karawaningowe potyczki : przyczepa kontra kamper

Ciekawostki dotyczące karawaningu i Niewiadówek
Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

karawaningowe potyczki : przyczepa kontra kamper

Postautor: konrad » piątek, 26 mar 2010, 07:24

Paczek pisze:A przy okazji przyczepki zaczną tracić sens na rzecz kamperów :!:

oj do kamperów to jeszcze daleko, jeśli chodzi o koszty ;)

porównaj cenę OC, koszt corocznego serwisu (olej, płyny, filtry, opony itd),
nie mówiąc już o zakupie czegoś sensownego
myślę, że to tak z 4x drożej 8)

zresztą zobacz ile jest przyczepk powyżej 750kg, które już teraz muszą przechodzić przegląd


mnie zastanawia czy i kiedy wejdzie np obowiązkowy przegląd instalacji gazowej ?
bo to na zachodzi jest spory kopszt - ponad 200euro, z tym że przegląd na całą budkę dostaje się na 2lata
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Paczek » piątek, 26 mar 2010, 15:11

konrad pisze:
Paczek pisze:A przy okazji przyczepki zaczną tracić sens na rzecz kamperów :!:

oj do kamperów to jeszcze daleko, jeśli chodzi o koszty ;)

porównaj cenę OC, koszt corocznego serwisu (olej, płyny, filtry, opony itd),
nie mówiąc już o zakupie czegoś sensownego
myślę, że to tak z 4x drożej 8)

zresztą zobacz ile jest przyczepk powyżej 750kg, które już teraz muszą przechodzić przegląd


mnie zastanawia czy i kiedy wejdzie np obowiązkowy przegląd instalacji gazowej ?
bo to na zachodzi jest spory kopszt - ponad 200euro, z tym że przegląd na całą budkę dostaje się na 2lata



Ale weź pod uwagę jeszcze holownik

Już pisałem wiele razy - ja do codziennej jazdy potrzebuje autko typu CC i tylko raz na rok na urlop potrzebny mi holownik , który będzie w stanie pociągnąć przyczepkę kempingową .

Tymczasem wielu z nas jeździ na co dzień dość dużymi i paliwożernymi autkami na dodatek jeżdząc solo.
Czy to nie jest zbędny koszt? Zawyżone ( w stosunku do potrzeb ) OC pojazdu, paliwo no i cena zakupu .

Czy na pewno było by taniej jeżdzić na co dzień CC a raz do roku odpalić kampera i pojechać np. na zlot?
Odpada problem ciągłego braku masy we wtyczce, a mobilność - nawet nie ma co porównywać.

I co dla mnie bardzo ważne - bardzo szybka zmiana miejsc zakwaterowania. Od podjęcia decyzji do samego wyjazdu potrzeba 5 min. W przypadku przyczepki jaki jest czas pakowania gratów , zwijania przedsionka .... ?

Na pewno na tym forum nie będę miał zwolenników z takimi poglądami jak ja - ale może wypowiedziałby się np. Lepciak . Wiem , że miał przyczepkę , a dziś podróżuje Kamperem i czy wróciłby by znów do przyczepki .

Czy za cenę Twojej przyczepki - tej nowej - nie udało by się kupić Kampera ? Na pewno

Konto usuniete

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Konto usuniete » piątek, 26 mar 2010, 18:06

Post usuniety
Ostatnio zmieniony piątek, 8 mar 2013, 12:42 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Paczek » piątek, 26 mar 2010, 18:39

zundapp600 pisze: ....
wszystko ma zalety i wady :D


Pewien prezydent mawiał : "są plusy dodatnie i plusy ujemnie" :D :D :D

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: BIGL » piątek, 26 mar 2010, 19:47

Porównanie bez sensu - na każdą opcje znajdę tyle plusów co minusów, a twierdzenie ż kamper jest tańszy w utrzymaniu jest :shock: . Taniej niż cc i kampera jest mieć cc, opelka i niewiadkę, a już na pewno skuterek 50 , opelek i niewiadka. Zaletą Niewiadówki jest to że jak byś nie liczył to i tak to jest najtańsza opcja. Na szybkie przejazdy można zapakować tak przyczepę, aby spać w niej bez wyciągania zbędnych gratów. Na polu zostawiasz domek i graty i jedziesz samym autem na zwiedzanie czy po zakupy - a przy kamperze targasz cały majdan ze sobą.Kamper jest dobry jak się ma więcej kasy (co by nie kupić strucla i pod nim leżeć - w końcu to też auto) i jedziesz gdzieś na dalsze wyprawy często zmieniając miejsce noclegu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Paczek » piątek, 26 mar 2010, 22:41

Zakup Fiata CC - ok. 2,000,-

Poprawki , przerejestrowanie itp. 500,-

Zakup Kampera - ok. 20,000,-

Poprawki , przerejestrowanie 2,500,-


RAZEM 25,000





Zakup auta średniej klasy np. Ford Fokus `05 - min . 25,000,-

Przerejestrowanie , poprawki 0,-

Zakup przyczepy Hobby, z 1995 min 12,000,-

Przerejestrowanie , poprawki 0,-

RAZEM 37,000,-





To tylko zakup , a jeszcze koszt użytkowania

CC
OC przy 60% zniżki – jakieś 200,-
przegląd 110,-

Kamper (duża pojemność) 500,-
Przegląd 110,-

Opłaty stałe ok. 1,000,- rocznie



Facus
OC + AC - 800,-
Przegląd 110,-

Przyczepa Hobby -

Przegląd ok. 70,-
OC 30,-

Opłaty stałe - 1,000,-


Przy porównywalnych kosztach stałych na zakup CC ( na codzień )+ Kampera ( na wyjazdy) trzeba wydać sporo mniej niż na zestaw - 5-cio letni Ford Focus + 15-sto letnia przyczepa Hobby.

NIL
Posty: 175
Rejestracja: niedziela, 31 sie 2008, 20:15
Lokalizacja: Mazury Iława

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: NIL » sobota, 27 mar 2010, 06:38

Licząc wg powyższego wzoru zamiast fokusa można kupić mondeo z przed 99 roku do 10 tyś będzie lepszym do przyczepu niż fokus tańszym w eksploatacji
to tak jak z wyższością świąt ............
w ciągu roku też potrzebne jest auto większe i to należy wziąć pod uwagę , kamperek dobry na emeryturę
tyle żeby ta emerytura była godna

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: BIGL » sobota, 27 mar 2010, 06:44

Zakup kampera ma sens jezeli masz na zbyciu dodatkowe 25000 (i pamiętaj że tam sama szybka kosztuje 1500zł - a o kalmeczkach,uchwycikach uszczeleczkach już nie wspomnę (w tym przypadku Niewiadów bije wszystkie marki). Dobrze jeszcze by było żeby silnik i w ogóle samo auto było w dobrym stanie - tu tez nie małe koszta. Do swojej przyczepki nie musisz przecież kupować jakiegoś ogromnego holownika - silniki 1.4 - 1.5 spokojnie dają sobie radę. Jestem też pewien że taki Opelek czy Skoda Felicja ma porównywalne koszta eksploatacji co CC - a te auta gwarantują jednak większą przestrzeń, komfort, i bezpieczeństwo. Nie kombinujmy z kosztami bo i tak mamy najtaniej :D , w zachodniej przyczepie czy kamperze samo stanie pod chmurką potrafi sporo kosztować. Mój wujek ma od paru lat kampera Ducato (ma tez i przyczepę) i mówil że przyczepa wypada lepiej jeżeli chodzi o krajowe wyjazdy czy też odpoczynek na polach - w kamperze zawsze musisz mieć jakiś skuter czy choćby rower, bo przecież nie będziesz zwijał całego majdanu jadąc po chlebek czy browarka :D . Oczywiście że jakbym miał sporo wolnej gotówki i zorganizowany czas wyjazdów (czas) to bym sobie sprawil kampera ,albo lepszą przyczepę - ale nie mówmy to ekonomiczności czy taniości. Same 21000 (25tys-koszt kampera - 4 tys. koszt Niewaiadówki) zapewniło by mi wakacje z Niewiadówką na jakieś 15 lat. Wszystko zależy od potrzeb i zasobności portfela :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Paczek » sobota, 27 mar 2010, 07:13

W tym porównaniu NIewiadówka w ogóle nie bierze udziału.

Rozważam - "gdybym był bogaty ..." i miał zbędne jakieś 25,000,- to co bym zakupił :

- Czy Kampera na wyjazdy + CC do codzinnej jazdy

- czy duża przyczepę ważącą ponad tonę i do niej stosownie mocny holownik,( tu koszt przekracza zakładane 25tyś )

W moim porównaniu korzystniej wypada CC + Kamper.

I mam nadzieję że do emeryturki uzbieram sobie właśnie na teki zestaw :thumbup:

Ps. np:
http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T1615790

http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T1571867

http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T1227855

szymon79
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 20 sty 2008, 12:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: szymon79 » sobota, 27 mar 2010, 08:08

co to za wyliczenia tu widze ?!?
przecież taki kamper za 25tys to co najmniej ma 20 lat - i jest już dziadkiem a remont takiego auta to nie takie koszty co w niewiadówce
wg mnie za tą kwote to lepiej mieć sprawny holownik i sprawna przyczepe niż leciwego kamperka
wydaje mi sie ze kolege PACZKA meczy jazda słabym holownikiem :wink:
też to przechodziłem chodz teraz widze ze ta moja skoda wcale taka słaba nie jest :lol:
a teraz mam 2 w 1 i na szybkie wypady mam vw multivana i 2 noce w 3 osobowym składzie można przeżyć a na dłuższe wyjazdy zapinam przyczepe

p.s.
OC za kampera 250 zł z tego względu ze jest to pojazd specjalny
szymon79
N 132t + N250 + VW T4 multivan 2.5 LPG
Obrazek

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: konrad » sobota, 27 mar 2010, 09:13

Michał, próbujesz chyba trochę na siłę udowodnić, że kamper bedzie tańszy
dlaczego na co dzień mam jeździć ciasnym CC - jak do niego zapakuje 2+2 + wózek, a najlepiej dwa wózki ?
widzisz, rodzina 2+2 i tak powinna mieć auto klasy kompakt, żeby na co dzień komfortowo pojechać do rodziny, czy na wycieczkę, zakupy
zakładasz zakup CC za 2tyś - ile to będzie miało lat 15?, to załóż zakup np astry 1.8 też 15 letniej, albo wspomnianego mondeo, czy innego kompakta, ale równie starego
pewnie że użytkowanie wyjdzie drożej - głównie paliwo
potem liczysz OC dla CC i pakiet dla focusa ... licz samo OC, które dla astry będzie 100zł droższe ?
mnie focus pali 10L lpg, CC spali pewnie z 7-8L, czyli rocznie mam 500-600zł drożej
ale jak pisałem i tak jedno większe auto muszę mieć

na moim przykładzie ...
musimy mieć dwa auta - jedno dla mnie, drugie dla żony - dojazdy do pracy, z czego jedno musi pomieścić 2+2 z bagażami, pociągnie więc cepkę
do tego miałbym jeszcze kupować kampera ?
to wolę cepke za pół ceny kampera, a jej utrzymanie jest o wiele tańsze

druga sprawa to komfort jazdy 25letnim dostawczakiem - jechałeś żukiem ?
trochę pojeździłem po PL mercedesem 207 z 78roku, nie życzę nikomu ...
(hałas, wibracje itp)
o awaryjności nawet nie ma co pisać, bo auto jest tylko trochę bardziej skomplikowane

co do pakowania, to też się nie zgodzę, zarówno cepkę jak i kampiora można mieć zapakowanego
a można pakować na wyjazd

pozostaje kwestia ilości gratów na kepmingu, albo idziemy w kupę pierdółek - i pakujemy się pół dnia, jak ja z niewiadką (całe zaplecze kuchenne w przedsionku)
albo minimalizujemy, co przy większej cepce jest łatwiejsze - lodówka, masa szafek, kuchnia zostaje w cepce
przy dużej budce nie musisz mieć nawet przedsionka ...
czyli mobilność jest podobna jak w kamperze ...

pozostaje tylko kwestia przemieszczania i postoju, jednak kamperem łatwiej się przespać "byle gdzie"

sama jazda ... chyba wolę jechać focusem, niż 20letnim dostawczakiem

o mobilności na miejscu nie będę pisał, bo to już każdy sobie musi odpowiedzieć i dopasować
pomyśl tylko o sytuacji z zeszłych wakacji - pojechał byś kamperem na zlot żaglowców ?
ja pewno nie, zwłaszcza że miałem ok 120km w jedną stronę, oczywiście można to zaplanować -
np spakować się dzień wcześniej, jechać, przespać gdzieś w Gdyni, oglądnąć i jechać dalej ...
mnie przy malutkich dzieciach, takie podróżowanie na razie nie odpowiada
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Paczek » sobota, 27 mar 2010, 22:01

konrad pisze:Michał, próbujesz chyba trochę na siłę udowodnić, że kamper bedzie tańszy
dlaczego na co dzień mam jeździć ciasnym CC - jak do niego zapakuje 2+2 + wózek, a najlepiej dwa wózki ?
widzisz, rodzina 2+2 i tak powinna mieć auto klasy kompakt, żeby na co dzień komfortowo pojechać do rodziny, czy na wycieczkę, zakupy
zakładasz zakup CC za 2tyś - ile to będzie miało lat 15?, to załóż zakup np astry 1.8 też 15 letniej, albo wspomnianego mondeo, czy innego kompakta, ale równie starego
pewnie że użytkowanie wyjdzie drożej - głównie paliwo
potem liczysz OC dla CC i pakiet dla focusa ... licz samo OC, które dla astry będzie 100zł droższe ?
mnie focus pali 10L lpg, CC spali pewnie z 7-8L, czyli rocznie mam 500-600zł drożej
ale jak pisałem i tak jedno większe auto muszę mieć

na moim przykładzie ...
musimy mieć dwa auta - jedno dla mnie, drugie dla żony - dojazdy do pracy, z czego jedno musi pomieścić 2+2 z bagażami, pociągnie więc cepkę
do tego miałbym jeszcze kupować kampera ?
to wolę cepke za pół ceny kampera, a jej utrzymanie jest o wiele tańsze

druga sprawa to komfort jazdy 25letnim dostawczakiem - jechałeś żukiem ?
trochę pojeździłem po PL mercedesem 207 z 78roku, nie życzę nikomu ...
(hałas, wibracje itp)
o awaryjności nawet nie ma co pisać, bo auto jest tylko trochę bardziej skomplikowane

co do pakowania, to też się nie zgodzę, zarówno cepkę jak i kampiora można mieć zapakowanego
a można pakować na wyjazd

pozostaje kwestia ilości gratów na kepmingu, albo idziemy w kupę pierdółek - i pakujemy się pół dnia, jak ja z niewiadką (całe zaplecze kuchenne w przedsionku)
albo minimalizujemy, co przy większej cepce jest łatwiejsze - lodówka, masa szafek, kuchnia zostaje w cepce
przy dużej budce nie musisz mieć nawet przedsionka ...
czyli mobilność jest podobna jak w kamperze ...

pozostaje tylko kwestia przemieszczania i postoju, jednak kamperem łatwiej się przespać "byle gdzie"

sama jazda ... chyba wolę jechać focusem, niż 20letnim dostawczakiem

o mobilności na miejscu nie będę pisał, bo to już każdy sobie musi odpowiedzieć i dopasować
pomyśl tylko o sytuacji z zeszłych wakacji - pojechał byś kamperem na zlot żaglowców ?
ja pewno nie, zwłaszcza że miałem ok 120km w jedną stronę, oczywiście można to zaplanować -
np spakować się dzień wcześniej, jechać, przespać gdzieś w Gdyni, oglądnąć i jechać dalej ...
mnie przy malutkich dzieciach, takie podróżowanie na razie nie odpowiada


Nie jestem zdziwiony tą wypowiedzią - Konrad jak zwykle w opozycji do mnie.

"dostawczaklem" - ile w tym kpiny

Od ponad 20 lat mamy w Polsce demokracje a co za tym idzie wolność poglądów.
czemu , więc nie szanujesz mojego zdania.
Gdybyś chciał nawet ciągnąć wagon kolejowy - na pewno bym Ci tego nie zabraniał.

Ja po prostu rozważam : "gdybym był bogaty ..." i miał zbędne jakieś 25,000,- to co bym zakupił ....

Powtórzę głośno - J A

Nikomu nic nie doradzam , ani nikogo nie krytykuję.
Piszę tylko o sobie.

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: gimof » niedziela, 28 mar 2010, 15:20

Paczku, gdybyś był bogaty to spokojnie byś sobie wziąl kredyt na 150tys i wziął nowego kampa :D
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: Paczek » niedziela, 28 mar 2010, 16:24

gimof pisze:Paczku, gdybyś był bogaty to spokojnie byś sobie wziąl kredyt na 150tys i wziął nowego kampa :D


OJ tak - bardzo chętnie.

Pozdrawiam Cię

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: wyszperane na allegro...

Postautor: konrad » poniedziałek, 29 mar 2010, 07:35

Paczek pisze:Nie jestem zdziwiony tą wypowiedzią - Konrad jak zwykle w opozycji do mnie.


nie do Ciebie, a do Twojej wypowiedzi n/t kamperów, a to chyba różnica :wink:
przestawiłeś swój pkt widzenia, ja przedstawiam swój
nie odnoszę się do Twojej osoby, a do Twoich wyliczeń :!:

"dostawczaklem" - ile w tym kpiny

Michale, nie kpiny ale prawdy, jechałeś kamperem który ma swoje korzenie w latach 80 ?
przecież te auta są na bazie dostawczaków (ducato, tranista, czy mercedesa)
więc będą miały ich wady, owszem może dołożono dodatkowe wyciszenie, jakieś wyposażenie typu klima ?
ale nadal jest to to samo auto.
Mnie po całym dniu jazdy MB 207 pękała głowa od hałasu (jeździłem w stoperach), a ręce piekły od wibracji :lol:
zupełnie inaczej jeździ się autami dostawczymi z końca lat 90, czy po roku 2000,
tam komfort jest porównywalny do osobówki, ale taki kamper raczej w 25kzł się nie zmieści

Od ponad 20 lat mamy w Polsce demokracje a co za tym idzie wolność poglądów.
czemu , więc nie szanujesz mojego zdania.

dlaczego nie szanuję ? odpowiadam na Twoje tezy, że kamper jest tańszy od cepki
z czym się nie zgadzam i mogę podać wyliczenia podobne do Twoich, gdzie to wykaże

Gdybyś chciał nawet ciągnąć wagon kolejowy - na pewno bym Ci tego nie zabraniał.

:roll: widzisz, ja piszę o faktach, a Ty robisz wycieczki osobiste :?
Ja po prostu rozważam : "gdybym był bogaty ..." i miał zbędne jakieś 25,000,- to co bym zakupił ....
Powtórzę głośno - J A
Nikomu nic nie doradzam , ani nikogo nie krytykuję.
Piszę tylko o sobie.

ale piszesz to na forum publicznym, do tego podajesz IMO niezbyt rzetelne wyliczenia
więc chyba nie ma się co dziwić i obrażać, że ktoś może mieć inne zdanie ?
nie zabraniam ci zachwycania się nad kamperem, sam chciałbym spróbować (jak dzieci podrosną)
ale nie napisał bym, że jest to tańsza alternatywa dla cepki

Pozdr
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4


Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości