często, to co? Bierzesz toboły i przenosisz się właśnie tam?
Oczywiście cały czas mówimy o naszej konsumenckiej elektrowni, nie o farmach OZE.
Dodaj sobie jeszcze jeden ważny aspekt, mechanika. Panele sobie leżą i nic nie robią, montujesz i zapominasz, na 20 czy 30 lat.
Turbiny to elementy mechaniczne, wymagają przeglądów, serwisu, wymiany części, o tym zapomniałeś?
Gdzie tu jakaś przyszłość?
Turbina wsadzana w rzekę?
Michał, wyjdź ty już że średniowiecza, młyny były kiedyś popularne ale ich czas już przeminął :)
Jak chcesz popatrzeć w przyszłość to zainteresują się takim terminem jak perowskity.
Lekkie przezroczyste panele, można je umieszczać praktycznie wszędzie, na elewacjach budynków (technologia BIPV poczytaj...), na żaglach, na dachach samochodów, gdzie wyobraźnia pozwoli, można je nawet drukować na drukarkach, to jest materiał przyszłości.

Nie bez znaczenia może być też fakt, że wynaleźli te panele Polacy. Teraz wszystko jest narodowe, Fotowoltaika Narodowa.
Brzmi dumnie, przyszłościowo ;)

I w tym temacie proponuje zgłębiać wiedzę, bo to nie może być, ale na pewno będzie przyszłość OZE :)

Ps. to nie jest technologia z filmów, taka elektrownia już działa w Polsce, w Lublinie.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: tantalos » niedziela, 29 sie 2021, 14:56

Kiedyś oglądałem filmik na temat takiego wiatraka i znalazłem ponownie, ogólnie to lipa straszna wg autora.

U mnie we wsi znajomy zajmuje się prądem w szerokim tego słowa znaczeniu. Nawet wiatraka swojej roboty ma wysokiego na ok. 15 metrów i kręci się cały czas już parę ładnych lat. Ostatnio postawił sobie takiego trakera. Byłem pogadać, oglądać i powiem że robi wrażenie.
https://www.facebook.com/chestermatic/p ... 456172730/

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » poniedziałek, 30 sie 2021, 15:27

Traker fajna rzecz, mocno wyostrza parabolę produkcji, niestety trzeba mieć miejsce no i dodatkowe koszty, na których zwrot znów trzeba czekać x czasu.
Kiedyś jechałem obok Koziegłów i na takiej kostce z lat 70, na dachu widzę zamontowany stelaż i 12 paneli. Pomyślałem że niezły hardkor tak sobie zamontować panele, za jakiś czas w tym samym miejscu tylko o innej porze zobaczyłem panele w innym miejscu. Dopiero mi oczy wyszły :)
Traker na dachu, a ja się zastanawiałem jak to bezpiecznie wykonać ma ziemi, żeby nie odleciało podczas wichury :)

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Andrzej132 » poniedziałek, 1 lis 2021, 14:26

Chyba zapowiada się dobry "słoneczny" rok.
U mnie dzisiaj w południe od początku roku naprodukowało 4 MWh, przy 3,9 kW zainstalowanej.


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości