Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
isia
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2021, 14:49

Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: isia » niedziela, 15 sie 2021, 17:15

Cześć... jak już napisałam przedstawiając się przyczepka jest w naszej rodzinie od nowości. Związane są z nią przepiękne wspomnienia jak choćby wyjazd Turcja - Grecja z rodzicami pod koniec lat 70. Przez wiele lat jeździliśmy na wakacje w okolice Augustowa a później do Puszczy Noteckiej.
Ponieważ zgubiłam dowód rejestracyjny a Tato nie żyje, konieczne było przeniesienie własności na mnie i zarejestrowanie na nowo. Niestety tym samym musiałam pozbyć się czarnych tablic. Wszystkie formalności udało się załatwić.
W tym sezonie (2021) została przywieziona z miejsca gdzie stoi zamknięta i bezpieczna. Oczywiście konieczne były doraźne czynności:
- wymiana opon, dętek i łożysk w kołach ( cytrynki )
- wymiana rurki do gazu, nowy reduktor i nowa butla z atestem. Sprawdzenie szczelności.
- wymiana uszczelki górnej klapy - pierwsza porażka bo nieumiejętnie kleiłam Butaprenem - nie czekałam aż wyschnie i są miejsca gdzie nadal nie wysechł. To będzie na pewno do poprawki.
- wyczyszczenie tylnych lamp za pomocą środka Boll - neutralizator rdzy.
- wyczyszczenie zacieków z rdzy pod lampami za pomocą pasty firmy Kayoba "środek ścierający"
- podklejenie starej tapicerki i wyczyszczenie sparciałej gąbki gdzie się da.
Powyższe prace pozwoliły już w tym sezonie pomieszkać w przyczepce.
Moje plany na przyszłość nie są tak bogate jak Wasze. Myślę, że wiele prac zdecydowanie by mnie przerosło nie chcę też w niej nic zmieniać. Chciałabym zostawić wszystko maksymalnie oryginalne.
Nie mam też garażu w którym mogłabym wykonać poważniejsze prace. Chciałaby jednak:
1) wymienić tapicerkę - tu mam pytanie czy ta od Dariusa ma oryginalne wykończenie takie same jak stara ?. Chodzi mi o zaokrąglone brzegi. Czy ktoś ma zdjęcia i mógłby je tu umieścić. Jeśli tak to inwestuję. Jeśli nie to się jeszcze będę zastanawiać. Nie chcę demontować mebli podobno nie ma takiej potrzeby ale nie wiem czy w takim wypadku uda mi się zrobić to porządnie.
2) w miarę możliwości zabezpieczyć "pajączki", które pojawiły się w tym roku jak sobie trochę postała na słońcu. Poczytałam trochę ale dalej nie wiem jak to się robi. Nie wiem czy sama podołam, czy nie lepiej poprosić kogoś kto się na tym zna albo już to robił. ( Mieszkam w okolicach Wałbrzycha ale przyczepka w okresie letnim stoi pod Wrocławiem )
3) naprawić uchwyt do małego koła przy dyszlu - zerwał się gwint.
To są działania podstawowe. Pozostałe, które pozwolą na fajne podróżowanie to
4) zakup lodówki ( 12v/230v )
5) zakup solara ( widziałam fajne w Juli za około 500 zł )
6) zakup akumulatora - kompletnie nie wiem jakiego ale taki, który wystarczy do pracy lodówki i oświetlenia. Nie chcę montować dodatkowych gniazdek. Chciałabym jednak uruchomić oświetlenie które jest oryginalne (jedna lampka sufitowa) oraz umożliwić podłączenie np. notebooka ( transformator samochodowy mam ). Nie chcę montować dodatkowego gniazda do podłączenia się na campingu - podłączenie chciałabym zrobić via bakistę.
Zastanawiam się czy przerobić wtyczkę 7 pin na 13 pin. Czy ma to sens i czy to coś da. Kable do lamp i oświetlenia chyba są w dobrym stanie więc nie będę ich wymieniać. Chciałabym tylko by akumulator ładował się w czasie jazdy a na postoju z baterii słonecznej. Czy to jest możliwe czy utopia ?

Zabieram się do inwentaryzacji przedsionka ale chyba nic z niego nie będzie. Ma też ponad 40 lat i jest podarty w wielu miejscach. Nie wiem czy gdzieś szyją przesionki bo mój jest jeszcze skręcany śrubą na dole na stalową linkę.

Dołączam parę zdjęć przyczepy stan na dziś 15 sierpnia 2021. Jak zacznę jakieś prace będę Was nękać :-)
Załączniki
20210815_134531.jpg
20210815_134440.jpg
20210815_131505.jpg
20210815_130616.jpg
20210815_130425.jpg
tą lampkę chciałaby zasilać z dodatkowego akumulatora
20210815_131755.jpg
tak wyglądają schowki oklejone ponad 40 lat temu przez moją Mamę, która kocha tą przyczepkę i cieszy się, że coś się dzieje.
20210815_131736.jpg
20210815_124556.jpg
klosze trochę wyczyszczone. Może uda się zdemontować i dokładniej wyczyścić po zdjęciu tapicerki. Wtedy będzie można je odkręcić od wewnątrz. Uszczelki sparciały konieczna jest wymiana. Nowe spowodowały, że lampy parują więc trzeba zrobić wentylację. Na razie nawierciłam malutkie otworki od dołu. Uszczelkę jakąś dałam ale na pewno będzie inna. Jak odnowić lustra za żarówkami ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 sie 2021, 17:37 przez isia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
isia
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2021, 14:49

Re: Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: isia » niedziela, 15 sie 2021, 17:34

Dołączam jeszcze największe "pajączki", które namierzyłam.
Właściwie to nie chciałabym jej malować tylko przepolerować pastą. Jednak nie wiem czy naprawa tych "pajączków" nie spowoduje, że malowanie będzie konieczne.

20210815_134657.jpg
Pocałunek "Żuka" Tato naprawiał ale tu też się zrobił pajączek.

20210815_134708.jpg

20210815_134714.jpg

20210815_134724.jpg
Ten mnie najbardziej niepokoi

Awatar użytkownika
zoja
Posty: 325
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 12:19

Re: Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: zoja » poniedziałek, 16 sie 2021, 09:04

Dzielna przyczepa! Oryginalna wykładzina, zasłonki, pokrowce :D
Powodzenie w remoncie.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: tomcat » poniedziałek, 16 sie 2021, 10:14

isia pisze:...1) wymienić tapicerkę - tu mam pytanie czy ta od Dariusa ma oryginalne wykończenie takie same jak stara ?. Chodzi mi o zaokrąglone brzegi. Czy ktoś ma zdjęcia i mógłby je tu umieścić. Jeśli tak to inwestuję. Jeśli nie to się jeszcze będę zastanawiać. Nie chcę demontować mebli podobno nie ma takiej potrzeby ale nie wiem czy w takim wypadku uda mi się zrobić to porządnie...

Tapicerka od Dariusa ma podobne wykończenie jednak w kwestii jej dopasowania do N126a zadzwoniłbym do nich. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ale wersja "a" miała chyba inny wymiar daszka uchylnego :?:
isia pisze:...2) w miarę możliwości zabezpieczyć "pajączki", które pojawiły się w tym roku jak sobie trochę postała na słońcu. Poczytałam trochę ale dalej nie wiem jak to się robi. Nie wiem czy sama podołam, czy nie lepiej poprosić kogoś kto się na tym zna albo już to robił. ( Mieszkam w okolicach Wałbrzycha ale przyczepka w okresie letnim stoi pod Wrocławiem )...

Jeśli nie czujesz się na siłach, a chcesz zachować przyczepę w oryginale proponowałbym zlecić tą naprawę profesjonalistom od laminatów.
isia pisze:... Pozostałe, które pozwolą na fajne podróżowanie to
4) zakup lodówki ( 12v/230v )
5) zakup solara ( widziałam fajne w Juli za około 500 zł )
6) zakup akumulatora - kompletnie nie wiem jakiego ale taki, który wystarczy do pracy lodówki i oświetlenia. Nie chcę montować dodatkowych gniazdek. Chciałabym jednak uruchomić oświetlenie które jest oryginalne (jedna lampka sufitowa) oraz umożliwić podłączenie np. notebooka ( transformator samochodowy mam ). Nie chcę montować dodatkowego gniazda do podłączenia się na campingu - podłączenie chciałabym zrobić via bakistę.
Zastanawiam się czy przerobić wtyczkę 7 pin na 13 pin. Czy ma to sens i czy to coś da. Kable do lamp i oświetlenia chyba są w dobrym stanie więc nie będę ich wymieniać. Chciałabym tylko by akumulator ładował się w czasie jazdy a na postoju z baterii słonecznej. Czy to jest możliwe czy utopia ? ...

Jeśli chcesz ładować akumulator podczas jazdy to instalacja 13 PIN raczej będzie wymagana.
Nie ma też większego kłopotu żeby na postoju ładować akumulator z panela; kwestia odpowiedniej instalacji ( i nie jest to utopia ;) )
Dodatkowe gniazdka( np.: USB, 12V ) można ukryć i nie zaburzą wyglądu wnętrza :idea: Przydają się, chociażby do ładowania telefonów, itp.

Pozostaje kwestia pozostałych Twoich planów...
Do zasilania tej lampy i notebooka nie będzie potrzebny wielki akumulator ani też rozbudowana instalacja solarna.
Lodówka 12V/230V...
Nie wiemy jakie masz plany zakupowe w tej kwestii, a jej konstrukcja będzie miała diametralny wpływ na zużycie energii, a co za tym idzie dobór właściwego akumulatora i panela :?

Awatar użytkownika
zoja
Posty: 325
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 12:19

Re: Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: zoja » poniedziałek, 16 sie 2021, 20:22

tomcat pisze:
isia pisze:...1) wymienić tapicerkę - tu mam pytanie czy ta od Dariusa ma oryginalne wykończenie takie same jak stara ?. Chodzi mi o zaokrąglone brzegi. Czy ktoś ma zdjęcia i mógłby je tu umieścić. Jeśli tak to inwestuję. Jeśli nie to się jeszcze będę zastanawiać. Nie chcę demontować mebli podobno nie ma takiej potrzeby ale nie wiem czy w takim wypadku uda mi się zrobić to porządnie...

Tapicerka od Dariusa ma podobne wykończenie jednak w kwestii jej dopasowania do N126a zadzwoniłbym do nich. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ale wersja "a" miała chyba inny wymiar daszka uchylnego :

Otwór w dachu I gabaryty zakrycia raczej bez zmian.

Awatar użytkownika
isia
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2021, 14:49

Re: Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: isia » wtorek, 17 sie 2021, 09:29

Dzwoniłam. Pytają jedynie o to czy lampy są "wpuszczane" do środka. Jeśli tak to muszą dodatkowo uwzględnić kieszonki. Reszta chyba rzeczywiście bez zmian.

Marcin4x4
Posty: 135
Rejestracja: poniedziałek, 15 sie 2016, 21:27

Re: Nieśmiałe przymiarki do odnowienia naszej staruszki N126a z 1975 roku.

Postautor: Marcin4x4 » wtorek, 17 sie 2021, 20:51

Jak odnowić lustra za żarówkami ?

Tu masz kilka wariantów (uszeregowanyh w/g poniesionych kosztów):
- nie robić nic, bo te lustra tak naprawdę nie są aż tak bardzo potrzebne
- psiknąć srebrnym sprayem (ale u Ciebie może pogorszyć efekt, na zdjęciu aż tak źle nie wyglądają
- zmierzyć średnicę, przejść się do Agromy, poszukać lamp z odbłyśnikami o zbliżonej średnicy, roznitować, wymienić, zanitować
- odnitować stare odbłyśniki i oddać do galwanizerni gdzie zrobią je na lustro.
Pozdrawiam!
Marcin


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości