Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 28 gru 2015, 13:15

Na fali zakupów do przyczepki chciałbym pokupować części do instalacji gazowej. Jako, że na złączkach rurkach gwintach itd. słabo się znam, przeczytałem dość dokładnie forum w tym temacie, i proszę o weryfikację i rozjaśnienie paru kwestii. Chcę uniknąć kupowania części, które nie będą pasować oraz uniknąc kupowania na zapas.

Odręczny "projekt" załączam, poszczególne elementy na nim to:

(1) Reduktor - taki jak tu http://www.igaz.pl/index.php?d=produkt&id=2 (nie jestem pewien, czy będzie pasował na butlę "turystyczną" 3kg - już do nich wysłałem pytanie, generalnie trudno ustrzelić reduktor z gwintem na wyjściu na butlę 3kg).
(2) (3) (4) - ten wąż http://www.igaz.pl/index.php?p360,waz-g ... 4lh-x-rvs8 - z jednej strony nakręcany na reduktor (2), a z drugiej poprzez krótki kawałek rurki miedzianej 8mm przyłączony do wejścia wielozaworu trumy (5) - wielozawór zamocowany "na sztywno" z tyłu kufra, widzę to tak że ten kawałek rurki miedzianej z dwóch stron zmontowany na beczułki - z jednej do wielozaworu, z drugiej do węża
(7) - rurka miedziana 8mm w otulinie taka jak tu http://www.igaz.pl/index.php?p483,rurka-miedziana-fi-8 połączona z wielozaworem trumy (5) na baryłkę (6) - rurka wyprowadzona w szafce pod podłogą w tym samym miejscu co fabryczna
(8) - ten wąż http://www.igaz.pl/index.php?p618,waz-g ... vs8-x-rvs8 puszczony wewnętrz szafki identycznie jak fabryczny, z tym że do rurki miedzianej przy podłodze podłączony "na beczułkę", a do kuchenki... - no właśnie, jak? Czy też na beczułkę? Oryginalnie rurka wlotowa kuchenki jest przystosowana żeby wąż na niej zacisnąć opaską, a tego chyba chcę uniknąć po przebrnięciu przez Wasze porady :) Ma ona średnicę zewnętrzną 7,8mm.

Aha, na razie projekt obejmuje kuchenkę, trumę i lodówkę na razie zostawiam na przyszłość. Zakładam, że ogrzewanie będzie na 37mbar. Jeśli byłoby na 50, to nie bardzo wiem co zrobić :)


I jeszcze ważne dla mnie pytanie odnośnie beczułek/baryłek do zaciskania rurki miedzianej np do zaworu trumy - czy mogę poprosić o zdjęcie takiej beczułki? Widziałem w kilku kształtach. Najlepiej dla potomnych laików jak to nie będzie link do allegro a wstawiony tutaj :)
Załączniki
Untitled 2.png
Mój projekt

mariusz724

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: mariusz724 » poniedziałek, 28 gru 2015, 15:13

Tu masz fotki baryłek i nakrętek , będziesz jeszcze potrzebował złącze śrubowe takie jak na pierwszym zdjęciu do podłączenia bezpośrednio do Trumy .( ostatnie zdjęcie )
Baryłki te srebrne są oryginalne do złączek a te miedziane są typowe od instalacji gazowej auta .I jedne i drugie spełniają swoje zadanie czyli uszczelniają połączenie gazowe .Miedziane łatwiej się skręca a do tych drugich trzeba użyć więcej siły .Pamiętaj że jak założysz baryłkę na przewód i skręcisz to już jej nie zdejmiesz jeśli będziesz chciał skrócić przewód to trzeba odciąć i założyć nową baryłkę .
Złącza i baryłki te srebrne kupowałem w firmie Kena Wrocław złącze kosztowało 12 zł za komplet razem z nakrętką i baryłkami , sama nakrętka kosztuje 3 zł
Załączniki
IMG_20151228_141115.jpg
IMG_20151228_141126.jpg
IMG_20151228_141134.jpg
IMG_20151228_141532.jpg

mariusz724

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: mariusz724 » poniedziałek, 28 gru 2015, 15:20

A i jeszcze jedno lodówki i kuchenki gazowe są z reguły na 30 bar Trumy na 50 bar wszystko będzie działało na reduktorze 30 bar 37 bar tyle ma domowy i na 50 bar ale im mniejszy reduktor założysz tym wszystko będzie gorzej działać przy odpaleniu wszystkich gazowych odbiorników bo będzie za małe ciśnienie gazu .U siebie mam reduktor 37 bar ale planuję zmienić na 50 bar różnica w cenie nie wielka a spokój ...bezcenny. :lol:

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: pawlo fiona n126e » poniedziałek, 28 gru 2015, 17:46

Do każdych połączeń stosuje się inne baryłki!
I nie ma mowy aby stosować obojętnie jakie baryłki!
Niżej masz przedstawione połączenia nakrętne i wkrętne i do każdego połączenia idzie inna baryłka.


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 28 gru 2015, 18:38

pawlo fiona n126e pisze:Do każdych połączeń stosuje się inne baryłki!
I nie ma mowy aby stosować obojętnie jakie baryłki!
Niżej masz przedstawione połączenia nakrętne i wkrętne i do każdego połączenia idzie inna baryłka.


Odnosząc się do drugiego zdjęcia (tego gdzie jest wielozawór trumy) - masz na nim pokazaną baryłkę po zaciśnięciu, mógłbyś pokazać taką przed zaciśnięciem?
Zdaje się że takiego właśnie połączenia będę potrzebować.

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: pawlo fiona n126e » poniedziałek, 28 gru 2015, 18:43


Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 28 gru 2015, 18:44

I jeszcze jedno - czy dobrze rozumiem że wąż taki jak tu

http://www.igaz.pl/index.php?p664,waz-g ... t8-x-1-4-l

można zacisnąć na baryłkę wprost do wielozaworu?

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 28 gru 2015, 18:46

pawlo fiona n126e pisze:Tutaj masz wszystko viewtopic.php?f=36&t=3046&start=285


Dzięki!

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: pawlo fiona n126e » poniedziałek, 28 gru 2015, 18:50

stachu_gda pisze:I jeszcze jedno - czy dobrze rozumiem że wąż taki jak tu

http://www.igaz.pl/index.php?p664,waz-g ... t8-x-1-4-l

można zacisnąć na baryłkę wprost do wielozaworu?


Tutaj nie pomogę

mariusz724

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: mariusz724 » wtorek, 29 gru 2015, 19:07

pawlo fiona n126e pisze:Do każdych połączeń stosuje się inne baryłki!
I nie ma mowy aby stosować obojętnie jakie baryłki!
Niżej masz przedstawione połączenia nakrętne i wkrętne i do każdego połączenia idzie inna baryłka.



To prawda że są różne rodzaje baryłek do rurek stalowych inne a do miedzianych inne .Ale o wkrętnych i nakrętnych pierwszy raz słyszę , zresztą nie tylko ja .Jak ktoś chce się upewnić zadzwońcie do serwisu Trumy z pytaniem o takie baryłki , ja zadzwoniłem do trzech z ciekawości i w żadnym o czymś takim nie słyszeli .Czy możecie wstawić jakieś dokładne fotki jednych i drugich przed zaciśnięciem i po już na rurce ??? Może wtedy będzie jakaś jasność w temacie . :crazy:

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: pawlo fiona n126e » wtorek, 29 gru 2015, 20:10

mariusz724 pisze:
pawlo fiona n126e pisze:Do każdych połączeń stosuje się inne baryłki!
I nie ma mowy aby stosować obojętnie jakie baryłki!
Niżej masz przedstawione połączenia nakrętne i wkrętne i do każdego połączenia idzie inna baryłka.



To prawda że są różne rodzaje baryłek do rurek stalowych inne a do miedzianych inne .Ale o wkrętnych i nakrętnych pierwszy raz słyszę , zresztą nie tylko ja .Jak ktoś chce się upewnić zadzwońcie do serwisu Trumy z pytaniem o takie baryłki , ja zadzwoniłem do trzech z ciekawości i w żadnym o czymś takim nie słyszeli .Czy możecie wstawić jakieś dokładne fotki jednych i drugich przed zaciśnięciem i po już na rurce ??? Może wtedy będzie jakaś jasność w temacie . :crazy:

Nie ważne czy do stalowych czy miedzianych, ważny jest dobór kształtu baryłki.
Przyglądnij się zdjęciom:
jest tam wielozawór- nakrętna, baryłka z kołnierzem

Obrazek
Obrazek


Rurka gazowa od lodówki-wkrętna, baryłka bez kołnierza stosowana do palnika np. takiego

Obrazek

Obrazek

Odwróć swoją lodówkę odkręć przewód gazowy od strony palnika i porównaj połączenia gazowe, od wielozaworu i od palnika.

mariusz724

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: mariusz724 » wtorek, 29 gru 2015, 20:23

A i teraz wszystko jasne , dzięki za wyjaśnienia. Zmyliło mnie to że w serwisach nie funkcjonują takie określenia co do nazewnictwa baryłek :lol: Dziękuję teraz wszystko jasne.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: oko » poniedziałek, 4 lut 2019, 18:17

Nie chcę powielać i tworzyć nowych tematów, więc odkopię ten i się podłączę.
Po Suchedniowie podjęliśmy decyzję o montażu gazu w przyczepie, m. In. do zasilania pieca. Oprócz pieca, będzie kuchenka gazowa, lodówka i zastanawiam się nad przyłączem zewnętrznym do zasilania kkuchenki na zewnątrz przyczepy.
Pytanie jest następujące:
Czy do takiej konfiguracji potrzebny jest zawór poczwórny, czy wystarczy potrójny i wspólne zasilanie zewnętrznej i wewnętrznej kuchenki?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Samoogon

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: Samoogon » poniedziałek, 4 lut 2019, 18:46

Wg mnie bezpieczniej będzie jednak mieć kontrolę nad każdym sprzętem osobno, coś mi się jednak wydaje że gniazda zewnętrzne są też w wersjach ze swoimi zaworami, wtedy problem z głowy :)

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instalacja gazowa od podstaw - prośba o weryfikację

Postautor: oko » poniedziałek, 4 lut 2019, 19:13

Samoogon pisze: coś mi się jednak wydaje że gniazda zewnętrzne są też w wersjach ze swoimi zaworami, wtedy problem z głowy :)

No właśnie pod tym kątem myślę. Ale czy właściwie?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości