nowa instalacja 220v w niewiadówce...

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Adam4302
Posty: 33
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 01:33
Lokalizacja: Katowice

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: Adam4302 » wtorek, 4 maja 2010, 18:28

rafał pisze:A jak ktoś mnie posądza o nieuctwo i pyta o normy chcąc sprawdzić moją wiedzę PN-IEC 60364-7-708:1999 16 czy 10 A faktycznie ciut za dużo ale mogą być pod warunkiem że są klasy B Co do normy pisze tam wyraźnie jedna przyczepa jedno gniazdo - czyli zabronione jest stosowanie rozdzielaczy.

Ale nas na szczęście nie interesuje to co się dzieje na kempingu tylko to co w naszej przyczepie. A jak polecasz dwa bezpieczniki które w sumie mogę puścić prąd 26A , potem polecasz kabel 3x2,5mm2 , a potem piszesz o normie to myślę że nie przeczytałeś tej normy. A do tego pytający pewnie ma przedłużacz 3x1,5mm2. Sory, ale róbmy z głową.

PS. Naprawdę masz w niewiadówce urządzeń które są w stanie tyle prądu zeżreć?
Laguna 3 2.0/Espero 1.5 GLX + N-126NT

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: rafał » wtorek, 4 maja 2010, 19:20

...
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 sty 2013, 19:09 przez rafał, łącznie zmieniany 1 raz.
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: kotek » wtorek, 4 maja 2010, 19:25

Rafał, nie przejmuj się, nie każdy jest elektrykiem.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
gogi123
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 279
Rejestracja: środa, 23 kwie 2008, 13:40
Lokalizacja: Szubin 89-200

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: gogi123 » wtorek, 4 maja 2010, 19:29

Wzasadzie to nie wiem jak to zrobic na 100% prawidlowo moze ktos wie? Malem 1 bezpiecznik i sprawdzalem neonówka gdzie jest "FAZA" i tak wpinalem przedluzacz. Niby ok ale jak ktos podpial sobie trojnik i przekrecil mi wtyczke to na bezpieczniku było "0". Wtedy zalozylem 2 bezpiecznik jak w oryginale i mam teraz na faze i 0. Kiedys tak bylo w starych domach/blokach lecz zostawiono na fazie bo ponoc zawsze wyrzuci pierw z zera. wiec jak to zrobic poprawnie?
N-126N 88' + Citroen Berlingo 1.9d

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: jedrek101 » wtorek, 4 maja 2010, 19:47

rafał pisze:Ja tu nic nikomu nie sugeruję a po za tym w ten sposób się nie sumuje prądów .Widzę , że nie ma co .Już więcej nic nikomu nie doradzę , bo widzę ,że nie warto...Zaczynam się zastanawiać nad odejściem z fanklubu...

Rafale rozmowa nasza dotyczyła "prądu" , ja znam go z gniazdka - Ty od strony technicznej ...
Moje rozważania są oparte na wiedzy zdobytej na kempingu przy dużej frekwencji ,gdzie były problemy z zasilaniem (Sandomierz, Bachotek,Warka) my w niewiadówkach potrzebujemy trochę energii aby czasem nie zmarznąć (w szczególności z małymi dziećmi )więc trzeba używać urządzeń grzewczych,ja staram się namawiać wszystkich aby były to urządzenia "turystyczne" które pochłaniają mniej energii np. piecyk 500W zamiast 2000W (Kotek posiada ogrzewanie 270W i jest ok !) ja nie neguję Twojego zasobu wiedzy ,lecz z przyjemnością dowiaduję się o różnych ciekawostkach jak te normy...
ale jak napisał Gogi123 życie pisze inne scenariusze , które słowa również potwierdziłeś...
a niefrasobliwa wypowiedz jednego kolegi nie powinna być przyczyną dzięki której stracimy Fanklubowicza który często służył radą...

Adam4302
Posty: 33
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 01:33
Lokalizacja: Katowice

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: Adam4302 » wtorek, 4 maja 2010, 20:21

rafał pisze:Ja tu nic nikomu nie sugeruję a po za tym w ten sposób się nie sumuje prądów .Widzę , że nie ma co .Już więcej nic nikomu nie doradzę , bo widzę ,że nie warto...Zaczynam się zastanawiać nad odejściem z fanklubu...

A jak się w takim razie sumuje prądy skoro w pierwszym swoim poście zaproponowałeś dwa obwody w przyczepie - jeden zabezpieczony na 10A a drugi na 16A?
Laguna 3 2.0/Espero 1.5 GLX + N-126NT

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: rafał » wtorek, 4 maja 2010, 20:24

Może faktycznie się z tym pospieszyłem ale jednego nie cofnę nic już nie doradzę nikomu ,przepraszam .
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Adam4302
Posty: 33
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 01:33
Lokalizacja: Katowice

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: Adam4302 » wtorek, 4 maja 2010, 20:42

rafał pisze:Może faktycznie się z tym pospieszyłem ale jednego nie cofnę nic już nie doradzę nikomu ,przepraszam .

Eh, nie masz się o co obrażać, ale jako że jesteś elektrykiem a inni nie to trzeba dla nich pisać niektóre rzeczy dokładnie i dużymi literami. I tak samo jest w każdej dziedzinie. Przepraszam, że może za mocno na Ciebie naskoczyłem na początku, ale to też w pewnym sensie moja dziedzina i stąd chciałem wyjaśnić wszystko do końca. A że ostatnio głównie papiery przekładam to nader często słyszę jak ktoś mi mówi że coś robi zgodnie z normą czy inną dokumentacją. Jak pytam jaką, to się okazuje że dotyczy czego innego, a w ogóle to on jej nie przeczytał a swój egzemplarz zgubił.
Laguna 3 2.0/Espero 1.5 GLX + N-126NT

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: jedrek101 » wtorek, 4 maja 2010, 20:45

Adam4302 pisze:
rafał pisze:Ja tu nic nikomu nie sugeruję a po za tym w ten sposób się nie sumuje prądów .Widzę , że nie ma co .Już więcej nic nikomu nie doradzę , bo widzę ,że nie warto...Zaczynam się zastanawiać nad odejściem z fanklubu...

A jak się w takim razie sumuje prądy skoro w pierwszym swoim poście zaproponowałeś dwa obwody w przyczepie - jeden zabezpieczony na 10A a drugi na 16A?

Drogi Adamie , nie wiem czy mieszkasz w bloku czy we własnym domu ale tak na chłopski rozum :
w bloku u mojej mamy główny bezpiecznik 20A (na klatce schodowej)a w mieszkaniu 16A(obwód kuchnia i łazienka ) 10A oświetlenie górne i 10A gniazda przyłączeniowe ...i co to główny powinien być 36A :think:

Adam4302
Posty: 33
Rejestracja: środa, 31 paź 2007, 01:33
Lokalizacja: Katowice

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: Adam4302 » wtorek, 4 maja 2010, 21:03

jedrek101 pisze:Drogi Adamie , nie wiem czy mieszkasz w bloku czy we własnym domu ale tak na chłopski rozum :
w bloku u mojej mamy główny bezpiecznik 20A (na klatce schodowej)a w mieszkaniu 16A(obwód kuchnia i łazienka ) 10A oświetlenie górne i 10A gniazda przyłączeniowe ...i co to główny powinien być 36A :think:

Bezpiecznik zabezpiecza instalację przed nim przed przeciążeniem a tym samym zniszczeniem. Jeśli by do tego głównego bezpiecznika były odpowiedniej grubości przewody to czemu nie, ale widać nie ma i stąd to ograniczenie na całe mieszkanie. Zauważ, że te prądy nigdy się nie spotkają razem na jednym przewodzie w takiej ilości jaką by sugerowały pojedyncze bezpieczniki, bo w miejscu zejścia się w jeden kabel jest właśnie ten 20A bezpiecznik. Pierwsze prawo Kirchoffa. A tu dyskutowaliśmy sytuację odwrotną - że dwa bezpieczniki umożliwiały teoretyczne pociągnięcie cienkim przewodem zbyt dużego prądu.
Laguna 3 2.0/Espero 1.5 GLX + N-126NT

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: rafał » wtorek, 4 maja 2010, 21:33

Hm będzie teraz dużymi literami . Wyobraźmy sobie sytuację gdy mamy mały czajniczek na prąd .Po przyjeździe na wypoczynek lub przed okazuje się , że nie działa .Załóżmy , że weźmiesz z domu zapasowy (o ile nie zdecydujesz się gotować wody na gazie) a ten może być taki jak ja mam w robocie - grzałka w nim ma moc 2200 Watt .Prąd płynący wynosi 9,56 A .Esa 6 A na pewno wyrzuci 10 A może też a 16 nie .Dlatego warto mieć jedno gniazdo które jest pod takim esem bo prądu 26 A nie puści ( a przynajmniej nie powinien) puścić Ci es przy słupku na rozdzielni .Na prosty rozum patrząc od strony odbiorników powinno się robić tak : Esy najbliżej odbiornika tj załóżmy w przyczepie powinny mieć klasę B tj szybkie , przy gnieździe na polu namiotowym powinny mieć klasę C czyli o opóźnionym działaniu .W przypadku sytuacji zwarcia spowodowanego w przyczepie powinno wywalić esa o klasie B a ten przy słupku o klasie C powinien zostać nie ruszony .Jednak różnie jest , przykład z mojego bloku : w każdym mieszkaniu mamy esy 25A B a na rozdzielni na dole są 100A i też B i tu jest błąd bo powinny być klasy C bo jak ktoś zrobi zwarcie cały blok nie ma prądu (wywala wszystkie 3 fazy bo tam są esy zespolone tj 3 w kupie połączone jedną tzw klapką) .Na zwarcie składa się kilka czynników . Zwarcie przewodów powoduje wzrost prądu liczonego w Amperach a co za tym idzie i temperatury całego obwodu .Do wzrostu prądu mogą przyczynić się również inne czynniki jak powstanie mocy biernej czy pozornej (co raczej na kempingu nie osiągalne bo ma związek z napędem )ale dużo do gadania mają powszechne spadki napięcia .Napięcie spada i aby mogła być pobierana przez ten odbiornik ta sama moc to zaczyna po kablach zasuwać większy prąd w Amperach a zaczyna się to objawiać wzrostem temperatury... Objawem takiego spadku jest wyrzucenie esa nie od razu lecz po pewnej chwili...Chyba teraz będzie dobrze :D A i byłbym o kablu zapomniał .W związku z tym , że w danym momencie nie obciążamy tą nieszczęsną sumą prądów optymalne jest położenie kabla 2,5mm2 wynikającego z przepustowości najmocniejszego esa .Do stanowisk na campingu z doświadczenia wiem , że powinno się nawet dać kable o grubości nawet 50% większej niż normalnie .Tylko w tym przypadku już sumujemy amperaż bezpieczników bo one mogą być obciążone na raz wszystkie .Tyle teoria i moje doświadczenie a praktyka niestety swoje .My w naszych domkach na kółkach możemy mieć dobrze a rzeczywistość na polu może być inna ( oczywiście nie chcę tu z właścicieli pól namiotowych o nic posądzać) :? ale pojedyncze wypadki mogą się zdarzyć...
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 maja 2010, 21:55 przez rafał, łącznie zmieniany 1 raz.
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: jedrek101 » wtorek, 4 maja 2010, 21:47

jest dobrze :)
p.s. na moim bębnie 50m 3x1,5mm jest napisane max 3500 W (na rozwiniętym ) i 1000 W na zwiniętym
mnie wystarcza bo nie szaleje z odbiornikami w przyczepie :)

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: rafał » wtorek, 4 maja 2010, 21:59

jedrek101 pisze:jest dobrze :)
p.s. na moim bębnie 50m 3x1,5mm jest napisane max 3500 W (na rozwiniętym ) i 1000 W na zwiniętym
mnie wystarcza bo nie szaleje z odbiornikami w przyczepie :)

A ja ci powiem czemu tak pisze na Twoim przedłużaczu : po zwinięciu masz cewkę , która zrobi Ci indukcyjność wprowadzając do obwodu moc bierną i pozorną... Zjawisko powszechne w przemyśle gdzie coś takiego niweluje się przez wpięcie do obwodów kondensatorów obniżających te anomalie szkodliwe dla obwodów tzw cosinus fi
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Awatar użytkownika
piterkuba
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 23 lis 2009, 20:35
Lokalizacja: Płock / Słupno

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: piterkuba » środa, 5 maja 2010, 19:32

O losie, to teraz znowu nic nie wiem, chyba bez jakiegoś elektryka się nie obędzie... :(

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: nowa instalacja 220v w niewiadówce...

Postautor: rafał » środa, 5 maja 2010, 20:14

Słuchaj , najpierw musimy wiedzieć jakie masz gniazdo .Stare gniazda , które montowali w wytwórni miały bezpieczniki wkręcane szklane 6A na oba bieguny tj faza i 0 .Przy zastosowaniu esów możesz zastosować takie samo rozwiązanie tylko pomyśl jakie mniej więcej urządzenia będziesz podpinał w przyczepie .Jeżeli mowa o rzeczach typu telewizor, lodówka ,jakieś radio i zasilacz z kompa do zasilania oświetlenia to 6 Amperowe esy wystarczą .Jeżeli myślisz o czajniku bezprzewodowym zwróć uwagę jaką ma mocną grzałkę .Czajniki typowo mają grzałki od 800W do nawet 2200 Watów więc to musisz wiedzieć .Esy wiadomo umieszczasz w skrzyneczce typowej dla esów , za esami zamontuj sobie puszkę natynkową w której to rozdzielisz sobie kable do gniazdek .Gniazdka koniecznie z bolcem i żebyś nie wpiął esa w obwód bolca ( jeżeli miałbyś na czymś przebicie to zabezpieczenie na przyłączu tj różnicówka może nie zadziałać i cię trzepnie ) .Prąd pobierany przez urządzenie obliczysz : moc urządzenia dzielone przez napięcie i wynik masz w amperach np . 2200Watt dzielone przez 230 Volt wychodzi Ci około 9,53 Ampera . Tak sobie oblicz .Już prościej nie umiem wytłumaczyć
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości