Wentylacja lodówki absorpcyjnej

czyli meble, lodówki, ogrzewanie, zlewozmywaki, kuchenki ...
Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: oko » czwartek, 23 maja 2019, 11:41

marek216 pisze: choć z niewiadówkami zaczynam zabawę i pewnie macie większe doświadczenie

Dlatego lepiej zdać się na rady doświadczonych, zamiast wyważać otwarte drzwi i uprawiać druciarstwo.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 2 maja 2019, 06:00
Lokalizacja: Cyprzanów

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: marek216 » czwartek, 23 maja 2019, 12:06

Zaczynam zauważać pewną logikę tego forum - co mnie martwi/smuci: robisz inaczej niż większość to robisz druciarstwo.
I kij z tym, że nie łamiesz zasad, że jest bezpiecznie, że są opcje..... druciarstwo, bo na forum pisali inaczej.

Wyjaśnij mi gdzie jest druciarstwo w sterowaniu przepływem powietrza przez dwie kratki wentylacyjne za pomocą 4 wentylatorów wspomaganych termostatem z opcją zmiany polaryzacji celem zmiany kierunku przepływy powietrza.
Tu proszę o dość dokładne wytłumaczenie bo moja techniczna dusza nie łapie skrótów myślowych.

Rozumiem "przekombinowanie", "przerost formy nad treścią", "nadmiar skomplikowania układu do prostej funkcji" - ale jak ruszyć bańką to wszystko to co pchamy w przyczepy: tv, klima, kamery, oświetlenie na PIR, itd mieści się w tym co w cudzysłowie ująłem.

Przypomnę że fabrycznie nie było żadnego wymuszonego przepływu ani wyprowadzenia powietrza poza przyczepę - i trwało to dekady, ku niedowierzaniu wielu nadal to działa.
Ba, ortodoksi mają wyposażenie z lat 70/80/90 i to im do szczęścia wystarcza. Patrząc na niektóre przyczepy po modernizacji to fabryka odpierdzielała megadruciarstwo.

Więc pewnie elektryka przez przełączniki napięć zasilających dla 230ACV i 12DCV własnej produkcji też będzie druciarstwem i wyważaniem otwartych drzwi, bo można to zrobić na przekaźnikach i kabelkach jak na forum opisano. Mam jeszcze jeden problem bo szyby wycinam z poliwęglanu a nie kupuje nowych wypukłych - moja przyczepa całe będzie z drutu.

Więc zapytam inaczej: czy ktoś ma lodówkę o takim gabarycie jak moja zamontowaną nad nadkolem w zabudowanej szafie, bo nijak się to ma do montaży maleństwa pod blatem.
No chyba że taka lodówka to druciarstwo i mam poszukać małej i wsadzić pod blat.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 maja 2019, 12:13 przez marek216, łącznie zmieniany 1 raz.
n126b za Chrysler Grand Voyager 3.3 V6
Minsk Roment '89
Minsk Białosuski '91 i '92
Jawa 50 "Kaczka" '78
Yamaha RS100 '79
WSK B3 1978

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: Murano » czwartek, 23 maja 2019, 12:07

marek216 pisze:Idąc tą logiką to każde mechaniczne wymuszenie ciągu jest przeczeniem prawom fizyki. Po wypchnięciu do wnętrza budy fizyka spowoduje uniesienie się ciepła. ;)

Dlatego nikt nie stosuje 4 wentylatorów jak chcesz zrobić tylko 2 wyciągowe na górze. Proste i skuteczne. Jakiekolwiek cudowanie z odzyskiwaniem ciepła psu o budę... Nie kombinuj bo nie jesteś pierwszy. Były już próby wodnego chłodzenia, doprowadzania zimnego powietrza spod przyczepy, wentylatory z komputera (które hałasowały jak odrzutowiec), czujniki temperatury, termostaty i ciulstwa ale nic z tych rzeczy nie widzę, żeby działało. Jest kupa gadki i tyle...
No chyba że masz nadmiar czasu.

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 2 maja 2019, 06:00
Lokalizacja: Cyprzanów

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: marek216 » czwartek, 23 maja 2019, 12:17

wentylatory z komputera (które hałasowały jak odrzutowiec),

Można kupić takie co mają poniżej 14dB i nie będą hałasowały a cena śmieszna.
Były już próby wodnego chłodzenia, doprowadzania zimnego powietrza spod przyczepy,

Wodne brzmi ekstremalnie, poszukam. Ale nie dla tworzenia tylko jako ciekawostka.
No chyba że masz nadmiar czasu.

Ta dziedzina to moja praca i hobby więc nie stanowi problemu. Jeden sadzi kwiatki, a inny bawi się kabelkami i modułami pod napięciem.
n126b za Chrysler Grand Voyager 3.3 V6
Minsk Roment '89
Minsk Białosuski '91 i '92
Jawa 50 "Kaczka" '78
Yamaha RS100 '79
WSK B3 1978

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: reflexes » czwartek, 23 maja 2019, 12:22

Murano pisze:entylatory z komputera (które hałasowały jak odrzutowiec)

Tu się zgodzić z Tobą nie mogę, bo i w Niewiadówce i w Chateau miałem po 2 wentylatory wymontowane ze komputerowych ATX-ów. Było je słychać ale zdecydowanie musisz pojechać do Rafalskiego na AirShow żeby zobaczyć jak hałasują odrzutowce. Szum był minimalne i naprawdę w niczym nie przeszkadzał nawet w nocy. Teraz też mam w planie i już czekają na montaż wraz z termostatem, który będzie nimi sterował ale rozważam zakup tych cichych które tu nie raz wskazywałeś. Najpierw jednak sprawdzę te co mam, bo mam :)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: Murano » czwartek, 23 maja 2019, 12:30

reflexes pisze:...zdecydowanie musisz pojechać do Rafalskiego na AirShow żeby zobaczyć jak hałasują odrzutowce.

Nie było mi dane tego doświadczyć ;-) ale ufam, że doza przesady była wyczuwalna czy ty tak na poważnie? :mrgreen:

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 23 maja 2019, 12:32

marek216 pisze:Zaczynam zauważać pewną logikę tego forum - co mnie martwi/smuci: robisz inaczej niż większość to robisz druciarstwo.

Nie jest tak jak piszesz, choć jak dotąd chyba wszystkim kombinatorom się tak wydawało. Ja bym tego co proponujesz druciarstwem nie nazwał, raczej chybioną kombinacją, jeśli to Cię pocieszy. Po prostu do wszystkiego trzeba dojść a my staramy się naprowadzić kombinatorów na właściwe tory aby zrobili raz a dobrze.
Sam często robię na bakier forumowym poradom. Panuje tu zasada, że "każdy robi pod siebie" więc śmiało możesz ignorować nasze wpisy :)
marek216 pisze:Wystarczyło przeczytać. Lodówka będzie na nadkolu, a nie pod kuchnią.

Przeczytałem, napisałeś, że lodówka na nadkole (przeznaczona) a to wcale nie znaczy, że ją tam zamontujesz ;) Z resztą co za różnica? I jakie ma to znaczenie czy pod kuchnią czy nie?
marek216 pisze:czy ktoś ma lodówkę o takim gabarycie jak moja zamontowaną nad nadkolem w zabudowanej szafie

Ja mam taką lodówkę jak opisujesz, z wnęką na nadkole. Jest to identyczna lodówka (układ) jak te mniejsze, różni się jedynie pojemnością komory. Nie ma znaczenia gdzie tę lodówkę zabudujesz, w szafie czy szafce kuchennej. Może być nawet w domu zabudowana karton - gipsem albo cegłami ;) Najważniejsza jest sprawna wentylacja na którą receptę podałem Ci w poprzednim poście.
marek216 pisze:No chyba że taka lodówka to druciarstwo i mam poszukać małej i wsadzić pod blat.

Nie przesadzaj bo ironizując zaczynasz ślizgać się po bandzie.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: reflexes » czwartek, 23 maja 2019, 12:46

Murano pisze:
reflexes pisze:...zdecydowanie musisz pojechać do Rafalskiego na AirShow żeby zobaczyć jak hałasują odrzutowce.

Nie było mi dane tego doświadczyć ;-) ale ufam, że doza przesady była wyczuwalna czy ty tak na poważnie? :mrgreen:

Wyczuwalna, ale chciałem Ci tylko uświadomić, że przesadzasz. Nie pierwszy raz o tym piszesz, a ja osobiście miałem i nie narzekam. Oczywiście odczucia mogą być bardzo subiektywne ale komputerowe nie są wcale takie straszne i głośne, bo jak niby wyobrażasz sobie pracę w pomieszczeniach gdzie jest kilk/kilknaście jednostek roboczych. O tym, że te które nie raz reklamowałeś też są komputerowe nie wspomnę :lol: . A na AirShow jedź, naprawdę warto :)

Samoogon

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: Samoogon » czwartek, 23 maja 2019, 13:12

Taka instalacja to faktycznie przerost formy nad treścią, bez dwóch zdań. Ja chyba rozumiem o co chodzi, sam mam podobnie, robię coś nie tylko po to żeby było, ale żeby mieć przyjemność z samej pracy i tworzenia. No bo jeśli elektryka i elektronika to Marka hobby, nie ma się czemu dziwić że próbuje zastosować różne patenty, bo lubi, choć będą niekoniecznie potrzebne. Druciarstwem akurat tego bym nie nazywał. Mam takie powiedzenie, wszyscy wiedzieli że czegoś się nie da zrobić, jeden nie wiedział i zrobił ;)
Marku, czasem naprawdę warto posłuchać. Ilość kombinacji w naszych przyczepa jest jednak ograniczona. Próbowano już różnych rzeczy, z różnym skutkiem i warto posłuchać i uczyć się na błędach innych. Taniej wychodzi.
No chyba że to ma być projekt koncepcyjny, pokazowy, ma dziwić i szokować. Napisz to jasno, a wtedy nikt Ci nie będzie wciskał sprawdzonych rozwiązań. Bierzemy chipsy i czekamy na relację z prac. Inaczej dobrzy ludzie na tym forum będą Ci radzili zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem i to nie po to żeby Ci dokuczać, uwierz.

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 2 maja 2019, 06:00
Lokalizacja: Cyprzanów

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: marek216 » czwartek, 23 maja 2019, 13:42

Projekt koncepcyjny podziwiam w wykonaniu Artura i jeszcze japy z podłogi nie pozbierałem. Odpadam, nie konkuruję w takim towarzystwie ;)
To jest moja pierwsza przyczepa choć nie pierwsza kombinacja z modułami. Np. mój zasypowy piec CO wysyłał mi SMS jak mu się temperatura zmieniała poniżej/powyżej progów. Wykorzystany został moduł powiadomienia z systemów alarmowych. I będzie też taki w przyczepie jakby miała odjechać bez mojej wiedzy, ale zasada działania nie będzie publikowana - ew. osobiście nad browarkiem.
Jak napisałeś, czasem nie chodzi o to żeby coś działało ale żeby się przy tym pobawić, najczęściej na wyrost.
Ilość kombinacji w naszych przyczepa jest jednak ograniczona.

Myślę, że się mylisz :mrgreen:
n126b za Chrysler Grand Voyager 3.3 V6
Minsk Roment '89
Minsk Białosuski '91 i '92
Jawa 50 "Kaczka" '78
Yamaha RS100 '79
WSK B3 1978

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 23 maja 2019, 13:58

Samoogon pisze:Napisz to jasno, a wtedy nikt Ci nie będzie wciskał sprawdzonych rozwiązań. Bierzemy chipsy i czekamy na relację z prac. Inaczej dobrzy ludzie na tym forum będą Ci radzili zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem i to nie po to żeby Ci dokuczać, uwierz.

Dokładnie.

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 2 maja 2019, 06:00
Lokalizacja: Cyprzanów

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: marek216 » czwartek, 23 maja 2019, 14:02

Ogólnie żadnego z postów nie odbieram jako złośliwość ad persona, ale jak kolejny raz czytam "druciarstwo" dlatego że inni robili inaczej to coś we mnie drga. I nie dotyczy to tylko moich postów czy tematów.

Przykład: viewtopic.php?f=4&t=6887&p=156519#p156519
pisania pierdyriard literek ale nikt nie podał rozwiązania zgodnego ze sztuką, coby potomnym było łatwiej
n126b za Chrysler Grand Voyager 3.3 V6
Minsk Roment '89
Minsk Białosuski '91 i '92
Jawa 50 "Kaczka" '78
Yamaha RS100 '79
WSK B3 1978

Samoogon

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: Samoogon » czwartek, 23 maja 2019, 14:13

Nikt nie pisał bo może nie było jeszcze takiego dla którego to jest praca, hobby i połowa życia ;)
Nie jest to jednak problemem, bo w końcu ktoś taki się znajdzie :)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: Murano » czwartek, 23 maja 2019, 20:35

marek216 pisze:Ogólnie żadnego z postów nie odbieram jako złośliwość ad persona, ale jak kolejny raz czytam "druciarstwo" dlatego że inni robili inaczej to coś we mnie drga. I nie dotyczy to tylko moich postów czy tematów.

Przykład: https://fanklub-niewiadowek.com/forum/v ... 19#p156519
pisania pierdyriard literek ale nikt nie podał rozwiązania zgodnego ze sztuką, coby potomnym było łatwiej


I tu się mylisz...
https://fanklub-niewiadowek.com/forum/v ... iate%C5%82

Używamy bardzo często. Proste w budowie i działaniu.

Awatar użytkownika
marek216
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 2 maja 2019, 06:00
Lokalizacja: Cyprzanów

Re: Wentylacja lodówki absorpcyjnej

Postautor: marek216 » czwartek, 23 maja 2019, 20:43

Kolego Murano, chyba się nie zrozumieliśmy. W temacie, który podałem krytykowano kolegę autora - i całkiem słusznie - za nadmiarowe zabezpieczenie, stosowanie zabezpieczenia typu B, itd. Ale nie pokazano mu czego ma używać do zabezpieczenia obwodów.

To co pokazałeś to fajna i praktyczna zabawka - gratuluję koncepcji, ale w niej nie ma zabezpieczeń jakie pokazałem.
Nie widać czy płytka posiada jakieś zabezpieczenie zwarciowe lub nadprądowe, ale nawet jeśli są to nie są to automaty. Mam rację?
n126b za Chrysler Grand Voyager 3.3 V6
Minsk Roment '89
Minsk Białosuski '91 i '92
Jawa 50 "Kaczka" '78
Yamaha RS100 '79
WSK B3 1978


Wróć do „Wyposażenie wnętrza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości