zużycie gazu TRUMA

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: robert » poniedziałek, 4 sty 2016, 20:27

Jeśli zbiornik montuje (ew. tylko odbiera - w sensie przeglądu) serwis z uprawnieniami to nie bardzo rozumiem w czym problem?
Czy sądzisz, że będę montował taki bez legalizacji?

A że zagranicą konieczny jest odp. zawór trumy (reagujący na ew. wypadek) lub zamknięty zawór to inna inność.
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Robcio » czwartek, 7 sty 2016, 01:05

DIZZY pisze:
DIZZY pisze:
Robcio pisze:[...]Niebawem sprawdze zimowe zuzycie, ale na weekend 8kg wystarczy.[...]
Naskrobane Tapatalk'iem.


Brzmi zachęcająco, czekam niecierpliwie na relację :)


No i....?


No i nie wystarczylo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Generalnie bylo tak: spedzilem w przyczepce z zona i dzieciakami noc Sylwestrowa oraz dwie kolejne.
Temperatura pierwszej nocy spadla do -11*C, druga noc to juz -13*C, a ostatnia -16*C.

Na miejsce dotarlismy okolo 17-tej w Sylwestra, po wypoziomowaniu przyczepki odpalilem Trume. Pokretlo na 4, ale i tak palnik pracowal ciagle na max.
Ogrzewanie wlaczone bylo caly czas, 24h/dobe, nawet jezeli wychodzilismy z przyczepki.

Propan - 8kg w butli AmeriGas Nano - skonczyl sie po ponad 45-ciu godzinach zasilania Trumy. Najblizszy punkt wymiany byl okolo 15km od miejsca "biwakowania", wiec po 40 minutach podlaczylem kolejna butle i znow wrocilo ciepelko :D
Nie spodziewalem sie konca gazu i dobrze, ze jego koniec przypadl w dzien, ale w tych warunkach jechalbym na stacje BP nawet w srodku nocy :mrgreen:

Dodam jeszcze, ze propan zasilal tylko Trume. Gotowanie wody i podgrzewanie jedzonka przeprowadzalismy na 3kg butli propan-butan wewnatrz przyczepki.

I jeszcze wnioski OT:
...pomimo niedogodnosci zwiazanych z dosc niska temperatura zewnetrzna, to byla super przygoda - ciekawy Sylwester pod stokiem, pozniej narty i sporo atrakcji dla dzieci. W przyczepce bylo cieplo, chwilami nawet goraco, w nocy spalismy w bluzach i mielismy dwie koldry. Wszyscy jestesmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu - bylo swietnie!

Miejsce, gdzie 'zacumowalismy':

Obrazek

Sylwestrowe klimaty 8)

Obrazek

Dzieciaki po przejazdzce wyciagiem krzeselkowym na szczyt wiekszego stoku:

Obrazek

I nasz zestaw tuz przed powrotem do domu:

Obrazek



Pozdrawiam. Robcio :wink:
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: niebieski-n2 » czwartek, 7 sty 2016, 06:28

Jeszcze powiedz jak w takich warunkach rozwiązać kwestię mycia się???

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Robcio » czwartek, 7 sty 2016, 08:24

niebieski-n2 pisze:Jeszcze powiedz jak w takich warunkach rozwiązać kwestię mycia się???

A jaka kwestie trzeba tutaj rozwiazywac?
Skorzystalismy z takich niecodziennych narzedzi jak: miska, kostka mydla oraz woda wymieszana do temperatury optymalnej z wrzatkiem zagotowanym w czajniku :-)



Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: DIZZY » czwartek, 7 sty 2016, 10:11

Robcio, dzięki za relację, szczegółową co do czasu działania jednej butli non stop, w szczególności.
Super wyjazd, naprawdę. Zadowolenie rodzinki bezcenne no i niecodzienna przygoda dla twardzieli. Lubię to :D

A co do mycia, mam patent na krótki wyjazd, gdzie ewentualne warunki byłyby zbyt extremalne.
Zabieram ze sobą chusteczki do higieny niemowląt. Doskonałe są w Biedronce. Duża paczka ok. 15 zł.
Takimi chusteczkami można się umyć "od stóp do głów"
Zapewniam, można utrzymać idealną higienę. Wystarczy trochę wody w kubku do mycia zębów.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Mobil-Zasada » czwartek, 7 sty 2016, 11:25

A gdzie staliście? Bo nie wygląda mi to na teren jakis ala kemping, czy inny w jakis sposób bezpieczny.

Mycie można tez rozwiązać w przyjemniejszy sposób, czyli umyć sie na stacji benzynowej. Zdecydowana wiekszosc prysznicy na stacjach sa lepsze jak na niektórych gorszych kempingach :)
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: niebieski-n2 » czwartek, 7 sty 2016, 15:52

Robcio pisze:
niebieski-n2 pisze:Jeszcze powiedz jak w takich warunkach rozwiązać kwestię mycia się???

A jaka kwestie trzeba tutaj rozwiazywac?
Skorzystalismy z takich niecodziennych narzedzi jak: miska, kostka mydla oraz woda wymieszana do temperatury optymalnej z wrzatkiem zagotowanym w czajniku :-)


Niby proste, ale podziwiam Cię za zacięcie, ja chyba nie mam tyle samozaparcia.
Cztery osoby, grube ciuchy, mokre buty, ręczniki, itp. a z drugiej strony mała powierzchnia i na dworze - 15.
Szacun :D

PS Na stacji to można, ale w lato, a nie z małymi dziećmi w -15

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: TomekN126N » czwartek, 7 sty 2016, 21:50

Mobil-Zasada » Pn, 4 sty 2016, 16:32

Ok... Powiedzmy że sama zaślepka w tym momencie jest dla mnie mniej ważna jak ogólne przepisy dotyczące przewozu butli.
Ja mam butle 3kg. Jest podłączony do niej reduktor z wężem i dalej instalacją. Ale butla jest ZAKRĘCONA. Czy w tym momencie łamię jakieś przepisy? Butla jest w kufrze, unieruchomiona - przywiązana gumą, zakręcona.


Mój dobry kumpel jeździ TIR-em za granicę i nie pamiętam dokładnie, w którym kraju, ale chyba w Niemczech musi podczas jazdy mieć zdjęty palnik i nakręconą zaślepkę na butli turystycznej. Chodzi o maksymalne wyeliminowanie możliwości upustu gazu np. poprzez rozkręcenie się, lub awarię zaworu np. podczas wypadku. Tamtejsze służby to sprawdzają, a że głupi nie są, to wiedzą, że w przyczepach kempingowych są kuchenki...
Druga sprawa, to że przyczepa może nie ma silnika, ale jednak chyba jest pojazdem, więc przepisy tez ją obowiązują.

niebieski-n2 » Pn, 4 sty 2016, 16:41

Ciekawe kto będzie szukał przy kontroli drogowej, butli gazowej samochodowej - w przyczepie kempingowej, albo oglądał czy ta turystyczna ma zaślepkę???
Niektórzy to mają tendencję do szukania dziury w całym. Jak Wy żyjecie ludzie????



A ciekawe, która firma ubezpieczeniowa Ci wypłaci odszkodowanie, jak spowodujesz kolizję, albo wypnie Ci się przyczepa i coś się stanie z butlą, a Ty nie będziesz miał dokumentu potwierdzającego legalizację? Każda butla turystyczna - nawet 1kg, czy też zwykła 11kg musi mieć legalizację, a co dopiero samochodowa LPG. Z całym szacunkiem... jak Ty żyjesz człowieku?
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Mobil-Zasada » czwartek, 7 sty 2016, 22:02

Mój ojciec też jest kierowcą samochodu ciężarowego i od 20 lat jeździ na zachód. Też prawie 20 lat wozi butle 3 kg z kiedyś pojedynczym, teraz podwójnym palnikiem.
Butle zawsze trzyma w schowku pod łóżkiem. Choć nie powiem ze zdarzyło się mieć ją czasami nie schowaną.

Słyszało się czasami o jakichś plotach związanych z tym, że nie wolno mieć jej na wierzchu, albo że musi być unieruchomiona itd itd. Ale wśród społeczności kierowców plot jest naprawdę wiele, a ja konkretu do dziś nie znam. :D
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Robcio » czwartek, 7 sty 2016, 23:11

DIZZY pisze:Robcio, dzięki za relację, szczegółową co do czasu działania jednej butli non stop, w szczególności.
Super wyjazd, naprawdę. Zadowolenie rodzinki bezcenne no i niecodzienna przygoda dla twardzieli. Lubię to :D

A co do mycia, mam patent na krótki wyjazd, gdzie ewentualne warunki byłyby zbyt extremalne.
Zabieram ze sobą chusteczki do higieny niemowląt. Doskonałe są w Biedronce. Duża paczka ok. 15 zł.
Takimi chusteczkami można się umyć "od stóp do głów"
Zapewniam, można utrzymać idealną higienę. Wystarczy trochę wody w kubku do mycia zębów.


Dzieki Dizzy... to byl swietny wyjazd :D

Moze to kwestia podejscia do tematu, ale naprawde nie byl to jakis wielki wyczyn i trudnosc. Wystarczyl pomysl oraz odrobina checi.

Chusteczki wilgotne zazwyczaj mamy na wyposazeniu, bardzo sie przydaja w wielu sytuacjach i potwierdzam, ze mozna sie nimi skutecznie odswiezyc.

Wracajac do tematu watku... chociaz prawie w ostatniej chwili, to ciesze sie, ze udalo mi sie zorganizowac butle z czystym propanem [dziekuje grzesiek0]. Potwierdzil sie fakt, ze jadac gdzies w zimie, nie mozna w kwestii ogrzewania isc na kompromis... nie moze byc watpliwosci i przypadku w tym, kiedy skonczy sie gaz lub wypali propan z mieszaniny, poniewaz tego typu problemy moga bardzo szybko zepsuc lub zakonczyc 'zabawe'.
W zimie ogrzewanie to podstawa... reszta, to szczegoly organizacyjne.

Mobil-Zasada pisze:A gdzie staliście? Bo nie wygląda mi to na teren jakis ala kemping, czy inny w jakis sposób bezpieczny.[...]

Czasem zastanawiam sie... jak Ty wymyslasz takie pytania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

niebieski-n2 pisze:Niby proste, ale podziwiam Cię za zacięcie, ja chyba nie mam tyle samozaparcia.
Cztery osoby, grube ciuchy, mokre buty, ręczniki, itp. a z drugiej strony mała powierzchnia i na dworze - 15.
Szacun :D[...]


Dziekuje :-)
Buty byly suche - byl mroz, a snieg tylko na stoku.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 339
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: Mobil-Zasada » piątek, 8 sty 2016, 10:16

Jakkolwiek to brzmi, dalej mnie to ciekawi. Nie znam topografii całego kraju i miejscówek gdzie można stanac, a wiem ze o tej porze roku slowo kemping oczywiste nie jest.
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

niebieski-n2
Posty: 299
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: niebieski-n2 » piątek, 8 sty 2016, 11:21

TomekN126N pisze:A ciekawe, która firma ubezpieczeniowa Ci wypłaci odszkodowanie, jak spowodujesz kolizję, albo wypnie Ci się przyczepa i coś się stanie z butlą, a Ty nie będziesz miał dokumentu potwierdzającego legalizację? Każda butla turystyczna - nawet 1kg, czy też zwykła 11kg musi mieć legalizację, a co dopiero samochodowa LPG. Z całym szacunkiem... jak Ty żyjesz człowieku?


Bzdury piszesz kolego - co ma kolizja do posiadania takiej czy owakiej butli???? Musiałaby się butla przyczynić do kolizji lub mieć bezpośredni z nią związek :lol: :lol:
Wjadę w dupę komuś i nie wypłacą odszkodowania, bo mam butlę z czy bez homologacji w przyczepie??
Może w sytuacji jakby ktoś wjechał w butlę i by dodatkowo wybuchła.... Ale butle są tak skonstruowane, że nie wybuchają.
To tak samo jakby nie wypłacono odszkodowania przy kolizji z powodu przewożenia w pojeździe czy przyczepie spirytusu bez akcyzy.
Co ma piernik do wiatraka, słyszałeś, że gdzieś dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele, więc na wszelki wypadek przyjmujesz, że w każdym.

PS. Oczywiście wozisz stale ze sobą papier potwierdzający legalizację posiadanej butli turystycznej, zaświadczenie dopuszczające używanie folii przyciemniającej szyby w twoim aucie i segregator innych niezbędnych dokumentów???/
Ja nie, a żyję nie szukając delikatnie mówiąc dziury w całym :D

Teoria teorią, a życie życiem, na montaż ogrzewania gazowego też masz papier od montera posiadającego stosowne uprawnienia???? A zmian w instalacji elektrycznej dokonywał elektryk z uprawnieniami i posiadasz stosowny kwit???
A na większe koła niż zakłada homologacja przyczepy masz dokument dopuszczający??
Czy jak się rozszczelni Truma albo jak nastąpi zwarcie w instalacji elektrycznej przy kolizji i np. zapali się buda i auto drugiego uczestnika to z odszkodowania nici, (albo jak pęknie większa niż fabryka przewidziała opona) ??
I tak można mnożyć i mnożyć, aż w końcu zgłupieć, albo wcale z domu nie wychodzić ze strachu :mrgreen:

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: TomekN126N » sobota, 9 sty 2016, 20:29


Bzdury piszesz kolego - co ma kolizja do posiadania takiej czy owakiej butli???? Musiałaby się butla przyczynić do kolizji lub mieć bezpośredni z nią związek
Wjadę w dupę komuś i nie wypłacą odszkodowania, bo mam butlę z czy bez homologacji w przyczepie??
Może w sytuacji jakby ktoś wjechał w butlę i by dodatkowo wybuchła.... Ale butle są tak skonstruowane, że nie wybuchają.
To tak samo jakby nie wypłacono odszkodowania przy kolizji z powodu przewożenia w pojeździe czy przyczepie spirytusu bez akcyzy.
Co ma piernik do wiatraka, słyszałeś, że gdzieś dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele, więc na wszelki wypadek przyjmujesz, że w każdym.

PS. Oczywiście wozisz stale ze sobą papier potwierdzający legalizację posiadanej butli turystycznej, zaświadczenie dopuszczające używanie folii przyciemniającej szyby w twoim aucie i segregator innych niezbędnych dokumentów???/
Ja nie, a żyję nie szukając delikatnie mówiąc dziury w całym


Może i trochę racji masz. Co prawda nie wożę segregatora, ale nie mam też przyciemnianych szyb hehe. Nie słyszałem też, żeby gdzieś dzwonili, tu się trochę zagalopowałeś nie na temat. Po prostu gaz w przeciwieństwie do przyciemnianych szyb jest materiałem bardzo palnym i wybuchowym, zatem ktoś wymyślił homologację na butle, po to, żeby zgarnąć kasę (zgadzam się), ale też po to, żeby było bezpiecznie. O homologacji na spirytus bez akcyzy nie słyszałem. Powodzenia na trasie :wink:
P.S. na butli turystycznej legalizacja jest wybita, więc nie trzeba segregatora.
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: BobBudowniczy » środa, 4 maja 2016, 20:54

Czy na zagranicznych kempingach sprawdzana jest homologacja butli gazowych w przyczepach? Ktoś z doświadczenia coś powie ?

piotr05
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2060
Rejestracja: wtorek, 2 cze 2009, 06:52
Lokalizacja: Ziemia Obiecana

Re: zużycie gazu TRUMA

Postautor: piotr05 » środa, 4 maja 2016, 20:57

homologacji butli nie tylko sprawdzaja czy jest przeglad instalacji gazowej ( taka naklejka)
Wyjazdy 2019 3096 km 27 nocek
Wyjazdy 2020 2250 km 21 nocek
Wyjazdy 2021 1000 km 7 nocek
Wyjazdy 2022 2138 km 17 nocek
Wyjazdy 2023 4175 km 33 nocki
Wyjazdy 2024 250km 2nocki


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości