Odnawialne Źródła Energii

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » środa, 12 sty 2022, 16:41

Halo Samoogon, praca nie poszła na marne. Piękny elaborat. Przyda się dla każdego.

Super to napisałeś, o większości spraw wiedziałem. Modernizowałem teraz kotłownię i mam zawory czworodrożne z siłownikami, mam pompę kotła i zawór trójdrożny tak, aby na powrocie kotła była zadana temp. 50 stopni (ważne aby piec nie korodował). W sumie mam 4 pompki: za mieszaczem na kaloryfery czyli pompa CO, pompa kotła, pompa na CWU i pompa na podłogówkę. Sterownik PiD (mówi Ci to coś Panie), które zamiast interwałów steruje za pomocą modulacji. Mam też miarkownik ciągu kominowy DARCO (ciekawe urządzenie). Dzisiaj nowoczesna kotłownia nawet na kocił 5 klasy ekodesign wygląda naprawdę nowocześnie. Zastosowałem też palnik bardzo ciekawej konstrukcji SV200 z zapalarką firmy Technix o płomieniu poziomym. Dymu z komina nie widać, naprawdę. Piec w stosunku do tego co mi się na poprzednim retorcie brudził bez porównania. Pyłek na ściankach do zamiecenia. Średnia temp. spalin to ok 60-80 stopni. Naprawdę dużo się zmieniło.

Zrobię fotki to wyślę.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » środa, 12 sty 2022, 16:48

Że regulator proporcjonalno-całkująco-różniczkujący?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Oczywiście :)

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » środa, 12 sty 2022, 17:16

Jak dobrze wiesz z matmy, różniczkę funkcji każdą policzysz, całkę już nie :lol:

Pierwszy sterownik PiD zastosowałem w piecu w 2009roku. Sterownik Tatarek RT-09/PID, mam go do dziś na półce, działał do ostatniego dnia.

Zejdźmy jednak na ziemię. Masz rację co do tego prawidłowego doboru mocy pompy. Dobrze, że mi o tym przypomniałeś. Ten zbiornik potraktuję jako sprzęgło hydrauliczne. O tym urządzeniu ostatnio wiele czytałem, idzie stosować go w normalnej instalacji i nie jest to głupie.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » środa, 12 sty 2022, 19:11

No nie jest, i będziesz miał gdzie założyć grzałki :)

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » środa, 12 sty 2022, 21:50

Samoogon pisze:No nie jest, i będziesz miał gdzie założyć grzałki :)

A pompę ciepła mogę sobie kupić za np dwa lata a nie rok. Jeszcze między czasie będę ocieplał dom i to też jest ważny czynnik do obliczenia mocy pompy.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » środa, 12 sty 2022, 21:55

Samoogon pisze:Falownik ma w specyfikacji podane ile go możesz obciążyć, ten growatt 9kW to o ile pamiętam 11200W. Nie wiem czy dobrze pamiętam.
Z wykresu widać, że przynajmniej w okresie zimowym potrzeba jest popracować nad drzewostanem sąsiadów :)
Co potrzeba to wyciąć, co się nie da wyciąć spalić :)
Wykres z wczoraj u mnie wyglada tak:
Wyprodukowane 23kW
Screenshot_2022-01-10-11-05-00-125_com.growatt.shinephones.jpg
Więc jeśli miałeś pełne słońce wczoraj to widać jak nas dłoni gdzie i co zasłania.
Inna sprawa, że za miesiąc to się diametralnie zmieni więc może nie wykonywać od razu topora wojennego :)
Styczeń jest słaby, ale te 70KWh nakapało, lepiej mieć niż nie mieć :)
Co do ogrzewania to wybrałeś najbardziej nieekonomiczną opcję jaka istnieje, więc niedługo będą pewnie zmiany. To jest więcej niż pewne :)


Napisz Panie jaką masz dokładnie fotowoltaikę i gdzie masz ją zainstalowaną (na jakiej wysokości). Aż się boję zapytać jaki miałeś rekord w ciągu lata bo ja ok 70KWh (coś koło tego).
U mnie niestety w okresie jesień-wiosna zasłaniają trochę bloki i gałęzie drzew. Tu mam wkalkulowaną stratę, ale nadrabiam ją oszczędnością :shock: Tylko mając nadmiar człowiek mniej oszczędza ha ha :lol: To tak, jakbyś jechał bolidem F1 z nowym taryfikatorem, korci aby wcisnąć mocniej gazu.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » czwartek, 13 sty 2022, 06:14

Falownik 9kW Growatt, na dachu 10kwp, rekord 76.3 w czerwcu. Mam to szczęście, że nic mnie nie zasłania, na dachu sporo miejsca więc poomijałem kominy itp.
Ktoś mi kiedyś powiedział, że mi to nieładnie założyli, nierówno, a można było równo :)

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » czwartek, 13 sty 2022, 09:29

Ile zużywacie średnio energii elektrycznej bez PC?
Ja średnio 7KWh z czego 1 to piec z pompkami (założyłem licznik).
Mam indukcję, CWU z pieca ekogroszek.
Używam przeważnie 1 komputer laptop.
Czy to dużo wg Was?
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: reflexes » czwartek, 13 sty 2022, 10:22

Nie wiem czy to dużo czy mało. U mnie ostatnia faktura za 28.09.2021 - 26.11.2021 to dokładnie 344 kWh i kwota 266,61. Okres to 59 dni więc wychodzi 5,83 kWh na dobę.
CO, CWU to kocioł gazowy dwufunkcyjny (nie mam pojęcia ile to ciągnie prądu). Kuchenka gazowa, piekarnik elektryczny (używany dość często), mikrofala. Pralka, zmywarka, odkurzacz praktycznie codziennie.
Multimedia to TV duży, który gra praktycznie całe popołudnie, bo ja z tych co wchodzą do domu i go włączają, a wyłączają jak idą spać. Nie koniecznie go oglądam ale lubię jak coś do mnie gada. Do tego laptop i konsola lub komputer stacjonarny (a czasem wszystko na raz) u małolatów. Oświetlenie 99% led, zostały mi światełka podszafkowe w kuchni na halogenach, bo nie chce mi się wymienić transformatora na ledowy, ale używamy tego bardzo rzadko. Żadnych zbędnych dodatków, żadnego oświetlenia ogrodowego, bo to jak już to tylko na lampkach solarnych. Sezonowości u mniej wielkiej też nie ma, bo latem mniej światła, ogrzewanie wyłączone itp. itd. ale wtedy dochodzi kosiarka i inne prace okołodomowe i hobbystyczne więc się to mniej więcej równoważy.

Samoogon

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Samoogon » czwartek, 13 sty 2022, 12:22

I w jednym i w drugim przypadku to wg mnie mało. Ja bez foto miałem około 4300 do 4500 rocznie. Czyli około 12kWh. Akwaria, superkomputer młodego, no i reszta standardowo, oświetlenie led piekarniki sriki itp. Sporo. Po założeniu PV jeszcze wzrosło, bo indukcja, Klima i ogólne rozpasanie :) (do około 16kWh), ale to już nie tak łatwo policzyć bo trzeba wziąć pod uwagę autokonsumpcję.
Te 7 to już z doliczoną produkcją?

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: mannt » czwartek, 13 sty 2022, 12:26

A jak myślicie kiedy zaczniemy płacić za energie bierną?

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » czwartek, 13 sty 2022, 14:48

mannt pisze:A jak myślicie kiedy zaczniemy płacić za energie bierną?

Rozwiń temat, coś kiedyś czytałem na ten temat. Chyba chodziło o firmę a nie prosumenta szarego obywatela.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: mannt » czwartek, 13 sty 2022, 15:14

Firmy już płacą i zastanawiam się kiedy wpadną na wspaniały pomysł, żeby i nas szaraków tym obciążyć... Nic się na razie na ten temat nie mówi, ale z jakiegoś powodu mamy pozakładane liczniki, które mierzą tę energię. Wydanie mi się, że to taki as w rękawie po który mogą sięgnąć w każdym momencie. Wprowadzili niedawno opłatę mocową to czemu by nie liczyć za energię bierną którą najwięcej właśnie wprowadza się przez inwertery, ledy i wszystko co energooszczędne[emoji6]

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: easy_rider » czwartek, 13 sty 2022, 15:30

Jak można ją zdefiniować?
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: mannt » piątek, 14 sty 2022, 13:49

Ja nie czuję się na siłach by to definiować, ale można poprosić naszego sprawdzonego niezawodnego magika od prądów @Tarapukuara [emoji6]


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości