mocowanie listew.

czyli ściany, okna, wykładziny ...
smerfik.99
Posty: 58
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2016, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów

mocowanie listew.

Postautor: smerfik.99 » wtorek, 1 sie 2017, 20:02

Witam.
Jakie śruby idą do mocowania listew maskujących oraz listew okiennych ?

P.S
Taśma butylowa czy masa klejąco uszczelniająca ?

smerfik.99
Posty: 58
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2016, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: mocowanie listew.

Postautor: smerfik.99 » czwartek, 3 sie 2017, 09:42

Pomoże ktoś ?!

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: mocowanie listew.

Postautor: Murano » czwartek, 3 sie 2017, 09:50

To wszystko zależy od twojego widzimisię.
Listwy dachowe są mocowane śrubami z nakrętką i podkładką, bodajże 4 lub 5 z łebkiem w stożek żeby schował się w listwie. Długość musisz dobrać sam bo laminat i uszczelnienie w tym miejscu ma różne długości. Ja u siebie dałem dłuższe i po dokręceniu obciąłem nadmiar kątówką. Najlepiej jakby były nierdzewne inaczej zwykle dać do cynkowania.
Do listew nadokiennych wkręty nierdzewne. Ja przy rozbiórce zostawiałem śruby na wzór i z nimi kupowałem nowe takie same lub podobne.
U siebie wszystko mam uszczelniane Sikaflexem i czwarty rok trzyma. Butyl też się sprawdzi, podobno nawet lepszy, nie używałem więc się nie wypowiem.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: mocowanie listew.

Postautor: stachu_gda » czwartek, 3 sie 2017, 21:55

Kolego, masz tę sprawę opisaną w wielu miejscach na forum. Podpowiem: listwy śruby m4 stożki, podkładki od środka powiększone i nakrętki (samokontrujące dawałem) wszystko koniecznie nierdzewne. Po zmontowaniu obcinasz od środka nadmiar i dla pewności możesz zalaminować. Obcinałem u siebie narzędziem typu Dremel.

Dokładny wymiar wkręta listwy okiennej masz w moim wątku remontowej (remont zapieksy). Znajdziesz.

Ja dawałem butyl i jestem zadowolony.

Nie żebym miał być niemiły czy coś, ale te wszystkie temat masz opisane dokładnie na forum, dzięki pracy wielu osób i fajnie byłoby abyś poszukał, a nie prosił o gotowe rozwiązania na tacy.

GrzegorzBruta

Re: mocowanie listew.

Postautor: GrzegorzBruta » piątek, 4 sie 2017, 14:54

stachu_gda pisze:Kolego, masz tę sprawę opisaną w wielu miejscach na forum. Podpowiem: listwy śruby m4 stożki, podkładki od środka powiększone i nakrętki (samokontrujące dawałem) wszystko koniecznie nierdzewne. Po zmontowaniu obcinasz od środka nadmiar i dla pewności możesz zalaminować. Obcinałem u siebie narzędziem typu Dremel.

Dokładny wymiar wkręta listwy okiennej masz w moim wątku remontowej (remont zapieksy). Znajdziesz.

Ja dawałem butyl i jestem zadowolony.

Nie żebym miał być niemiły czy coś, ale te wszystkie temat masz opisane dokładnie na forum, dzięki pracy wielu osób i fajnie byłoby abyś poszukał, a nie prosił o gotowe rozwiązania na tacy.

Nie wiem, może czegoś nie rozumiem, może nie chodziłem do szkoły i spałem na lekcjach. Do czego te uszczelnienie ma służyć ? Do wypełnienia między listwą aluminiową a laminatem ? Tam może lać woda ? Uszczelki okienne też zakładać przy użyciu uszczelniacza ? Jak zakładałem szyby w samochodach to nigdy nic tam nie było i nie będzie. Żadnych uszczelnień dodatkowych nigdy nie znalazłem w uszczelkach szyb.
Zachodnie przyczepy owszem na łączeniu blach aluminiowych są uszczelniane. Żeby między laminat a listwę dawać uszczelnienie hmm

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: mocowanie listew.

Postautor: stachu_gda » piątek, 4 sie 2017, 14:59

GrzegorzBruta pisze:Nie wiem, może czegoś nie rozumiem, może nie chodziłem do szkoły i spałem na lekcjach. Do czego te uszczelnienie ma służyć ?


Z ciekawości - zdejmowałeś te listwy? Widziałeś co jest pod spodem? W jakim stanie są śruby, jakie są pęknięcia laminatu od zardzewiałych śrub?

Oczywiście tego nie zrobiłeś, a każdy kto robił generalkę niewiadówki wie, że to najgorsza oszczędność czasu jaką można popełnić przy remoncie.

Ale odpowiadając na Twoje pytanie: ma służyć temu, żeby woda nie dostawała się pod listwę, i do środka przyczepy. Producent też uszczelniał, ale niechlujnie i nieodpowiednim materiałem.

Uszczelki okienne oczywiście też zakłada się przy pomocy uszczelniacza, w moim przypadku niewiadów zrobił to niestety niechlujnie, ale skutecznie. Może ty nie widziałeś uszczelnień pod uszczelką gumową, bo masz starszą przyczepę a w nowszych poszli po rozum do głowy?

GrzegorzBruta

Re: mocowanie listew.

Postautor: GrzegorzBruta » piątek, 4 sie 2017, 15:15

stachu_gda pisze:
GrzegorzBruta pisze:Nie wiem, może czegoś nie rozumiem, może nie chodziłem do szkoły i spałem na lekcjach. Do czego te uszczelnienie ma służyć ?


Z ciekawości - zdejmowałeś te listwy? Widziałeś co jest pod spodem? W jakim stanie są śruby, jakie są pęknięcia laminatu od zardzewiałych śrub?

Oczywiście tego nie zrobiłeś, a każdy kto robił generalkę niewiadówki wie, że to najgorsza oszczędność czasu jaką można popełnić przy remoncie.

Ale odpowiadając na Twoje pytanie: ma służyć temu, żeby woda nie dostawała się pod listwę, i do środka przyczepy. Producent też uszczelniał, ale niechlujnie i nieodpowiednim materiałem.

Uszczelki okienne oczywiście też zakłada się przy pomocy uszczelniacza, w moim przypadku niewiadów zrobił to niestety niechlujnie, ale skutecznie. Może ty nie widziałeś uszczelnień pod uszczelką gumową, bo masz starszą przyczepę a w nowszych poszli po rozum do głowy?

Każdą przyczepę niewiadów uszczelnia się od środka z zewnątrz nic nie uszczelnisz. Skorupa pracuje i tą delikatnie małą warstwą kitu, szpachli, farby nic nie uszczelnisz. łaty się klei od środka ! Po rozum do głowy poszedłem, nikt nie dał listew drewnianych impregowanych ciśnieniowo. Nie chciało się podjechać na tartak lub do Obi i kupić deskę tarasową ;) 40 lat spokój ze zgnilizną a legary drewniane na torowiskach są tego przykładem ( nie zawsze dębowe ) Nie obchodzi mnie to co jest pod listwami. Teraz pobiegnę i uszczelnię listwy ozdobne w samochodzie na karoserii i pod każdy emblemat dam uszczelniacza ;) Druga sprawa to listwy zewnątrz przyczepy są mocowane na śrubach i odkręcić się ich nie da, więc nie puszczą w czasie jazdy na spokojnie ;)
Ja mam pod listwami wszystko gitara. Karcher pod ciśnieniem i lanie po budzie 2 godziny zrobiły swoje testy ;) No chyba, że wymienię sobie wkręty na nowe to masz racje ;) Druga spraw, to na temat uszczelnień laminatu ze mną nie wygrasz ;) trzy łodzie zanętowe już przeżyłem i każda na metrowej fali na Rybniku dawała radę i na rzece Rio Ebro też ;) To co przeżyły te lodzie to mało kto sobie może wyobrazić. Nie mówiąc o poprzedniej niewiadówce ;)
Poprzednią przyczepą jeździłem ( targałem przez błoto, śnieg i czasami stałem kołami w jeziorze wychodząc prosto do wody ;)
Zapytaj Jackaz to Ci powie w jakim terenie jeździmy przyczepami ;) Nie martw się o listwy i jakieś śrubki. Nic to nie da ;)
Były momenty, że traktor, Vito i przyczepa stały w kolejce na wyjazd z lasu ;)
IMG_20170407_131523.jpg

Teraz spójrz na łodkę. którą robiłem, ile tam jest miejsc do uszczelnienia, pada na to deszcz, śnieg czasami a jeszcze pływa po wodzie i do środka wchodzi też mokra kukurydza ;) Zero uszczelniaczy typu sri coś tam ! Jeszcze coś w temacie ? Mam jeszcze o czymś z kimś do wymiany doświadczeń ?
Może mnie ktoś poprawi ? Ta łódź jest warta z zabudowaną echosondą grubo ponad 5 tys złotych Myslisz, że bym sobie pozwolił ją utopić ?
Dobrze wiem co robię ;) Nie czytać bzdur, nie słuchać księgowych a posłuchać kogoś, kto ma jakieś doświadczenie w temacie.
Teraz spójrz w łodzi na klapy rewizyjne ! Widzisz jak odstają ? Widzisz szpary ? Nie dostanie się tam nawet kropla wody, która za jednym razem by zniszczyła całą elektronikę w środku. Pewnie ktoś by tam zaraz dwie puchy silikonu zapodał ;) Pod nią jes gumowa uszczelka i tylko uszczelka. srubkami plastikowymi przykręcona pokrywa w dwóch miejscach i jak widać szczelne :)
Kolejna rzecz, wracając do wkrętów do drewna ;) Użyłeś pewnie nierdzewnych ? Jeśli tak to błąd ale dlaczego błąd, to zobaczysz potem.
Bardzo Cię lubię Stachu ale nie można być takim zbytnio zapobiegawczym. Na luziaku trza to brać. Spotkamy się na jakimś zlocie przy piwku ( ja bezalkoholowym ) i pośmiejemy się i poopowiadamy o starych karabinach :) Tylko umawiamy się, że nie będziemy pod listwy sobie zaglądać ;)
Pozdro Pytaj starego wyjadacza i wal jak w dym, bo jakoś ostatnio źle się czuję a jak będą jakieś zapisy na zlot, to proszę mnie ołówkiem wpisać :)

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: mocowanie listew.

Postautor: Murano » piątek, 4 sie 2017, 16:37

Grzegorz, chodzi o to że jak piszesz nie zaglądałeś po listwy dachowe. Ale przy wymianie kedry ozdobnej pewnie zauważyłeś że jest ona co ok 40 cm mocowana do dachu śrubą.
Te śruby po prostu są zjadane przez korozję i w tych miejscach zaczyna przeciekać.
Szczególnie listwa do wpinania przedsionka pracuje podczas wiatru.
Przy remontach gruntownych to podstawa! Należy je wymienić, od wewnątrz zalaminować a z zewnątrz albo uszczelnić lepiszczem lub właśnie taśmą butylową, która po dokręceniu listwy uszczelnienie miejsce przechodzenia śruby przez laminat.
Wszyscy do tej pory tak robili i od lat to działa, ten który to pominął prędzej czy później żałuję....
Nikt nie podważa twojej wiedzy i doświadczenia.
Przyznam, że przy pierwszej twojej przyczepie miałem mieszane uczucia, bo wątek bardziej był nastawiony na stolarstwo niż tematykę niewiadówkową.
Od momentu zakupu przez ciebie Enki z ciekawością czytam Poradnik....
Będziesz wymieniał tapicerkę to zobaczysz miejsca gdzie są śruby od listew. Jeżeli będą ciemniejsze to lepiej zawczasu się nimi zajmij żeby potem nie żałować.
Być może będziesz miał na to własny super patent bo jestem ciekaw ale póki co butyl, sikaflex i ocynkowane śruby dają radę.

GrzegorzBruta

Re: mocowanie listew.

Postautor: GrzegorzBruta » piątek, 4 sie 2017, 18:04

Murano pisze:Grzegorz, chodzi o to że jak piszesz nie zaglądałeś po listwy dachowe. Ale przy wymianie kedry ozdobnej pewnie zauważyłeś że jest ona co ok 40 cm mocowana do dachu śrubą.
Te śruby po prostu są zjadane przez korozję i w tych miejscach zaczyna przeciekać.
Szczególnie listwa do wpinania przedsionka pracuje podczas wiatru.
Przy remontach gruntownych to podstawa! Należy je wymienić, od wewnątrz zalaminować a z zewnątrz albo uszczelnić lepiszczem lub właśnie taśmą butylową, która po dokręceniu listwy uszczelnienie miejsce przechodzenia śruby przez laminat.
Wszyscy do tej pory tak robili i od lat to działa, ten który to pominął prędzej czy później żałuję....
Nikt nie podważa twojej wiedzy i doświadczenia.
Przyznam, że przy pierwszej twojej przyczepie miałem mieszane uczucia, bo wątek bardziej był nastawiony na stolarstwo niż tematykę niewiadówkową.
Od momentu zakupu przez ciebie Enki z ciekawością czytam Poradnik....
Będziesz wymieniał tapicerkę to zobaczysz miejsca gdzie są śruby od listew. Jeżeli będą ciemniejsze to lepiej zawczasu się nimi zajmij żeby potem nie żałować.
Być może będziesz miał na to własny super patent bo jestem ciekaw ale póki co butyl, sikaflex i ocynkowane śruby dają radę.

Od środka w budce nie ma śladu wkrętów. Jest od nowości dodatkowo potraktowana białym żelkotem. Wkręty u mnie są w dobrej kondycji i dodatkowo pokryłem je warstwą rust. Nałożyłem uszczelkę i lałem karcherem ile wlezie razem z pianą, bo woda to nic ale piana wejdzie we wszystkie najmniejsze zakamarki. Na zdjęciach pokażę co i jak. Nie ma sensu w moim przypadku tego robić. Jak ktoś ma zgnite, przerdzewiałe to owszem. Ja osobiście tego nie robię. Używacie tu złych wkrętów i to wszyscy. Nie mówię tego złośliwie ale są jedne wkręty do drewna co się do tego nadają ! Zauważyłeś, że każdy wkręt wychodzi z czasem i odstaje ? Jest wypychany na zewnątrz i tu cała historia z wkrętami. Ja od lat stosuję do wkrętów lepiszcze i wraz z nim wkręcam wkręta pod wczesniej wywiercony otwór! Tu uszczelniam cały wkręt i gwint jednocześnie ! Do listew aluminiowych mam frez z wiertłem i pogłębiaczem co sprawia, że łepek wkrętu ma taki sam stożek co otwór w listwie ( nie podobny ale taki sam ) Wy uszczelniacie tylko miejsce styku ale nie gwint ! Wkręty są tylko jedne jedyne godne uwagi i je stosuję od lat do donic drewnianych itp a nawet do łodzi wiosłowych

smerfik.99
Posty: 58
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2016, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: mocowanie listew.

Postautor: smerfik.99 » sobota, 5 sie 2017, 10:08

stachu_gda pisze:Kolego, masz tę sprawę opisaną w wielu miejscach na forum. Podpowiem: listwy śruby m4 stożki, podkładki od środka powiększone i nakrętki (samokontrujące dawałem) wszystko koniecznie nierdzewne. Po zmontowaniu obcinasz od środka nadmiar i dla pewności możesz zalaminować. Obcinałem u siebie narzędziem typu Dremel.

Dokładny wymiar wkręta listwy okiennej masz w moim wątku remontowej (remont zapieksy). Znajdziesz.

Ja dawałem butyl i jestem zadowolony.

Nie żebym miał być niemiły czy coś, ale te wszystkie temat masz opisane dokładnie na forum, dzięki pracy wielu osób i fajnie byłoby abyś poszukał, a nie prosił o gotowe rozwiązania na tacy.



Witam.
Rozumiem Cię doskonale ale ostatnio mam wielki problem z czasem a na dodatek grzebie codziennie przy przyczepie wiec nie mam na to po prostu czasu. A skoro wy juz przerobiliście temat to będę wdzięczny za podpowiedź. po to chyba też to forum w pewnym sensie jest chyba ?
A ta przy okazji znalazłem jakieś śruby
Inked20631448_460317187684752_1992237356_n_LI.jpg


Ta 1 to chyba do montażu mebli.
2 to chyba właśnie ta do listew o ile się nie myle
3 lub 4 (która? ) idzie do listw zawiasu okien ?
5 to chyba już do jakiś swiateł szła bo jakaś gruba taka...

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: mocowanie listew.

Postautor: stachu_gda » sobota, 5 sie 2017, 10:46

smerfik.99 pisze:Witam.
Rozumiem Cię doskonale ale ostatnio mam wielki problem z czasem a na dodatek grzebie codziennie przy przyczepie wiec nie mam na to po prostu czasu. A skoro wy juz przerobiliście temat to będę wdzięczny za podpowiedź. po to chyba też to forum w pewnym sensie jest chyba ?


Poszło na PW.

Samoogon

Re: mocowanie listew.

Postautor: Samoogon » czwartek, 10 sie 2017, 07:24

To może podłącze się pod temat.
Taśma butylowa powinna iść tylko w miejscu mocowania(okolice wkrętu) czy na całej długości listwy?
Pyta o te na dachu. Przy oknach widziałem ze uszczelnienie jest po całości.
Jaka kupić szerokość i grubość taśmy?
Nas dach i do okien używacie takiej samej?

Awatar użytkownika
zoja
Posty: 325
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 12:19

Re: mocowanie listew.

Postautor: zoja » czwartek, 24 sie 2017, 10:05

Taśma butylowa 3x20 na całej długości listwy. Pod listwę ozdobną wystarczy 3x17. Pod listwę aluminiową na której założone jest okno otwierane też taśma. Pod uszczelki gumowe kit butylowy.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: mocowanie listew.

Postautor: Murano » czwartek, 24 sie 2017, 10:18

Ja się delikatnie wtrącę.
Panele przyczepy są łączone, po 30 latach i setkach, tysiącach kilometrów na naszych drogach oraz pod wpływem czasu te połączenia najzwyczajniej się rozpracowały i tylko dlatego daje się taśmę butylową na całą długość listew.
Jednak przy kompleksowym remoncie, jak u mnie zamiast kitować jakieś lepiszcze pod listwy, miejsce połączenia zostało zeszlifowane i porządnie potraktowane żywicą z włóknem od środka i szpachla z włóknem szklanym na zewnątrz.
W takim przypadku wystarczy odrobina Sikaflexu tylko do uszczelnienia śrub.
Załączniki
9322d499126fe297med.jpg
42ff2f0ef91fbb12med.jpg
3750d20851daf3c0med.jpg
c8f184400835fe2amed.jpg
3577ba6be670a1f2med.jpg

smerfik.99
Posty: 58
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2016, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: mocowanie listew.

Postautor: smerfik.99 » czwartek, 24 sie 2017, 11:08

Murano pisze:Ja się delikatnie wtrącę.
Panele przyczepy są łączone, po 30 latach i setkach, tysiącach kilometrów na naszych drogach oraz pod wpływem czasu te połączenia najzwyczajniej się rozpracowały i tylko dlatego daje się taśmę butylową na całą długość listew.
Jednak przy kompleksowym remoncie, jak u mnie zamiast kitować jakieś lepiszcze pod listwy, miejsce połączenia zostało zeszlifowane i porządnie potraktowane żywicą z włóknem od środka i szpachla z włóknem szklanym na zewnątrz.
W takim przypadku wystarczy odrobina Sikaflexu tylko do uszczelnienia śrub.


Zrobiłem dokładnie tak samo.
Z góry zeszlifowałem i szpachla ale nie z włóknem tylko uniwersalna. Pod spód 2 warstwy maty szklanej z żywicą..
Ale uszczelke butylową i tak dałem na wszelki wypadek po całości. i po krawędziach jeszcze masa klejąco uszczelniająca. Myślę ze na 20 lat będzie spokoju! :)


Wróć do „Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości