Sprinter 4x4

A po Niewiadówce...
Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Sprinter 4x4

Postautor: stachu_gda » niedziela, 16 paź 2022, 20:05

robert pisze:Trumę 5002 mam w przyczepie - to całoroczny Tabbert, z dodatkową pełną izolacją ścian, sufitu i podłogi. W tym sezonie DuoContol przełączył mi butlę w zeszłą sobotę. Piecyk nie musi chodzić pełną parą. Ustawienie na 2-3 zwykle wystarcza na ogrzanie całej przyczepy. A cały czas pozostaje zapas mocy do wykorzystania np. zimą na nartach.


Ja swego czasu zastanawialem się, czy nie skonstuować na bazie nadmiarowego ciepła z Trumy... suszarki do grzybów. Wiem że brzmi dziwnie, ale moim zdaniem to rabialne, i sensowne jak ktoś jest grzybiarzem, jak ja :)
oko pisze:Może ja po prostu za mało wiem, fakt nie miałem Trumy, ale:
Czy Truma ma możliwość zdalnego odpalania?


Te Trumy o których piszemy - nie. Trumy typu varioheat jak najbardziej, aczkolwiek są to drogie dodatki.

oko pisze:Czy jest możliwość ustawienia konkretnej temperatury?

Truma ma termostat. Ustawiasz "moc grzania" natomiast jest to tożsame z temperaturą wewnątrz, bo determinuje tak naprawdę temperaturę do której się ma nagrzać powietrze.

oko pisze:Poza tym, według mnie Truma zabiera jednak sporo cennego miejsca. A Webasto można sobie spokojnie wrzucić pod auto.


I to jest argument niepodważalny akurat.

Dodatkowo, w przypadku chęci użytkowania Trumy w czasie jazdy należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami - reduktorem z crash sensorem (około 400 zł), oraz wężem wysokociśnieniowym butla-reduktor (około 150 zł z tego co wiem). O nakładce na kominek nie wspominam bo to niewielki wydatek w tej sytuacji. Oczywiście specjalny reduktor i wąż można odpuścić, ale w razie wypadku mamy tragiedię prawie murowaną, i jest to moim zdaniem skrajnie głupie.

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprinter 4x4

Postautor: robert » niedziela, 16 paź 2022, 20:06

oko pisze:Czy Truma ma możliwość zdalnego odpalania?
Czy jest możliwość ustawienia konkretnej temperatury?

O ile się orientuję najnowsze modele mają takie opcje.
Przy założeniu dostępu do sieci.
A tam gdzie będę chciał pojechać brak sieci jest zaletą

oko pisze:Webasto można sobie spokojnie wrzucić pod auto.

W moim przypadku ta opcja odpada.
4x4 pozwala wjechać w raczej mniej uczęszczane miejsca, ale bez brodzenia w wodzie do 1.5 m rzecz jasna.

stachu_gda pisze:Ja swego czasu zastanawialem się, czy nie skonstuować na bazie nadmiarowego ciepła z Trumy... suszarki do grzybów. Wiem że brzmi dziwnie, ale moim zdaniem to rabialne, i sensowne jak ktoś jest grzybiarzem, jak ja :)


Pomysł bardzo dobry.
Ja w N132 miałem w szafie półki zrobione a kątowników alu z siatką z nierdzewki - vide fotka poniżej.
Jak Truma była włączona wszystko w szafie było suche na wiór.
A że ubrań ze sztucznych materiałów nie używam to można było spać bezpiecznie.

PS. Mokre buty na dolnej półki schły w oka mgnieniu....

asasasasa.jpg
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sprinter 4x4

Postautor: oko » niedziela, 16 paź 2022, 20:44

robert pisze:O ile się orientuję najnowsze modele mają takie opcje.

A widzisz, czyli się jednak nie znam :lol:
robert pisze:W moim przypadku ta opcja odpada.
Czemu? Webasto ma specjalne obudowy na taką okoliczność.
Robert, zrobisz po swojemu, zgodnie z hasłem obowiązującym na forum: każdy robi pod siebie. ;)
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprinter 4x4

Postautor: robert » niedziela, 16 paź 2022, 20:55

oko pisze:zrobisz po swojemu, zgodnie z hasłem obowiązującym na forum: każdy robi pod siebie. ;)

Oczywiście, ale pytam i rozpoznaję temat.
Kumpla, który właśnie skończył zabudowę takiego samego sprintera, a zamontował webasto, również o to zapytałem.
Dlaczego taki wybór.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sprinter 4x4

Postautor: oko » niedziela, 16 paź 2022, 21:07

robert pisze:Kumpla, który właśnie skończył zabudowę takiego samego sprintera, a zamontował webasto, również o to zapytałem.
Dlaczego taki wybór.

I co powiedział?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprinter 4x4

Postautor: robert » niedziela, 16 paź 2022, 21:10

oko pisze:
robert pisze:Kumpla, który właśnie skończył zabudowę takiego samego sprintera, a zamontował webasto, również o to zapytałem. Dlaczego tak i wybór.

I co powiedział?


Napisalem na WhastApp.... czekam na odp.
Ale napiszę jakie argumenty użył.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprinter 4x4

Postautor: robert » poniedziałek, 17 paź 2022, 06:04

Napisał:
jedno paliwo, łatwo uzupełniane na każdym krańcu świata
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sprinter 4x4

Postautor: oko » poniedziałek, 17 paź 2022, 14:45

robert pisze:
jedno paliwo, łatwo uzupełniane na każdym krańcu świata

W przypadku kompletu urządzeń z Webasto, to fakt, jedno paliwo.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Sprinter 4x4

Postautor: reflexes » poniedziałek, 17 paź 2022, 14:52

Czyli w sumie mamy bardzo podobną politykę. Lodówka, kuchenka i ogrzewanie - jedno paliwo, wszystko w gazie i bez prądu :lol:

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sprinter 4x4

Postautor: oko » poniedziałek, 17 paź 2022, 16:30

reflexes pisze:Czyli w sumie mamy bardzo podobną politykę. Lodówka, kuchenka i ogrzewanie - jedno paliwo, wszystko w gazie i bez prądu :lol:

Poniekąd masz rację, ale sporo ludzi mających Trumę bez trumaventa narzeka, że ciepło jest tylko w okolicach pieca a np. na łóżku jest już dużo niższa temperatura. Co za tym idzie konieczny jest trumavent, który jednak potrzebuje 12 lub 230V.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Sprinter 4x4

Postautor: Miron EZD » poniedziałek, 17 paź 2022, 17:01

Do wirnika od trumaventa można wpuścić chomika, biegając będzie robił nadmuch na resztę pomieszczeń.
Bez prądu, ekonomicznie, ekologicznie i zwierzątko zadowolone. :mrgreen:

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprinter 4x4

Postautor: robert » poniedziałek, 17 paź 2022, 17:45

oko pisze:Poniekąd masz rację, ale sporo ludzi mających Trumę bez trumaventa narzeka, że ciepło jest tylko w okolicach pieca a np. na łóżku jest już dużo niższa temperatura. Co za tym idzie konieczny jest trumavent, który jednak potrzebuje 12 lub 230V.


Pamiętam, jak kilka lat temu podczas inauguracji sezonu w marcu w Bieszczadach, nie włączyłem nadmuchu pod materace i przez cała noc nie byłem w stanie ogrzać miejsca na którym leżałem. Cały czas czułem (termicznie) jakbym leżał na betonie a nie materacu.
W kolejnej dobie, wieczorkiem już właczyłem nadmuch w skrzyniach pod materacami.

PS. Dla zainteresowanych szczegóły testów ogrzewania z czujnikami DS1820 w moim wątku remontowym, w poście:
https://fanklub-niewiadowek.com/forum/viewtopic.php?f=36&t=3046&start=240#p56430

Obrazek
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Sprinter 4x4

Postautor: reflexes » poniedziałek, 17 paź 2022, 17:59

oko pisze:
reflexes pisze:Czyli w sumie mamy bardzo podobną politykę. Lodówka, kuchenka i ogrzewanie - jedno paliwo, wszystko w gazie i bez prądu :lol:

Poniekąd masz rację, ale sporo ludzi mających Trumę bez trumaventa narzeka, że ciepło jest tylko w okolicach pieca a np. na łóżku jest już dużo niższa temperatura. Co za tym idzie konieczny jest trumavent, który jednak potrzebuje 12 lub 230V.

Nie ma tragedii. Buda niezbyt wielka bo ledwo 4 metry ale ja mam multiventa zamiast trumaventa i niestety on działa dość słabo więc używam rzadko. Faktycznie pierwsza doba jest chłodna zanim wygrzeją się meble i materace dlatego ja często wygrzewam wnętrze dzień przed wyjazdem przed domem. W sumie u mnie najbardziej narzeka młody który śpi na piętrze, bo tam najcieplej i mu za gorąco. Nie spałem przy wielkich mrozach, ale przy tych kilku stopniach w minusie jest u nas komfortowo nawet bez venta, którego nigdy zbyt intensywnie nie używałem bo wkurza mnie hałas. Tyle że ja jestem świadom że to jednak przyczepa i nie wymagam idealnych warunków jak w domu. Najgorsza i tak jest zimna podłoga.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Sprinter 4x4

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 17 paź 2022, 20:49

Nawiew jak dla mnie to musi być dla elementarnego komfortu, natomiast ja miałem sytuację że mi zdechł wadliwy akumulator na wyjeździe w Boże Narodzenie, grzałem się więc bez nadmuchu i było spoko (nie było zimno), gdybym jednak miał zostać w ogóle bez ogrzewania to nie byłoby fajnie.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Sprinter 4x4

Postautor: reflexes » wtorek, 18 paź 2022, 07:25

No tak, każdy ma inne pojęcie luksusu :lol: ale być może pojazd też ma znaczenie. Kilka lat temu w Adrii używałem venta, bo Truma była z tyłu przyczepy więc żeby nagrzać przód musiała chodzić powiedzmy w połowie zakresu. My śpiąc na przodzie przyczepy marzliśmy a dzieciaki śpiące na tyle przyczepy obok grzejnika skwierczały. Teraz Truma jest mniej więcej w połowie i ciepło rozchodzi się uczciwie dla każdego. Na zimowych wyjazdach zmieniamy tylko konfiguracje, bo ja lubię chłodniej a kobiety cieplej więc ja idę na tył, bo z tyłu ciągnie ostro od drzwi. Tu Knaus się nie postaram i szpary między drzwiami a ościeżnicą są takie że palca można wcisnąć.


Wróć do „... i nie tylko (niewiadówka)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość