Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

czyli nasza walka z przyczepą...
eloziomwaw

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: eloziomwaw » poniedziałek, 13 kwie 2020, 15:51

RAFALSKI pisze:Są dwie szkoły. Jedna głosi by obłożyć uszczelkę na laminacie a druga na szybie. Normalnie ta druga jest niby OK i do tego sznurek jednak w niewiadówce często kończy się to rozjechaniem uszczelki i pojawieniem się szpary między jej końcami. Wystarczy zastanowić się i wniosek jest prosty, jeśli obłożona po szybie jest z pięć centymetrów krótsza niż po obwodzie otworu okiennego to montując w ten sposób normalne, że się rozejdzie. W moim wątku jest wszystko zrozumiale opisane.


Na szybie jest 5 cm dłuższa, w laminacie jest ok. Próbuję zrobić to jak opisyweś i jak jest na filmiku...

Samoogon

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: Samoogon » poniedziałek, 13 kwie 2020, 16:16

eloziomwaw pisze:
dankm pisze:Przymierz okno do otworu bez uszczelki, jaki masz luz?


Szyba dopchnieta do przeciwleglego rogu niż na zdjęciu, luz 1.5 do 2 cm. Czy połowa tego po całym obwodzie.

Jeśli dobrze zrozumiałem masz od 7 do 10mm luzu między oknem o laminatem(jaki okno będzie wyśrodkowane w otworze) teraz podaj wymiar uszczelki między rowkami.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: reflexes » poniedziałek, 13 kwie 2020, 16:52

Do zamieszczania ogłoszeń mamy stosowny dział.
Post usunięty.

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: misha22 » poniedziałek, 13 kwie 2020, 19:29

Wiem o co chodzi:
"Świateczna praca w g sie obraca!"
Dobra, przepraszam, powodzenia i wiecej lubrykantu.
Napisz na priv gdzie stacjonujesz, w czw mam chwilę w ciagu dnia.
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
krzysztof_cw
Moderator
Moderator
Posty: 1054
Rejestracja: środa, 12 paź 2016, 18:19
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: krzysztof_cw » poniedziałek, 13 kwie 2020, 20:34

To i ja wtrącę swoje 3 grosze chociaż specem nie jestem ale założyłem stałe okna bo miałem więcej chęci i samozaparcia.

Być może metoda nie jest idealna i zgodna że sztuką ale ja zrobiłem to tak.

Jeśli dobrze pamiętam założyłem uszczelkę na okno i od środka mój pomocnik przyłożył to okno do otworu. Ja korzystając z jakiegoś płaskiego śrubokręta albo czegoś podobnego wydłubywałem uszczelkę na zewnątrz. Operacja nie idealna bo skutkowało to poszarpaniem uszczelki w paru miejscach ale się udało.

Jeśli po tej operacji fragment okna nie będzie chciał wskoczyć na swoje miejsce i usadowić się na równo z laminatem, ale np po mocnym wciskaniu przeskoczy "na drugą" stronę tzn ze masz za duże okno względem otworu okiennego i dalej trzeba szlifować.

Jeśli ogarniesz okno to następny etap - "klin" :)
Chrysler Grand Voyager 3.3 + Niewiadów N126e + Adria Adiva 502 UK :D

eloziomwaw

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: eloziomwaw » poniedziałek, 13 kwie 2020, 20:58

Żeby zamontować całość techniką na sznurek to muszę mieć krótszą uszczelkę. Docinałem ją w laminacie żeby nie była za krótka i jeszcze dałem na wcisk 1 cm więcej, żeby prężyła po obwodzie, jak w poleconym wątku remontowym. Z tak dociętą uszczelką, która po założeniu na szybie jest za długa 5 cm nie mam opcji składania na sznurek okna z uszczelką w laminat. Próbowałem ją tak ułożyć żeby zgubić te 5 cm po obwodzie ale spada itp. dlatego próbuję wsadzić najpierw uszczelkę, a potem okno ale nie daje rady. Może faktycznie uszczelka jest za długa bo na rogach wykręca się na zewnątrz co jeszcze bardziej utrudnia montaż, ale jak wkładam ją w laminat to już na pierwszym zakręcie się wykręca więc to chyba nie to.
Ktoś mi polecił żeby założyć uszczelkę na szybie i obciąć zostawiając 1.5 cm, że to wystarczy i nie będzie szczeliny po zamontowaniu w laminat. Polecacie taki sposób ?

Poprawiono pisownię

Tak się układa uszczelka w laminacie...
20200413_154507.jpg

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: oko » poniedziałek, 13 kwie 2020, 21:23

Murano pisze:Dotnij uszczelkę ok 15 mm większą niż obwód szyby i wkładaj razem.

Tak że ten...
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
krzysztof_cw
Moderator
Moderator
Posty: 1054
Rejestracja: środa, 12 paź 2016, 18:19
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: krzysztof_cw » poniedziałek, 13 kwie 2020, 21:23

Według mnie, choć moge się mylić i niech się wypowiedzą lepsi jeśli jeszcze mają siłę, uszczelka Ci wykręca bo nie masz krawędzi okna równo z laminatem a to oznacza że okno jest za duże względem otworu.

Sprawdzisz to próbując wepchnąć okno od strony gdzie uszczelką się skręca. Jeśli będziesz miał uczucie że szyba "przeskoczyła" na drugą stronę laminatu to tylko potwierdzi co pisałem.
Chrysler Grand Voyager 3.3 + Niewiadów N126e + Adria Adiva 502 UK :D

Awatar użytkownika
Lukasz_b20
Posty: 470
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 20:08

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: Lukasz_b20 » poniedziałek, 13 kwie 2020, 21:36

eloziomwaw pisze:Żeby zamontować całość techniką na sznurek to muszę mieć krótszą uszczelkę, docinałem ja w laminacie żeby nie była za krótka i jeszcze dałem na wcisk 1 cm. więcej, żeby prężyła po obwodzie, jak w poleconym wątku remontowym. Z tak docietą uszczelka którą po założeniu na szybie jest za długa 5 cm. nie mam opcji składania na sznurek okna z uszczelka w laminat. Próbowałem ja tak ułożyć żeby zgubić te 5 cm. po obwodzie ale spada itp. dlatego próbuje wsadzić najpierw uszczelkę a potem okno ale nie daje rady, może faktycznie uszczelka jest za długa bo na rogach wykręca się na zewnątrz co jeszcze bardziej utrudnia montaż, ale jak wkładam ja w laminat to już na pierwszym zakręcie sie wykręca więc to chyba nie to.
Ktoś mi polecił żeby założyć uszczelka na szybie i obciąć zostawiając 1.5 cm. że to wystarczy i nie będzie szczeliny po zamontowaniu w laminat. Polecacie taki sposób ?

Tak się układa uszczelka w laminacie...
20200413_154507.jpg

Spróbuj ręką dopchnąć szybę jeśli się nie uda to ją wyjmij i delikatnie w tym obszarze spiłuj laminat piknikiem lub/i delikatnie po całym obwodzie jeśli masz odczucie, że otwór jest za mały (szyba za duża względem otworu). Zwróć też uwagę czy laminat jest równy w otworze bez jakichkolwiek wybrzuszeń, pozostałości stwardniałych po starym kleju itp. Ja wkładałem szybę sposobem - najpierw uszczelka po obwodzie na laminacie później szybę (uszczelka dobrze dopasowana z lekkim nadmiarem). Szunrek najbardziej polecany przez naszych Forumowiczów, ja jednak założyłem inaczej i też jest wszystko oki.

eloziomwaw

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: eloziomwaw » wtorek, 14 kwie 2020, 15:14

Czy tak ma wyglądać poprawnie zamontowana szyba ? Bez klina jeszcze...
Uszczelkę obciąłem, dłuższa o 15 mm na szybie. Przyszlifowałem jeszcze krawędź okna, posmarowałem wodą z płynem do mycia naczyń i wsadziłem w laminat. Szybę zakładałem od zewnątrz podważając uszczelkę śrubokrętem...

Poprawiono pisownię
Załączniki
20200414_145900.jpg
20200414_145850.jpg

Awatar użytkownika
Lukasz_b20
Posty: 470
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 20:08

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: Lukasz_b20 » wtorek, 14 kwie 2020, 15:43

eloziomwaw pisze:Czy tak ma wyglądać poprawnie zamontowana szyba ? bez klina jeszcze...
Uszczelka obciolem dłuższa o 15 mm. na szybie, przyszlifowalem jeszcze będziesz krawędź okna, posmarowałam woda z płynem do mycia naczyń i wsadzilem w laminat, szybe zakładałem od zewnątrz podważając uszczelka śrubokrętem...

Moim zdaniem ok. Jak włożysz klin to powinno się fajnie ułożyć.

Do włożenia klina użyj klucza oczkowego - rozmiar 11 (sprawdził się idealnie)
Załączniki
Screenshot_20190905_221808.jpg

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: tomcat » wtorek, 14 kwie 2020, 16:05

eloziomwaw pisze:... posmarowałem wodą z płynem do mycia naczyń i wsadziłem w laminat...

Proponuję spray silikonowy; według mnie o wiele skuteczniejszy.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: oko » wtorek, 14 kwie 2020, 16:54

tomcat pisze:
eloziomwaw pisze:... posmarowałem wodą z płynem do mycia naczyń i wsadziłem w laminat...

Proponuję spray silikonowy; według mnie o wiele skuteczniejszy.

Powiem Ci, że kiedyś ratowałem stare uszczelki w aucie, wkładając do środka sznur gumowy i wszelkie silikony w spraju i tym podobne, poległy. Dopiero płyn do mycia naczyń dał radę. A wciskanie sznura w uszczelkę to niełatwa sprawa ;)
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

eloziomwaw

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: eloziomwaw » wtorek, 14 kwie 2020, 17:34

Dzięki za porady; z tą szybą było ciężko... nie spodziewałem się, że aż tak... ale się udało :-)
Załączniki
20200414_173241.jpg

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Remont Enki Tomka, pierwszy kontakt z przyczepą

Postautor: oko » wtorek, 14 kwie 2020, 18:11

eloziomwaw pisze:Dzięki za porady; z tą szybą było ciężko... nie spodziewałem się, że aż tak... ale się udało :-)

Następnym razem słuchaj, co się do Ciebie mówi. Tutaj ludzie po kilka przyczep robili i wiedzą jak to się robi. Wystarczy stosować się do porad.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości