Nowe przepisy o przyczepkach ....

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: kooba » wtorek, 20 sie 2013, 09:14

A tak jeszcze przy okazji należało by zwrócić uwagę na oświetlenie przyczepy. Niektórzy mylnie twierdzą, że jak fabryka wypuściła przyczepę bez przeciwmgielnego to nie trzeba zakładać. A w przepisach stoi jasno:
Rozdział 3
Światła
§ 12. 1.Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
...
13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
...
2.Przepisów ust. 1:
1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;

Wynika z tego, że nie należy patrzeć na montaż światła przez fabrykę tylko na datę pierwszej rejestracji. Są przyczepki, które nie mają przeciwmgielnego, a datę pierwszej rejestracji mają już po w/w bo czekały w fabryce na swojego nabywcę.

Awatar użytkownika
KONZIO
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 406
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2010, 08:39
Lokalizacja: jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie, Świat w którym baśń ta dzieje się...

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: KONZIO » wtorek, 20 sie 2013, 10:00

kooba pisze:No i sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :)...
Z powyższego wynika, że faktycznie należało by się zastanowić nad punktem 12.

Ba, tylko widzisz, zagłębiając się więc dalej w ten dział i dostosowując się do wytycznych w nim zawartych, nie tylko nad 12 należy się wg.mnie zastanowić. .
Jest tak ponieważ, w takim razie i ten punkt jest nas obowiązującym:
"14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;"
Gaśnicę również posiadam w przyczepie- nawet dwie, jedną w skrzyni - bagażniku, drugą wewnątrz przyczepy, ale i właśnie, to w takim razie jak jest z ich legalizacją? Muszą mieć, czy....?!
Bo ja np. przyznając się bez bicia mam je przeterminowane o rok?

Poza tym to jak to jest, że jeżdżąc co roku na przeglądy z przyczepami (bo moje obydwie podlegały obowiązkowemu badaniu technicznemu), żaden diagnosta - ani razu nie zażądał okazania ani trójkąta, ani gaśnicy?
Nie wiedzą o tym? - jakoś nie chce mi się w to wierzyć...
Przecież zawsze jest to kolejny element do wytknięcia...

Wydaje mi się i będę się chyba przy tym upierał, że zdaje się, że dokonujemy trochę nadinterpretacji przepisów, albo są one zwyczajnie niejasne lub niespójne.
A jeśli tak, to najgorsze w tym wszystkim jest to, że przepisów nie da się stosować wybiórczo i albo stosujemy się i nagłaśniamy (w pewien sposób) wszystkie, albo nie można tego robić na wyrywki.

Co do światła przeciwmgielnego to masz całkowitą rację, w obydwu przyczepach (obecnej i poprzedniej) bawiliśmy się z kumplem z ich założeniem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 sie 2013, 10:14 przez KONZIO, łącznie zmieniany 1 raz.
ad

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: kooba » wtorek, 20 sie 2013, 10:14

KONZIO pisze:to w takim razie jak jest z ich legalizacją? Muszą mieć, czy....?!

Z tą legalizacją to jakiś śliski temat. Spotkałem się kiedyś z opinią, że gaśnica ma być bo tak stoi w przepisach odnośnie wyposażenia. Ale o legalizacji już się nie mówi, więc nie musi. Sam nie szukałem nic w ty temacie tylko grzecznie legalizuję co roku żeby nie mieć problemów.
W przyczepie też zainstalowałem gaśnicę, ale to ze względu na kuchenkę, lodówkę i trume, a nie przez przepisy.

Awatar użytkownika
KONZIO
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 406
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2010, 08:39
Lokalizacja: jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie, Świat w którym baśń ta dzieje się...

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: KONZIO » wtorek, 20 sie 2013, 10:27

kooba pisze:W przyczepie też zainstalowałem gaśnicę, ale to ze względu na kuchenkę, lodówkę i trume, a nie przez przepisy.

Wiesz ja także wiele rzeczy robię lub montuję ze względu na zdrowy rozsądek lub własne poczucie bezpieczeństwa, robię tak i w przyczepie i w samochodzie.
Generalnie wychodzę z założenia, że "przewidujący zawsze...", ale lubię również zawsze wiedzieć i znać to co jest na mnie nałożone obowiązkowo i za co lub brak czego, można tzw. "po garbie dostać".
Obserwując zaś sytuację już od kilku lat dotyczącą przepisów regulujących sprawy związane z jazdą z przyczepami, dochodzę do wniosku, że albo to ja jestem tak tępy, że nic nie kumam, albo jest to taki burdel, jakich mało.
Tak było z tablicami wyróżniającymi, obliczaniem (to jeszcze dużo wcześniej) stosunku wagi holownika do wagi przyczepy, ilością osi, kategoriami praw jazdy, viatolem, a teraz z obowiązkowym wyposażeniem.
Do tego wszystkiego pojawiają się co jakiś czas nowinki typu, że coś tam, coś tam, które gdzieś ktoś usłyszał i podchwycił i robi się total groch z kapustą, a tak naprawdę to nowelizacji przepisów dot. przyczep, to jakichś drastycznych nie było chyba od paru lat, bo nawet kwestia wag (4250kg) pochodzi z 1968 roku z Konwencji Wiedeńskiej.
ad

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: reflexes » wtorek, 20 sie 2013, 12:15

to w takim razie jak jest z ich legalizacją? Muszą mieć, czy....?!

Też kiedyś (nie mogę teraz znaleźć) czytałem na jakimś portalu, że gaśnica ma być i miśki tylko to mogą sprawdzić. Nie mają podobno prawa wymagać aby miała ona legalizację.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: kooba » wtorek, 20 sie 2013, 12:18

Ja też wychodzę z założenia, że "przewidujący..." dlatego żeby nie mieć problemów z przyczepą to:
1. Nawet w poprzedniej 126e miałem najazd
2. Zrobiłem prawko B+E i nikt mi nie powie, że nie mogę czegoś ciągnąć
3. W obecnej 126N założyłem pełne lampy zespolone, łącznie z mglakiem i cofką (oczywiście wtyka 13pin)
4. Dorobiłem też obrysówki z tyłu i na bokach, a przednie przeniosłem nad listwę okienną. Teraz widać, że gabaryt jedzie. Zwłaszcza, że na dalsze trasy jeżdżę nocą.
Jeszcze muszę założyć 3 stop, bo jak wrzucę na tył przyczepy rowery to światła mam zasłonięte, a te od bagażnika mają żarówki dwuwłuknowe, więc kiepsko widać jak hamuję.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze i na tym się nie oszczędza!!!

Awatar użytkownika
Przasnik
Posty: 44
Rejestracja: czwartek, 27 wrz 2012, 01:19

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: Przasnik » wtorek, 20 sie 2013, 17:48

Cześć. Jeszcze jedno: w dowodzie rejestracyjnym Astry w rubrykach dotyczących dopuszczalnych ciężarów przyczepy mam tylko kreski. Sam zamontowałem w warsztacie hak. Czy to oznacza, że nie mogę podpiąć przyczepki? Czy muszę przewalać jakąś papierologię?

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5516
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: kooba » wtorek, 20 sie 2013, 17:50

Przasnik pisze:Cześć. Jeszcze jedno: w dowodzie rejestracyjnym Astry w rubrykach dotyczących dopuszczalnych ciężarów przyczepy mam tylko kreski. Sam zamontowałem w warsztacie hak. Czy to oznacza, że nie mogę podpiąć przyczepki? Czy muszę przewalać jakąś papierologię?

A masz hak wbity w dowód?

Awatar użytkownika
KONZIO
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 406
Rejestracja: wtorek, 19 sty 2010, 08:39
Lokalizacja: jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie, Świat w którym baśń ta dzieje się...

Re: Nowe przepisy o przyczepkach ....

Postautor: KONZIO » wtorek, 20 sie 2013, 19:16

Niestety to masz podobnie jak ja miałem, opisywałem to tutaj
viewtopic.php?f=5&t=1816"

a tu było szczęśliwe zakończenie
viewtopic.php?f=5&t=1816#p26378
ad


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości