Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Robcio » poniedziałek, 28 mar 2016, 18:01

ttaber pisze::)
Benior, miałem zbastować...ale idąc twoim tokiem rozumowania to zaprzęgu typu samochód osobowy o DMC 2100 kg z przyczepą o DMC 1000 kg, nie można prowadzić mając kategorię B lub B96...

Brawo! :-D

Rzeczywiscie, idac tym tropem okazuje sie, ze przyczepy innej niz lekka (zestaw do 3,5t) w ogole nie mozna holowac :-)

Naskrobane Tapatalk'iem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 mar 2016, 18:30 przez Robcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 18:05

Poproszę jaśniej jak to wydedukowaliście? tak jak, że możecie ciągnąć przyczepę ciężką na B? :lol:

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 18:06

Piszecie ciągle jakimiś ogólnikami, nie przedstawiliście żadnego przepisu po za tym ŻE WIEM a to ciut mało.

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Robcio » poniedziałek, 28 mar 2016, 18:15

Benior pisze:Poproszę jaśniej jak to wydedukowaliście? tak jak, że możecie ciągnąć przyczepę ciężką na B? :lol:

Skoro nie rozumiesz naszego rozumowania, ani nawet swojego, to o czym my tutaj piszemy :-D


Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 18:40

Jestem pewny, że to wy kompletnie nie rozumiecie i tak będziemy pisali bez końca.

Ja już dla siebie poczyniłem kroki aby otrzymać odpowiednią interpretację. Wy wszystkowiedzący więc nic nie musicie robić :lol:


Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: kooba » poniedziałek, 28 mar 2016, 21:13

Beniu, idąc Twoim tokiem rozumowania posiadacz auta o DMC 1800kg i przyczepy 1200kg nie ma prawa jeździć takim zestawem.
Już wyjaśniam.
Kat. B - auto o DMC do 3,5t + przyczepa lekka (DMC do 750kg)
Kat. B + wpis 96 - auto o DMC do 3,5t + przyczepa ciężka (DMC powyżej 750kg) UWAGA!!! Dla zespołu pojazdów którego DMC przekracza 3,5t i jest mniejsze niż 4250kg
Kat B+E - auto o DMC do 3,5t + przyczepa ciężkao DMC do 3,5t, gdy łączne DMC powyżej 4250kg

Czyli szczęśliwy posiadacz w/w zestawu o łącznym DMC 3000kg nie ma prawa nim jeździć, niezależnie od posiadanego prawa jazdy.

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Robcio » poniedziałek, 28 mar 2016, 21:38

Nazwijmy ta sytuacje PARADOKSEM BENIORA :-D

Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 21:47

Robcio leki przestały działać?

Nie chce mi się Was przekonywac

Wymęczone na tapapatatapapalk

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 21:49

Benior pisze:Robcio leki przestały działać?

Nie chce mi się Was przekonywac

Wymęczone na tapapatatapapalk

Skupiłeś się na dowalaniu mi a kompletnie nie wniosleś nic do dyskusji

Wymęczone na tapapatatapapalk

Awatar użytkownika
Robcio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: czwartek, 21 sie 2014, 13:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Robcio » poniedziałek, 28 mar 2016, 22:24

Benior pisze:Robcio leki przestały działać?

Nie chce mi się Was przekonywac

Wymęczone na tapapatatapapalk

Teraz ja mam wrazenie, ze gdzie koncza sie argumenty tam wchodzi agresja.

Wg mnie ubzdurales sobie wlasna interpretacje zapisu ustawy i na sile probujesz zainteresowac tym innych. Przypomina mi to troche dzialanie agresywnego prawnika, ktory za wszelka cene we wszystkim szuka luki.

Mamy juz w tym watku kilka przykladow interpretacji osrodkow szkolenia kierowcow [ktore nie dla zartu i wg wlasnego wodzimisie edukuja przyszlych kierowcow], ale Ty nie uznajesz tego.

Masz tez konkretny argument w postaci PARADOKSU BENIORA i tez go nie uznajesz.

Od siebie dodac moge jeszcze [chociaz nie chcialem], ze mialem kontrole drogowa [wraz z kontrola dokumentow auta i przyczepy] podczas jazdy z przyczepa towarowa ciezka [2100kg+1200kg], dostalem nawet mandat, ale w kwestii wagi zestawu i mojej kategorii B nie bylo problemow. Pewnie uznasz, ze nasza drogowka nie jest wystarczajaco kompetentna.

Nie wiem juz czego i jakich argumentow oczekujesz. Chociaz szkoda juz czasu na walkowanie tematu, to odpuscic nie mozna... bo tak jak pisales, przyjdzie ktos, przeczyta Twoja teorie i gotowy jeszcze pomyslec, ze jest prawdziwa :-)

Naskrobane Tapatalk'iem.
Obrazek
SQ8KMY via Icom D-Star

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: ttaber » poniedziałek, 28 mar 2016, 22:30

Kooba tak do końca nie jest jak napisałeś, mam na myśli to:
Kat. B - auto o DMC do 3,5t + przyczepa lekka (DMC do 750kg)

Chodzi o to żeby sobie odpowiedzieć na jedno fundamentalne pytania: dlaczego i dla kogo wprowadzono B96? I może jeszcze po co?
Wówczas sens cytowanego art.6 ustęp 1, punkt 6, podpunkt c ustawy o kierujących pojazdami zyskuje...inny wymiar (dziennika ustaw nie podaje bo mi się po ludzku nie chce). W ogóle art.6 ustęp 1, punkt 6, podpunkt c warto przeczytać parokrotnie, powoli, zwracając uwagę na sentencję "oraz z przyczepy innej niż lekka" i dopiero potem dołożyć do tego lekturę (również powolną i parokrotną), zastrzeżonego ustępu 2 art. 6 niniejszej ustawy. :wink:

Warto wyjaśnić skąd wzięła się magiczna wartość 4250 kg, która przewija się wokół hasła B96. Z sufitu ją wyczytali na tej konwencji wiedeńskiej, czy jak? Nie- :) 3500 kg+750 kg=4250 kg. Te dodawane wartości chyba każdemu z nas są jakieś takie znajome. I już można trochę się domyślić komu B96 może się przydać.

Benior, w dalszym ciągu uważam cię za barwną i jakąś taką sympatyczną postać na forum FKN, pomimo że wygarniasz mi tu z jakąś agresją i wogóle :? ale pamiętaj, że piszesz na forum bądż co bądź publicznym (lub z łatwym i praktycznie nieograniczonym dostępem), z którego często korzystają ludzie niedoświadczeni/zaczynający przygodę z przyczepowaniem właśnie od niewiadówki. Ludzie uczący się karawaningu, w tym przepisów prawnych co do kwalifikacji danego rodzaju prawa jazdy. Popularyzowanie miejskich mitów, że z kategorią B można targać tylko przyczepę lekką może hipotetycznie spowodować sytuację, że ktoś przeczyta, uwierzy, wciągnie go karawaning, kupi większą (cięższą) przyczepę ,wyda piniondz na B96 lub BE (bo na forum piszo, że być musi), straci czas i nerwy na robienie zupełnie nie potrzebnej kategorii prawa jazdy...
Przepisów dla których jest jak jest nie podaję bo zostały już podane w tym topicu parakrotnie, nawet sam je podawałeś. Chodzi o to, że trzeba je czytać uważnie, dokładnie. Do tego pogooglać trochę o B96.
Pozdrawiam bez złośliwości, agresji czy czego tam jeszcze :)

howgh

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 22:34

Robcio pisze:
Benior pisze:Robcio leki przestały działać?

Nie chce mi się Was przekonywac

Wymęczone na tapapatatapapalk

Teraz ja mam wrazenie, ze gdzie koncza sie argumenty tam wchodzi agresja.

Wg mnie ubzdurales sobie wlasna interpretacje zapisu ustawy i na sile probujesz zainteresowac tym innych. Przypomina mi to troche dzialanie agresywnego prawnika, ktory za wszelka cene we wszystkim szuka luki.

Mamy juz w tym watku kilka przykladow interpretacji osrodkow szkolenia kierowcow [ktore nie dla zartu i wg wlasnego wodzimisie edukuja przyszlych kierowcow], ale Ty nie uznajesz tego.

Masz tez konkretny argument w postaci PARADOKSU BENIORA i tez go nie uznajesz.

Od siebie dodac moge jeszcze [chociaz nie chcialem], ze mialem kontrole drogowa [wraz z kontrola dokumentow auta i przyczepy] podczas jazdy z przyczepa towarowa ciezka [2100kg+1200kg], dostalem nawet mandat, ale w kwestii wagi zestawu i mojej kategorii B nie bylo problemow. Pewnie uznasz, ze nasza drogowka nie jest wystarczajaco kompetentna.

Nie wiem juz czego i jakich argumentow oczekujesz. Chociaz szkoda juz czasu na walkowanie tematu, to odpuscic nie mozna... bo tak jak pisales, przyjdzie ktos, przeczyta Twoja teorie i gotowy jeszcze pomyslec, ze jest prawdziwa :-)

Naskrobane Tapatalk'iem.

Obrazek

a argumentów jak nie było tak nie ma
Ja bronię swoją tezę, Ty obroń swoją.
osk w Lublinie też się myli bo nie jest po twojej myśli?
http://lublin.oskpiotr.pl/kategoria-b/

kooba pisze:Beniu, idąc Twoim tokiem rozumowania posiadacz auta o DMC 1800kg i przyczepy 1200kg nie ma prawa jeździć takim zestawem.
Już wyjaśniam.
Kat. B - auto o DMC do 3,5t + przyczepa lekka (DMC do 750kg)
Kat. B + wpis 96 - auto o DMC do 3,5t + przyczepa ciężka (DMC powyżej 750kg) UWAGA!!! Dla zespołu pojazdów którego DMC przekracza 3,5t i jest mniejsze niż 4250kg
Kat B+E - auto o DMC do 3,5t + przyczepa ciężkao DMC do 3,5t, gdy łączne DMC powyżej 4250kg

Czyli szczęśliwy posiadacz w/w zestawu o łącznym DMC 3000kg nie ma prawa nim jeździć, niezależnie od posiadanego prawa jazdy.


Widzisz Kuba cały czas próbujesz dyskutować ze mną a nie przedstawiłeś żadnego przepisu ..... żaden z was. Coś wyciągacie z kontekstu nie opieracie się ustawą itd. Ciężko się dyskutuje jeśli piszecie tylko o tym co Ja napisałem. Macie przecież rację a nie potraficie jej udowodnić. Przytoczcie przepisy i opiszcie interpretację. Skończcie z pisaniem JA WIEM tylko uzasadnijcie to przecież potraficie i macie rację.

Jeszcze raz tak łopatologicznie.
Kat B - przyczepa max. dmc 750kg
Kat B z wpisem 96 - zestaw do 4250kg bez względu na ciężar przyczepy czy to poniżej 750kg czy to powyżej z zachowaniem stosunku masy samochodu do przyczepy ale to też wiecie (są wyjątki) też wiecie
Kat B+E - zestaw do 7ton to już na pewno wiecie

Pisanie jakiś farmazonów, że to było wałkowane na karawaning.pl jest żałosne. Brakuje tylko uzasadnienia, że user ma tysiące postów to musi wiedzieć. To samo powiecie jak zatrzyma was policja "w internecie...." ustawa nic więcej ustawa

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: kooba » poniedziałek, 28 mar 2016, 22:40

ttaber pisze:Kooba tak do końca nie jest jak napisałeś, mam na myśli to:
Kat. B - auto o DMC do 3,5t + przyczepa lekka (DMC do 750kg)

Dlatego moja wypowiedź zacztnała się od
kooba pisze:Beniu, idąc Twoim tokiem rozumowania...

Benior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1857
Rejestracja: poniedziałek, 13 kwie 2015, 21:14

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: Benior » poniedziałek, 28 mar 2016, 22:50

ttaber pisze:Kooba tak do końca nie jest jak napisałeś, mam na myśli to:
Kat. B - auto o DMC do 3,5t + przyczepa lekka (DMC do 750kg)

Chodzi o to żeby sobie odpowiedzieć na jedno fundamentalne pytania: dlaczego i dla kogo wprowadzono B96? I może jeszcze po co?
Wówczas sens cytowanego art.6 ustęp 1, punkt 6, podpunkt c ustawy o kierujących pojazdami zyskuje...inny wymiar (dziennika ustaw nie podaje bo mi się po ludzku nie chce). W ogóle art.6 ustęp 1, punkt 6, podpunkt c warto przeczytać parokrotnie, powoli, zwracając uwagę na sentencję "oraz z przyczepy innej niż lekka" i dopiero potem dołożyć do tego lekturę (również powolną i parokrotną), zastrzeżonego ustępu 2 art. 6 niniejszej ustawy. :wink:

Warto wyjaśnić skąd wzięła się magiczna wartość 4250 kg, która przewija się wokół hasła B96. Z sufitu ją wyczytali na tej konwencji wiedeńskiej, czy jak? Nie- :) 3500 kg+750 kg=4250 kg. Te dodawane wartości chyba każdemu z nas są jakieś takie znajome. I już można trochę się domyślić komu B96 może się przydać.

Benior, w dalszym ciągu uważam cię za barwną i jakąś taką sympatyczną postać na forum FKN, pomimo że wygarniasz mi tu z jakąś agresją i wogóle :? ale pamiętaj, że piszesz na forum bądż co bądź publicznym (lub z łatwym i praktycznie nieograniczonym dostępem), z którego często korzystają ludzie niedoświadczeni/zaczynający przygodę z przyczepowaniem właśnie od niewiadówki. Ludzie uczący się karawaningu, w tym przepisów prawnych co do kwalifikacji danego rodzaju prawa jazdy. Popularyzowanie miejskich mitów, że z kategorią B można targać tylko przyczepę lekką może hipotetycznie spowodować sytuację, że ktoś przeczyta, uwierzy, wciągnie go karawaning, kupi większą (cięższą) przyczepę ,wyda piniondz na B96 lub BE (bo na forum piszo, że być musi), straci czas i nerwy na robienie zupełnie nie potrzebnej kategorii prawa jazdy...
Przepisów dla których jest jak jest nie podaję bo zostały już podane w tym topicu parakrotnie, nawet sam je podawałeś. Chodzi o to, że trzeba je czytać uważnie, dokładnie. Do tego pogooglać trochę o B96.
Pozdrawiam bez złośliwości, agresji czy czego tam jeszcze :)

howgh


W końcu jakaś merytoryczna odpowiedź :D Brawo Ty :!:
Wiem, że nie potrafię tłumaczyć jak jaki profesor ale się staram jak umiem. Wyjechałeś z trollem inni mi zarzucają braki w rozumowaniu ale interpretacja ustawy jest wasza. Są osoby (naprawdę istnieją) na tym forum również co uważają jak ja. Jeśli się mylę to 2L leci. Napisałem w odpowiednie miejsce o wykładnie i liczę na odpowiedź.

Więc po co w ustawie jest zapis, że możemy ciągnąć przyczepę 750kg? skoro możemy cięższą.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Prawo jazdy kat. B, a jazda z przyczepą

Postautor: kooba » poniedziałek, 28 mar 2016, 22:55

Przepis jest jeden i ten sam. Sam osobiście cytowałeś go ileśtam razy.
Teraz ja go zacytuję.
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


A teraz dokładniej
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej, - to nie budzi żadnych wątpliwości

I czytane razem, (wyróżniłem ważniejsze sentencje)
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Z tych zapisów wynika wprost, że wpis 96 potrzebny jest dla DMC zestawu między 3501kg a 4250kg.
Zestaw, o którym pisałem wcześniej 1800kg + 1200kg ma łącznie DMC 3000kg czyli wpis 96 nie jest potrzebny. A jak nie jest potrzebny to znaczy, że można z nim pomykać mając tylko i wyłącznie kategorię B.


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości