Wymiana butli gazowych.

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Wymiana butli gazowych.

Postautor: stico80 » sobota, 11 maja 2013, 10:41

W naszym kraju cały czas jest jakoś dziwnie. Kiedyś jechało się na wakacje i prawie w każdej miejscowości gdzie była jaka kolwiek turystyka można było wymienić lub napełnić butlę 2,3,5,7 czy 11 kg. A teraz prawie w każdym markecie budowlanym sprzedają piękne nowe atestowane butle turystyczne, tylko po co? skoro jest taki wielki problem z ich wymianą czy napełnieniem. Jakoś to wszystko jest dziwne, podobno turystyka w takiej formie coraz bardziej się rozwija a z gazem jest d.pa. Wiem też, że można spokojnie zabrać 11 kg butlę którą wszędzie wymienią ale nie każdy ma na nią miejsce ( nie którzy pomyślą jego problem ale nie o to chodzi) Można mieć też kuchenkę na naboje czy kartusze ale lodówki czy pieca już na nabojach nie da rady używać, chyba że za jakiś czas wymyślą naboje do pieca z podajnikiem :ee: . Pamiętam, że kiedyś nawet na ośrodku wczasowym mogliśmy bez problemu wymienić butlę. Czy nie mogło tak zostać? Czy lepiej jest jak każdy musi kombinować i stwarzać zagrożenie swoje lub innych albo tułać się po stacjach i prosić czy łaskawie ktoś mu butlę nabije?
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się montaż zbiornika Lpg tak jak to ma zrobione Henio, ale też jest pewne ale tzn jest to wygodne i dobre ale pod warunkiem że mamy więcej urządzeń zasilanych gazem i dość często korzystamy z przyczepy tak jak Henio. Przy założeniach że sezon spędzamy aktywnie tj. prawie każdy weekend gdzieś wyskakujemy i nie koniecznie na pole kempingowe a w przyczepie mamy lodówkę, trumę, kuchenkę i boiler na gaz to super sprawa A kiedy już jedziemy na 2 tygodnie w jedno miejsce i mamy dwie butle po 2 kg a na pokładzie trumę i kuchenkę na gaz i tydzień pogoda jest do d.py to już mamy lipę.
"dzyń, dzyń, dzyń"

mariusz724

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: mariusz724 » sobota, 11 maja 2013, 12:32

U mnie napełnisz każdą butle nawet 11kg ale to jest nielegalne takie przepisy..

chris_666
Posty: 1281
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2010, 22:22

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: chris_666 » sobota, 11 maja 2013, 14:31

stico80 pisze: A kiedy już jedziemy na 2 tygodnie w jedno miejsce i mamy dwie butle po 2 kg a na pokładzie trumę i kuchenkę na gaz i tydzień pogoda jest do d.py to już mamy lipę.


przy założenich że masz dwie butle to jak jedną zużyjesz to idziesz do lpg stacji i nalewasz 2 kg - nie spotkałem sie z takim problemem nigdzie w polsce

za granicą praktycznie tylko wymiana 11 kg wchodzi w rachubę

Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 485
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 23:15
Lokalizacja: Cracow

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: Wodnik Szuwarek » sobota, 11 maja 2013, 20:13

U mnie na stacji pod blokiem wymieniają te turystyczne butle puste na już napełnione tyle, że stacja ma dystrybutory od LPG i CNG także nawet autobusy miejskie przyjeżdżają tankować na prywatnej stacji :lol:

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: BIGL » sobota, 11 maja 2013, 20:13

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jedna butla 11kg i ew. jedna mniejsza na weekendowe wypady. Pomysł ze zbiornikiem lpg też jest jakimś rozwiązaniem ale tez nie jest wcale taki idealny jak nam się wydaje. Przy dłuższych postojach budki w jednym miejscu trzeba by ja targać do zatankowania - stacja może być daleko, obsługa nie koniecznie będzie chciała zatankować itp. Kolejnym i jakże istotnym zagadnieniem (często pomijanym) jest możliwość korzystania w chłodniejsze dni z czystego propanu (dostępny bez problemu w 11kg) - super sprawa.
W tamtym roku z racji budowy własnego domu http://forum.budujemydom.pl/BIGL-owe-bu ... 16560.html 8) mój sezon trwał od marca do listopada - w chłodne miesiące szła 1 butla 11kg/1 tydzień , latem jak było ciepło (z trumą okazjonalnie) 11kg/miesiąc) - ani razu nie ruszyłem budki z miejsca, nawet w mojej małej wiosce (gdzie teraz mieszkam) mam 2 punkty wymiany.
Obrazek

Awatar użytkownika
Depeche
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 400
Rejestracja: niedziela, 2 sty 2011, 14:39

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: Depeche » sobota, 11 maja 2013, 21:45

Hehe ale jak długi musiałby być to postój, żeby wypalić taki zbiornik gazu :D Myślę, że jak w drodze nawet na baaardzo długie wakacje zatankujesz zbiornik, to nie wypalisz tego przez cały pobyt.

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: BIGL » niedziela, 12 maja 2013, 04:39

Zakładając że pojemność butli jest taka sama jak 11kg (ok 22L gazu) to wystarczy tygodniowy wypad w Bieszczady - oczywiście zakładając że propan/butan tankowany na stacji nie zamarznie nam 2-3 nocy. Nie neguję tego pomysłu, uważam że jest bardzo ciekawy ale niestety o wiele mniej praktyczny niż tradycyjna butla 11kg.
Obrazek

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: stico80 » niedziela, 12 maja 2013, 09:58

Panowie ja rozumiem, że : "u mnie na wsi jest, u mnie na stacji zatankujesz, u mnie też jest" ale trochę nie o to mi chodzi.
To, że prawie w każdej naszej miejscowości można je wymienić lub nabić wiem chociaż u mnie się nie da. Do wymiany 11 kg butli mam w miejscowości 5 punktów ale w żadnej nie wymieniają turystycznych, są dwie stacje, jedna LPG a druga to Orlen i też nie napełniają. Trzy miejscowości dalej jest szyld gaz techniczny i tam bez problemu. W Lublinie na Gazowej też napełnię.
W miejscowościach turystycznych to już jest całkowita padaka. Ostatnio zrobiłem taki test i trochę pojeździłem po pojezierzu.
Wynik:
Rogóźno - wymienię tylko 11kg
Rogóźno - stacja Bliska nie nabija
Krasne - Wymienię tylko 11kg
Łukcze - Wymienie tylko 11 kg
Piaseczno - Wymienię tylko 11 kg
Okuninka k/Włodawy - wymienię 11kg , na jednej stacji nabiją i w jednym punkcie przeleją z 11kg do turystycznej.
Pytanie moje jest takie co się stało ????
Że kiedyś sprzedawano butle turystyczne które można było wymieniać a teraz nie ma gdzie tego robić.
Przecież z założenia to właśnie butla turystyczna była po to żeby nie targać z sobą 11kg tylko zabrać 2x3kg i wymieniać na przemian. Budka jeszcze jako budka gdzieś się upcha ale są jeszcze namioty a i w naszych 126 miejsca za wiele nie ma.
"dzyń, dzyń, dzyń"

Awatar użytkownika
TomekN126N
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 3843
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 18:54
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: TomekN126N » niedziela, 12 maja 2013, 10:50

Pytanie moje jest takie co się stało ????


Myśle, że stało sie to samo, co z Junakiem, SHl-ką, polonezem, dużym fiatem i wielu innymi fajnymi sprzętami. W latach 90-tych po upadku komunizmu zachłysnęlismy się technologią zachodu i japońską (nie są złe), bo przedtem, jak ktoś miał mesia, to musiał mieć plecy i kupę kasy (tak był postrzegany, bo duży fiat był nieosiagalny, a co dopiero mercedes) i zwyczajnie zapomnieliśmy i sami zartaciliśmy to, co mieliśmy dobrego, albo lepszego, niż za granicą. Może to głupie porównanie, ale dostań dziś np. naboje do syfonu. znajdą się, ale nie w każdym sklepie, jak to było kiedyś, tylko na allegro.Tak samo jest z butlami 3kg. Przyczepy niewiadów były kiedys marzeniem, a zachodnie niedostępne wcale, a teraz przynajmniej tych drugich jest pełno, ale nie ma sieci punktów wymiany butli 2-3kg. Troche to dziwne, chocby z ekonomicznego punktu widzenia, bo wymiana butli 11kg kosztuje ok. 50zł, a 3kg 20zł, więc ta mniejsza bardziej sie chyba opłaca sprzedawcy, przeliczając cenę za 1kg gazu. Jednak wymaga to inwestycji w butle, sprzęt etc. a nie każdemu się chce, choćby z uwagi na sezonowość małych butli. Pozostaje chyba kupić butlę 11kg i złączkę do przelewania w domu, co jest dość mało bezpiecznym rozwiązaniem, albo zamontować zbiornik lpg w schowku na dyszlu i cześć. Bo chyba szl..g by mnie trafił, gdybym musiał na wczasach latać po połowie województwa,zeby napełnić małą butlę.
Żebyśmy mogli sobie jednak jakoś radzić, proponuję w dziale 'sprawdzone porady" założyć wątek pt " butle z gazem 2-3kg - punkty wymiany/napełniania" i nawet będąc na wczasach sami będziemy wpisywali i lokalizowali w/w punkty napełniania/wymiany na terenie kraju. Zawsze, to lepsze, niż bezsensowne latanie od stacji, do stacji, bo można znależć punkt, albo zaplanować drogę na naszym forum i potem po drodze "zatankować". Co o tym myślicie?

pozdro
Nocki/km
2023: 11/460
2022: 12/440
2021: 3/425
2020: 5/1040
2019: 3/420
2018: 30/4184
2017: 24/2850
2016: 12/2540
2015: 23/2530
2014: 15/950
2013: 16/2310
2012: 23/1665

N126N
Corolla kombi - służbówka
Octavia kombi 1.6 TDI
jawa175(59)
komar3(81)
komar sztywniak
Suzuki GSX750E(83)
Honda Hornet 900 (05)

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: stico80 » niedziela, 12 maja 2013, 11:17

TomekN126N na początku to fajnie żeś się odezwał w końcu. Widzę, że Magda daje godzinkę na kompa w tygodniu, dobre i to :lol: . Co do wątku o punktach wymiany całkiem fajny, mam nadzieję, że inni też będą chcieli w tym uczestniczyć.
"dzyń, dzyń, dzyń"

chris_666
Posty: 1281
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2010, 22:22

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: chris_666 » niedziela, 12 maja 2013, 12:42

stico80 pisze:Pytanie moje jest takie co się stało ????



nic się nie stało - mało ludzi używa małych butli to nikt nie przelewa

wszyscy "na zachodzie" używają 11 kg i to jest właściwy kierunek - nawet w przyczepkach jest jedna lub dwie butle

a skoro używamy małych popierdułek w których nie ma na nic sensownego miejsca na butlę to musimy/ musicie się męczyć

poza tym co za problem przelać sobie z 11 kg do 2 kg - przecież to pięć minut roboty , a dawcę znajdziesz przy piwie na każdym polu

chris_666
Posty: 1281
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2010, 22:22

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: chris_666 » niedziela, 12 maja 2013, 12:44

TomekN126N pisze: Pozostaje chyba kupić butlę 11kg i złączkę do przelewania w domu, co jest dość mało bezpiecznym rozwiązaniem,



przelewanie gazu jest bezpieczniejsze niż benzyny - nie przesadzajcie panowie z tą paniką

wężyk kosztuje max 30 zł do zrobienia samemu w 10 minut

Awatar użytkownika
stico80
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 985
Rejestracja: poniedziałek, 1 sie 2011, 18:18
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: stico80 » niedziela, 12 maja 2013, 13:00

chriss666 a Ty masz w popierdułce małą butlę czy dużą?
A jak jedziesz samym vw t4 westfalią to też bierzesz tą 11 kg?
Chriss66 na ile mniej więcej wystarcza butla 3 kg? tak do gotowania?
p.s. I nie jest to atak jak by ktoś mógł pomyśleć tylko zwykła ciekawość
"dzyń, dzyń, dzyń"

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4375
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: CornBlumenBlau » niedziela, 12 maja 2013, 13:43

chris_666 pisze:
TomekN126N pisze: Pozostaje chyba kupić butlę 11kg i złączkę do przelewania w domu, co jest dość mało bezpiecznym rozwiązaniem,



przelewanie gazu jest bezpieczniejsze niż benzyny - nie przesadzajcie panowie z tą paniką

wężyk kosztuje max 30 zł do zrobienia samemu w 10 minut


Przelewam gaz z 11kg do małych od kilkunastu lat. Pierwsza i najwazniejsza zasada to robić to na zewnątrz z dała od jakichkolwiek źródeł ognia, a takim może być też np upadek metalowego klucza na kamienną posadzkę lub bardzo elektryzujaca się odzież. Po prostu warto o tym wiedzieć, trochę rozsądku i wyobraźni. Warto też korzystać z wagi.
Poza tym wspomnę jeszcze że zawsze lepiej przetaczac gaz z pełnej niż już używanej butli. W pierwszym przypadku poprawia się kalorycznosć w małej butli w drugim na odwrót.

Co do pytania na ile średnio wystarczy 3kg butla trudno powiedzieć, bo zbyt dużo czynników ma na to wpływ. Ale myślę, że kuchenka nie jest aż tak gazo zerna, gdybym używał jej do gotowania obiadów plus kawa herbata powiedzmy 3 razy dziennie, na 2 tygodnie powinna wystarczyć spokojnie. Mój tata jak zaszywal się na działce sprawdzał ilość gazu na takiej wieszakowej wadze znając oczywiście ciężar pustej. Jest zawsze wybity na spodzie butli. Ja po zakupie lampki gazowej sprawdziłem ilość pobieranego gazu na zasadzie włączenia jej na godzinę i porównania wag przed i po na wadze elektronicznej. O dziwo pobór na pełnej mocy okazał się o połowę mniejszy niż zakładał producent a moc cieplną określał na 1kW przy spalaniu 75g/h...
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 2 / 0280 km

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Wymiana butli gazowych.

Postautor: BIGL » niedziela, 12 maja 2013, 14:37

W Białymstoku http://www.e-podlasie.pl/wizytowka/pgk_ ... 76436.html bez problemu nabija butlę, zalegalizują, itp.
Obrazek


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości