Strona 1 z 1
buda
: piątek, 7 sie 2020, 23:15
autor: DINO
Szybkie pytanie laika w temacie, czy wszystkie N, NT itd są laminowane w całości, czy nitowane/skręcane itd ?
Chciałem zadać takie pytanie u producenta ale wywalało błąd

Re: buda
: niedziela, 9 sie 2020, 20:59
autor: kubuś
Przyczepy są TYLKO klejone-laminowane. Nie, nie w całości bo nikt takiego "kopyta" jeszcze nie wymyślił.
Re: buda
: niedziela, 9 sie 2020, 22:26
autor: panpikuś
Yyyyyy.... Dzielone formy -dzielone czyli rozkręcane, pozwalają budować elementy o skomplikowanych kształtach lub takie, których odformowanie jest niemożliwe ze względu na zamki, czyli kąty in minus na wyrobie- wymyślono dawno temu, a z powodu, że z takiej skręconej formy powstała by zamknięta bryła w której nie ma jak realizować laminowania ręcznego jest to laminowane próżniowo. Może się zdarzyć, że nawet jeśli formy są dzielone to są laminowane chopperem czyli natryskowo i potem składane do kupy. Obie metody mają rację bytu ze względu na znaczne przyśpieszenie produkcji - komputeryzacja w domu i zagrodzie. Z mojego punktu widzenia chopper jest fajny bo jest szybki ale operator nie ma władzy nad gramaturą wyrobu, czyli raz wyjdzie cieniej raz wyjdzie grubiej. Po natrysku i tak trzeba wałować kompozyt twardymi wałkami aby odprowadzić powietrze, a miękkimi zebrać nadmiar żywicy. Metoda bardzo dobra ale tylko do brodzików. Dlaczego? Ze względu na długość włosia. Najpopularniejsze, czyli najtańsze maszyny siekają sznurek na ok 20-25 mm natomiast żeby wiązanie było właściwe długość nici powinna wynosić min 50 mm. Zanim taka maszyna się zamortyzuje sporo czasu minie. Natomiast jak dziś są robione Niewiadówki nie wiem; w fabryce nie byłem.
P.S. Dzielone formy stosuje się także w budowie kompozytowych rurociągów dla m.in elektrowni, w czym miałem aktywny udział realizując takie zlecenie. Różnica pomiędzy łódkami i przyczepami, a rurociągami jest taka, że stosujemy żywice chemoodporne z różnymi dodatkami poprawiającymi udarność lub niwelującymi ładunki elektryczne powstające wewnątrz takiej rury na skutek tarcia medium przesyłanym tą rurą. Kolana i rury z nawijarek mogą mieć wielkość, że dwie niewiadówki jak moja się zmieszczą... To tyle.
Re: buda
: poniedziałek, 10 sie 2020, 20:05
autor: Miron EZD
To jeszcze nie wszystko.
Powinieneś dodać, że podobnie wykonuje się śmigła do elektrowni wiatrowych....

Re: buda
: wtorek, 11 sie 2020, 08:04
autor: panpikuś
Prawda, ale śmigło robi się z dwóch części tak jak np płetwę sterową, kadłub, skrzynkę. Mało fikuśny kształt, który nie ma zamków więc nie ma jak porównywać do budy przyczepy tudzież kampera.