Golenie tradycyjne.

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Golenie tradycyjne.

Postautor: oko » czwartek, 6 sty 2022, 12:13

Temat przewijał się czasem w innych wątkach, głównie w "PRL-u", gdzie sam jakiś czas temu stwierdziłem, że:
oko pisze: brakuje mi tej ceremonii mydlenia twarzy pędzlem.

Dlatego stwierdziłem, że trzeba wrócić w końcu do korzeni i zacząć się golić tak jak należy. Skompletowałem więc sprzęt i kilka tygodni temu zacząłem od nowa. Ostatni raz maszynką na żyletki goliłem się w wojsku, więc nie wiedziałem jak na to zareaguje moja gęba. No cóż, szału nie było. Trochę mnie poharatało. Jednak przyczyna takiego stanu rzeczy wydała mi się znana. Po prostu w moim przypadku żyletki Wilkinson Sword są zbyt agresywne. Kolejne golenie żyletką Astra w wersji zielonej
zyletki-astra-superior-platinium-zielone-5-sztuk.jpg
i już było o niebo lepiej. Kolejna próba z żyletką Muhle Rasięrklingen
Muhle_K1.jpg
podobna do Wilkinsona. Dopiero Astra w niebieskiej wersji
zyletki-astra-superior-stainless-niebieskie-5-sztuk.jpg
okazała się tą, której szukałem. Idealnie goli i nie powoduje u mnie praktycznie żadnych dziwnych reakcji. Maszynka cały czas ta sama, kupiona na początek i na próbę, najtańsza w zasadzie na rynku maszynka na żyletki: Wilkinson Sword Classic.
Wilkinson-Sword-Classic-Shaving-Tool.jpg
Wbrew pozorom, bardzo fajna, dobrze leży w dłoni, nie jest zbyt lekka i dobrze mi się nią goli, ale czaję się na Muhle R41.
Teraz trochę o specyfikach, których używam do golenia.
Przed goleniem, krem pre shave Proraso linia biała
proraso-krem-przed-goleniem-do-skory-wrazliwej-linia-biala-100ml.jpg

Pędzel Omega, z włosiem z dzika
pedzel-do-golenia-omega-10275-naturalna-szczecina-czarny.jpg

Kremy tradycyjne, czyli Lider, jak na razie mój nr 1
get-image-thumbnail_1_1.jpg

Wars pomarańczowy
Krem-do-golenia-WARS-CLASSIC-65g.jpg

oraz mydło Proraso z linii białej,
proraso-mydlo-do-golenia-linia-biala-tygiel-150ml.jpg

Po goleniu balsam, również Proraso
proraso-balsam-po-goleniu-do-skory-wrazliwej-linia-biala-100ml.jpg

Od dłuższego czasu śledzę na YT kanał Mariusza Sapety, który eksperymentuje i prezentuje różne aspekty tradycyjnego golenia i można tam się sporo dowiedzieć.
Ktoś jeszcze się goli w ten sposób? Zapraszam do dyskusji na ten temat i dzielenia się własnymi doświadczeniami.
Ja mogę powiedzieć, że od kiedy zacząłem się golić w ten sposób, zaczęło mi to sprawiać przyjemność. To już nie jest tylko szybkie golenie plastikową jednorazową maszynką, ale cała ceremonia golenia. Mnie te 15 minut niesamowicie relaksuje.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: easy_rider » czwartek, 6 sty 2022, 13:18

Golarka elektryczna Braun 9 seria :shock:
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: mannt » czwartek, 6 sty 2022, 15:04

Przyjemność widzę tylko w tym pędzelku do kremu. Nie wiem czy to brak umiejętności, wiedzy, czy taki zrost mam po prostu ale każde golenie jest dla mnie nieprzyjemne, krwawię po tym i mam podrażnioną skórę. Najgorzej było właśnie po żyletkach (jakie to nie pamiętam) przerobiłem prawie wszystko od tradycyjnej maszynki po philishave 9000. W miarę znośne dla mnie jest użycie Gillette fusion i to tylko za pierwszym razem z drugim już podrażnienia.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: tomcat » czwartek, 6 sty 2022, 15:12

Damian, widzę że Cię to wkręciło :)
Ja nie przywiązuje do golenia aż takiej uwagi, może dlatego, że robię to raz na tydzień :?
Z uwagi na powyższe od dłuższego czasu używam jednorazówek ;)

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: mannt » czwartek, 6 sty 2022, 15:21

easy_rider pisze:Golarka elektryczna Braun 9 seria :shock:
Brauna jeszcze nie miałem... jaki masz zarost? Może to coś dla mnie..

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: oko » czwartek, 6 sty 2022, 15:31

mannt pisze: Nie wiem czy to brak umiejętności, wiedzy, czy taki zrost mam po prostu ale każde golenie jest dla mnie nieprzyjemne, krwawię po tym i mam podrażnioną skórę. Najgorzej było właśnie po żyletkach (jakie to nie pamiętam)
Właśnie żyletki mogły być tego powodem. Jak napisałem, u mnie po Wilkinsonach był dramat. Dopiero czwarta żyletka, niebieska Astra, nie powoduje podrażnień. Skóra też potrzebuje troszkę czasu, żeby się przyzwyczaić do żyletki.
tomcat pisze:Damian, widzę że Cię to wkręciło
Ano fakt ;)
tomcat pisze:Ja nie przywiązuje do golenia aż takiej uwagi, może dlatego, że robię to raz na tydzień
Ja mam dość twardy i ciemny zarost, więc muszę minimum co drugi dzień.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: easy_rider » czwartek, 6 sty 2022, 15:39

mannt pisze:
easy_rider pisze:Golarka elektryczna Braun 9 seria :shock:
Brauna jeszcze nie miałem... jaki masz zarost? Może to coś dla mnie..

Golarkę Brauna serii 900 (była dość droga, bo udałem ok 1200zł) kupiłem dlatego, że tradycyjne golenie również podrażniało mi skórę. Dla takich osób polecam właśnie elektryczne. Gole się średnio co 2 lub 3 dni. Wcześniej miałem ostrza okrągłe, a teraz mam płaskie. Wydaje mi się, że są lepsze. Golarka el. nigdy idealnie też nie zgoli włosów, zawsze coś tam minimalnie zostanie w stosunku do tradycyjnego golenia. Końcówkę musiałem kupić po ok 18 miesiącach golenia i koszt ok 180zł. Ekonomia jest i wygoda. Co ciekawe można golić nawet mokrą skórę.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: mannt » czwartek, 6 sty 2022, 15:54

easy_rider pisze:
mannt pisze:
easy_rider pisze:Golarka elektryczna Braun 9 seria :shock:
Brauna jeszcze nie miałem... jaki masz zarost? Może to coś dla mnie..

Golarkę Brauna serii 900 (była dość droga, bo udałem ok 1200zł) kupiłem dlatego, że tradycyjne golenie również podrażniało mi skórę. Dla takich osób polecam właśnie elektryczne. Gole się średnio co 2 lub 3 dni. Wcześniej miałem ostrza okrągłe, a teraz mam płaskie. Wydaje mi się, że są lepsze. Golarka el. nigdy idealnie też nie zgoli włosów, zawsze coś tam minimalnie zostanie w stosunku do tradycyjnego golenia. Końcówkę musiałem kupić po ok 18 miesiącach golenia i koszt ok 180zł. Ekonomia jest i wygoda. Co ciekawe można golić nawet mokrą skórę.
Ja właśnie mam Philipsa z okrągłymi ostrzami i tez mnie podrażnia. Wejściem była broda jak w awatarze, ale wtedy żona nie chce się do mnie przytulać. Mam ochotę spróbować tych od Brauna ale jeśli nie będzie lepiej to szkoda kasy

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: Miron EZD » czwartek, 6 sty 2022, 17:02

Ja od około 30 lat mam brodę więc nie mam tego typu doświadczeń :lol:

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: easy_rider » czwartek, 6 sty 2022, 17:11

Ja właśnie z Philipsa przerzuciłem się na Brauna. Widać ogromną różnicę, osobiście nie żałuję.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: TomekN126N » czwartek, 6 sty 2022, 17:21

A myślał ktoś nad brzytwą? Pytam poważnie. Gole się codziennie i codziennie „coś” tam zawsze urośnie/zostanie po goleniu. Używam trzyostrzowych jednorazówek wilkinsona, najlepiej mi pasują, ale na sto procent nie spełniają moich oczekiwań, co do gładkości po goleniu. Może brzytwa, tylko ręka musi być pewna…
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: easy_rider » czwartek, 6 sty 2022, 17:33

Dziadek mój miał brzytwę i jak mnie pamięć nie mylił ostrzył ją na skórzanym pasku? Stosował ałun czy coś takiego...
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tata Kazika
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 701
Rejestracja: piątek, 1 cze 2018, 20:26

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: Tata Kazika » piątek, 7 sty 2022, 08:59

Ja odkąd w 2006 roku dostałem w Szwajcarii Gillette fusion, nie chcę żadnej innej maszynki. Ilość ostrzy sprawia że bez problemu radzi sobie z kilkudniowym zarostem. Jedyny minus jest taki że ostrza które kupowałem w Szwajcarii czy w Niemczech były o wiele lepszej jakości niż te dostępne na naszym rynku,. Jak widać nie tylko proszki i auta mają lepsze :)
Brzytwę też posiadam, ale chęć przeżycia sprawia że jeszcze nigdy nie odważyłem się jej użyć :lol:

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: oko » piątek, 7 sty 2022, 11:24

TomekN126N pisze:A myślał ktoś nad brzytwą? Pytam poważnie. Gole się codziennie i codziennie „coś” tam zawsze urośnie/zostanie po goleniu. Używam trzyostrzowych jednorazówek wilkinsona, najlepiej mi pasują, ale na sto procent nie spełniają moich oczekiwań, co do gładkości po goleniu. Może brzytwa, tylko ręka musi być pewna…
Myślałem, ale zrezygnowałem. Na razie przynajmniej. Pewnym zamiennikiem brzytwy jest tzw. szawetka, czyli brzytwa z wymiennymi ostrzami lub na żyletki.
easy_rider pisze:Stosował ałun czy coś takiego...
Ałun służy do tamowania krwawienia.
Tata Kazika pisze:Jak widać nie tylko proszki i auta mają lepsze
Niestety.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Samoogon

Re: Golenie tradycyjne.

Postautor: Samoogon » piątek, 7 sty 2022, 21:35

Ja nie mam tych problemów, przy moim zaroście, po prostu podczas jazdy samochodem wystawiam za okno głowę. Zarost mi wiatr powyrywa i jest ok :)


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości