N126N Igła do remontu generalnego!!!

czyli nasza walka z przyczepą...
Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Tyreczek » niedziela, 5 sty 2020, 20:23

Oouu ładna sumka się zebrała... U mnie będzie w granicach 600-700, ale może z 5 dyszek chociaż podarują. Zobaczymy :) Okna też w przyszłości chcę wymienić, ale póki co stare prócz rys i pęknięcia małego są w porządku.
N126N :)

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Tyreczek » wtorek, 10 mar 2020, 19:45

Mam pytanko, jaki reduktor do gazu mam kupić? Ze sprzętu to lodówka Polara, kuchenka i dokładam piecyk Trumatic. 50 mbar czy 30 mbar? Dzisiaj czyściłem lodówkę i chciałem sprawdzić czy w ogóle działa nooo i brak reduktora.
N126N :)

Samoogon

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Samoogon » wtorek, 10 mar 2020, 22:24

A przeczytaj sobie na tabliczkach jaki sprzęt na jakim ciśnieniu chodzi. Jest to tam wszystko napisane...

Awatar użytkownika
Victus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 331
Rejestracja: czwartek, 5 lip 2018, 20:21
Lokalizacja: Ursus

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Victus » środa, 11 mar 2020, 01:33

Miałem stary reduktor 30, (kuchenka w niewiadówce 30) założyłem Trumę na dyszy 50 i tez działała.
Ale zmieniłem na reduktor 50 Gok taki co i w zimę mogę używać.
https://allegro.pl/oferta/reduktor-do-p ... 7838115907
Wszystko działa idealnie.
Jeżeli masz dysze 30 a założysz reduktor 50 to i tak będzie działać ponieważ i tak przez dysze więcej nie przeciśnie się.
Odwrotnie - za mało gazu będzie dopływać.
Dopiszę jeszcze, że w przypadku zapchania dyszy nie wolno jej czyścic drutem, ponieważ możne się zwiększyć średnica otworu.
Niewiadów N 126n
Holownik T4 2,4 D
Veni Vidi Vici
III Jesienny Spot FKN - Ciechocinek - 9 - 12 listopad 2018

Samoogon

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Samoogon » środa, 11 mar 2020, 06:15

Victus pisze:Miałem stary reduktor 30, (kuchenka w niewiadówce 30) założyłem Trumę na dyszy 50 i tez działała.
Ale zmieniłem na reduktor 50 Gok taki co i w zimę mogę używać.
https://allegro.pl/oferta/reduktor-do-p ... 7838115907
Wszystko działa idealnie.
Jeżeli masz dysze 30 a założysz reduktor 50 to i tak będzie działać ponieważ i tak przez dysze więcej nie przeciśnie się.
Odwrotnie - za mało gazu będzie dopływać.
Dopisze jeszcze ze w przypadku zapchania dyszy nie wolno jej czyścic drutem, ponieważ możne się zwiększyć średnica otworu

Chyba byłbym ostrożny z takimi radami, przemyślałeś co napisałeś? Dysza lekarstwem na zbyt duże ciśnienie? To po co reduktor?
Może zrób dziś eksperyment, jak będziesz mył zęby, przez kran (dysza) leci woda, zwiększ ciśnienie (odkręć kram na max) i zobacz czy będzie lecieć tyle samo wody?
Jeśli Cię to nie przekona to zastanów się co by było gdyby w kranie otwór miał 2mm, nas pewno nic by się nie zmieniło po zwiększeniu ciśnienia?
Ostatnio zmieniony środa, 11 mar 2020, 06:37 przez Samoogon, łącznie zmieniany 1 raz.

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Tyreczek » środa, 11 mar 2020, 06:27

Samoogon pisze:A przeczytaj sobie na tabliczkach jaki sprzęt na jakim ciśnieniu chodzi. Jest to tam wszystko napisane...

A jeżeli większość ma 30 a np. Truma na 50 to zastosować 50? Czy 30?
N126N :)

Samoogon

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Samoogon » środa, 11 mar 2020, 06:44

Mam ten sam problem, bo w boilerze mam 50 a Truma i lodówka max 37. Nie przeszkadzało by mi to że boiler chodzi nad niższym ciśnieniu, ale mi gaśnie i żeby chodził muszę np przyciszyć lodówkę.
Poszukaj dyszy do Trumy, może znajdziesz na 37 to sobie zmienisz i problem z głowy.
Inna opcja to dodatkowy reduktor z 50 na 37mbar, są takie ale drakońsko drogie coś ponad 400 zł
Trzecia opcja to budowa instalacji na dwóch reduktorach, czwarta olać Trumę niech chodzi na 37 myślę że dużo mocy nie stracisz, a nadmiar mamy przecież spory.

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Tyreczek » środa, 11 mar 2020, 06:49

To chyba najbardziej przemawia do mnie 4 opcja. Jeżeli stracę trochę na efektywności pieca, ale będzie grzał to okey. Myślałem, że jak będzie za małe ciśnienie to będzie problem żeby chodził. Dzięki :)
N126N :)

Samoogon

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Samoogon » środa, 11 mar 2020, 07:23

Myślę że piec powinien chodzić, mój bojler ma już problem i wyłącza się po kilku minutach.

Awatar użytkownika
dankm
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 685
Rejestracja: czwartek, 23 cze 2016, 19:56
Lokalizacja: świętokrzyskie (Boksycka)

Re: RE: Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: dankm » środa, 11 mar 2020, 08:08

Samoogon pisze:Myślę że piec powinien chodzić, mój bojler ma już problem i wyłącza się po kilku minutach.
U mnie carver jak był ustawiony na min. grzania często gasł.
Francuskie 120KM w ropie
Niemiecko-amerykańskie 115KM w ropie
Polsko-chińskie 3,5KM w benzynie :D
n126E
"E" tylko w dowodzie układ "D"
2018
1500km 38 nocy
2019
1800km 20 nocy

dzin1975

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: dzin1975 » środa, 11 mar 2020, 08:12

U mnie reduktor 30 a Truma potrzebuje 50. Działa ale jest problem z wolnymi obrotami. Powyżej połowy mocy śmiga jak zły.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: RAFALSKI » środa, 11 mar 2020, 08:36

Tyreczek pisze:A jeżeli większość ma 30 a np. Truma na 50 to zastosować 50? Czy 30?

Prawidłowo to wymienić Trumę na 30 i taki też dać reduktor.
Na forum oczywiście poczytsz, że wszystko chodzi na wszystkim ale jakby wgryźć się w szczegóły to już nie jest tak kolorowo. Komuś gaśnie, komuś ciężko odpala, innemu (mnie) śmierdziały okrutnie i kopciły spaliny lodówki ze względu na zbyt bogatą mieszankę, itd. Nigdy nie będzie dobrze, to zawsze jest kompromis.

Samoogon

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Samoogon » środa, 11 mar 2020, 08:57

Ot i to, każdy szuka sobie sposobu żeby jakoś wybrnąć z sytuacji zazwyczaj ze względu na koszty, ale prawda jest taka że tylko brak kompromisu jest dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to nie tylko Trumy i gazu ale wszystkiego co robimy.
Wychodzi też na to że każdy dochodzi sobie do tych wniosków sam, mimo że ktoś wcześniej mógł już o tym mówić.
Dysza do Trumy nie kosztuje zbyt wiele, o ile znajdziesz bo do boilera nie mogę namierzyć, do pieców, lodówek widziałem różne.

Awatar użytkownika
Victus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 331
Rejestracja: czwartek, 5 lip 2018, 20:21
Lokalizacja: Ursus

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: Victus » środa, 11 mar 2020, 12:32

Samoogon pisze:
Victus pisze:Miałem stary reduktor 30, (kuchenka w niewiadówce 30) założyłem Trumę na dyszy 50 i tez działała.
Ale zmieniłem na reduktor 50 Gok taki co i w zimę mogę używać.
https://allegro.pl/oferta/reduktor-do-p ... 7838115907
Wszystko działa idealnie.
Jeżeli masz dysze 30 a założysz reduktor 50 to i tak będzie działać ponieważ i tak przez dysze więcej nie przeciśnie się.
Odwrotnie - za mało gazu będzie dopływać.
Dopisze jeszcze ze w przypadku zapchania dyszy nie wolno jej czyścic drutem, ponieważ możne się zwiększyć średnica otworu

Chyba byłbym ostrożny z takimi radami, przemyślałeś co napisałeś? Dysza lekarstwem na zbyt duże ciśnienie? To po co reduktor?
Może zrób dziś eksperyment, jak będziesz mył zęby, przez kran (dysza) leci woda, zwiększ ciśnienie (odkręć kram na max) i zobacz czy będzie lecieć tyle samo wody?
Jeśli Cię to nie przekona to zastanów się co by było gdyby w kranie otwór miał 2mm, nas pewno nic by się nie zmieniło po zwiększeniu ciśnienia?

Zanim to zrobiłem to szukałem i czytałem i znalazłem.
https://forum.karawaning.pl/topic/9686- ... ar/page/2/
A kurek w kranie to taki regulator płomienia w trumie nie dysza
Odkręcam regulator i mam większy płomień, albo taki potencjometr....
Tez chciałem zmienić ale po przeczytaniu art. z linku zrezygnowałem


cytat
OSTATECZNE WNIOSKI

ostatnio nabyta wiedza rozwiała wszystkie wątpliwości (rozmawiałem z przedstawicielem Dometica)

palniki sa takie same, różnią sie tylko średnicą otworow w samej dyszy natomiast otwory powietrzne maja taką sama powierzchnię czynną ten fakt już sam stwierdziłem
przerobienie lodowki na 50 mbar polega tylko na wymianie samej dyszy i to cała tajemnica, natomiast pan serwismen powiedział, że lodowkę 30mbarową można podpiąć pod instalację 50 mbar bez konieczności zmiany dyszy i nic sie nie bedzie działo - będzie pracować prawidlowo. w drugą stronę juz nie będzie tak fajnie - jeśli lodowkę 50mbarową podepniemy pod instalacje 30mbar to będzie kopcić - wtedy trzeba dysze zmienić na bank.

i wot - tyle na temat przerobek i ich konieczności.

zastanawiające jest tylko dlaczego TRUMA robi takie reduktory 50/30 ktore podobno są koniecznością i niestety słono kosztują.

mozna to sobie chyba wytłumaczyć tylko faktem akuratności szwabów - jak urządzenie na 30 to ma być podpiete pod 30 i kropa.
Ostatnio zmieniony środa, 11 mar 2020, 12:43 przez Victus, łącznie zmieniany 2 razy.
Niewiadów N 126n
Holownik T4 2,4 D
Veni Vidi Vici
III Jesienny Spot FKN - Ciechocinek - 9 - 12 listopad 2018

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: N126N Igła do remontu generalnego!!!

Postautor: tomcat » środa, 11 mar 2020, 12:42

Samoogon pisze:...Trzecia opcja to budowa instalacji na dwóch reduktorach...

Ja u siebie problem różnic w ciśnieniach rozwiązałem właśnie w ten sposób.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości