N-126n - remont

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
Drednot
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 658
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2015, 02:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: N-126n - remont

Postautor: Drednot » środa, 6 kwie 2016, 13:36

Widzę jakiś ciekawy patent antykradzieżowy. Gdzie kupiłeś?
REMONT NIE DLA WRAŻLIWYCH: viewtopic.php?f=36&t=5157

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » środa, 6 kwie 2016, 13:52

Ta "kłódka" na zaczep to fajna sprawa, kupiłem na Allegro. Z tej dolnej, żółtej części wystaje kula jak w haku i ją wpinasz w zaczep. Potem od góry wkładasz pręt i gotowe.

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: N-126n - remont

Postautor: Robcio » środa, 6 kwie 2016, 18:16

Mam dwa takie zabezpieczenia na zaczep... jedno al-ko (okolo 100zl), a drugie kupione w juli (chyba okolo 40zl). Tak na oko niczym sie nie roznia, po za kolorem farby.

Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » piątek, 8 kwie 2016, 14:10

Moje zabezpieczenie to jakiś bezimienny towar ale działa świetnie. Mówisz, że AL-KO różni się tylko kolorem.. to dobrze, że go nie kupiłem choć zastanawiałem się :)

Majówka coraz bliżej więc przyczepa "robi się" codziennie. Są już zamontowane nowe odblaski i lampy, wszystkie prócz światła rejestracji zakupione na wzór oryginalnych. Dołożyłem też światło cofania. Wszystkie otworki montażowe i pod przewody zostały uszczelnione.
Zmieniona jest tylna szyba na zieloną którą z rok temu kupiłem od Naal'a. Będzie do kompletu z małą kuchenną.
Zdjęte zostały wzdłużne listwy alu i oczyszczone wraz z laminatem pod nimi. Ku mojemu zdziwieniu nie było tam żadnego uszczelnienia poza kilkoma glutami silikonu. Podejrzewam, że dołożył go poprzedni właściciel. Chyba szczelność miała być zapewniona dzięki zalaminowaniu śrub od wewnątrz :shock:
Na razie założyłem tylko listwę od strony wejścia, strasznie to czasochłonne. Żadna śruba nie chciała się odkręcić i w ruch poszło wiertło. Na całej długości napuściłem uszczelniacz a samą listwę zamontowałem na aluminiowe nity fi 4,8mm które rozmieściłem trochę gęściej niż były oryginalne śrubki. Listwa dobrze się docisnęła, aż uszczelniacz wylazł bokami. Od środka nity zakleję warstwą uszczelniacza. Powinno być szczelne.
Postąpiłem chyba inaczej niż większość kolegów bo nie dałem taśmy butylowej i śrub. Mam nadzieję, że nie okaże się to błędem.

Tak w ogóle to jestem zaskoczony świetną przyczepnością uszczelniacza SOUDAFLEX do laminatu i aluminium. Nigdy nie miałem do czynienia z taką masą i spodziewałem się, że będzie dużo gorzej. Ciekawy jestem tego SIKAFLEX'a czy to podobny "klej" ale nigdzie w Radomiu go nie znalazłem.

Plan na dzisiaj to uporać się z drugą listwą i jak starczy czasu z drzwiami. Chcę odkręcić drzwi od budy i złożyć z powrotem dobrze uszczelniając.
Załączniki
P1140351.JPG
Tył przyczepy uzbrojony w nowe oświetlenie
P1140346.JPG
Z przodu też nowe lampki
P1140356.JPG
Od środka wszystkie śruby i przewody zaklejone uszczelniaczem
P1140349.JPG
Pod listwą było mnóstwo brudu i zero jakiegokolwiek uszczelnienia
P1140360.JPG
Listwa zamocowana jest na takie nity. Zostaną zaklejone uszczelniaczem
P1140354.JPG
Reanimowany znaczek z białego, matowego znów stał się brązowy
P1140357.JPG
Robota idzie do późnego wieczora, nie ma czasu do stracenia

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: N-126n - remont

Postautor: stachu_gda » niedziela, 10 kwie 2016, 19:12

RAFALSKI pisze:Zdjęte zostały wzdłużne listwy alu i oczyszczone wraz z laminatem pod nimi. Ku mojemu zdziwieniu nie było tam żadnego uszczelnienia poza kilkoma glutami silikonu. Podejrzewam, że dołożył go poprzedni właściciel. Chyba szczelność miała być zapewniona dzięki zalaminowaniu śrub od wewnątrz :shock:
Na razie założyłem tylko listwę od strony wejścia, strasznie to czasochłonne.

Ten silikon to fabryczny raczej. Przynajmniej u mnie był. Uszczelnienie fabryczne przez zalaminowanie to wbrew pozorom dobry pomysł (wg mnie), jedyny jego mankament to użycie ocynku zamiast nierdzewki. Gdyby była nierdzewka, to zdjęcie listew przy remoncie byłoby niepotrzebne.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » poniedziałek, 11 kwie 2016, 10:48

Tak, te śruby to porażka, żadnej nie udało mi się odkręcić. Powiem Ci, że u mnie miejsca zalaminowania śrub były spękane, zrobiły się takie jakby pajączki otoczone rdzawym nalotem. Wydaje mi się, że te miejsca lekko przeciekały i dlatego zdjąłem listwy, choć z początku chciałem tego uniknąć.

Wczoraj zamontowałem drugą listwę i założyłem klin. Szpachelką wchodzi całkiem nieźle ale od samego rana paluchy mnie bolą. Dzisiaj zakładam klin w drugiej listwie, drzwiach i wyciągam boczne okna, będą wymieniane uszczelki.
W drodze jest tapicerka od pana Dariusa w kolorze miodowym, może dzisiaj przyjdzie. Trzeba kupić klej Bonaterm i jak dobrze pójdzie to jutro zacznę wyklejanie wnętrza.
Załączniki
P1140373.JPG
Uszczelniacza nigdy za wiele :)
P1140376.JPG

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: N-126n - remont

Postautor: stachu_gda » poniedziałek, 11 kwie 2016, 11:26

RAFALSKI pisze:Tak, te śruby to porażka, żadnej nie udało mi się odkręcić. Powiem Ci, że u mnie miejsca zalaminowania śrub były spękane, zrobiły się takie jakby pajączki otoczone rdzawym nalotem. Wydaje mi się, że te miejsca lekko przeciekały i dlatego zdjąłem listwy, choć z początku chciałem tego uniknąć.


Pajączki miałeś pewnie dlatego, że już rdzewiało. U mnie nie zdążyło rdzewieć, więc laminowania od środka były szczelne i niespękane. Dlatego gdyby w fabryce założyli od razu nierdzewne, to laminowanie by nie pękało i było wystarczające :)

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » poniedziałek, 11 kwie 2016, 12:02

Ano właśnie. Ciekawe jakich śrub używają teraz.

sMAJSTER

Re: N-126n - remont

Postautor: sMAJSTER » poniedziałek, 11 kwie 2016, 12:31

mam jedną uwagę czy te śruby są konieczne . W PRL u były z braku poliuretanowych środków kryjących. Ja bede kleić bez listwy butylowej tylko klej poliretanowy . mój sprawadzony to klei marki wurth

tapatapa wysyłata

sMAJSTER

Re: N-126n - remont

Postautor: sMAJSTER » poniedziałek, 11 kwie 2016, 12:34

Z poliuretanem jest problem z wprowadzeniem ładnej spoiny bo się lepi do wszystkiego ,ale jest płyn do czyszczenia i wygladzania

tapatapa wysyłata

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » poniedziałek, 11 kwie 2016, 13:21

Moim zdaniem śruby albo nity są konieczne bo listwy nie są idealnie dopasowane do budy i prężą trochę. Żeby to się ładnie skleiło bez użycia śrub to trzeba by jakoś docisnąć listwy na czas wiązania kleju. Poza tym w jedną z listew mocujesz przedsionek i lepiej jak będzie ona związana z budą trochę bardziej niż tylko na klej.

Faktycznie, lepi się strasznie i to jest trochę upierdliwe. Ale za to po zaschnięciu jak trzyma! Nadmiar, który wyłaził po bokach listwy usuwałem szmatą z acetonem i nim też czyściłem ręce po przypadkowym dotknięciu. Gdzie było trzeba, spoiny wygładzałem paluchem zamoczonym w wodzie z płynem do garów, wtedy nie kleił się do niego i dało się uformować ładną powierzchnię.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 12 kwie 2016, 13:19

Wczoraj przyszła wykładzina od Dariusa. Jest w kilku kawałkach, już się boję wyklejania. Podpowie ktoś od jakiego elementu zacząć klejenie?

Ciąg dalszy prac, wyjąłem boczne okna bo wymieniam uszczelki i chyba łatwiej będzie najpierw ułożyć tapicerkę i dopiero założyć uszczelki niż odwrotnie. Zastanawiałem się jak wyjąć okna aby ich nie uszkodzić i w końcu odciąłem skamieniałe uszczelki od wewnątrz ostrym nożem. Metoda okazała się szybka i skuteczna.
Uszczelniłem też drzwi, zamontowałem nowe, nierdzewne wkręty, założyłem klin i kratkę wentylacyjną. Wszystko wygląda coraz lepiej a z pudła z gratami ubywa kolejnych części :)

Trwa reanimacja lodówki absorpcyjnej, która pochodzi z N-126e i teraz trafi do eNki. Była w słabym stanie, zardzewiała obudowa, odrapane drzwi, uszczelka ale.. działa, po kilkunastu latach spędzonych na działce w zapomnianej przyczepie. Sprawdzałem na 230V, chłodzi ładnie. Na gazie nawet nie próbuję jej odpalać z uwagi na ogólny stan. Obudowa została oczyszczona i pomalowana, drzwi zdjęte żeby nadać im jako taki wygląd. Muszę też dorobić brakującą półkę.

Na koniec prac przykleiłem nad listwami okiennymi prostokątne odblaski, z przodu białe a z tyłu czerwone. Zdecydowałem się na odblaski zamiast lamp, trochę z lenistwa. Sprawdziłem i świecą na tyle dobrze, że nadjeżdżający kierowca z daleka zorientuje się, że przed nim wlecze się wysokie pudło.
Załączniki
P1140379.JPG
Tyle elementów, coś jak puzzle
P1140382.JPG
Chwila roboty i gotowe
P1140385.JPG
Odcień budy niestety różni się od białych dodatków
P1140383.JPG
Remont trwa, powoli ubywa gratów
P1140384.JPG
Staroć ale działa!
P1140386.JPG
Odblaski nad listwą okienną

merceli
Posty: 67
Rejestracja: sobota, 1 sie 2015, 09:54

Re: N-126n - remont

Postautor: merceli » wtorek, 12 kwie 2016, 17:29

Mam pytanie odnośnie mocowania listew.
Też chcę zrobić jak Ty mianowicie bez butylu tylko sam uszczelniacz, ja mam sikaflex 221.
Zastanawiam się jeszcze nad tym czy mocować na śrubki czy nity ? Jako podkładki zastosuje te dachowe z gumą u Ciebie widzę zwykłe ale i tak dasz uszczelniacz.
Ty zrobiłeś na nity i jak to widzisz ? Czy sztywność tego mocowana jest ok.?

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: N-126n - remont

Postautor: DIZZY » wtorek, 12 kwie 2016, 23:06

RAFALSKI pisze:Wczoraj przyszła wykładzina od Dariusa. Jest w kilku kawałkach, już się boję wyklejania. Podpowie ktoś od jakiego elementu zacząć klejenie?



Od sufitu, przynajmniej u mnie tak to wyglądało
CAM00810.jpg
CAM00810.jpg (25.17 KiB) Przejrzano 6923 razy
CAM00809.jpg
CAM00809.jpg (21.47 KiB) Przejrzano 6923 razy
CAM00812.jpg
CAM00812.jpg (26.3 KiB) Przejrzano 6923 razy
CAM00823.jpg
CAM00823.jpg (20.57 KiB) Przejrzano 6923 razy
CAM00816.jpg
CAM00816.jpg (26.85 KiB) Przejrzano 6923 razy
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: N-126n - remont

Postautor: RAFALSKI » środa, 13 kwie 2016, 12:43

Ty zrobiłeś na nity i jak to widzisz ? Czy sztywność tego mocowana jest ok.?

Merceli, zdecydowałem się na nity dlatego, że te listwy montuje się na wiele lat i w czasie użytkowania przyczepy nie zagląda się pod nie, tym bardziej jeśli został zastosowany porządny uszczelniacz. Jeśli chodzi o wytrzymałość to bez obaw, nity trzymają bardzo dobrze i sztywno. Każdy nit bardzo mocno dociskał listwę do laminatu, aż czasem trzeszczało. Dałem o około 1/5 więcej nitów niż było fabrycznych śrub. Podkładki dałem zwykłe ale od strony wnętrza przyczepy wszystkie nity zostały zaklejone uszczelniaczem, powstały takie jakby "wzniesienia" całkowicie zakrywające nity.
Gdybym robił to drugi raz też zastosowałbym nity ale trochę mniejszej średnicy niż 4,8mm. Chodzi o łby tych nitów, są trochę za duże i po włożeniu klina ozdobnego widać miejsca ich montażu. Niby to nie przeszkadza ale można zrobić to lepiej. Druga sprawa to niewielkie ślady jakie na listwie zostawiła nitownica, dla mnie to też było bez znaczenia ale dla ścisłości wspomnę.

Od sufitu, przynajmniej u mnie tak to wyglądało

DIZZY, dzięki za info, poszedłem w tym kierunku i zacząłem od góry. Rozpocząłem od bocznych kawałków przy suficie i na tym zakończyłem robotę bo było już po północy. Dzisiaj zaczynam od sufitu i stopniowo będę schodził w dół.

Bonaterm A Plus klei świetnie, łapie od razu ze sporą siłą. Kleiłem 5*C poniżej zalecanej temperatury otoczenia i klejonych elementów ale wszystko jest ok, rano sprawdzałem i trzyma dobrze. Klej nakładałem pędzlem pokrywając tylko laminat.

Zamontowałem też wiązkę z wtykiem 13-stykowym i kratki wentylacyjne w ścianach przyczepy. Zewnętrzne części są nowe ale wewnątrz zamontowałem oryginalne, brązowe elementy które bardziej mi się podobają niż te nowe, białe. Zachowały się w idealnym stanie a po umyciu wyglądają jak nowe.
Załączniki
P1140394.JPG
Końcówki przewodów pokryłem lutem
P1140396.JPG
Już niedługo będzie można sprawdzić światła
P1140397.JPG
Mały detal a cieszy
P1140402.JPG
Początek klejenia tapicerki
P1140403.JPG
Brązowe kratki według mnie pasują do nowej tapicerki
P1140398.JPG
Od zewnątrz nowe, białe


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości