N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

czyli nasza walka z przyczepą...
Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Tyreczek » czwartek, 31 paź 2019, 06:48

Witam wszystkich!

Kupiłem swoją pierwszą Niewiadowkę eNke, po przebojach z poprzednią angielska :D
Przyczepa wydawała się być zadbana i ogólnie jest, ale napotkałem problem w postaci listew aluminiowych tych do których montowany jest przedsionek i nie wiem co z tym zrobić za nic, gdyż każdy na forum co pisze o listwach to usuwa je i montuje na nowo od wewnątrz laminując nakrętki.
Problem w tym, ze poprzednik wymienił tapicerkę nie robiąc oczywiście tych listew. Na razie przecieku nie zauważyłem (nie pada), ale chce to zrobić żeby przy deszczu się nie zdziwić. Listwy już na górze odstają i wkręty nie trzymają. Na skosach okej.

Proszę o poradę jak się za to zabrać nie ruszając tapicerki, czy w ogolę da rade coś z tym zrobić. Myślałem nad demontażem i uszczelnieniem otworów i ewentualnie na przyklejeniu listew, tylko czy zda to egzamin.
Pozdrawiam! :)
N126N :)

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: oko » czwartek, 31 paź 2019, 07:06

Wypowiedzą się na pewno mądrzejsi, ale moim zdaniem, bez uszkodzenia tapicerki się nie obejdzie. Po montażu listew trzeba zalaminować śruby od środka.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: tomcat » czwartek, 31 paź 2019, 07:49

Tyreczek pisze:... gdyż każdy na forum co pisze o listwach to usuwa je i montuje na nowo od wewnątrz laminując nakrętki...

Chyba nie każdy,ale do rzeczy...
Potwierdzam słowa Damiana.Według mnie też nie da rady zrobić listew bez uszkodzenia tapicerki przy czym laminowanie od wewnątrz nakrętek można by zastąpić używając uszczelniacza.Nie pamiętam kto ,ale sposób ten też był stosowany i się sprawdza.Minimalizując uszkodzenia tapicerki możesz spróbować naciąć ją wzdłuż połączeń, zrobić je od nowa ( czyszczenie + uszczelnienie + nowe śruby ), a następnie użyć uszczelniacza,bo robota z nim jest czystsza.Zakładając małe uszkodzenia tapicerki, można finalnie podkleić fragmenty oderwanej ,a nacięcie zamaskować ;np pasem tapicerki w innym kolorze.

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Tyreczek » czwartek, 31 paź 2019, 08:05

Czyli jednak najgorszy scenariusz się potwierdza. Mam nadzieję, że uda się delikatnie oderwać na łączeniu dach/ściana tą tapicerkę i możne faktycznie uszczelniaczem to zrobić żeby się nie babrać żywicą. Pamiętasz może czym dokładnie to uszczelniał?
Widzę, że oprócz tapicerki, która jest wymieniona czeka mnie masa poprawek która powinna być w pierwszej kolejności zrobiona. No ale cóż, przegapiłem to niestety przy zakupie.

Prosimy o używanie polskich znaków.
N126N :)

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: oko » czwartek, 31 paź 2019, 08:31

Tyreczek pisze:Pamiętasz może czym dokładnie to uszczelniał?

Sikaflex 221. Przy czym, najlepiej dać go pod całą listwę oraz wcisnąć w nowe otwory pod nowe śruby. Tak mi zrobili Fiacior75 i Murano. Ja dodatkowo od środka jednak zalaminowałem śruby dla pewności.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: tomcat » czwartek, 31 paź 2019, 08:35

Tyreczek pisze:Witam wszystkich! ...


Apropo...
Mamy na forum taki dział "Przedstawmy się" w którym nowi forumowicze mogą coś krótko napisać o sobie i nowym nabytku.
Widzę,że chyba przegapiłeś to ;)

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Tyreczek » czwartek, 31 paź 2019, 08:40

Napiszę napiszę :) Może kolejność nie ta, ale aż zasnąć przez te listwy nie mogę :D

Wracając jeszcze do tego tematu, dawać ta listwę na ten uszczelniacz czy taśmę butylową? Bo tez gdzieś wyczytałem o tym.
N126N :)

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: oko » czwartek, 31 paź 2019, 08:44

I taśma i sikaflex spełnia swoje zadanie. Wybór należy do Ciebie. Ja co prawda butylu nigdy nie używałem, ale po tym co czytałem m. in. na naszym forum, sikaflex jest chyba łatwiejszy w użyciu i obróbce.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

naal

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: naal » czwartek, 31 paź 2019, 08:52

A taśmy jak zaraz po montażu nie odetniesz na równo z listwą to po jakimś czasie wygląda jak kupa :D

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Tyreczek » czwartek, 31 paź 2019, 08:58

A jakie rozwiązanie według was jest trwalsze? Taśma czy uszczelniacz? Chciałbym nie wracać do tematu za parę lat.

Prosimy stosować polskie znaki.Poprawione
N126N :)

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: tomcat » czwartek, 31 paź 2019, 08:59

Ja używałem taśmy.Według mnie będzie ona lepsza na płaskie, wygładzone powierzchnie ( u siebie tak miałem ).Do wypełnienia ewentualnych ubytków na połączeniach pod listwami i nierównych powierzchni oraz śrub lepiej spisze się uszczelniacz.
naal pisze:A taśmy jak zaraz po montażu nie odetniesz na równo z listwą to po jakimś czasie wygląda jak kupa :D


U siebie nie usunąłem naddatku trochę z premedytacją i po czasie łapie brud i wygląda nieciekawie ;)

Samoogon

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Samoogon » czwartek, 31 paź 2019, 09:31

naal pisze:A taśmy jak zaraz po montażu nie odetniesz na równo z listwą to po jakimś czasie wygląda jak kupa :D

Nawet jak wytniesz nadmiar to i tak listwa jeszcze "siada" i po czasie wygląda jak pisałeś. Wiem bo kleiłem nas taśmę. Widziałam jak to jest zrobione na uszczelniacz u dzina i wygląda to o niebo lepiej.

Podgrzewaj tapicerkę przed oderwaniem, powinno się udać, tylko jeśli będziesz to robił opalarką uważaj żeby sobie nie przypalić wykładziny, będzie sztywna i niemiła w dotyku.
Samo klejenie nie wystarczy, do listwy mocowany jest daszek czy przedsionek, więc mocno to pracuje chyba, że zrobisz jedną na śruby, a drugą ozdobną przykleisz żeby było łatwiej. Myślę że choć łatwo i przyjemnie nie będzie, jest do zrobienia.

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Tyreczek » czwartek, 31 paź 2019, 09:51

Z tym przyklejeniem tej jednej listwy to nie bylby zly pomysl w sumie :) tylko nie wiem, czy przykleic to na montazowy klej, np. Mamut . I tego nie powinno ruszyc, czy lepiej jakis elastyczny, tylko czy wytrzyma :?: oczywiscie otwory po srubach wczesniej zaleje sikafleksem.
To by ulatwilo sprawe , jedna strona to nie dwie :D
N126N :)

naal

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: naal » czwartek, 31 paź 2019, 09:58

Mamut jest pancerny i elastyczny ale nie chwyta mokrego. Co do uszczelnienia to nie wiem. Weź pod uwagę że listwa może się nieco powyginać przy demontażu. Czy mamut ją później utrzyma też nie wiem. Ja bym przykręcił.

Tyreczek
Posty: 60
Rejestracja: środa, 30 paź 2019, 18:54

Re: N126N Listwy aluminiowe/ozdobne ??

Postautor: Tyreczek » czwartek, 31 paź 2019, 10:11

W pierwszej kolejnosci zdemontuje tą od przedsionka zobaczę jak pójdzie z tą tapicerką, bo szczerze mówiąc nie bardzo uśmiecha mi się jeszcze tapicerkę robić :) Jak pójdzie dobrze, w sensie po zerwaniu dokleić ją z powrotem to zrobię oczywiście dwie strony w ten sposób.

Jaki "model" tego Sikaflexu kupić ? 221?
N126N :)


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości