Światła przyczepa rok 1981 N 126 E

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
pogus
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 18 lis 2012, 21:37

Światła przyczepa rok 1981 N 126 E

Postautor: pogus » czwartek, 18 lip 2013, 10:44

Obowiązkowe światła Niewiadów N-126 E 1981 r ?

Oryginalnie nie posiadają przeciwmgielnych i z przodu przyczepy tylko odblaski...

Muszę to zmieniać ??

Awatar użytkownika
Adziastar
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 113
Rejestracja: wtorek, 27 lis 2012, 11:19
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Światła przyczepa rok 1981 N 126 E

Postautor: Adziastar » czwartek, 18 lip 2013, 11:04

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 3
Światła
§ 12. 1.Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
1) drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;
2) mijania - pojazd samochodowy;
3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
4) hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa;
5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;
6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
7) pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa;
8 odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy;
9) odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa;
10) odblaskowe przednie - przyczepa;
11) odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa;
12) awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
13) :thumbup: przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;
16) pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona razem z dyszlem).
2.Przepisów ust. 1:
1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;

Jeżeli przyczepa została po raz pierwszy zarejestrowana po dniu 1 stycznia 1986 roku, wówczas światło przeciwmgłowe tylne należy do jej obowiązkowego wyposażenia. Wyłączenie pojazdu z obowiązku wyposażenia go w przedmiotowe światło jest podyktowane datą jego pierwszej rejestracji a nie fabrycznym montażem świateł przez producenta.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5556
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Światła przyczepa rok 1981 N 126 E

Postautor: kooba » czwartek, 18 lip 2013, 11:22

...
6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
...
13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
...
2.Przepisów ust. 1:
1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;
...
Jeżeli przyczepa została po raz pierwszy zarejestrowana po dniu 1 stycznia 1986 roku, wówczas światło przeciwmgłowe tylne należy do jej obowiązkowego wyposażenia. Wyłączenie pojazdu z obowiązku wyposażenia go w przedmiotowe światło jest podyktowane datą jego pierwszej rejestracji a nie fabrycznym montażem świateł przez producenta.

Alle pozycyjne z przodu będziesz musiał/powinieneś założyć.
Skoro i tak będziesz grzebał w elektryce to załóż i mglaczka, zawsze to bezpieczniej a na bezpieczeństwie się nie oszczędza.
Ja wiem, że to rzadko się używa, ale jest stara zasada:
Jak masz to nie używasz, a jak nie masz to akurat jest potrzebne :)

Awatar użytkownika
stef
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 276
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2009, 08:31
Lokalizacja: Choroszcz/k. Białegosotku
Kontaktowanie:

Re: Światła przyczepa rok 1981 N 126 E

Postautor: stef » niedziela, 21 lip 2013, 10:08

Jeśli fabrycznie nie miała świateł przeciwmgielnego i pozycyjnych z przodu to nie musisz ich zakładać.
Ja też mam z 81 roku i dwa lata temu podczas remontu zgłębiałem temat wypytując również znajomych policjantów z drogówki. Ale podobny dylemat miałem kilka lat temu jak remontowałem starego uaza z 78roku. autko podobnie jak nasze cepki nie posiadało pewnych elementów które teraz powinny być - między innymi światło przeciwmgielne, pasy bezpieczeństwa itd. Wtedy pytałem na stacjach diagnostycznych i też mi powiedzieli tak samo - fabrycznie nie było to nie musisz mieć.
Jednak nikt mi nigdy nie wyjaśnił czy data rejestracji ma coś z tym wspólnego czy nie. Ja po prostu nie maiłem takiego dylematu bo data pierwszej rejestracji była zawsze równa dacie produkcji.
Z przodu powinny być w takim razie białe odblaski.
Ja przeciwmgielnego nie mam, a dzięki temu tym pinem podpiąłem z auta stałe 12V.

A do przyczepki z dodatkowego wyposażenia poprawiającego bezpieczeństwo to zamiast kupować i dokładać światła pozycyjne z przodu - lepiej te pieniążki przeznaczyć na porządną, dużą gaśnice lub detektor gazu.
Stefan
T4 EuroSky 550
było
Xsara picasso 1.8B+G + N126 + KIP 42 TTZ

pogus
Posty: 40
Rejestracja: niedziela, 18 lis 2012, 21:37

Re: Światła przyczepa rok 1981 N 126 E

Postautor: pogus » niedziela, 21 lip 2013, 14:44

Też mi tak mówiono ze nie trzeba i tak właśnie stwierdziłem ze ich nie zrobię.
Gaśnice kupię to jest obowiązek nie ma co.
Czujnik gazu dla bezpieczeństwa się przyda tylko ja i tak będę zakręcał gaz na noc a poza tym butle mam na zewnątrz ;-)


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości