Tak powstaje Superzapiekanka

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: reflexes » niedziela, 8 lis 2020, 22:30

Ja mam mover, Jenoxa Hobby 100Ah no i sporo cięższą przyczepę. Złego słowa nie powiem chociaż przyznaje, że ja movera używam dość rzadko, ale się zdarza.
Zdarzało się też ciorać ten akumulator na ostro, na górkach na których trzeba było pomagać moverowi bo sam nie dawał rady. Prądu nigdy nie brakowało.

Awatar użytkownika
TomekMal
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 186
Rejestracja: poniedziałek, 25 cze 2012, 11:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: TomekMal » poniedziałek, 9 lis 2020, 00:15

reflexes pisze:Ja mam mover, Jenoxa Hobby 100Ah no i sporo cięższą przyczepę.
W związkuz tym mam kilka pytań
1. Czy ładujesz akumulator solarem, czy korzystasz z sieci energetycznej?
2. Jeśli solar, to jakiej mocy?
3. Ile czasu Ci już ta bateria służy?
Ja mam zamiar kupić 60Ah lub co najwyżej 80Ah. Zapiekanka jest dość lekka i nie powinna zbyt ostro dawać w kość moverowi przystosowanemu do przyczep o masie do 1700kg. Po zamontowaniu movera mam zamiar pomierzyć pobierane prądy dla różnych obciążeń. Mam nadzieję, że uda się zasymulować zablokowanie kół, bo wtedy silniki będą pobierać największy możliwy prąd. Od wyników tych pomiarów zależeć będzie wybór pojemności baterii. W instrukcji do mojego movera producent podaje, że wymagana pojemność to 60Ah i taki akumulator ma wystarczyć na 30 min. pracy movera. Jednak uważam, że te dane są bardzo niedokładne, ponieważ nie precyzuje się warunków pomiaru, czyli masy poruszanej przyczepy i rodzaju nawierzchni oraz jej kąta pochylenia.
Skoda Yeti 1.2 TSI/105 KM, N126E-1984 z późniejszymi zmianami

W hotelu jestem gościem, w mojej przyczepie jestem w domu

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: reflexes » poniedziałek, 9 lis 2020, 06:28

1. Solarem
2. 100 watt + pwm.
3. Od lipca 2019.

Ja w swojej właśnie 60 Ah miałem jak kupiłem i niestety zdarzyło mi się 2 razy gdy troszkę pojeździłem moverem, a stałem w lesie (praktycznie w cieniu cały dzień) że prądu wieczorem zabrakło. Postanowiłem więc wymienić na większy i wybór padł na tego jenoxa.

Awatar użytkownika
panpikuś
Posty: 137
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2020, 18:00
Lokalizacja: Warszawa,
Kontaktowanie:

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: panpikuś » środa, 11 lis 2020, 18:21

robert pisze:
PS. co to za kamper na zdjęciu?


Jednostkowa, indywidualna produkcja, żaden znany producent.
Jeśli nie odpowiada Tobie treść moich postów zrób sobie dobrze, dodaj mnie proszę do wrogów. Nie zobaczysz więcej mojej wypowiedzi a jedynie informację że coś napisałem. Zaznaj odrobiny komfortu i oszczędź nerwów sobie i innym trenując samodyscyplinę. Pokaż że potrafisz.
Pozdrawiam, Adam 8-)

Awatar użytkownika
TomekMal
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 186
Rejestracja: poniedziałek, 25 cze 2012, 11:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: TomekMal » niedziela, 22 lis 2020, 18:48

Zbliża się nieuchronnie zima, a więc dobrze by było udostępnić w końcu garaż stałemu mieszkańcowi, który na razie stoi grzecznie pod oknami. Pozbyłem się więc z garażu kufra na butle. Wylądował na swoim miejscu na dyszlu przyczepy.
IMG_0470.JPG
Krawędzie kufra i pokrywy okleiłem stosownymi gumami przy pomocy kleju Bonakol40. Pałąk mocujący pokrywę oczyściłem i pomalowałem czarnym Hameritem. Do kufra przykręciłem go zamkowymi śrubami M6.
IMG_0482.JPG
IMG_0483.JPG
Do pokrywy przymocowałem listwę drewnianą 40x20mm wkręconymi przez listwę ozdobną wkrętami do drewna. Ponieważ poprzednia listwa zgniła nieco wokół wkrętów, pod listwę ozdobną podłożyłem taśmę butylową. Mam nadzieję, że nawinięty na wkręty podczas wkręcania butyl ochroni listwę przed działaniem wody. Nowa listwa przed przykręceniem została w celu impregnacji dwukrotnie pociągnięta pokostem lnianym.
IMG_0484.JPG
Wspornik pokrywy pozostał oryginalny, tylko został pocynkowany. Klocki, do których jest przykręcony, okazały się nie pognite, więc pozostały te same. Podobnie, jak klocek zaczepu zamka.
IMG_0485.JPG
IMG_0487.JPG
Oba zaczepy zamka również zaliczyły cynkowanie.
Na tym zakończyłem na teraz prace na zewnątrz przyczepy. Wszelkie czyszczenie nadmiarów uszczelniaczy i zakładanie klinów ozdobnych do listew aluminiowych poczeka sobie do wiosny. Najważniejsze teraz stało się wyprowadzenie z garażu przyczepowych mebli. W umeblowaniu mam zamiar wprowadzić pewne zmiany. Powstanie nowa szafka naprzeciw szafy ubraniowej. Górne półki z przodu i z tyłu zostaną, wzorem N-ki, zabudowane, nowa też ma być szafka kuchenna. I, oczywiście, nowe będą ściany i drzwi kabiny toaletowej. Ponieważ oryginalny unilam jest obecnie nieosiągalny, a koloru i wzoru laminatu HPL nie mogę dopasować do istniejącego unilamu, postanowiłem zrobić meble malowane. Wykorzystam w tym miejscu doświadczenia Marcina (Murano), Który meble w przyczepie pomalował chemoutwardzalną, poliuretanową farbą jachtową, stosowaną do malowania budy. Na pierwszy ogień pójdą meble, które pozostaną, czyli tylne łóżka i szafa. Powierzchnię unilamu, dla lepszej przyczepności farby, zmatowiłem papierem ściernym i, jak dobrze pójdzie, jutro zacznę machać wałkiem. Próba, jaką zrobiłem, malując kawałek unilamu podczas malowania budy, dała bardzo obiecujący wynik, a więc mam nadzieję na sukces w tej dziedzinie.
Skoda Yeti 1.2 TSI/105 KM, N126E-1984 z późniejszymi zmianami

W hotelu jestem gościem, w mojej przyczepie jestem w domu

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: zuraw » czwartek, 26 lis 2020, 21:35

TomekMal pisze:Potem wkleiłem na zawsze niezawodnego Mamuta listwy wzmacniające przy uchwytach manewrowych. I w ten sposób budka została ostatecznie przygotowana do klejenia tapicerki.

Nie używałeś żywicy? Sam klej wystarczył? Wystarczająco mocno trzyma? Pytam, bo też się szykuje do wykańczania, nie bardzo chce się bawić żywicą i chętnie użyłbym jakiegoś alternatywnego rozwiązania.
Jako izolację termiczną użyłem pianki PE o grubości 10 mm.Do klejenia użyłem kleju Bonaterm. Aby sobie ułatwić życie przy klejeniu wykładziny postanowiłem wyrównać wszystkie "przetłoczenia" na ścianach. Okazało się, że ich głębokość wynosi dokładnie 10 mm. Sprawę załatwiło więc wklejenie w nie pasków pianki.

Właśnie miałem robić tak samo, nawet wysłałem do sprzedającego piankę na allegro charakterystykę kleju Bonaterm z pytaniem czy nie wejdzie z nim w reakcję jak styropian, ale otrzymałem lakoniczną odpowiedź: "nie wiemy" :lol:
Jeśli u Ciebie klej nie zeżarł pianki, to spokojnie ja kupuję :D

Przy okazji - ile tub uszczelniacza zużyłeś na uszczelnienie listew zewnętrznych?

Poprawiono pisownię. tt

Awatar użytkownika
TomekMal
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 186
Rejestracja: poniedziałek, 25 cze 2012, 11:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: TomekMal » sobota, 28 lis 2020, 14:48

zuraw pisze:Nie używałeś żywicy? Sam klej wystarczył? Wystarczająco mocno trzyma? Pytam, bo też się szykuje do wykańczania, nie bardzo chce się bawić żywicą i chętnie użyłbym jakiegoś alternatywnego rozwiązania.

Mamut trzyma jak wściekły, to po pierwsze. A po drugie, listwa ta jest przecież jeszcze mocowana do skorupy czterema śrubami od uchwytów manewrowych. Uznałem, że to w zupełności wystarczy. Zresztą, ramę tylnego okna też przykleiłem tylko na Mamuta, bez laminowania. Fabryczne listwy pod uchwyty manewrowe i ramy okien też nie są laminowane, tylko przyklejone jakimś klejem.

zuraw pisze:Właśnie miałem robić tak samo, nawet wysłałem do sprzedającego piankę na allegro charakterystykę kleju Bonaterm z pytaniem czy nie wejdzie z nim w reakcję jak styropian, ale otrzymałem lakoniczną odpowiedź: "nie wiemy"

Przed zakupem kleju do pianki zasięgnąłem informacji u sprzedawcy kleju. Zdecydowanie doradził mi właśnie Bonaterm, głównie ze względu na wysoką odporność na temperaturę. W grę wchodził jeszcze klej Bonatap, który nie rozpuszcza styropianu, ale powiedziano mi, że jesli nie kleję styropianu, to stosować tylko Bonaterm. Bonaterm nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje z pianką PE. Trzyma bardzo dobrze piankę do laminatu, piankę do pianki i wykładzinę do pianki. Wyklejałem przyczepę we wrześniu, teraz specjalnie sprawdziłem, czy jest w porządku, no i jest. Nic nie odstaje, oderwać też się nie daje. Kleiłem, nanosząc klej pędzlem, oczywiście na obie klejone powierzchnie. Używałem Bonatermu AS, przeznaczonego w zasadzie do nakładania pistoletem, ale doskonale smarowało się nim pędzlem. Obawiam się że z gęściejszą wersją do pędzla byłoby trudniej. Radzę też użyć wersji bez toluenu czyli BT. Jest nieco droższa, ale nie grozi narkotyczny odlot po kilku godzinach pracy w niewielkiej budce. Nie na darmo kiedyś dzieciaki wąchały klej Butapren. We wnętrzu przyczepy też po kilku dniach nie dawało się już wyczuć zapachu kleju. Do wyklejenia przyczepy zużyłem 2 baniaki po 4l kleju. Wystarczyło go na styk, mimo że nie oklejałem wykładziną ścian łazienki. Poszło więcej, niż piszą koledzy na forum, gdyż z powodu wyrównywania powierzchni skorupy w wielu miejscach pianka kładziona jest podwójnie.

zuraw pisze:Przy okazji - ile tub uszczleniacza zużyłeś na uszczlenienie listew zewnętrznych?

Do uszczelniania listwy kiedrowej i listew zawiasowych okien użyłem taśmy butylowej o grubości 2,5mm i szerokości 25mm, a nie uszczelniacza z tuby. Do pozostałych uszczelnień użyłem uszczelniacza Sika Lastomer 710. Przy montażu listwy nad drzwiami, która posiadała gumową uszczelkę, nałożyłem go między listwę alu i gumę oraz między gumę a powierzchnię budy. Używałem go też przy montażu uszczelek okien otwieranych i do uszczelnienia okien stałych. Przykręcając okucia do otwieranego dachu też kładłem uszczelniacz pod podkładki. Stosowałem go też przy montażu lamp tylnych, pozycyjnych z przodu oraz gniazda zasilania 230V. W sumie, jak dotąd, poszły niecałe 2 tuby uszczelniacza. Ale będzie go jeszcze trochę potrzeba do montażu przepustów przewodów elektrycznych i rurek gazowych przez ściany przyczepy.
Skoda Yeti 1.2 TSI/105 KM, N126E-1984 z późniejszymi zmianami

W hotelu jestem gościem, w mojej przyczepie jestem w domu

zuraw
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 24 paź 2020, 14:29

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: zuraw » niedziela, 29 lis 2020, 19:51

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Taśma butylowa lepiej uszczelni listwy niż uszczelniacz?

Awatar użytkownika
TomekMal
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 186
Rejestracja: poniedziałek, 25 cze 2012, 11:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: TomekMal » poniedziałek, 30 lis 2020, 14:03

zuraw pisze:Taśma butylowa lepiej uszczelni listwy niż uszczelniacz?
Materiał uszczelniający jest ten sam. Stosowany przeze mnie Sika Lastomer 710 też jest uszczelniaczem butylowym. Na pewno nieco wygodniej jest kłaść taśmę. Nie trzeba się męczyć z wyciskaniem pistoletem i na całej długości listwy masz równą warstwę materiału uszczelniającego. Przyklejasz taśmę do listwy, przykładasz do ściany i przykręcasz śruby lub wkręty. Dociśnięcie listwy powoduje ułożenie się butylu między listwą a ścianą, a nadmiar zostaje wyciśnięty wokół listwy. Obcinasz go wzdłuż listwy nożem i odrywasz od ściany. Można jeszcze przemyć ścianę benzyną ekstrakcyjną.
Skoda Yeti 1.2 TSI/105 KM, N126E-1984 z późniejszymi zmianami

W hotelu jestem gościem, w mojej przyczepie jestem w domu

Samoogon

Re: Tak powstaje Superzapiekanka

Postautor: Samoogon » poniedziałek, 30 lis 2020, 18:22

Wszystko ok, odcinać, jest ładnie i równo.
Do czasu, potem i tak wyłazi, brudzi się i wygląda okropnie. Teraz bym nie stosował taśmy tylko pomęczył się z uszczelniaczem.
Ładna spoinka na wieki.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości