Zakup ogrzewania Truma

czyli meble, lodówki, ogrzewanie, zlewozmywaki, kuchenki ...
Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » piątek, 18 wrz 2015, 11:06

Witam Wszystkich po dość długiej przerwie.
Ponieważ sezon zbliża się do końca wielkimi krokami postanowiłem wrócić do prac przy mojej przyczepie. Mam teraz więcej czasu więc mam również zamiar w najbliższym czasie zamieścić na forum relację z remontu mojej N126n, który przeprowadziłem w okresie marzec-lipiec 2015.
Póki co, jestem jednak na etapie poszukiwań ogrzewania Truma, gdyż chciałbym jeszcze spędzić w mojej budce kilka jesiennych dni nad jeziorem. Wpadły mi w oko 2 oferty na allegro:

http://allegro.pl/piec-piecyk-ogrzewani ... 12155.html

http://allegro.pl/piec-piecyk-gazowy-og ... 86072.html

Bardziej skłaniam się ku tej pierwszej, gdyż wolałbym jednak wylot spalin poprzez komin w dachu. Ma ona również zasilanie na baterie oraz w komplecie jest kominek i przewód. Z drugiej strony drugi piecyk jest niewątpliwie ładniejszy i odpada problem dziurawienia dachu. I tutaj pytanie do Was, który z tych dwóch powinienem wybrać? Zaznaczam, że nie mam doświadczenia w tej materii, a gazu boję się jak ognia:) A może ktoś z Was ma jakieś namiary na używany piec trumy w miarę dobrym stanie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Karolus » poniedziałek, 21 wrz 2015, 08:12

Co do 1...

Wymiarami powinien pasować do wnęki dolnej szafy w N126N. Żadnych przeróbek nie ma itp - ściągasz drzwiczki i montujesz Trumę. Jednak to Carver Trumatic - nie wiem czy nie różnią się między Sl3002 jakimiś szczegółami , końcówkami itp... np. podłączenie i średnica gwintów...
Poza tym jak dla mnie i moje zdanie - troszkę drogo... Można kupić zdecydowanie taniej...

Co do 2 - nie wiem jakie wymiary, pierwszy raz widzę taki piecyk no i nie potrafię się wypowiedzieć na jego temat...

Szukaj Truma Trumatic SL3002 - pasuje idealnie i jak ktoś już ma trumę w N126N to pezważnie ten model... Sprawdzony i działa - u mnie także...

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 09:19

Karolus pisze:Co do 1...

Wymiarami powinien pasować do wnęki dolnej szafy w N126N. Żadnych przeróbek nie ma itp - ściągasz drzwiczki i montujesz Trumę. Jednak to Carver Trumatic - nie wiem czy nie różnią się między Sl3002 jakimiś szczegółami , końcówkami itp... np. podłączenie i średnica gwintów...
Poza tym jak dla mnie i moje zdanie - troszkę drogo... Można kupić zdecydowanie taniej...

Co do 2 - nie wiem jakie wymiary, pierwszy raz widzę taki piecyk no i nie potrafię się wypowiedzieć na jego temat...

Szukaj Truma Trumatic SL3002 - pasuje idealnie i jak ktoś już ma trumę w N126N to pezważnie ten model... Sprawdzony i działa - u mnie także...

.

Dzięki za odpowiedz.
A mógłbyś mi jeszcze podać wymiary tej wnęki w szafie (o ile oczywiście znasz)? Przebywam obecnie w Krakowie a przyczepa stoi w okolicach Zielonej Góry. Zauważyłem, że wsytepują dwa rodzaje ogrzewania. 1) Z zapłonnikiem Piezo, 2) Z zapłonnikiem automatycznym na baterie. Które się lepiej sprawują?
Pozdrawiam,
Łukasz

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 10:02

Aha, i mam jeszcze jedno pytanie. Może się ktoś z Was orientuje jaka jest różnica pomiędzy Trumą S3002 a SL 3002?

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: vvarrior » poniedziałek, 21 wrz 2015, 10:35

Weź pod uwagę jeszcze jaka rura kominowa jest w zestawie lub ja bym w ogóle zalozył że kupuję nową. Sam producent "zalecił" wyminę aluminiowej spiro na nowy model. Nowe mają wzór układający się nie w poporzeczne prążki a jak by w gwint. W starych modelach po jakimś czasie robią się mikropęknięcia a czym się może to skończyć wiadomo. Do kompletu też powinno się zawsze instalować nową uszczelkę rury po stronie pieca. Co do zapalnika to ja osobiście wolę zwykłe, mechaniczne piezo. Chodzi o to że na mrozie lub z czasem bateria w zapalniku może powiedzieć papa i pieca nie odpalisz...

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 11:19

vvarrior pisze:Weź pod uwagę jeszcze jaka rura kominowa jest w zestawie lub ja bym w ogóle zalozył że kupuję nową. Sam producent "zalecił" wyminę aluminiowej spiro na nowy model. Nowe mają wzór układający się nie w poporzeczne prążki a jak by w gwint. W starych modelach po jakimś czasie robią się mikropęknięcia a czym się może to skończyć wiadomo. Do kompletu też powinno się zawsze instalować nową uszczelkę rury po stronie pieca. Co do zapalnika to ja osobiście wolę zwykłe, mechaniczne piezo. Chodzi o to że na mrozie lub z czasem bateria w zapalniku może powiedzieć papa i pieca nie odpalisz...

...


Zdecydowanie przewód kominowy oraz sam kominek kupię nowy. Nie zamierzam bardzo oszczędzać na montażu ogrzewania.Choć oczywiście chciałbym aby cena była rozsądna. W poszukiwaniach bardziej kieruję się stanem pieca niż ceną. Po prostu nie znam się na urządzeniach gazowych i w moim przypadku rozbiórka pieca, wymiana dysz, czyszczenie itp. raczej nie wchodzi w rachubę:) Już sam montaż i przeciągniecie gazu z bakisty napełnia mnie obawami. Póki co studiuje jednak wnikliwie forum i zaczynam widzieć światełko w tunelu.

cyran'o
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 470
Rejestracja: niedziela, 2 mar 2014, 17:22
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: cyran'o » poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:20

Ja uważam że zapłonnik na baterię jest dużo lepszy i bezpieczniejszy bo sam się uruchamia w przypadku zdmuchnięcia płomienia. :D Też mam SL3002 sam go instalowałem sprawuję się dobrze wszystko pasowało idealnie.Dodam jeszcze że ten drugi piec bardziej będzie pasował do campara. Jeśli się przyjrzysz na zdjęcia to gość podłączył do pieca akumulator ,zapewne chodzi o sterowanie nim bądź zapłon.Poza tym obudowa ma 52 cm. szerokości do N126N jest za szeroka bo szafa po zewnątrz ma tylko 50 cm więc raczej zdecydowanie odpada za dużo potem niepotrzebnych kombinacji przy montażu.

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: vvarrior » poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:43

W przypadku zdmuchnięcia płomienia przy zapalniku piezo zadziała zabezpieczenie i nic się nie stanie ;) najwyżej zamarzniesz bo gaz zostanie odcięty jak termopara ostygnie tj. po kilku sekundach. Jeśli płomień zgasł na przykład na skutek zawalenia komina śniegiem itp to i tak elektryczny zapłonnik nic nie da. Innego przypadku gaśnięcia pieca przy sprawnym układzie kominowym chyba nie można sobie wyobrazić.
Przyszło mi do głowy teraz jak działa zabezpieczenie termoparą w piecach z zapłonem elektronicznym?
Przy piezo trzeba wcisnąć gałkę regulacji gazu, strzelić z piezo i trzymać gałkę regulacji 2..3 sekundy aż termopara się ogrzeje inaczej dopływ gazu zostanie odcięty.
A zakładając w elektronicznym że doszło zdławienia płomienia i są rozładowane baterie w zapalarce jak zachowa się piec?
Sorry za lekki offtopic ale może w tym miejscu dla reszty będzie to wyjaśnienie.
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

cyran'o
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 470
Rejestracja: niedziela, 2 mar 2014, 17:22
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: cyran'o » poniedziałek, 21 wrz 2015, 19:53

Bateria w zapłonniku ma naprawdę długą żywotność i nie rozładowuje się z byle powodu.U mnie jest już chyba z rok i działa.Ale rozumiem że każdy ma swoje swoje zdanie na temat tego co jest lepsze i szanuję to.

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: vvarrior » poniedziałek, 21 wrz 2015, 20:43

Oczywiście zgadzam się i zawsze powtarzam : "Każdy robi pod siebie - jak kolwiek to brzmi". :)

...
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 21:22

Podsumowując. Skupiam się więc na szukaniu Trumy SL 3002 z zapalnikiem piezo lub automatycznym na baterie:) Nadal jednak nie wiem jaka jest różnica pomiędzy trumą sl 3002 a s3002. Czy ktoś z Was jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie?

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 21:59

Znalazłem taki piecyk. Niestety jest chyba mocno zniszczony. Z rozmowy ze sprzedawcą wiem, że "iskra jest". Jednak jak na mój gust nie wygląda to dobrze. Najbardziej niepokoją mnie powyginane zawory na ostatnim zdjęciu i skorodowane śruby. Jednak cena jest kusząca bo 250 pln za komplet z trumaventem. Mógłbym prosić o Waszą opinię czy warto go kupować i czy coś z tego będzie?
P1012587.JPG

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 22:00

P1012588.JPG

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 22:01

P1012589.JPG

Lukasz.N
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 9 mar 2015, 21:50

Re: Zakup ogrzewania Truma

Postautor: Lukasz.N » poniedziałek, 21 wrz 2015, 22:02

P1012590.JPG


Wróć do „Wyposażenie wnętrza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości