Regulator ładowania, gdzie schować

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: reflexes » piątek, 24 lip 2020, 13:40

Samoogon pisze:Tutaj nie chodzio o to czy będzie działał lepiej lub gorzej, to raczej kwestie bezpieczeństwa i tzw montażu "zgodnie ze sztuką". Im dłuższy przewód tym większe ryzyko, że coś kiedyś może pójść nie tak. Poza tym ergonomia montażu też moim zdaniem nie powinna być pomijalna i to nie powinno być tak że walne sobie go tam gdzie mam fajne miejsce tylko wszystko powinno być przemyślane.

U mnie chyba nie da się krótszych przewodów, bo solar jest przyklejony mniej więcej nad akumulatorem. Jedynie jakieś lawirowanie po listwach i szafie je delikatnie wydłuża. W tej chwili mam od solara do regulatora powiedzmy z 2,5-3 metry a od regulatora do aku jakieś 0,5 metra przewodu i o ile dobrze pamiętam to 6 mm2 dałem. Jedyne co mam niezgodnie ze sztuką to energoblok w przyczepie na linii 12V jest zasilany bezpośrednio z aku, a nie przez regulator, bo dziady przesłali mi zły regulator. Kupiłem 20A, a przesłali 10A. Niestety zauważyłem to po jakimś czasie jak zaczął mi odłączać zasilanie z powodu zbyt wysokiego obciążenia (raptem 3 ładowarki po 3.1A, światło i spłuczka w kiblu :lol: ). Na razie zrobiłem tak ale przy okazji zakupię 20A albo nawet 30A a ten pójdzie na zapas. Nie jest to może jakiś błąd, ale nie mam kontroli nad poziomem rozładowania akumulatora.

Co do tego gapienia się na wyświetlacze to troszkę się nabijam, bo sam przerabiałem tą fascynację. Teraz wiem że to przerost formy nad treścią w moim przypadku, ale każdy przecież robi pod siebie. Pierwszy solar miałem na PWM bez wyświetlacza nawet. Jakieś kontrolki były że działa i już. Myślałem wtedy jakie fajne te MPPT i te ekrany, można patrzeć jak się prąd produkuje, super. No i się doczekałem, że też miałem. Siedziałem, gapiłem się i co tylko trochę spadło napięcie na aku, bo słońce zaszło to zastanawiałem się czy aby do wieczora styknie czy już lecieć po świeczki. Bez sensu, szkoda czasu i nerwów. Dlatego w Knausi jest PWM, z wyświetlaczem z którego tak naprawdę nie wiele wynika i celowo schowałem go głęboko żeby o tym nie myśleć. Aku mam duży i jak mi prądu zabraknie to dobry sygnał żeby zmienić lokalizację, bo tu dawno słońce nie świeciło :lol: .
Na marginesie dodam, że w tych różnych konfiguracjach jakie miałem, różne dziwne solary łącznie z jakimś szklanym badziewiem, starymi, nowymi akumulatorami itp. itd. to prądu zabrakło mi 2 razy. Raz właśnie gdy przez prawie tydzień lało bez przerwy, solar był szklany, nieszczelny i się utopił i raz jak uwaliłem regulator, bo pękła mi klema i odłączyłem aku bez odłączania solara.

Sorrki za przydługie OT.

Samoogon

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Samoogon » piątek, 24 lip 2020, 15:13

Z tym gapieniem to chyba każdy tak ma :)
Nie ma co demonizować znowu tej instalacji, nie jest to jakiś kosmos, czasem się da zrobić blisko, czasem nie i nie jest to przecież jakiś błąd.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: tantalos » niedziela, 26 lip 2020, 16:50

Koledzy nie spinajcie się gdzie ulokować regulator. Nasze cepki są na tyle małe że gdziebyś go nie założył wszędzie będzie blisko :) Najważniejsze to grubość przewodów, u mnie akurat 6mm. W bakiście jest mało bezpiecznie ze względu na graty, na dyszlu może zalać więc został pod sufitem.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: reflexes » niedziela, 26 lip 2020, 20:50

Nikt się tu nie spina. Rozmawiamy.
tantalos pisze:Nasze cepki są na tyle małe że gdziebyś go nie założył wszędzie będzie blisko

Chyba Twoja :P :lol:


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości