Hak do samochodu osobowego.

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Kapi
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 14 mar 2013, 17:33

Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Kapi » niedziela, 23 cze 2013, 22:54

Chcę do mojej dwuletniej HONDY Civic 5d silnik 1.8 benzyna założyć hak abym mógł ciągną moją n126n ale kiedyś słyszałem że jeżeli do samochodu na gwarancji założy się hak to samochód traci gwarancję.

Czy ktoś wie czy to o tej gwarancji to prawda ??
I czy ktoś wie ile może kosztować założenie haka ??

Z góry dziękuje za wszystkie rady.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: kooba » niedziela, 23 cze 2013, 23:29

Z tą utratą gwarancji to lekka przesada.
Hak możesz kupić gdziekolwiek, nie ma to znaczenia. Ale montować musisz w ASO.
Jak zamontujesz hak w ASO to nie tracisz gwarancji.

Co do kosztów to już gorsza sprawa.
Montaż w ASO to jakieś 3-4h po co najmniej 100 za h no i plus przegląd uzupełniający
Kupno haka wedle uznania, ja polecam wersję zdejmowaną (nie będziesz obijał nóg przy zaglądaniu do bagażnika) i gniazdo 13 pin (niestety droższa wersja elektryki)

Awatar użytkownika
Bartekzg
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 09:28
Lokalizacja: Czerwieńsk pod Zieloną Górą

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Bartekzg » poniedziałek, 24 cze 2013, 09:29

ja polecam wersję zdejmowaną (nie będziesz obijał nóg przy zaglądaniu do bagażnika) i gniazdo 13 pin (niestety droższa wersja elektryki)


jak założysz gniazdo 13 pin to pamiętaj o przejściówce bo w niewiadce jest 7 pin, 13 raczej stosowana jest w nowszych przyczepach, które są zawsze cięższe więc pewnie nie będziesz takowej ciągał hondą.
Obrazek

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: kooba » poniedziałek, 24 cze 2013, 09:36

Zakładasz w niewiadce jedną 13 zamiast dwóch 7 i masz elegancko oświetloną i zasiloną przyczepę.
Jeżeli założysz 7 to jeszcze będziesz musiał wytłumaczyć w ASO po co ta druga 7 i jak to chcesz zasilać przyczepkę campingową (sam nie dołożysz drugiego gniazda bo gwarancja).

Awatar użytkownika
Bartekzg
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 09:28
Lokalizacja: Czerwieńsk pod Zieloną Górą

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Bartekzg » poniedziałek, 24 cze 2013, 11:47

ja mam jedno gniazdo i nie widzę potrzeby zakładania drugiego. Jeśli chodzi o zasilanie przyczepy to najnormalniej w świecie akumulator w bakiście. Bo jak zasilać przyczepę gdy odpinasz samochód a nie ma 220v?

A jeśli koniecznie bez aku to wystarczy przewód z końcówką do gniazda zapalniczki, zdecydowanie łatwiej. U mnie w bagażniku mam prąd niezależnie od kluczyka w stacyjce, sprawdź może masz podobnie u siebie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 485
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 23:15
Lokalizacja: Cracow

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Wodnik Szuwarek » poniedziałek, 24 cze 2013, 11:51

też jestem na etapie montażu haka a dokładniej szukam czegoś do swojego scenic-a i zastanawiam się nad wypinanym używanym hakiem wraz ze sterownikiem i wiązką 13pin wymontowanym z scenica z tego samego rocznika - puki co trwają rozmowy co do ceny ale jeśli się uda to zamknę się w 400zł z montażem i przeglądem.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: kooba » poniedziałek, 24 cze 2013, 12:03

Mam w bagażniku gniazdko zapalniczki i z niego pociągnąłem przewody do gniazda.
Kiedyś miałem rozwiązanie z wtyczką do gniazdka, ale po pierwsze przycina się uszczelkę, a po drugie kiepsko działa w trakcie jazdy.
Teraz mam podpięte na 13pin i lodówka śmiga cały czas, a przewód do zapalniczki przerobiłem na przedłużacz 13pin żeby mieć jak podłączyć na campingu.

Adam4302
Posty: 33
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 01:33
Lokalizacja: Katowice

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Adam4302 » wtorek, 25 cze 2013, 09:08

Bartekzg pisze:ja mam jedno gniazdo i nie widzę potrzeby zakładania drugiego. Jeśli chodzi o zasilanie przyczepy to najnormalniej w świecie akumulator w bakiście. Bo jak zasilać przyczepę gdy odpinasz samochód a nie ma 220v?

A jeśli koniecznie bez aku to wystarczy przewód z końcówką do gniazda zapalniczki, zdecydowanie łatwiej. U mnie w bagażniku mam prąd niezależnie od kluczyka w stacyjce, sprawdź może masz podobnie u siebie.

Ale już lodówki nie zasilisz ani z gniazda zapalniczki ani z dodatkowego akumulatora. Za duża moc.
Laguna 3 2.0/Espero 1.5 GLX + N-126NT

Awatar użytkownika
stef
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 276
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2009, 08:31
Lokalizacja: Choroszcz/k. Białegosotku
Kontaktowanie:

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: stef » wtorek, 25 cze 2013, 10:04

Co do używanego haka to bym się zastanawiał. Po co ci do autka montować stary hak, szukać potem śrub itd.
Ja też na początku myślałem o używanym haku do swojej xsary picasso ale na allego są polskie haki za 250zł z całym osprzętem - oczywiście bez modułu. ale prosty moduł to zrobisz sam na przekaźnikach - koszt około 50 zł i 2 godziny lutowania ale takiego laika jak ja.
Poza tym masz pewność że hak ma homologację, na stacji diagnostycznej się nie przyczepia jak będziesz robił 1-wszą rejestrację haka, no i masz pewność że nie masz pordzewiałych i starych elementów.
Poza tym scenik z 2002 roku - po co ci moduł ?
Stefan
T4 EuroSky 550
było
Xsara picasso 1.8B+G + N126 + KIP 42 TTZ

Awatar użytkownika
Bartekzg
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 09:28
Lokalizacja: Czerwieńsk pod Zieloną Górą

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Bartekzg » wtorek, 25 cze 2013, 10:20

Adam4302 pisze:
Bartekzg pisze:ja mam jedno gniazdo i nie widzę potrzeby zakładania drugiego. Jeśli chodzi o zasilanie przyczepy to najnormalniej w świecie akumulator w bakiście. Bo jak zasilać przyczepę gdy odpinasz samochód a nie ma 220v?

A jeśli koniecznie bez aku to wystarczy przewód z końcówką do gniazda zapalniczki, zdecydowanie łatwiej. U mnie w bagażniku mam prąd niezależnie od kluczyka w stacyjce, sprawdź może masz podobnie u siebie.

Ale już lodówki nie zasilisz ani z gniazda zapalniczki ani z dodatkowego akumulatora. Za duża moc.


w czasie jazdy zasilisz ale na campingu bez 220v można zapomnieć. Dlatego nie mogę zrozumieć po co lodówka montowana seryjnie do przyczepy z gniazdem 7 pin ma opcje 12v.
Obrazek

piotr05
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2060
Rejestracja: wtorek, 2 cze 2009, 06:52
Lokalizacja: Ziemia Obiecana

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: piotr05 » wtorek, 25 cze 2013, 11:20

Bartekzg pisze:
w czasie jazdy zasilisz ale na campingu bez 220v można zapomnieć. Dlatego nie mogę zrozumieć po co lodówka montowana seryjnie do przyczepy z gniazdem 7 pin ma opcje 12v.


po to co napisałes zeby działała w czasie jazdy
Wyjazdy 2019 3096 km 27 nocek
Wyjazdy 2020 2250 km 21 nocek
Wyjazdy 2021 1000 km 7 nocek
Wyjazdy 2022 2138 km 17 nocek
Wyjazdy 2023 4175 km 33 nocki
Wyjazdy 2024 250km 2nocki

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: kooba » wtorek, 25 cze 2013, 11:41

Bartekzg pisze:w czasie jazdy zasilisz ale na campingu bez 220v można zapomnieć. Dlatego nie mogę zrozumieć po co lodówka montowana seryjnie do przyczepy z gniazdem 7 pin ma opcje 12v.

Zauważ, że mówimy o ence, która ma fabrycznie dwie wtyczki 7pin. Jedna (czarna) do oświetlenia i druga (biała) do zasilania przyczepy.
Co do zasilania na campingu bez 230V to tylko gaz.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: kooba » wtorek, 25 cze 2013, 12:08

stef pisze:Co do używanego haka to bym się zastanawiał. Po co ci do autka montować stary hak, szukać potem śrub itd.
Ja też na początku myślałem o używanym haku do swojej xsary picasso ale na allego są polskie haki za 250zł z całym osprzętem - oczywiście bez modułu. ale prosty moduł to zrobisz sam na przekaźnikach - koszt około 50 zł i 2 godziny lutowania ale takiego laika jak ja.
Poza tym masz pewność że hak ma homologację, na stacji diagnostycznej się nie przyczepia jak będziesz robił 1-wszą rejestrację haka, no i masz pewność że nie masz pordzewiałych i starych elementów.
Poza tym scenik z 2002 roku - po co ci moduł ?

Ja zamontowałem u siebie w sharanie używany hak i jestem super zadowolony. Owszem można za 250-300 kupić nowy, ale za te pieniądze będziesz miał hak na stałe. Przyzwoity hak stały do mojego auta kosztował jakieś 320zł, zdejmowany poziomo 550zł, a zdejmowany pionowo 850zł i to wszystko ceny polskie bo oryginalna VW Westfalia to 1200zł. A ja kupiłem używany oryginał za 500zł. Ze śrubami to najmniejszy problem, bo kupisz w pierwszym lepszym metalowym trzeba tylko pamiętać żeby były co najmniej 8.5 a najlepiej 10.5. Z przeglądem też nie ma żadnego problemu, goście na stacji diagnostycznej stwierdzają tylko obecność haka (możesz mieć zamontowany na drewniane kołki) i sprawdzają czy masz sprawną elektrykę. A homologacja polega na tym czy hak ma tabliczkę znamionową (u mnie nawet nie sprawdzili).
Można spokojnie kupować używkę, byle tylko była w przyzwoitym stanie.

Awatar użytkownika
Bartekzg
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 09:28
Lokalizacja: Czerwieńsk pod Zieloną Górą

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Bartekzg » wtorek, 25 cze 2013, 12:32

Zauważ, że mówimy o ence, która ma fabrycznie dwie wtyczki 7pin. Jedna (czarna) do oświetlenia i druga (biała) do zasilania przyczepy

:oops: nie wiedziałem, że są takie rozwiązania fabryczne
Obrazek

Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 485
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 23:15
Lokalizacja: Cracow

Re: Hak do samochodu osobowego.

Postautor: Wodnik Szuwarek » wtorek, 25 cze 2013, 13:42

Bartekzg pisze:
Zauważ, że mówimy o ence, która ma fabrycznie dwie wtyczki 7pin. Jedna (czarna) do oświetlenia i druga (biała) do zasilania przyczepy

:oops: nie wiedziałem, że są takie rozwiązania fabryczne


Nie tylko w N-ce w 126D również - podobnie pewnie jak w innych tyle, że wtyczka 12V z regóły nie doczekuje do teraźniejszych czasów, zauważ, że przy dyszlu są 2 gniazdo-uchwyty na wtyczki właśnie na 7pin i 12v, która najczęściej z biegiem lat znika odcięta przez któregoś z właścicieli.

a tu przykład podwójnego gniazda haka np. w scenic-u




link do drugiego forum do podobnego tematu
http://forum.karawaning.pl/topic/4821-z ... owki-skad/" target="_blank" target="_blank


inna ciekawostka gniazdo 13pin i 7pin 2w1
http://www.sklep.elcamp.pl/gniazdo-haka ... -mikr.html
Obrazek
Załączniki
gniazdo2xa.jpg
gniazdo2xa.jpg (105.92 KiB) Przejrzano 11898 razy
gniazdo2x.jpg
gniazdo2x.jpg (26.33 KiB) Przejrzano 11898 razy


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości