Oś mojej przyczepy - tomcat

czyli rama, układ jezdny i zaczepy...
Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3911
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: tomcat » piątek, 12 wrz 2014, 09:12

Wątek dotyczy osi mojej przyczepy,która zwróciła na siebie Waszą uwagę.Zgodnie z prośbą dodaję kilka zdjęć.Do końca nie znam historii tej przeróbki.Podobno wykonano to w Austrii na zlecenie poprzedniego właściciela.Oś wyposażona (tak jak widać) w resor piórowy,sprężyny oraz amortyzatory.Posiada hamulec ale nie jest podłączony i raczej na razie nie będę tego tykał bo w zestawie z moim autem nie ma problemu z wyhamowaniem.Co do prowadzenia;cóż mogę napisać.Jest to moja pierwsza przyczepa i nie mam porównania do innych.Zrobiłem nią około 100 kilometrów.Jedzie bardzo płynnie,nie szarpie i nie podskakuje na wybojach.Na nierównościach troszkę się kołysze,ale bez przesady.Jechałem w miarę ostrożnie-bo to był mój pierwszy kurs z tak "dużą" przyczepą.Prędkość maksymalna koło stówki.Trochę problemów miałem z doborem felg bo jak się szybko przekonałem nie miała na wyposażeniu zapasówki :x - to już całkiem inna historia.Po dorobieniu pierścieni osadczych dopasowałem felgi od "japońca".
Pozdrawiam :)
Załączniki
IMG_2549.JPG
IMG_2550.JPG
IMG_2552.JPG
IMG_2553.JPG
IMG_2554.JPG
IMG_2555.JPG

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7014
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: Murano » piątek, 12 wrz 2014, 12:43

Bardzo ciekawy patent tylko po co u licha resor i sprężyna???
Jeśli resor jest tylko po to żeby trzymał geometrię to trochę na wyrost.
Resor i sprężyna spełniają taką samą funkcję.
Ciekaw jestem jak te sprężyny pracują w czasie jazdy bo tak na zdjęciach widać , że delikatnie uciekają od osi pionowej pracy.
Ale cała ośka i patent godny uwagi, nie wiem czy do końca przemyślany ale ciekawy na pewno.
Osobiście wywaliłbym sprężyny i sprawdził jak się zachowuje buda w czasie jazdy (czy nie za miękka) a jeśli tak to dołożyłbym jedno pióro do resora, bo (jak mawiają właściciele Fiatów 125p) nie ma nic lepszego od amorka resorowanego... :D
Pozdrawiam i życzę owocnych prac.

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: pawlo fiona n126e » piątek, 12 wrz 2014, 12:47

Witaj z tego hamulca bym nie rezygnował,hamulec poprawi komfort jazdy.
Zawieszenie,mój brat ma jakąś ruską przyczepę towarową tam ma podobne zawieszenie.Bardzo fajnie się prowadzi,ma dosyć sporą ładowność.Sam po zakupie byłem zdziwiony jej ładownością.
Powodzenia w dalszym remoncie,Pozdrawiamy.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10871
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: reflexes » piątek, 12 wrz 2014, 12:51

Też się zastanawiałem nad tym resorem ale wychodzi na to, że stanowi on tu tylko element mocujący, taki niby wahacz, bo przecież bez niego kółka pojechałby w jedną stronę a buda w drugą.

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: pawko » piątek, 12 wrz 2014, 13:19

A może w ten sposób (używając i resora i sprężyny) ktoś zrealizował pomysł na progresywne resorowanie - może nieduże ugięcia przejmuje na siebie głównie resor i jest mięciutko i delikatnie, a przy większych ugięciach zawieszenia, przy większym obciążeniu "włączają się do gry" sprężyny - to byłoby świetne. Ogólnie rozwiązanie to wygląda całkiem fajnie. Dużo bym dał za progresywne sprężyny do mojego holownika.
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3911
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: tomcat » piątek, 12 wrz 2014, 16:22

Na temat tego rozwiązania możemy chyba snuć tylko własne teorie ponieważ właściciel-pomysłodawca(a może tylko zleceniodawca) jakiś czas temu zmarł.Jego żona niestety nie umiała mi nic więcej powiedzieć.Narazie nie będę nic poprawiał ani przerabiał bo tak naprawdę to nie znam "możliwości" tego zawieszenia.Wszystko wyjdzie w praniu,ale to dopiero w przyszłym roku po zakończonym remoncie. :D

chris_666
Posty: 1281
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2010, 22:22

Re: Oś mojej przyczepy - tomcat

Postautor: chris_666 » sobota, 13 wrz 2014, 22:17

tomcat pisze:Wątek dotyczy osi mojej przyczepy,która zwróciła na siebie Waszą uwagę. :)


co by nie mówić to jest jeden kolosalny minus tego cuda - waga - resor, sprężyna i amorek to solidny balast odejmujący cenne kilogramy ze znikomej ładowności kurnika :thumbdown:

miałem kurnik na resorach i amorkach , teraz mam na skrętnych wahaczach - różnicy nie ma żadnej w prowadzeniu :lol:

natomiast hamulec jak najbardziej pomaga


Wróć do „Podwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości