Blackout?

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Blackout?

Postautor: Miron EZD » niedziela, 21 lis 2021, 21:01

reflexes pisze:Pany, a coś za 500 :lol:

Obawiam się, że za taką kwotę to tylko dynamo podłączone do roweru... :lol:

Awatar użytkownika
dmb5
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 995
Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 19:43
Lokalizacja: Kielce

Re: Blackout?

Postautor: dmb5 » niedziela, 21 lis 2021, 21:22

reflexes pisze:Pany, a coś za 500 :lol: . Ja bym chciał tym raz, może dwa w roku doładować akumulator i raz na kilka lat użyć jako awaryjne zasilanie do pieca co.

Kup sobie dobre kable do odpalania samochodu i podepnij akumulator przyczepy na godzinę przy odpalonym samochodzie - taniej wyjdzie i miejsca trochę zostanie.
Burstner Ventana 400 ts
N 126 NL
była - N 250
była NIEWIADÓW SKŁADANA ŁÓDŹ WĘDKARSKA TYP 10

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Blackout?

Postautor: reflexes » niedziela, 21 lis 2021, 21:25

Kablem mam i przerabiałem to w styczniu. 2,5 godziny ładowania i 2 dni później znowu blackout. Ruciak pisze, że chińczyk u niego działa całkiem dobrze więc może taki na te kilka godzin w roku wystarczy?
https://allegro.pl/oferta/pradnica-agre ... 0992584955

Awatar użytkownika
ruciak76
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1655
Rejestracja: niedziela, 1 cze 2008, 09:08
Lokalizacja: EZG / Bratoszewice, gm. Stryków, woj. łódzkie

Re: Blackout?

Postautor: ruciak76 » niedziela, 21 lis 2021, 21:45

U mnie chińczyk "Fairline FEG2002" w lipcu chodził prawie bez przerwy dwie doby ale musiałem przełączać co kilka godzin mu odbiorniki bo bez spadku dawał sobie radę tylko z dwoma lodówkami i jedną dużą zamrażarką (magazyn lodów dla brata lodziarni), a lodówek w domu mam cztery więc trzeba było przełączać. Gdy podłączałem go pod piec to z racji niepełnego sinusa chodził ale buczał wentylator od nadmuchu.
Brat też w trakcie różnych awarii w lodziarniach go używał i dawał sobie radę z jakąś tam zamrażarką i lodówką, ale ja kupiłem go za 50PLN więc to żadne koszty, ale gdybym miał kupować za 500PLN to już bym się zastanawiał czy warto takiego warkota i bez pełnego sinusa brać czy nie lepiej dołożyć i kupić coś lepszego.
Skoda Octavia 3FL 1.6TDI 115KM 250Nm
Skoda Fabia 2, 1.4 MPI 86KM 132Nm
Kiedyś N132T, teraz N126e i N126N
Obrazek
Wątek remontowy N126e
Wątek remontowy N126N

2023 - 20 nocek 1861km
2022 - 30 nocek, 3748 km
2008-2021 - 244 nocki, 27983 km

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Blackout?

Postautor: misha22 » poniedziałek, 22 lis 2021, 05:49

Podejmowałem ostatnio próbę pomocy przy awaryjnym podłączeniu hydroforu.
Agregat Honda 2.5kW
Hydrofor 1,1kW
I... niestety nic, tylko buczenie.
Najpierw były oczywiście próby, podłączenie wszystkiego co na prąd w domu i wszystko działało na czele z czajnikiem 2000W.

A pompa w H nie i koniec.
Wiec wożenie wody odbywało się transportem kołowym ;)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Blackout?

Postautor: tomcat » poniedziałek, 22 lis 2021, 07:28

misha22 pisze:Podejmowałem ostatnio próbę pomocy przy awaryjnym podłączeniu hydroforu.
Agregat Honda 2.5kW
Hydrofor 1,1kW
I... niestety nic, tylko buczenie.
Najpierw były oczywiście próby, podłączenie wszystkiego co na prąd w domu i wszystko działało na czele z czajnikiem 2000W.

A pompa w H nie i koniec.
Wiec wożenie wody odbywało się transportem kołowym ;)


Jeśli hydrofor jest zasilany na 230V to moc znamionowa agregatu potrzebnego do jego uruchomienia powinna oscylować w okolicach 3,5-4kW.

reflexes pisze:Kablem mam i przerabiałem to w styczniu. 2,5 godziny ładowania i 2 dni później znowu blackout. Ruciak pisze, że chińczyk u niego działa całkiem dobrze więc może taki na te kilka godzin w roku wystarczy?
https://allegro.pl/oferta/pradnica-agre ... 0992584955

Na biedę może być ale to bardzo prosta konstrukcja; zakładam, że bez stabilizacji napięcia (AVR). Żarówkę pewnie udźwignie, ładowanie akumulatora też ale podłączanie pod niego jakiejś elektroniki to duże ryzyko :?

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Blackout?

Postautor: easy_rider » poniedziałek, 22 lis 2021, 17:54

Pany, jak będzie blackout to paliwo szybciej wam się skończy, bo stacje nie będą działać. Zostanie nam kominek, ognisko oraz piecyki gazowe turystyczne.
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Marcin4x4
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 15 sie 2016, 21:27

Re: Blackout?

Postautor: Marcin4x4 » poniedziałek, 22 lis 2021, 20:43

Ja na wsi najdłuższy blackout miałem ponad 48 godzin (kilka km dalej był to prawie tydzień). Agregat mam wojskowy, PAB2. Jakiejś elektroniki bym raczej do niego nie podłączał, ale z odbiornikami typu hydrofor, bojler, lodówka radzi sobie świetnie i te 2 kW spokojnie można przeciągnąć do 2,5. Kiedyś było tak, że co wiatr zawiał to prądu nie było, więc wygospodarowałem w komórce stałe miejsce dla agregatu, w domowej instalacji przełącznik sieć - agregat, więc w razie W wystarczyło iść do komórki, parę razy szarpnąć sznurkiem i był prąd na newralgiczne odbiorniki. Dom jest ogrzewany piecami kaflowymi, więc tu nie było problemu.

Dziś w razie dłuższego blackoutu problemem będzie głownie to, że niczego nie będzie można kupić - wszystko bazuje na systemach zasilanych prądem i nawet w małym sklepiku niczego nie sprzedadzą bez kasy fiskalnej. 1-2 dni będzie jeszcze w miarę normalnie, potem niestety zacznie się pandemonium, rabunki, etc. To już niestety temat z kart książek katastroficznych i miejmy nadzieję, że tego nie doświadczymy...

Co możemy zrobić? Warto sobie przećwiczyć taką sytuację - i nie w głowie, tylko kiedyś wieczorem pstryknąć wszystkie bezpieczniki, zobaczyć jak się zachowają domownicy, czy mamy latarki, świece, zapałki, czy wiemy gdzie co leży, etc. Takie podstawowe sprawdzenie gotowości może się kiedyś bardzo przydać...
Pozdrawiam!
Marcin

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Blackout?

Postautor: kooba » wtorek, 23 lis 2021, 12:48

Marcin4x4 pisze:Co możemy zrobić? Warto sobie przećwiczyć taką sytuację - i nie w głowie, tylko kiedyś wieczorem pstryknąć wszystkie bezpieczniki, zobaczyć jak się zachowają domownicy, czy mamy latarki, świece, zapałki, czy wiemy gdzie co leży, etc. Takie podstawowe sprawdzenie gotowości może się kiedyś bardzo przydać...

Bardzo fajny koncept. Muszę coś takiego u siebie wprowadzić.

Marcin4x4 pisze:Dziś w razie dłuższego blackoutu problemem będzie głownie to, że niczego nie będzie można kupić - wszystko bazuje na systemach zasilanych prądem i nawet w małym sklepiku niczego nie sprzedadzą bez kasy fiskalnej. 1-2 dni będzie jeszcze w miarę normalnie, potem niestety zacznie się pandemonium, rabunki, etc. To już niestety temat z kart książek katastroficznych i miejmy nadzieję, że tego nie doświadczymy...

Kilka lat temu była taka akcja w Szczecinie, że chyba tydzień miasto było bez prądu. Urząd skarbowy to chyba wydawał wtedy jakieś specjalne dekrety na sprzedaż buforowaną na kartce żeby później nabić na kasę.


A tak na marginesie to w kwestii wystąpienia Blackout polecam zastanowić się nad udziałem w akcji Godzina dla Ziemi, jeżeli ktoś takowy bierze.
Technicznie sprawa wygląda tak, że bardzo duży nagły spadek odbioru energii elektrycznej spowoduje wyłączenie elektrowni z powodu nadprodukcji. Czyli nagle nie ma prądu w całym kraju.
Uruchomienie ponownie systemu energetycznego nie jest takie proste bo nasze elektrownie żeby wystartować potrzebują prądu, którego nie ma bo system stoi. Taki paradoks. Jedyne elektrownie, które ruszą bez pomocy to wodne, a tych jak wiemy u nas w kraju jest garstka. Czyli trzeba w pierwszej kolejności wystartować elektrownię wodną, całą energię przekierować do najbliższej elektrowni węglowej/gazowej, uruchomić ją i tak dalej tworzyć sukcesywnie ten prądowy łańcuszek. W międzyczasie w miarę możliwości energię będą dostawały zakłady produkcyjne, a sklepy i mieszkania będą na szarym końcu. Cała procedura to jakiś tydzień do dwóch. Skutki dla kraju wręcz katastrofalne.
To jak? Fajna ta Godzina dla Ziemi? Gotowi na Balackout? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Blackout?

Postautor: Miron EZD » wtorek, 23 lis 2021, 15:33

Za moich kawalerskich czasów to się nazywało 20 stopień zasilania... :lol:
I pamiętam jak ogłaszali 150% strat w ciepłownictwie.
Stare czasy wracajo... :mrgreen:

Samoogon

Re: Blackout?

Postautor: Samoogon » wtorek, 23 lis 2021, 19:00

Ktoś kiedyś napisał, że ma ziemi zostaną tyko różnej maści paranoicy i obłąkańcy.
Coś w tym chyba jest.
Większość się nie zastanawia co będzie gdy... A ja jak wyłączyłem korki to domownicy grzecznie zapytali czy nie grzebię gdzieś przy prądzie i...
sobie załączyli :)
Zrobiłem więc drugi test, wyłączyłem jeszcze raz i kazałem im szukać zapałek i świec. Poodpalali latarki w telefonach i z troską pytali czy ze mną aby na pewno wszystko w porządku?
Moja rodzina nie przetrwa, zostaną tylko paranoicy...
:)

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Blackout?

Postautor: Miron EZD » wtorek, 23 lis 2021, 21:13

Samoogon pisze:Ktoś kiedyś napisał, że ma ziemi zostaną tyko różnej maści paranoicy i obłąkańcy.
Coś w tym chyba jest.
:)

No to mnie pocieszyłeś, mamy szansę przetrwać :lol:

Marcin4x4
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 15 sie 2016, 21:27

Re: Blackout?

Postautor: Marcin4x4 » wtorek, 23 lis 2021, 21:25

No niestety, ogólnie coraz łatwiejsze warunki życia usypiają naszą czujność. Nie jestem za tym, żeby zakopywać w lesie słoje z solonym mięsem, ale kilka latarek, świec, butlę z gazem i kuchenkę w domu wypada mieć :)
Pozdrawiam!
Marcin

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Blackout?

Postautor: tomcat » wtorek, 23 lis 2021, 22:06

Latarkę mam (nawet kilka), świece też, pięć butli z gazem (3 x 11kg i 2 x 3kg) z czego jedna 11ka i trójki robią jako zapas więc jakoś to będzie :mrgreen:
A tak na poważnie to myślę, że uprawiając karawaning w pewnym stopniu każdy z nas jest przygotowany na blackout.
Na nasze wyjazdy; zwłaszcza na dziko, zabieramy sporo rzeczy, które mogą się przydać w razie "W" więc mamy pewne doświadczenie w kwestii przetrwania ;)

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Blackout?

Postautor: Miron EZD » wtorek, 23 lis 2021, 22:25

Tacy karawaningowi prepersi.
Powiem tak, po Leśnych Dziadach i Zimowych Mazurach mamy w klubie kolegów, którym żaden blackout nie straszny :lol:


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości