Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: BIGL » piątek, 27 maja 2011, 20:47

Do tej pory oryginalna instalacja nie była podłączona z racji tego że rurka była trochę skorodowana (tylko z zewnątrz - tak to kawal solidnej rury),a i mi się nie paliło do gotowania w przyczepie. Zastanawiałem się nawet co by tej szafki ze zlewem nie zastąpić jakimś innym mebelkiem. Cała czynna instalacja to był pomarańczowy elastyczny przewód gazowy puszczony w ramie przyczepy do samej Trumy, a z drugiej strony zakończony tradycyjnym reduktorem. Takie dorażne zasilanie miało niestety też swoje minusy: przewód podłączony do Trumy zwisał dosyć nisko i balem się że go z czasem wyrwę jak zaczepię o jakiś korzeń, no i byłem zmuszony do posiadania 2 butli (gotowanie na kuchence turystycznej/ogrzewanie).
Jako że lubię być niezależny od 220v i od jakiegoś czasu to wręcz stało się warunkiem dalszej karawaningowej przygody postanowiłem kupić lodówkę stacjonarną do przyczepy zasilaną 12/220/gaz. Po poszukiwaniach (w zasadzie ich braku bo u mnie tak już jest że jak coś szukam to tego nie ma (lub kupuję pod presją :evil: drożej i gorzej) , a jak nie szukam to samo wpada w ręce) udało mi się nabyć lodówkę Electrolux. Obrazek cena była dosyć atrakcyjna no i zakup na miejscu :D
Zaczęły się rozterki jak to teraz wszystko poskładać do przysłowiowej kupy, zewnętrzną kratkę komina dostałem z lodówką, komin stalowy (ten co się wkłada do lodówki wyszarpałem w lokalnym komisie z przyczepami za 10 zł), zostało mi tylko dorobić blaszkę i rurkę co biegnie od komina do kratki . Kombinowałem aby tą rurkę dorobić ze stalowego odpływu syfonu ale pomyślalem że oryginalnie to ustrojstwo jest aluminiowe zapewne dlatego aby nie korodowało (zacieki na zewnątrz itp). Po długich poszukiwaniach na szrocie udało mi się zanależć super rurkę alu i przy okazji wyrwać pokrętła od jakiegoś Opelka (od nawiewu) po moja lodówka miała każde inne i w dodatku brzydkie :D . Piszę to dlatego abyście przy zakupie używanej lodówki pytali zawsze o komin - sprzedawcy to nie potrzebne, a nowy kosztuje nie mało (160-200zł). Wylot już mam - teraz trzeba pomyśleć o dolocie , czyli jak to wszystko bezpiecznie i praktycznie zasilić tym upragnionym gazem. Teraz co :?: dwie butle :?: - chyba w zasadzie 3 (Truma,lodówka, gotowanie) :evil: Ze względów bezpieczeństwa żadne prowizorki nie wchodziły w grę - myślałem nad zbiornikiem samochodowym (zgodnie z pomysłem Henia), ale doszedłem do wniosku że w moim przypadku butla 11kg w kufrze jest lepszym rozwiązaniem (dla mnie prywatnie - abyście nie pomyśleli że krytykuję inne koncepcje :wink: ). Wypatrzyłem na jednym zdjęciu jakiejś aukcji z klamotami taki ProffffeEEEEsjonalny wielozawór :D i to był lek na moje karawaningowe rozterki - podzwoniłem, poudawałem i dogadałem się na cenę 100zł z przesyłką - w sklepie cudo kosztuje 270zł 8) . Żona już mnie udusiła, zabiła i na koniec pojechała z arabami - w zamian musiałem naobiecywać bluzek, fryzjera (oczywiście fryzjerkę :wink: ) i wiele innych - a to przecież wszystko dla Niej :kucheneczka do gotowania (ja się nawet nie tknę :wink: ), lodóweczka do chłodzenia - piwko to tak tylko skromnie z brzegu utknę (oczywiście najpierw zapytam :idea: ). Jak już zawór do mnie dotarł to powykręcałem wszystkie końcówki przyłączeniowe (od Trumy i lodówki bo nasze kuchenki są na opaski) i pojechałem z tymi klamotami do sklepu "Wszystko na gaz". Podobieraliśmy wszystkie nakrętki i końcówki - wbrew pozorom jest wiele rodzai zarówno średnic jak i gwintów, nabyłem też 6 m przewodu miedzianego (8mm średnicy), Zawór postanowiłem umieścić w szafce obok lodówki i stamtąd zasilać wszystkie odbiorniki. Przebieg przewodu taki: dołem w miejscu oryginalnego przewód z kufra do szafki, potem z szafki dołem (tym samym oryginalnym otworem) przewód na drugą stronę przyczepy do Trumy, przewód z szafki do lodówki i ostatni kawałek zakończony końcówką na przewód elastyczny do kuchenki.
Uff :wink: po długim, trudnym i mozolnym montażu lodówki (trzeba ją jakoś przecież przykręcić do podłogi zwłaszcza że jest komin :!: ), całość wyglądała tak Obrazek - nie czepiajcie się detali, kosmetykę ogarnę ....kiedyś :D . Sam zawór z rozprowadzeniem Obrazek Obrazek
Miejsce "wejścia przewodów do wnętrza przyczepy Obrazek no i bardzo zadowalające podłączenie ogrzewania Obrazek Ładny i kuferek z ładnie pomalowanym i przerobionym pod butle 11kg mocowaniem Obrazek 8)
Ponadto wraz z prowadzonymi pracami zostały wykonane:
- dodatkowa kratka wentylacyjna (dolna) a do górnej zamontowałem (zresztą zgodnie z poradami na forum) 2 wentylatorki uruchamiane podświetlanym przełącznikiem na panelu lodówki Obrazek
- kontowa zlewka/syfon do zlewu - hurra mam wreszcie wodę 8) :D Obrazek , tą nibyszufladę sobie zostawie - dno jest podnoszone i mam łatwy dostęp do lodówki (zawór,komin itp).
Czyli zyskałem super funkcjonalny mebel w przyczepie :idea: Obrazek
Oczywiście całą instalację sprawdziłem pod względem szczelności (testerem) :!: :!: i ewentualne wycieki skorygowałem.

Dla niewtajemniczonych dodam że istotną zaletą tego zaworu jest to że mogę zasilać niezależnie poszczególne urządzenia co jest swojego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem np. nie ma gazu i ciśnienia w instalacji kuchenki kiedy nie gotuję
.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 maja 2011, 07:40 przez BIGL, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: Paczek » sobota, 28 maja 2011, 04:42

Dla mnie super

Koniecznie podeślij materiały ( fotki + opis ) do Bartosza.
Taki superowy patent trzeba opublikować na stronie.

Na prawdę- SUPER

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2970
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: robert » sobota, 28 maja 2011, 12:44

Jak dla mnie opis rewelacja.

PS. jesteś kolejnym, którego będę zmuszony nieco pomęczyć pytaniami podczas zlotu w czerwcu :]
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: Andrzej132 » sobota, 28 maja 2011, 13:02

Patrząc na podwozie przyczepy to chyba jedna z linek hamulcowych zawiesiła się.

Awatar użytkownika
NIL2
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 15 lut 2011, 15:50

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: NIL2 » sobota, 28 maja 2011, 14:22

Napracowałeś się niemało ale zrobiłeś solidnie ! Powodzenia i radości w użytkowaniu :D

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: BIGL » sobota, 28 maja 2011, 20:36

Andrzej132 pisze:Patrząc na podwozie przyczepy to chyba jedna z linek hamulcowych zawiesiła się.

Masz rację, musze to sprawdzić nastepnym razem jak będę przy budce. Do tej pory na hamulce nie mogłem złego słowa powiedzieć, nawet w tym roku przejechałem jakieś 100km z budką i akurat hamulce są super tzn w sam raz. Zdjęcie było robione na podpiętej budce i po cofaniu po nierównym trawniku więc może jedna już się zapieka itp., mam nadzieję że obejdzie się bez nakladów bo na zimę planuję regenarację całej osi i amortyzatory więc od razu robiłbym hamulce, łożyska. Budka mi skacze jak prawdziwy ping-pong ( takie dogi :wink: ), muszę stale dokręcać szafe i zbierać klamoty.
Co do wykonania instalacjji to nie jest to wcale takie trudne - sam montaż lodówki zajął mi więcej czasu. Kosztowo to też nie jest powalające:
- zawór 100zł (to najdroższe, ale można z pewnością zdobyć taniej )
- wszystkie łączki, baryłki i przewód to kolejne 100zł
- robota za darmo więc to koniec kosztów :D .
Taka moja rada dla szukajacych okazji - mało kto zwraca na to uwagę ale jak kompletujemy sprzęt to najlepiej aby wszystko było zasilane jednym ciśnieniem. Lodówka i kuchenka w mojej przyczepie chodzą na 37 mbar,ale za to Truma ma na tabliczce 50 mbar - sprawdzałem Trume na dwuch ciśnieniach (37 i 50) i nie ma różnicy więc wszystko OK - zresztą od nowości u mne chodziła na 37 :wink: . Niektóre urządzenia są jednak czulsze więc koniecznością było by stosowanie 2 reduktorów (bardziej myślę o lodówkach bo tam jest mały plomyk i mogły by być problemy z regulacją) - temat też do zrobienia na jednej butlli - widziałem taki rozgałęziacz nakręcany na butlę z możliwością dokręcenia 2 reduktorów (koszyt ok 50zł). Dlatego właśnie wszystkie te nasze wynalazki trzeba posprawdzać na zasilaniu gazowym przed montarzem , aby wiedzieć jak i co mamy robić.
Obrazek

wojtus
Posty: 127
Rejestracja: środa, 30 cze 2010, 15:42
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: wojtus » sobota, 28 maja 2011, 21:58

Można prosić o jakieś info na temar zaworów ... producent, typ. Dzięki!
Muszę lodówkę na LPG odpalić.

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: BIGL » sobota, 28 maja 2011, 22:28

Producenta nie znam - może i tam jest jakieś logo (nie czytałem). Są to zawory kulkowe dedykowane do przyczep. Tu na przykład http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... gazu+truma , u tego sprzedawcy którego polecam http://sklep.kena.pl/product_info.php?c ... cts_id=299 lub też poszukać na aukcjach allegro z kalmotami z zachodnich przyczep.Naprawdę można trafić okazję 8)
Resztę instalacji (czasami tez i sam zawór) lepiej jest kupować w sklepach gazowniczych - z racji tego że wszystko jest 20 razy tańsze. Tak to już jest że normalne wiaderko kosztuje 5 zł a kempingowe 120. Tak jak takie uchwyty do przewodu tu kosztują 18 zł za 5 szt http://www.allcamp.pl/opaski-zaciskowe- ... =117_16_78 ,a normalnie identyczne są po 35 groszy /szt - moje kosztowały 20gr (są bez osłony bo przewód jest laminowany).
Obrazek

Awatar użytkownika
NIL2
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 15 lut 2011, 15:50

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: NIL2 » poniedziałek, 30 maja 2011, 15:56

Podobnie jest przy jachtach jak już jest sail to po kieszeni :D

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Modernizacja instalacji gazowej przyczepy

Postautor: Andrzej132 » poniedziałek, 30 maja 2011, 17:13

No i dla kobiet wszystko też droższe.


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości