Koronawirus

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Koronawirus

Postautor: tomcat » wtorek, 19 maja 2020, 18:44

Nie wiem czy już było :? ale co tam.
Znalazłem wytyczne dla pól kempingowych dotyczące funkcjonowania w okresie pandemi:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/campingi

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Koronawirus

Postautor: Andrzej132 » wtorek, 19 maja 2020, 20:36

Czyli zlot z połową załóg (losowanie?) a reszta za tydzień?

Awatar użytkownika
dmb5
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 995
Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 19:43
Lokalizacja: Kielce

Re: Koronawirus

Postautor: dmb5 » wtorek, 19 maja 2020, 21:59

Czemu z połową ? Przecież kemping może być na 200 załóg, że nasze wszystkie wejdą, a jak znam życie to w tym roku sporo ekip odpadnie.
Burstner Ventana 400 ts
N 126 NL
była - N 250
była NIEWIADÓW SKŁADANA ŁÓDŹ WĘDKARSKA TYP 10

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koronawirus

Postautor: robert » poniedziałek, 28 gru 2020, 21:12

Nim zaczniecie słuchać różnych spiskowych teorii warto zapoznać się z materiałem dr Ciemięgi.
Prościej już się nie da.....

Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: Koronawirus

Postautor: Andrzej132 » wtorek, 29 gru 2020, 18:31

Szacun dla nauki i naukowców.

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Koronawirus

Postautor: Miron EZD » wtorek, 29 gru 2020, 20:06

A ja widzę, zmniejszoną aktywność fanklubowiczów na forum.
Ma to jakiś związek z koronaświrusem???

Samoogon

Re: Koronawirus

Postautor: Samoogon » wtorek, 29 gru 2020, 20:43

Żodyn!

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Koronawirus

Postautor: tomcat » wtorek, 29 gru 2020, 21:05

Zimowa stagnacja albo ludziska zmęczeni po świętach zbierają siły na Sylwestra :? ;)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Koronawirus

Postautor: reflexes » wtorek, 29 gru 2020, 21:08

Co roku jest tak samo. Prawie nikt nie remontuje, mało kto jeździ i niestety nikt nie chce sie pochwalić swoimi wojażami.

Samoogon

Re: Koronawirus

Postautor: Samoogon » wtorek, 29 gru 2020, 23:13

Czyli jednak coś w tym jest.
Ja nie mogę narzekać, w tym roku 52 nocki, tak jakby rekord, mnóstwo fajnych wyjazdów. Na moje podróżowanie nie miało to specjalnie wpływu, szkoda jedynie że raczej wąskie grupy. Co zrobić, takie czasy, trzeba się jakoś dostosować. Policji się nie boję, umrzeć też przecież na coś trzeba to się podróżuje, żeby później nie żałować jak kostucha zapuka.
Jedni się boją, panicznie boją, innym chyba ta choroba mózgi zmiksowała, bo jak widzę co się dzieje z tymi szczepionkami, to witki opadają(btw pozdrowienia dla Witusia).
Mało brakło i by były dla wirusa, ech ten mój słownik ;)
No i żegnam staropolskim: pięć gwiazdek spacja trzy gwiazdki, a i koronawirusa też pięć gwiazdek :)

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Koronawirus

Postautor: RAFALSKI » środa, 30 gru 2020, 00:10

Tak, pięć gwiazdek ;) Wituś dziękuje i z wzajemnością :) Na nasze podróże też korona nie miała praktycznie żadnego wpływu. W tym roku pierwszy raz podliczyłem i wyszło 59 nocek, około 6000 km, plus jeszcze co nieco biwakowania na działce więc narzekać nie mogę. Życie musi się jakoś toczyć...

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Koronawirus

Postautor: reflexes » środa, 30 gru 2020, 07:09

U nas też 59 nocy. Rafalski czy my cały ten sezon spędziliśmy razem? :lol:
Ja jestem zadowolony. Mimo, że sezon nie zapowiadał się zbyt dobrze to wyszedł świetnie. Sporo dzikusów, fajny urlop (chociaż krótki) i dużo weekendowych wypadów, których gdyby nie covid pewnie by nie było bo albo żona albo dzieciaki miałyby jakieś dodatkowe zajęcia, treningi, zbiórki, wycieczki itp.
Najważniejsze jednak jest to, że już od najbliższego poniedziałku licznik znowu zaczyna bić :D :D :D

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Koronawirus

Postautor: tantalos » środa, 30 gru 2020, 16:24

Miron EZD pisze:A ja widzę, zmniejszoną aktywność fanklubowiczów na forum.

Też zauważyłem. Jak mi się mieści cała główna strona FKN na ekranie to znaczy, że jest źle :)
W tym roku wyjazd krótki, chyba tydzień z powodów rodzinnych jak i dużego remontu w domu, który prowadziłem sam pół roku.
Myślę, że z powodu zmiany trybu pracy będzie więcej wyjazdów i raczej korona nie ma tu większego znaczenia.
reflexes pisze:Co roku jest tak samo. Prawie nikt nie remontuje, mało kto jeździ i niestety nikt nie chce sie pochwalić swoimi wojażami.

Moje wojaże opisuję w odpowiednim wątku do którego tylko dorzucam kolejne wyjazdy.

Awatar użytkownika
robert
Administrator
Administrator
Posty: 2968
Rejestracja: poniedziałek, 24 maja 2010, 12:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koronawirus

Postautor: robert » czwartek, 31 gru 2020, 20:52

Bardzo ciekawe ....
Polecam tym bardziej dociekliwym.


pic.jpg


Mnogość bzdur jakie usłyszałam w ostatnim czasie odnośnie szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi sprowokowała mnie do porzucenia na chwilę botaniki i wczytania się w skład tej szczepionki i mechanizm jej działania. I wiecie co? To jest absolutnie fascynujące jak sprytnie ta szczepionka została zaprojektowana. Poniżej kilka faktów.
Szczepionki Pfizera i Moderny przeciw koronawirusowi Sars-Cov-2 zawierają mRNA, czyli matrycowy RNA, który jest przepisem na syntezę białka kolca koronawirusa (tzw. białko S; Spike). Białko to jest jednym z kilku białek otoczki wirusa, którym wirus łączy się z infekowanymi komórkami, dlatego świetnie może posłużyć jako antygen.
Zawarta w szczepionce cząsteczka mRNA nie zawiera żadnych innych genów, np. replikaz RNA, nie ma więc zdolności do samokopiowania. Jest odwrotnie, mRNA jest cząstką nietrwałą i zaraz po wykonaniu zadania, czyli przepisaniu informacji z matrycy na białko (tzw. translacji), ulega strawieniu przez komórkę (nie, nie powędruje do jądra, żeby zmienić nasz genom!).
Żeby poprawić trwałość cząsteczki, a także wzmocnić efektywność syntezy białka Spike, twórcy szczepionki BioBTech/ Pfizer zastosowali kilka zabiegów inżynierii genetycznej, które mnie botanika zafascynowały bardziej niż wątrobowce z Baligrodu ??
Po pierwsze, wszystkie nukleozydy zawierające uracyl (czyli urydyny) w szczepionkowej cząsteczce mRNA zostały zastąpione pseudourydynami. Są to naturalnie występujące w tRNA nukleozydy, które ochraniają cząsteczki zawierające pseudourydyny przed reakcją immunologiczną. Ta zamiana jest więc sprytnym zabiegiem, aby oszukać nasz układ immunologiczny i tym samym ochronić szczepionkowe mRNA przed unicestwieniem jeszcze przed wykonaniem zadania.
Szczepionkowa cząsteczka mRNA składa się z kilku regionów, podobnie jak inne mRNA powstające w jądrach komórek eukariotycznych (zdjęcie ze schematem). Każdy z regionów jest ważny i spełnia swoją ważną rolę, ale tylko w jednym z nich zapisana jest informacja o budowie białka koronawirusa.
Cząsteczka zaczyna się od regionu zwanego czapeczką, która w szczepionkowym mRNA składa się z
dwóch nukleotydów (G i A). Czapeczka autoryzuje mRNA, „mówi” komórce, że mRNA pochodzi z jej jądra (oczywiście tak nie jest), dzięki czemu komórka potraktuje szczepionkowe mRNA jako swoje. Dodatkowo czapeczka stabilizuje cząsteczkę mRNA i inicjuje syntezę zakodowanego w mRNA białka Spike.
Kolejnym regionem jest region UTR 5’. Regiony UTR są zawsze dwa, zaraz za czapeczką (5’) i przy końcu nici mRNA (3’). Translacja zawsze zachodzi w jednym kierunku zaczynając od końca 5’, co ma sens, bo gdyby rybosomy przeczytały informację z mRNA od końca powstałoby zupełnie inne białko! Regiony UTR nie podlegają translacji (nic z nich w białku nie powstaje) i pełnią wyłącznie funkcje regulatorowe. Region UTR 5’ (ten na początku nici) ułatwia przyłączanie mRNA do rybosomów, stabilizuje cząsteczkę mRNA, a także określa docelową liczbę translacji (ile razy proces odczytu zostanie powtórzony) oraz jej szybkość i wydajność. W zrekombinowanym, szczepionkowym mRNA UTR 5’ jest zbudowany z 51 nukleotydów. I teraz to, co może fascynować. Twórcy szczepionki wykorzystali zoptymalizowany UTR 5’ z mRNA kodującego alfa globulinę, ponieważ to białko powstaje w komórkach szybko i w dużej ilości, a o to nam przecież chodzi, aby szczepionkowe mRNA wyprodukowało jak najwięcej białka S w miarę w krótkim czasie.
Następny fragment (na schemacie SIG) to sekwencja sygnałowa, która już ulega translacji, a jej produkt będzie częścią początkową białka S. Ta sekwencja mówi gdzie ma zastać wysłane białko po zakończeniu syntezy, czyli określa adres jego adres wysyłki. W przypadku szczepionki zależy nam, aby białko Spike zostało wysłane na powierzchnię komórki, gdzie zostanie zaprezentowane przeciwciałom. Taka właśnie informacja jest zapisana w tym fragmencie, zresztą jest ona tożsama z informacją oryginalnie zawartą w wirusie. Ale i tu twórcy szczepionki zastosowali zabieg, który ma przyspieszyć syntezę białka na matrycy szczepionkowego RNA. W jaki sposób? Być może wiecie, że białka budowane są jedynie przez 20 aminokwasów. Różnorodność białek zależy zatem nie od różnorodności aminokwasów, a od ich struktury, nie tylko I-rządowej (kolejności aminokwasów w białku), ale także różnorakich układów przestrzennych. Aminokwasów jest 20, a różnych możliwości ich zakodowania w sekwencji nici RNA (aminokwasy kodowane są przez trójki zasad, tzw. kodony) aż 64. Część aminokwasów kodowana jest zatem przez więcej niż jeden kodon. Kodony synonimiczne (kodujące ten sam aminokwas) różnią się zasadą występującą w trzeciej pozycji trójki zasad. Tu właśnie jest modyfikacja. W szczepionkowym mRNA część zasad (najczęściej jest to Uracyl) została zastąpiona Guaniną lub Cytozyną. Nie zmieniło to struktury białka ALE wiadomo jest, że RNA z większą ilością G i C ulega sprawniejszej translacji, i o to chodzi w tej modyfikacji – o usprawnienie i przyspieszenie syntezy.
Następny region mRNA to właściwy region kodujący białko S. Zbudowany jest z 3777 zasad. Ten region również został zmodyfikowany przez zamianę zasad w trzecich pozycjach kodonów na G lub C aby usprawnić syntezę jak wyżej (również są to zmiany synonimiczne, nie zmieniają sensu zapisu, a białko budowane jest przez takie same aminokwasy jak przed zmianą). Z dwoma wyjątkami, i tu kolejna fascynacja. Dwa kodony zostały zmienione niesynonimicznie, w efekcie czego w miejsce dwóch różnych aminokwasów wirusowego białka S, w szczepionkowym białku S będzie wbudowana prolina. Po co taka kombinacja? Ano po to, żeby odtworzyć kształt białka kolca, dokładnie taki jaki ono przyjmuje, gdy jest wbudowane do otoczki wirusa. Bez tego zabiegu nasze komórki zaprezentowałyby układowi immunologicznemu białko S ale „zapadnięte” i być może tylko takie „zapadnięte” byłoby przez układ immunologiczny rozpoznawane w przyszłości. A przecież chodzi o to, żeby przeciwciała rozpoznawały białka wirusa o kształcie dokładnie takim jakie przybiera w otoczce wirusa. Oddziaływanie proliny na strukturę białka kolca nie jest odkryciem nowym, zostało opisane podczas badań białek MERS i SARS-CoV-1. To tak na marginesie i ad vocem tego, że szczepionka powstała szybko. Powstała szybko, nawet rekordowo szybko, co nie znaczy, że „po łebkach”, a wiedza, jaka została wykorzystana do jej stworzenia była gromadzona latami.
mRNA zamyka drugi region regulatorowy UTR 3’, który został zaczerpnięty z mitochondrialnego 12S rRNA i ma wpływać na stabilność mRNA oraz „czuwać” nad wysoką ekspresją białka. Jaki jest mechanizm tego czuwania nie jest jeszcze jasne.
Na samym końcu mRNA doczepiony jest „ogon”, czyli kilkanaście adenozyn (poli-A). Dołączenie ogona jest niezbędne, bez niego mRNA jest błyskawicznie rozpoznawane i degradowane. Każda translacja powoduje odłączanie części adenozyn. W ten sposób, po określonej liczbie cykli translacyjnych, mRNA pozostaje bez ogonka i na tym jego żywot się kończy.
Powyższy opis powstał w oparciu o dane przedstawione na blogu Berta Huberta

Poprawny link
https://berthub.eu/articles/posts/reverse-engineering-source-code-of-the-biontech-pfizer-vaccine/
Robert
Brak pasji jest pewnym rodzajem kalectwa
502 43 46 44
Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Koronawirus

Postautor: Murano » piątek, 1 sty 2021, 09:45

Nigdy nie byłem na anty względem szczepień.
Ta cała otoczka biznesowo polityczna robi jednak delikatny niesmak. Jednak jeden taki wpis Roberta i dwie opinie kolegów medyków są dla mnie więcej warte niż kampanie telewizyjne za miliony i reklamy politycznych zaszczepieńców.
Dzięki Robert za rzeczowe wyjaśnienie. Nie zrozumiałem 90% z tego co napisałeś bo nie jestem genetykiem, medykiem czy chemikiem. Ale jesteś kolejną porcją mądrej rady, którą kupuję!
Zastanawiam się teraz czy wszyscy antyszczepionkowcy są naukowo uświadomieni?
A może tylko źle poinformowani, celowo podburzani czy po prostu głupi....?


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości