Pompa ciepła.

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: kooba » sobota, 6 lis 2021, 09:23

Ja tak czytam te elaboraty to tylko utwierdzam się w słuszności założenia, że jak szukałem działki pod budowę domu to koniecznie chciałem z dostępem do gazu. Piec z montażem kosztował 7k do tego zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, rachunki za gaz na poziomie 250-300zł w miesiącach zimnych i około 40zł w ciepłych. Dom 180m2 z ogrzewaniem wyłącznie podłogowym.

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: mannt » sobota, 6 lis 2021, 09:27

Jaką masz temperaturę w domu?

Samoogon

Re: Pompa ciepła.

Postautor: Samoogon » sobota, 6 lis 2021, 09:31

Tutaj fajnie opowiedziane co i jak się je z tym modernizowaniem domu na grzejnikach:
https://youtu.be/7WUG1SYupBo

Czytając kiedyś o klimakonwektorach pomyślałem, żeby za pomocą wentylatorów wymusić dodatkowy obieg powietrza w grzejnikach. Okazuje się że wcale Ameryki nie odkryłem i są gotowe rozwiązania:
IMG_20211106_091330.jpg
IMG_20211106_091350.jpg

Zwiększa toto podobno efektywność grzejnika o 30 procent czyli ciekawy temat.

Oczywiście nie był bym sobą jakbym nie wykonał tego we własnym zakresie, proste to jak budowa cepa, nie wiem za co oni chcą prawie 300 zł

Edit @kooba masz rację tylko Ty miałeś ten komfort, że budowałeś nowy dom, więc wszystko masz zrobione jak należy. Późniejsze koszty zależą tylko od tego.
Jeśli teraz miałbyś PV i PC to Twoje rachunki pewnie oscylowałyby w okolicach zera ;)
Koszty eksploatacji PC i gazu są porównywalne w Twoim przypadku.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: kooba » sobota, 6 lis 2021, 12:38

mannt pisze:Jaką masz temperaturę w domu?

22°
Samoogon pisze:Ty miałeś ten komfort, że budowałeś nowy dom, więc wszystko masz zrobione jak należy

Oczywiście, że tak. I do tego miałem wpływ na dostęp do gazu. Rozważałem tylko takie działki gdzie gaz jest. A że udało się znaleźć taką z gazem w działce to i koszty podłączenia były najniższe z możliwych.
Samoogon pisze:Jeśli teraz miałbyś PV i PC to Twoje rachunki pewnie oscylowałyby w okolicach zera

Zapewne tak, ale instalacja pieca i podłączenie gazu kosztowało łącznie 10k. PV i PC łącznie wyszło by jakieś 70k. Na gaz rocznie wydam jakieś 2k czyli stopa zwrotu 30 lat. Nawet jak doliczę drugie tyle na prąd to i tak 15 lat. A co jak się coś po drodze zepsuje...
Samoogon pisze:Koszty eksploatacji PC i gazu są porównywalne w Twoim przypadku.

Dokładnie tak. Tylko PC jest zdecydowanie droższa.

Samoogon

Re: Pompa ciepła.

Postautor: Samoogon » sobota, 6 lis 2021, 13:00

Jaki masz w drodze gaz, a dom spełnia ówczesne normy, to nie ma tematu do rozważania, tylko gaz.

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: mannt » sobota, 6 lis 2021, 17:06

Wszystko pięknie. W zeszłym roku 1Mwh metanu kosztowała 55pln teraz w radiu słyszę że 1Mwh metanu ma przekroczyć 300pln. Oby to były tylko spekulacje...

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4542
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Pompa ciepła.

Postautor: Paczek » niedziela, 7 lis 2021, 13:59

mannt pisze:Wszystko pięknie. W zeszłym roku 1Mwh metanu kosztowała 55pln teraz w radiu słyszę że 1Mwh metanu ma przekroczyć 300pln. Oby to były tylko spekulacje...

I właśnie dlatego zrezygnowałem z gazu, choć nitka idzie po płocie.
Zawsze zdążę się podłączyć, jak by co...

A może ktoś ma PC ale gruntową?

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Pompa ciepła.

Postautor: easy_rider » wtorek, 9 lis 2021, 20:39

A co Pany sądzicie o pompie ciepła z bojlerem CWU?
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: mannt » wtorek, 9 lis 2021, 20:44

Masz na myśli tylko do CWU?
Czy pompę ciepła grzejąca dom z funkcją przygotowania CWU?

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Pompa ciepła.

Postautor: easy_rider » wtorek, 9 lis 2021, 21:10

mannt pisze:Masz na myśli tylko do CWU?
Czy pompę ciepła grzejąca dom z funkcją przygotowania CWU?

Tylko do CWU
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: mannt » wtorek, 9 lis 2021, 21:14

Mój kolega ma i używa już 7 lat, nigdy nie naprawiał, nigdy nie narzekał. O kosztach nie wie wiele bo nie ma osobnego licznika. Ogólnie zadowolony bo dodatkowo może w lato chłodzić spiżarnię wylotem chłodnego powietrza z pompy.

easy_rider
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 333
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 10:33
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Pompa ciepła.

Postautor: easy_rider » wtorek, 9 lis 2021, 23:17

mannt pisze:Mój kolega ma i używa już 7 lat, nigdy nie naprawiał, nigdy nie narzekał. O kosztach nie wie wiele bo nie ma osobnego licznika. Ogólnie zadowolony bo dodatkowo może w lato chłodzić spiżarnie wylotem chłodnego powietrza z pompy.


Działa mi to od 3 dni, ale zamówiłem licznik watogodzin.
Jak ktoś ma wilgoć w piwnicy jak ja, to właśnie latem to jest spoko bo nie robi się niekorzystny mikroklimat.
Mam też wężownicę, zimą jadę na piecu retortowym.
Buderus Logatherm WPT270.3 AS
https://www.buderus.com/pl/pl/ocs/budyn ... -746315-p/
---------------------------------------
N126e 1986r.
T4 Atlantis 1999r.
W210 1998r.
Passat B5 2004r
Passat B4 1994r.
Ogar 205 1988r. (dwubiegowy) :mrgreen:

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Pompa ciepła.

Postautor: mannt » środa, 10 lis 2021, 06:19

Niech służy długo i bezawaryjnie.

Samoogon

Re: Pompa ciepła.

Postautor: Samoogon » piątek, 4 mar 2022, 04:23

Minęło trzy miesiące, jak wiemy zmieniło się wszystko, dosłownie wszystko :(
Praktycznie wszystkie nasze rozważania dotyczące cen wzięły w łeb, niestety. Miejmy nadzieję, że będzie co do tych kotłów wsypywać, wstrzykiwać czy wtryskiwać w najbliższym czasie.
Pora podsumować te trzy miesiące dotychczasowej zimy i ogrzewania PC.
Zainstalowano mi PC Samsung ehs monoblok 8kW.
Koszty całkowite to 30tyś za gotową kotłownię.
Pompa pracuje dokładnie od 1 grudnia 2021.
Zużycie i koszty:
Grudzień 820 kWh. 598 zł
Styczeń 654 kWh 523 zł
Luty 399 kWh. 320 zł
Całe zużycie do dziś, wynosi 1932 kWh
Łączny koszt 1545 zł, tyle "kosztowało" mnie do tej pory ogrzewanie domu.
Tyle suchych faktów, żeby wszystko było przejrzyście kilka słów o tych wyliczeniach. Te dane nie są wyssane z palca, pochodzą z podlicznika, więc są jak najbardziej wiarygodne. W grudniu wyliczenia są po cenie 73gr/kWh od stycznia 80gr/kWh. Koszt sumaryczny po 80gr/kWh, niestety tak działa moja aplikacja i jak dodajcie miesiące to wychodzi 1441 zł.

Trzeba pamiętać o jednym, to jest całkowite zużycie prądu na pompie i wszystkie peryferia łącznie z np ruterem w piwnicy. Żaden właściciel pieca na Eko, czy pellet nie poda takich danych, za to chętnie będzie do nich przyrównywał wartość spalonego opału.

Dom 100m2, z 67roku, mocno średnio ocieplony, okna dwuszybowe z 93roku.

Temperatura w domu 20 stC.

100 procent grzejniki, na wszystkich zamontowane klimakonwektory dla biedoty(wersja diy), muszę przyznać, że naprawde dają radę i kilku kolegów już sobie takie zrobiło nie tylko do PC.

Pompa radzi sobie świetnie, na początku w grudniu pracowała dosyć mocno, ale trzeba pamiętać, że do grudnia dom był nieogrzewany, więc na prawdę miała co robić, żeby nasycić energią mury, teraz jak widać chodzi sobie lajtowo kilka godzin dziennie. Kilka razy mróz sięgał minus 18stC, ale grzałki jakoś się jeszcze w tym roku nie załączyły, i dobrze :)

W zasadzie zapomniałem już co to jest ogrzewanie domu, jest ciepło i tyle. O takim komforcie i wygodzie nawet nie marzyłem.
Całość po odliczeniach wyniesie jakieś 14 tysięcy, jak dla mnie rewelacja.
Na górze napisałem w cudzysłowie tyle kosztowała mnie zima do tej pory, tak na prawdę nic mnie nie kosztowała. Miałem 3MWh nadwyżki, więc ogrzewanie mam za darmo.
Nie muszę się więc martwić cenami gazu, prądu, czy opału, czy jest wojna przy granicy, pandemia, jeśli tylko będę miał prąd będzie ciepło. To jedyne zmartwienie, no może jeszcze żeby się nie zepsuła, odpukać :)

Zużycie za ostanie 30 dni:
Screenshot_2022-03-04-04-29-54-917_org.supla.android.jpg

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Pompa ciepła.

Postautor: tomcat » piątek, 4 mar 2022, 08:25

Samoogon pisze:...
100 procent grzejniki...

Jaką maksymalną temperaturę możesz osiągnąć na grzejnikach?
Samoogon pisze:... na wszystkich zamontowane klimakonwektory dla biedoty(wersja diy), muszę przyznać, że naprawde dają radę i kilku kolegów już sobie takie zrobiło nie tylko do PC.
...

Muszę przyznać, że kiedy wrzuciłeś info o takim patencie, postanowiłem sprawdzić jak to działa. Z uwagi na fakt, że w instalacji mamy grzejniki żeliwne i raczej brak tu gotowego rozwiązania, poszedłem po łatwiźnie. Dla weryfikacji pomysłu kupiłem mały, cichy wentylator biurkowy i zamontowałem go na grzejniku. Napiszę tak; robi robotę.


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości